študenti zdravstvene nege

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Ažmanovo zaradi izjave o 'netimskih' študentih medicine pozvali k odstopu

12. 02. 2024 19.07

Ob stavki zdravnikov je olje na ogenj napetim razmeram v zdravstvu prilila še predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman. Dejala je namreč, da od študentov medicine ne moremo pričakovati, da bodo timski ljudje, ker da je študij usmerjen v "dril, ego in mesarsko klanje". Za izrečeno se je nato opravičila, a v zdravništvu z njenim opravičilom, kot kaže, niso zadovoljni. Študenti medicine pravijo, da so zaradi izjave prizadeti, v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum menijo, da v že tako napet medijski prostor vnaša razdiralnost, omalovaževanje in etiketiranje. V zdravniški zbornici pa so Ažmanovo pozvali k odstopu z mesta državne svetnice.

Z izjavami o 'netimskih' študentih medicine razburila zdravniško zbornico

10. 02. 2024 09.44

Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman je z izjavo razburila zaposlene v zdravstvu. Oglasila se je predsednica Zdravniške Zbornice Bojana Beović, ki je opozorila, da je mnoge prizadela in razočarala navedba Ažmanove, da se "na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje." Ažmanova se je že opravičila za izjavo.

'Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj takega zgodilo'

07. 09. 2023 19.25

Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj takega zgodilo, pa po incidentu v trebanjskem domu upokojencev pravi Monika Ažman iz zbornice zdravstvene in babiške nege. O tem, kako zelo primanjkuje kadra v domovih za starejše, glasno opozarjajo že leta, a se ne spremeni nič, velika generacija zaposlenih se bo v naslednjih petih letih upokojila, za mlade pa je poklic neprivlačen.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen

03. 07. 2023 19.36

Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo

04. 02. 2023 12.00

Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Na Jesenicah potrebujejo kar 57 novih medicinskih sester

10. 06. 2022 19.51

Zdravstvo se sooča z vse večjim pomanjkanjem kadra, predvsem sester. V jeseniški bolnišnici jih tako trenutno iščejo kar 57. Toliko bi jih nujno potrebovali, da bi spet lahko odprli nekatere oddelke. Zaradi pomanjkanja kadra sta namreč oddelka za kardiologijo in nego povsem zaprta, na nekaterih drugih pa bolnike sprejemajo v omejenem obsegu. Nujno bi potrebovali tudi dodatne zdravnike radiologe. A prijav na razpisana delovna mesta ni.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS

02. 06. 2022 13.03

Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju

04. 02. 2022 11.21

54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

Dvakrat negativen test, po pravilnem odvzemu pa pozitiven: Kdo nadzoruje izvajalce?

03. 02. 2022 08.43

Naša bralka je bila po pozitivnem samotestiranju in ob pojavu vseh simptomov presenečena, ko ji je test pri enem izmed izvajalcev hitrega testiranja pokazal negativen rezultat. Ker so ji, kot opisuje, bris odvzeli le na pol in ne v skladu z navodili, ki jih pozna, saj je zaposlena v zdravstvu, se je odpravila do drugega testirnega mesta, kjer se je zgodba ponovila. Ker si ne predstavlja, da bi okužbo širila naprej, je v enem izmed zdravstvenih domov vztrajala pri pravilni izvedbi testa in rezultat je bil pozitiven. Ali sploh poteka nadzor nad izvajalci hitrega testiranja, smo vprašali Ministrstvo za zdravje, ki odgovarja, da je to, kljub temu da iz proračuna za hitro testiranje na dan v povprečju namenimo 180.560,17 evra, odgovornost posameznega izvajalca. S podatki o nepravilnostih pri odvzemu brisa pa ne razpolagajo.

Nekatere bolnišnice napovedujejo ponoven začetek izvajanja začasno prekinjenih programov

27. 12. 2021 18.39

Število hospitaliziranih na covidnih oddelkih slovenskih bolnišnic že nekaj časa upada. Ob tem so iz nekaterih bolnišnic sporočili, da načrtujejo ponoven začetek izvajanja programov, ki so jih zaradi premeščanja kadra na covidne oddelke začasno ukinili. Bolnišnice se ob tem pripravljajo na porast hospitaliziranih zaradi različice omikron.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti

25. 11. 2021 09.41

V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem

16. 11. 2021 10.35

Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki

16. 11. 2021 06.09

Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Bolnišnicam na pomoč priskočili študenti in dijaki, odzvala se je tudi Slovenska vojska

15. 11. 2021 20.21

V bolnišnicah bo v prihodnjih dneh pomagalo 55 bolničarjev Rdečega križa, odzvalo se je tudi več sto dijakov in študentov. V sežanski bolnišnici bo na primer izčrpanim zdravstvenim delavcem na pomoč priskočil kar ves razred, 31 maturantov zdravstvene nege iz Postojne. Dodatni pari rok bodo prišli prav na vseh oddelkih, na katerih zmanjkuje osebja – pri triaži, brisih, higieni, hranjenju, dajanju zdravil. Prakso pa bodo pridobivali tudi na covidnem oddelku, kar jim je, kot pravijo, v izziv. Že v torek bo na pomoč priskočila tudi vojska, ki bo zagotovila štiri ekipe po pet oseb – od medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov do bolničarjev in reševalcev. V pripravljenosti pa so tudi gasilci.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra

09. 11. 2021 09.49

V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

Poklukar poziva dijake in študente, naj se vključijo v delovni proces bolnišnic

07. 11. 2021 09.08

Minister za zdravje Janez Poklukar je na izobraževalne zavode za poklice v zdravstveni negi naslovil poziv k vključevanju dijakov in študentov v teh izobraževalnih zavodih v delovni proces bolnišnic. Pri tem je opozoril na strmo naraščanje števila covidnih bolnikov v bolnišnicah, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Novomeška bolnišnica se pripravlja na četrti val, v slovenjgraški težava pomanjkanje kadra

24. 08. 2021 12.12

Splošna bolnišnica Slovenj Gradec je na nov val epidemije dobro pripravljena, še naprej pa težava ostaja pomanjkanje kadra zdravstvene nege. Letos so si čez poletje prvič pomagali s počitniškim delom okoli 20 dijakov in študentov, razpisujejo tudi kadrovske štipendije. Načrt pripravljenosti na četrti val epidemije je sprejela tudi novomeška bolnišnica.

Matoz kot zunanji sodelavec ZD Koper mimo vrste do cepiva

26. 03. 2021 09.47

Zdravstveni inšpektorat je med nadzorom v ZD Koper ugotovil, da je vodstvo kršilo nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19, saj so cepili posameznike, ki niso sodili v prvo skupino nacionalne strategije. V ZD Koper je bil predčasno cepljen tudi odvetnik Franci Matoz, ki je dobri znanec direktorja zdravstvenega doma. A v ZD trdijo, da niso kršili strategije, saj jih Matozova odvetniška družba zastopa v pravnih zadevah, zgovarjajo pa se tudi, da so porabili šesti odmerek, ki bi ga drugače zavrgli.

Kam naprej? Izobraževalne ustanove pripravljene na virtualne informativne dneve

11. 02. 2021 14.40

Srednje šole in fakultete so se že dodobra pripravile na informativne dneve, ki bodo jutri in v soboto. Ti bodo letos prvič potekali samo preko virtualnih orodij. Izobraževalne ustanove se zavedajo, da osebnega stika v popolnosti ni mogoče nadomestiti, toda zagotavljajo, da bodo bodoči dijaki in študenti o želenem nadaljevanju šolanja pridobili prav vse informacije, kot bi jih, če bi ti dnevi potekali v živo.

Vlada potrdila predlog osmega protikoronskega zakona

25. 01. 2021 16.53

Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu. PKP 8 med drugim predvideva podaljšanje subvencioniranega čakanja na delo, del bremena za dvig minimalne plače pa bi prevzela država.

Peticije, širjenje strahu med učitelji: zakaj je testiranje pomembno?

25. 01. 2021 10.44

Še preden se jutri v šolske klopi vrne več kot 53.000 učencev prvih treh razredov osnovne šole ter okoli 75.000 otrok, se teden tokrat začenja z množičnim testiranjem zaposlenih. Nekateri med njimi imajo ob tem številne pomisleke, po družbenih omrežjih pa so se še enkrat več razširile teorije zarote o nevarnostih testiranja.

1445 novookuženih, na testiranje prihajajo osebe z že potrjeno okužbo

21. 01. 2021 09.58

V Sloveniji smo včeraj na okužbo z novim koronavirusom skupno testirali 11.599 ljudi, od tega jih je bilo pozitivnih 1445. V bolnišnicah se zdravi 1159 covidnih bolnikov, 27 oseb je umrlo. Se pa epidemiološka slika v državi izboljšuje, zaradi česar je devet statističnih regij iz črne prešlo v rdečo fazo sproščanja ukrepov. Najboljše razmere so na Koroškem. Medtem pa v novogoriškem zdravstvenem domu opozarjajo, da k njim na hitro testiranje prihajajo osebe, pri katerih so okužbo predhodno že potrdili s PCR-testom ter takšni z očitnimi znaki okužbe.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje

18. 01. 2021 07.56

V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.

Potrdili 2139 okužb z novim koronavirusom, umrlo 38 bolnikov

09. 12. 2020 08.03

V torek smo v Sloveniji ob 7008 testih potrdili 2139 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je spet narasel, tokrat znaša 30,54. Umrlo je 38 oseb. V bolnišnicah se zdravi 1282 bolnikov s covidom-19, 198 jih potrebuje intenzivno nego. Rezultati anket, ki jih opravlja NIJZ, pa medtem kažejo na največ okužb na delovnem mestu in v družini.

V nedeljo potrdili 480 okužb. Gantar neuradno predlaga zaostrovanje ukrepov

07. 12. 2020 07.16

V nedeljo so v Sloveniji potrdili 480 novih okužb s covidom-19 ob opravljenih 1751 testih. Delež pozitivnih testov je tako 27,41-odstotni. Umrlo je 52 bolnikov s covid-19, v bolnišnicah se zdravi 1301 oseba, na intenzivnih enotah pa je 196 bolnikov. Minister Gantar naj bi vlado in ministra Počivalška pozval k popolnemu zaprtju gospodarskih dejavnosti za 14 dni zaradi slabe epidemiološke situacije in posledične obremenjenosti zdravstvenega sistema.

1784 novih okužb s koronavirusom, umrlo 61 ljudi

04. 12. 2020 10.38

Zabeležili smo največje število smrti zaradi covida-19 doslej. Umrlo je 61 oseb. Potrdili so 1784 novih okužb. Delež pozitivnih testov je 25,75. Prvi pogoj iz načrta sproščanja ukrepov, in sicer povprečno manj kot 1350 okužb v zadnjih sedmih dneh, še ni izpolnjen. To povprečje trenutno znaša 1487, je povedal Jelko Kacin.