študentsko gibanje

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

V Novem Sadu mostove in mesto blokiralo več deset tisoč protestnikov
01. 02. 2025 07.16Novosadski študenti so ob podpori številnih drugih danes blokirali tri mostove na Donavi, s čimer so obeležili tri mesece od nesreče na železniški postaji v Novem Sadu, v kateri je umrlo 15 ljudi. Zaradi prenatrpanosti so same mostove vmes izpraznili, incidentov ni bilo. Protesta se je udeležilo več deset tisoč ljudi iz vse države.

Janković Vučiću poslal pismo podpore, protipeticijo podpisalo 100 Ljubljančanov
31. 01. 2025 06.19Srbski predsednik Aleksandar Vučić je prejel pismo podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki ga je pozval, naj nadaljuje pot predsednika in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer močne, neodvisne in razvite Srbije, ki jo je začrtal, poročajo srbski mediji.

V Beogradu voznik zapeljal med protestnike in poškodoval dve ženski
31. 01. 2025 15.59V Beogradu se je med zborovanjem v spomin na 15 smrtnih žrtev zrušenja nadstreška na novosadski železniški postaji znova zgodil incident. Moški je z avtomobilom zapeljal v udeležence in pri tem podrl dve ženski, ki sta se ob padcu na tla udarili v glavo.

Študentje po zasedbi FDV nezadovoljni z odzivom univerze na njihove zahteve
23. 05. 2024 11.51Študentje Univerze v Ljubljani so se z nezadovoljstvom odzvali na sklepe, ki jih je v odziv na njihove zahteve ta teden sprejel senat UL. Kritični so do dejstva, da univerza ne namerava prekiniti vezi z izraelskimi institucijami, pogrešajo tudi jasno obsodbo genocida v Gazi. Napovedali so stopnjevanje pritiska do izpolnitve zahtev.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Z akcijo Dobrodelno okrog Slovenije kolesa 52 otrokom
06. 05. 2022 14.08Slovenska karitas se je tudi letos konec aprila pridružila projektu Dobrodelno okrog Slovenije, v sklopu katerega so kolesarji prevozili več kot 1225 kilometrov po Sloveniji. Z organizatorji projekta so zbrali sredstva, s katerimi bodo s kolesi osrečili vsaj 52 otrok iz socialno ogroženih družin.

Število okuženih je padlo. Zakaj še vedno ne sledimo stikom?
11. 06. 2021 10.07Sledenje stikom je učinkovit ukrep v boju proti epidemiji. Uporabljali smo ga do jeseni, ko je to zaradi skokovitega porasta števila okužb postalo neizvedljivo. Od takrat epidemiologi računajo na vestnost in odgovornost posameznikov, ki morajo svoje stike o okužbi obvestiti sami. Tako je še danes, čeprav je okužb manj in bi sledenje lahko spet potekalo. Ponudbe, da bi na pomoč priskočila vojska, niso sprejeli.

Tone Stojko – od sanj o boljši prihodnosti do aktualne realnosti
26. 12. 2020 11.13Njegove fotografije so del zgodovine Slovenije, so kronika našega časa, mnoge so postale tudi že del kolektivnega spomina. Njegove fotografije so pričevanja o dogajanju v Sloveniji v zadnjih nekaj desetletjih – od časov, ko so se rojevale sanje o boljši prihodnosti, do aktualne realnosti.

Župan zaradi suma okužbe zaprl šolo in vrtec na Kapeli, Krek do njegovega ukrepanja kritičen
21. 05. 2020 10.18Župan Radencev Roman Leljak je sporočil, da začasno zapira vrtec in osnovno šolo na Kapeli, potem ko se je pri enem od staršev otroka, ki obiskuje vrtec, pojavil sum na okužbo s koronavirusom. Direktor NIJZ MIlan Krek je do županovega ukrepanja kritičen in opozarja, da bo takšnih primerov v prihodnje še veliko. Pristojni so medtem danes sporočili, da bo klicni center, kamor se državljani lahko obrnejo z vprašanji o novem koronavirusu, deloval s skrajšanim delovnim časom. Kot so ocenili, je klicni center močno prispeval k informiranju ljudi. V uradu informacijskega pooblaščenca pa opozarjajo na nameščanje termo kamer za merjenje temperature.

Katy Perry prepovedali vstop na Kitajsko
18. 11. 2017 06.18Pevski zvezdnici Katy Perry so prepovedali vstop na Kitajsko, kjer naj bi nastopila na modni reviji znamke Victoria's Secret v Šanghaju. Očitno še vedno niso pozabitli incidenta iz leta 2015, ko naj bi s svojo obleko podprla tajvansko študentsko gibanje.

Stopnja anketne brezposelnosti se je povečala za 112 odstotkov
06. 04. 2012 11.39V Sloveniji je stopnja brezposelnosti lani znašala 8,2 odstotka, leto prej pa 7,3 odstotka. Stopnja brezposelnosti se je tako že četrto leto zapored občutno zvišala. Leta 2009 je bila namreč 5,9-odstotna, leta 2008 pa 4,4-odstotna.

Bo zdaj zmanjkalo denarja za štipendije?
11. 04. 2011 14.23Nasprotniki zakona o malem delu priznavajo, da težave s samim padcem zakona niso izginile. Upajo na iskanje rešitev skozi socialni dialog. A zakaj bi bilo tokrat drugače?

Umik Italijanov iz Iraka?
18. 05. 2006 09.32Romano Prodi je dejal, da je bil napad na Irak 'velika zmota', zato bo italijanske vojake skušal pripeljati domov.

Napovedani novi protesti
10. 04. 2006 10.43Študentska in dijaška združenja v Franciji so kljub umiku spornega zakona napovedala nove demonstracije.

ETA
11. 03. 2004 00.00Baskovska separatistična organizacija ETA si že več kot tri desetletja tudi s terorističnimi akcijami prizadeva za neodvisnost sedmih regij na severu Španije in jugozahodu Francije, kjer živi starodavno ljudstvo Baskov.

Bombna napada v Bombaju
25. 08. 2003 00.00V dveh eksplozijah v indijski finančni prestolnici Bombaj je bilo ubitih okoli 50 ljudi, več kot 150 pa je ranjenih. Prva bomba je eksplodirala pred Vrati Indije, znamenitim spomenikom v mestu, drugo pa je razneslo na tržnici z zlatom in nakitom. Napad naj bi bil delo muslimanskih skrajnežev, v ozadju pa naj bi bili verski spori s hindujci.

Devet mrtvih v eksploziji v Bombaju
13. 03. 2003 00.00Na železniški postaji v predmestju indijskega mesta Bombaj je eksplodirala bomba, pri čemer je umrlo devet ljudi, približno 60 pa je bilo ranjenih. Za napad naj bi bilo odgovorno Študentsko islamsko gibanje Indije.

'Humanitarna pomoč' slovenskih oblastnikov
18. 01. 2003 00.00Gibanje študentov proti militarizaciji je danes naslovilo pismo z naslovom "Humanitarna pomoč" slovenskih oblastnikov na državo. Avtorji pisma opozarjajo, da Slovenija namesto potrebne pomoči, kot so hrana, zdravila, oblačila, v Afganistan pošilja nove pošiljke orožja.

Protesti proti vojni
27. 09. 2001 00.00V Neaplju se je na protestih zbralo 20.000 ljudi, ki so, v strahu pred morebitnimi ameriškimi povračilnimi ukrepi po terorističnih napadih v ZDA, protestirali proti vojni in terorizmu.

Srbska policija izpustila večino novinarjev
10. 05. 2000 20.54Srbsko študentsko gibanje Odpor je opoziciji predlagalo ustanovitev kriznega štaba, ki bi se z nenasilnimi ukrepi odzival na represijo in provokacije Miloševićevega režima. Srbska policija je medtem izpustila večino novinarjev, ki jih je priprla včeraj, ko so nameravali poročati z zborovanja opozicije v Požarevcu. Še vedno pa je v priporu nekaj članov gibanja Odpor.

Demonstracije proti Miloševićevemu režimu
01. 05. 2000 12.54Kot uvod v opozicijska zborovanja ob prvem maju se je v srbskem industrijskem mestu Kragujevac danes ponoči več kot deset tisoč Srbov udeležilo demonstracij proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki jih je organiziralo srbsko študentsko gibanje Otpor, je danes poročal beograjski radio B2-92. Za danes so napovedana številna protestna zborovanja v Beogradu in drugih srbskih mestih. Udeleženci zborovanja v Kragujevcu, ki je trajalo do jutra, so zahtevali svobodne volitve in demokracijo. Sinoči je v mestu Šabac na zahodu Srbije proti režimu protestiralo več kot 7000 ljudi. Obe protestni zborovanji sta po poročanju radia B2-92 potekali mirno in brez izgredov.

Novi roman Dušana Jelinčiča
19. 04. 2000 09.03V Trstu so včeraj predstavili novi roman Dušana Jelinčiča Ljubezen v času samote, ki je izšel pri založbi Lipa v Kopru. Matejka Grgič, ki je predstavila roman, je povedala, da je roman zgodba skupine univerzitetnih študentov, o kateri se razume, da se odvija v Trstu (čeprav to ni izrecno napisano) proti koncu 70. let, ko se študentsko gibanje, nastalo leta 1968, že pomika h koncu. Skupina torej doživlja vse tisto, kar se je v omenjenem obdobju dogajalo: ljubezen, ki je istočasno že zrela, a tudi še najstniška, odkrivanje spolnosti, glasba, knjige, diskusije, večeri, koncerti idr. Knjiga, je še dejala Grgičeva, jo je še posebej pritegnila, ker piše o študentskem življenju, kakršnega danes ni več. Ob njenem branju doživljaš življenje v skupnosti, kar lahko univerza nudi študentom vrednega.

''Dokončali bomo začeto''
23. 11. 1999 21.43Kljub zelo slabemu vremenu in prvemu snegu se je sinoči na protestnem koncertu, ki ga je organiziralo študentsko gibanje ''Otpor'', v beograjskem Študentskem parku zbralo več kot 2500 študentov. Mladina, željna sprememb in ponovnih stikov z ostalim svetom je burno pozdravila prisotne nekdanje voditelje študentskih protestov od leta 1991 do danes.

Koncert kot sporočilo
22. 11. 1999 09.49Beograjsko študentsko gibanje ''Otpor'' je nocoj na Študentskem trgu v centru Beograda organiziralo veliki rokenrol koncert, na katerem so vodilni predstavniki tega gibanja tudi analizirali vse dosedanje dosežke in napake protestov srbskih študentov v zadnjih desetih letih. ''Koncert ne organiziramo kot zabavo, temveč kot sporočilo ljudem, naj začnejo spreminjati svoje razmišljanje o sistemu, ki nam vlada'', je med koncertom dejala aktivistka študentskega gibanja Milja Jovanović. ''Dosedanji protesti so očitno imeli veliko slabosti. Želimo ugotoviti, kaj je bilo v njih dobrega in šele nato nadaljevati z odporom, vse do končnega uspeha'', je dejala Jovanovićeva.

''Slobo bo padel kot zvezda repatica''
11. 08. 1999 16.42Srbska prestolnica je tretjo uro po delnem sončevem mrku še vedno dokaj pusta, zaslugo za to pa gre pripisati predvsem medijem. Popolni Sončev mrk je bil samo na skrajnem severu Vojvodine.

ŠOU gosti predstavnike posameznih fakultet beograjske univerze
17. 03. 1999 07.42Študentska organizacija univerze (ŠOU) ta teden gosti predstavnike posameznih fakultet beograjske univerze, s čimer poskušajo vzpostaviti sodelovanje med študenti z obeh univerz. Gostom so predstavili ŠOU v Ljubljani in celotno slovensko študentsko gibanje.

Zaprisegel kabinet indonezijskega predsednika Habibija
23. 05. 1998 13.08V Džakarti je danes zaprisegel 36-članski kabinet novega indonezijskega predsednika Baharudina Jusufa Habibija, v katerem so položaj obdržali zunanji minister Ali Alatas, obrambni minister Wiranto in minister za industrijo, trgovino in finance, Ginandjar Kartasasmita. Wiranto je prebivalstvo pozval, naj po hudih nemirih in množičnih protestih preteklih dni da možnost Habibijevi vladi. Habibi je v vladi obdržal 13 ministrov iz Suhartove vlade in obljubil obsežne politične in gospodarske reforme.