študiji

Nenavadno vedenje 'slovenske' delfinke Ciao
07. 04. 2025 20.06V slovenskem morju, pred Fieso, so znova opazili jato delfinov. Strokovnjaki pri obnašanju morskih sesalcev v zadnjih letih opažajo veliko nenavadnega obnašanja. Pojavljajo se denimo v krajih izven svojega življenjskega okolja ali pa njihovo obnašanje močno odstopa od značilnosti vrste. Takšno vedenje vse pogosteje beležijo tudi raziskovalci piranskega društva Morigenos, ki je sodelovalo pri mednarodni raziskavi o tem, kaj se dogaja v morjih okrog nas.

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku
27. 03. 2025 15.15Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Južnokorejci odstopili, projekt JEK2 teče naprej
31. 01. 2025 18.52Projekt nove nuklearke v Krškem teče naprej, čeprav je politika pred tremi meseci odpovedala referendum, potem ko so v javnost pricurljali posnetki zakulisnega dogovarjanja politikov, kako bi zaobšli zakon in sočasno z referendumom sprejeli še resolucijo, ki gradnji nuklearke daje zeleno luč. V Gen energiji so tako naročili dve novi študiji o možnosti postavitve reaktorja, ameriškega Westinghousea in francoskega EDF. Južnokorejski ponudnik pa se je iz igre dokončno umaknil.

Poklica, ki zmanjšata tveganje za demenco
26. 01. 2025 21.00Ali lahko poklic, ki ga opravljate, vpliva na razvoj Alzheimerjeve bolezni? Nova študija temu prikimava. In sicer poklica, ki vključujeta pogosto navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, naj bi pomembno vplivala na del možganov, ki ga prizadane demenca.

100-odstotni davek na nepremičnine: udarec za Britance in Američane
14. 01. 2025 07.13Po napovedih španskega premierja Pedra Sancheza nameravajo v Španiji uvesti 100-odstotni davek na nepremičnine, ki jih bodo kupili tujci iz držav zunaj Evropske unije. Kot je poudaril Sanchez, je ukrep potreben za reševanje zaostrenih razmer na španskem nepremičninskem trgu.

Ustvarili prva očala, ki male miške ponesejo v virtualno resničnost
29. 12. 2024 16.41Kako se živali obnašajo ob stiku z virtualno resničnostjo? Odgovor na to vprašanje bodo skušali znanstveniki odkriti s čisto prvimi VR-očali. Očala za navidezno resničnost so znanstveniki izdelali posebej za male miške, na katerih so že izvedli več testov v povezavi z virtualno resničnostjo. Eden od teh je miši zavedel, da so verjele, da se jim približuje temna lisa. "Skoraj vsaka miška je, ko je liso prvič zagledala skozi VR-očala, prestrašeno odskočila," je povedal avtor študije.

Nereden vzorec spanja lahko poveča tveganje za možgansko in srčno kap
27. 11. 2024 08.45Nova najobsežnejša študija vzorcev spanja kaže, da bi morali v posteljo vsak dan ob enakem času. Če zaspimo in se zbujamo ob različnih urah, to namreč za 26 odstotkov poveča tveganje za možgansko kap, srčni napad in srčno popuščanje, tudi pri tistih, ki se sicer, ko zaspijo, do jutra ne zbujajo. V študijo je bilo vključenih več kot 72.000 ljudi, starih od 40 do 79 let.

Nova študija o obračunu omrežnine: Zmagovalci so državljani
20. 11. 2024 19.59Zmagovalci novega sistema obračuna omrežnine so državljani, velika večina jih bo letno plačevala celo manj kot doslej, v novi študiji ugotavlja šef Elesa Aleksander Mervar, ki je zelo kritičen do zavajanja politikov. Poraženci novega sistema so veliki porabniki energije v gospodarstvu. Ti bodo plačevali več, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo njihovo konkurenčnost, trdi. Agencija za energijo je medtem že objavila nove, nekoliko cenejše tarife za obračun v prihodnjem letu.

Moč slave: lahko peščica zvezdnikov odloči zmagovalca ameriških volitev?
04. 11. 2024 06.24V zadnjih dneh kampanje za predsedniške volitve v Združenih državah Donald Trump in Kamala Harris volivcem namenjata še svoje zadnje besede. Bitka bo kmalu odločena, možnosti pa sta le dve: Bela hiša bo morda dobila povratnika ali pa čisto prvo predsednico v zgodovini ZDA. V katero smer se bo nagnilo volilno telo, bomo tako lahko videli že čez nekaj dni, že zdaj pa je jasno, v katero smer se nagibajo hollywoodske in glasbene zvezde. Kako veliko moč imajo slavni in ali lahko tudi dejansko odločijo zmagovalca volitev?

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Vse več ponaredkov na evropskih trgih, leta 2022 zasegli 86 milijonov predmetov
24. 10. 2024 15.52Približuje se konec leta, potrošniki pa vse bolj iščemo ugodne ponudbe za darila. Novo poročilo Europola in Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) pa ob tem opozarja, da goljufi in mreže organiziranega kriminala s ponarejenimi izdelki izkoriščajo želje potrošnikov po nizkih cenah.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?
24. 10. 2024 15.31Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap
10. 10. 2024 08.09Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Pomoč za Urbana: stroški so narasli, zbrana dva milijona ne bosta dovolj
22. 09. 2024 07.00Se spomnite dečka Urbana z redko, nevrorazvojno boleznijo, zaradi katere ne more govoriti in hoditi, denar za razvoj genske terapije zanj pa je zbirala vsa Slovenija? Izkazalo se je, da dva milijona evrov nista dovolj. Stroški proizvodnje zdravila so namreč močno narasli, zato družina s težkim srcem znova prosi za pomoč. Do decembra potrebujejo še 470 tisočakov, sicer se bo projekt ustavil. "Pomagajte mi še zadnjič, če ne bi bilo res nujno, vas nikoli več ne bi prosila," pravi že precej izčrpana Urbanova mama. A ne gre več le za njenega sina, v Sloveniji so bolezen potrdili še trem otrokom.

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

Na filmskem festivalu v Benetkah slavil film s slovensko koprodukcijo
07. 09. 2024 17.04Nizozemski film Alfa., ki je nastal v koprodukciji s slovensko produkcijsko hišo Staragara, je na 81. filmskem festivalu v Benetkah osvojil nagrado Europa Cinema Label 2024. Nagrado podeljuje vseevropsko združenje Europa Cinemas, ki pod svojim okriljem združuje več kot 3000 umetniških kinematografov po celi Evropi.

Dobra novica za vse, ki radi med vikendom spijo dlje
01. 09. 2024 20.54Znano je, da pomanjkanje spanja poveča možnosti za srčno-žilne bolezni, zdaj pa so v obsežni študiji ugotovili, kako to nevarnost kljub vsemu zmanjšati. Izkazalo se je namreč, da se pri osebah, ki konec tedna nadoknadijo manjkajoče ure spanca, tveganje za obolenja zmanjša kar za 19 odstotkov.

Weekend.17 nam je komaj let
26. 08. 2024 00.15Na Weekend.17 prihaja profesor sreče, medijski kronist, na naše dvorišče pa tudi Andrija Jarak.

Prelomni vbod: prvi pacienti prejeli cepivo proti pljučnemu raku
23. 08. 2024 20.09Bolnik s pljučnim rakom v Združenem kraljestvu je postal eden prvih, ki je sodeloval v prelomni študiji prvega cepiva proti tej bolezni na svetu. V študiji sodelujejo tudi pacienti iz Nemčije, Španije, Poljske, Madžarske, ZDA in Turčije.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov
21. 07. 2024 18.43Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'
16. 07. 2024 18.02Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Pet slovenskih kozorogov iz ZOO Ljubljana izpustili v naravo
12. 07. 2024 15.33Pet slovenskih kozorogov – Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja – je ograde v ljubljanskem ZOO zamenjalo za prostranost avstrijskih Visokih Tur. V naravo so izpustili 11 kozorogov iz treh evropskih živalskih vrtov. V ZOO Ljubljana so izpust ocenili za nepozaben in čustven dogodek. "Ena izmed najpomembnejših nalog sodobnih živalskih vrtov je ohranjanje zdrave in genetsko dovolj pestre populacije posameznih ogroženih živalskih vrst, da lahko v primeru potreb za vračanje živali v naravo, to v okviru naravovarstvenih projektov tudi izvedemo," so poudarili.

SDS pozval k študiji o posledicah zaprtja Teša, odbora predlog zavrnila
05. 07. 2024 15.17Člani odborov DZ za infrastrukturo in za finance so zavrnili predlog sklepa, s katerim so želeli v SDS finančnemu ministrstvu naložiti, da SDH pozove k pripravi študije o posledicah zaprtja Teša in Premogovnika Velenje za gospodarstvo in državljane. Kot je zagotovila državna sekretarka Tina Seršen, se na to obdobje že intenzivno pripravljajo.

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu
19. 06. 2024 12.58Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

Športne dogodke več milijonov Evropejcev gleda nezakonito, cveti tudi črni trg
12. 06. 2024 09.13Po podatkih študije, ki jo je izvedel Urad Evropske unije za intelektualno lastnino, je kar 12 odstotkov Evropejcev, vključno s 14 odstotki Slovencev, že dostopalo do športnih vsebin prek nezakonitih virov. Zato je urad ob prihajajočih športnih dogodkih, ki jih pričakujemo po vsem svetu, sprožil kampanjo, s katero navijače poziva, naj spremljajo le uradne prenose in kupujejo originalno športno blago.

Med vodilnimi pri vstavitvah aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša
04. 06. 2024 13.51Slovenija je po številu vstavitev aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša druga v EU na milijon prebivalcev, kar kaže na odlično oskrbo bolnikov, so izpostavili predstavniki UKC Ljubljana. Lani so opravili 320 posegov, letos je načrtovanih 380. Bolnik na ta poseg v UKC Ljubljana čaka največ 30 dni, so še navedli. Sporočili so tudi, da so sodelovali v prebojni primerjalni študiji o aortnih zaklopkah, objavljeni v strokovni reviji Lancet.

Prebojno zdravljenje bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma
28. 05. 2024 15.32Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'
14. 05. 2024 20.16Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?