študijsko

Potrjen predlog zakona o visokem šolstvu. Papič: Gre za reformo
03. 04. 2025 13.46Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. "Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz," je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec: 'Zaznamovala otroštvo številnih'
16. 03. 2025 12.13V 97. letu starosti je umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec, najbolj znana po ilustraciji pravljice Muca copatarica. "Ilustracije Ančke Gošnik Godec so zaznamovale otroštva številnih generacij v desetletjih njenega ustvarjanja in ostajajo brezčasen izraz domišljije, lepote in umetnosti ter bodo nasmehe na obraze in grele otroška srca še naprej," je umetnici v slovo zapisala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih po novem skoraj 100 evrov na študenta
14. 02. 2025 16.46Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije je objavilo javni razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za prihodnje študijsko leto 2025/2026. Za subvencioniranje bivanja študentov je namenjenih 1,77 milijona evrov, kar zadostuje za 1500 ležišč. Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih bo trikrat višja, in sicer 98,76 evra.

Bill Gates se je med študijem na Harvardu znašel v velikih težavah
10. 02. 2025 17.23Bill Gates je kljub ogromnem uspehu v preteklosti pustil študij na Harvardu. 69-letnik je v svoji novi knjigi spominov, prvem delu trilogije, pisal tudi o težavah, s katerimi se je soočil med študijem. Filantrop je namreč obilo časa preživel v šolskem računalniškem laboratoriju, kar je pri odboru povzročilo sum, da prostorov ne uporablja zgolj za študijsko delo. Hkrati pa je pravila prekršil tudi zaradi tega, ker je na kampus pripeljal dve zunanji osebi.

Bodočim učiteljem podelili kar 300 štipendij
22. 11. 2024 11.02Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je dodelilo vseh 300 razpisanih štipendij za deficitarne pedagoške poklice, so sporočili. Zaradi velikega zanimanja so v oktobru število prvotno 100 razpisanih štipendij potrojili. Njihov namen je spodbuditi mlade k študiju pedagoških programov in zaposlovanju v slovenskem sistemu vzgoje in izobraževanja.

Ne 100, na voljo je kar 300 štipendij, a časa je zelo malo
25. 10. 2024 15.12Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje zaradi velikega zanimanja povečuje število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov. Po prvotnem načrtu naj bi za študijsko leto 2024/25 dodelili 100 štipendij, po novem pa jih bo na voljo 300. Razpis bo odprt še do 30. oktobra, so sporočili z ministrstva.

Rakete na nebu, vrnitev talentov in študentov ter zasilni pristanek
06. 10. 2024 10.49Libanonska mesta in vasi so postali novo bojišče za spopade med izraelsko vojsko in šiitskim gibanjem Hezbolah, vmešal se je tudi Iran, ki je nad Izrael znova poslal več raket. Zaveznice Izraela, ZDA, so se na domačih tleh soočile z novo naravno katastrofo – orkan Helene je zahteval več kot 200 žrtev. V Sloveniji je medtem vlada skušala rešiti zaplete okoli gradnje mariborske onkologije, na univerze pa so se vrnili študenti. Konec tedna smo bili znova ponosni na Tadeja Pogačarja, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka v kolesarstvu.

Bruci v študijsko obdobje vstopili s skupino Dan D
02. 10. 2024 20.55Po tem, ko so študentje obiskali prva predavanja novega študijskega leta, spoznali nove kolege in profesorje, so se, kot se spodobi, razkropili še po prvih uradnih študentskih zabavah. Največ se jih je zbralo na ljubljanskem kongresnem trgu, tam so jih na tradicionalnem 'Pozdravu bruckam in brucem' zabavali rokerji Dan D.

Novo študijsko leto začelo več kot 50 tisoč študentov
01. 10. 2024 14.34Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, univerze, so fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto.

Novo študijsko leto: ko v predavalnici sedijo študenti z vsega sveta
30. 09. 2024 18.07Začenja se novo študijsko leto in v klopi fakultet in podobnih ustanov bo med drugim sedlo tudi 12 tisoč bruck in brucev. Tistih, ki bodo čez nekaj let krojili svet. Ta pa je v marsičem drugačen, kot je bil. Slovenija je bolj odprta svetu, kar pomeni, da bodo mnogi med njimi nabirali znanje v tujini, tudi v Sloveniji pa bodo študentske klopi gulili skupaj s kolegi z vsega sveta. Kako je to videti, smo lahko videli na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, ki je že pozdravila letošnje bruce.

Z začetkom študijskega leta na nekaterih linijah dodatni avtobusi
30. 09. 2024 17.30S torkom, ko se začne novo študijsko leto, bodo okrepili nekatere linije v medkrajevnem avtobusnem prevozu potnikov. Več avtobusov kot doslej bo vsak dan vozilo iz Lendave v Ljubljano in obratno, med drugim bodo ob koncih tedna okrepili število avtobusov, ki povezujejo Ljubljano s Koroško in Obalo.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov
20. 09. 2024 15.48V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

Pridružite se največjemu slovenskemu filmskemu maratonu
02. 09. 2024 00.15Festival umetne inteligence, ki ga organizira Harvey Norman, bo postregel z več resnično vabljivimi dogodki – od največjega slovenskega filmskega maratona do kreativne delavnice pod vodstvom znanega AI strokovnjaka Andreja P. Škrabe. Do 18. septembra 2024 od blizu spoznajte najsodobnejše naprave na trgu ter se potegujte za fantastične nagrade!

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Dijaki in študenti lahko odslej sočasno prejemajo Zoisovo in državno štipendijo
01. 07. 2024 07.52Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 28. junija 2024 objavil Javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2024/2025 ter tudi vlogo za nadaljnje prejemanje le-te. Novo šolsko/študijsko leto prinaša dijakom in študentom možnost sočasnega prejemanja Zoisove in državne štipendije.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija
29. 05. 2024 00.15V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

Aipa v štirih kategorijah nagradila domača avdiovizualna dela
25. 05. 2024 16.59Kolektivna organizacija Aipa je tudi letos nagradila domača avdiovizualna dela. Sedem zvezd oriona je podelila tistim, ki so bila lani najbolj gledana v kabelskih sistemih, izmed teh je strokovna žirija nagradila tri igralske dosežke. Prvo od sedmih zvezd je prejela nadaljevanka Primeri inšpektorja Vrenka. Nagrade so podelili v Švicariji.

Poslednje pismo Mance Košir: Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici
03. 05. 2024 13.02Društvo Hospic je po smrti Mance Košir z javnostjo delilo njeno poslednje pismo. V njem je pokojna novinarka spregovorila tudi o smrti. "Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici. Ker umirajoči nimajo mask na obrazu, ne igrajo več nobenih vlog, ne pozirajo," je zapisala. Poudarila je, da moramo za boljši odnos do starejših, hudo bolnih in umirajočih na družbeni ravni narediti več, pa tudi potrebo po detabuizaciji smrti, za kar je bila kot ambasadorka Hospica zadolžena.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi
13. 02. 2024 14.00Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Karierne zgodbe štirih študentov Academie višje strokovne šole
05. 02. 2024 00.15Štiri uspešne študente Academie, mednarodno nagrajene višje strokovne šole smo vprašali, kako je potekal njihov študij, kje so zaposleni in kaj svetujejo bodočim študentom.

Za dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na voljo 20.241 vpisnih mest
31. 01. 2024 14.52Vlada je podala soglasje javnim in koncesioniranim visokošolskim zavodom k skupnemu razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Na voljo bo skupaj 20.241 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, od tega 16.839 mest za slovenske državljane in državljane članic EU.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase
01. 01. 2024 17.27V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Računsko sodišče ŠOUL očita več nepravilnosti: kam je šel denar?
19. 12. 2023 09.31Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti poslovanja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pri zastopanju interesov in pravic študentov v obdobju od 1. januarja 2020 do 30. junija 2022 in ocenilo, da je bila ŠOUL pri tem neučinkovita. Med drugim je ŠOUL v tem obdobju 2,3 milijona evrov namenila pravnim osebam, ki jih je soustanovila, za projekte je namenila 1,2 milijona evrov, vendar pa ni mogoče potrditi, da so bila sredstva za projekte porabljena namensko in transparentno. Hkrati pa je ŠOUL pripravljala tri različna letna poročila z različnimi vsebinami. Na ŠOUL so v odzivu poudarili, da Računsko sodišče ni ugotovilo nepravilnosti, pač pa da je zgolj delovanje v smislu revizorske stroke ocenilo za neučinkovito.

Oslabljene, a nič manj motivirane: Na Norveškem z visokimi cilji
29. 11. 2023 10.56Slovenska ženska članska reprezentanca je zaključila priprave pred letošnjim svetovnim prvenstvom, ki ga bodo od četrtka dalje gostile Danska, Švedska in Norveška. Slovenke so že na severu Evrope, točneje v norveškem Stavangerju, kjer bodo opravile z uvodnimi tremi nastopi.

V Mariboru vendarle objavili razpis za štipendije za nadarjene
13. 10. 2023 12.36Mestna občina Maribor je na zahtevo mestnega sveta objavila razpis za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov, ki ga sprva ni nameravala objaviti. Razpis je pripravljen po predhodnem režimu, zato so pogoji in načini dodelitve štipendije enaki kot prejšnja leta, so povedali na občini.

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice
07. 10. 2023 10.56Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Začetek novega študijskega leta: brucem pripravili dobrodošlico
02. 10. 2023 06.09Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, so univerze, fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto. Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev pa v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe.

Koliko študentskih postelj manjka v Ljubljani, Mariboru in na Obali?
23. 09. 2023 07.22Novo študijsko leto je brez dvoma polno vznemirljivosti, a za mnoge študente skaljeno z iskanjem študentskih postelj, sob in stanovanj. Vsi tisti, ki ne pridejo v študentske domove, so prepuščeni nemilosti trga. Kakšne so cene in bivanjski pogoji? Kje je pomanjkanje študentskih postelj najhuje?