število smrti

Požar v Severni Makedoniji vzel še 60. žrtev: umrl menedžer kluba

04. 04. 2025 11.56

Število žrtev požara v nočnem klubu Pulse v Kočanih je naraslo na 60, potem ko je na zdravljenju v Litvi za posledicami poškodb umrl menedžer kluba. Bil je tudi med 34 osumljenci za tragedijo, v kateri so 16. marca zaradi zadušitve umrli večinoma mladi. V Sloveniji se medtem zdravijo štirje pacienti iz Severne Makedonije. V Mariboru so enega pacienta že premestili na rehabilitacijo, drug ostaja v enoti intenzivne terapije.

Zvezdnik serije Polna hiša premagal raka

02. 04. 2025 08.07

Dave Coulier, zvezdnik serije Polna hiša, je pet mesecev po diagnozi raka limfatičnega sistema ozdravel. Novico o njegovem zdravstvenem stanju je potrdil igralčev tiskovni predstavnik, kmalu za tem pa jo je z objavo na družbenem omrežju s širšo javnostjo delila še 65-letnikova nekdanja soigralka Candace Cameron Bure.

Protestniki v Gazi za konec vojne in odhod teroristov: 'Hamas ven'

26. 03. 2025 10.34

Na redkem protivojnem protestu proti Hamasu v Gazi so Palestinci javno izrazili jezo proti terorističnemu gibanju, ki vlada ozemlju od leta 2007. Po spletu so zaokrožili posnetki protestov, ki prikazujejo več sto ljudi, ki so v močno uničenem severnem mestu Beit Lahija pozivali h koncu vojne.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih

17. 03. 2025 11.26

Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih

13. 03. 2025 14.35

Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta

05. 03. 2025 15.32

Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

V Cankarjevem domu podelili Bloudkove nagrade

03. 02. 2025 20.36

Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za šport, so drevi v Cankarjevem domu v Ljubljani prejeli ekipa kajakašev v spustu 3xK1 v postavi Nejc Žnidarčič, Anže Urankar in Simon Oven za vrhunski mednarodni dosežek ter Janez Vodičar in Irena Rosa za življenjsko delo v športu.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?

28. 01. 2025 10.02

Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Odziv Medicorja na očitke: Zdravniške napake ni bilo

26. 01. 2025 16.56

V Medicinskem centru Medicor so se odzvali na poročanje o izrednem nadzoru, ki ga je v centru opravila Zbornica zdravstvene in babiške nege in ki naj bi razkril številne nepravilnosti. V zvezi z očitki glede smrti 80-letne pacientke pojasnjujejo, da ta ni umrla zaradi zdravniške napake. Po njihovih besedah je poročilo zbornice potrdilo, da navedene pomanjkljivosti niso vplivale na izid zdravljenja bolnice.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Nepravilnosti v Medicorju: delo brez dovoljenj, pomanjkljiva dokumentacija

25. 01. 2025 15.09

Izredni nadzor, ki ga je Zbornica zdravstvene in babiške nege opravila v Medicinskem centru Medicor, naj bi razkril številne nepravilnosti. Nekateri zaposleni so delali brez ustreznih dovoljenj, dokumentacija ni bila popolna, več neskladij je bilo tudi pri obravnavi bolnice, ki je umrla po operacijskem posegu.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega

24. 01. 2025 06.00

Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Raziskava: v Gazi bistveno višje število smrti od zabeleženega

10. 01. 2025 12.48

Po ocenah strokovnjakov je bilo število smrtnih žrtev v prvih devetih mesecih izraelske ofenzive v Gazi za približno 40 odstotkov višje od števila, ki so ga zabeležile palestinske oblasti. V enklavi naj bi bilo do konca junija ubitih več kot 64.000 ljudi, izhaja iz raziskave, ki jo je objavila britanska medicinska revija The Lancet.

V Los Angelesu prijeli moškega, ki naj bi zanetil enega od požarov

10. 01. 2025 06.18

Že tretji dan se gasilci na območju Los Angelesa borijo z obsežnimi požari, zaradi katerih je po besedah tamkajšnjega šerifa območje videti, kot bi ga razdejala atomska bomba. Število smrtnih žrtev obsežnih požarov na območju Los Angelesa se je povzpelo na najmanj 10. Lokalna policija pa je sporočila, da so prijeli moškega, ki ga sumijo, da naj bi zanetil enega od zadnjih požarov.

Največ novoletnih zaobljub je povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom

04. 01. 2025 19.09

Ob prihodu novega leta si marsikdo zada, da bo prenehal s slabimi navadami. Med novoletnimi zaobljubami jih je največ povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom, na Sursu pa so zbrali tudi podatke, kako pogosto Slovenci posegamo po alkoholnih pijačah, kakšna je bila povprečna teža prebivalca in koliko Slovencev se nikoli ne ukvarja s športom.

Manj alkohola in kajenja, več gibanja in zdrave hrane ...

01. 01. 2025 07.00

Vstopili smo v novo leto, tradicionalno pa zdaj nastopi čas za izpolnitev ciljev, ki smo si jih zadali ob koncu prejšnjega. Za marsikoga se je tako zaključilo obdobje veseljačenja, začel pa čas bolj zdravega življenja in ustaljenega življenjskega ritma. Katere novoletne zaobljube pa so med ljudmi najpogostejše?

Obiskovanje tistih, ki bodo tudi na najdaljšo noč skrbeli za varnost

31. 12. 2024 13.46

Pred najdaljšo nočjo v letu, ko bodo številni policisti skrbeli za varnost po državi, notranji minister Boštjan Poklukar in generalni direktor Policije Senad Jušić tradicionalno obiskujeta policijske enote po Sloveniji. Na seznamu so Koper, Bled in Nova Gorica, zvečer pa sledi že tradicionalni obisk policijske postaje v središču Ljubljane.

Obsodili lastnika in arhitekta hotela, ki se je zrušil med potresom v Turčiji

25. 12. 2024 16.40

Sodišče v Turčiji je lastnika, njegovega sina in arhitekta hotela v Adiyamanu, ki se je porušil med lanskim potresom, spoznalo za krive povzročitve smrti ali poškodbe več oseb iz malomarnosti. Med zrušitvijo hotela je umrlo 72 ljudi. Trojica pa je obsojena na zaporne kazni.

Na 28-urnem dobrodelnem maratonu zbrali rekordnih 1.204.234,25 evra

20. 12. 2024 09.31

Zaključil se je jubilejni 28-urni dobrodelni maraton Radia 1 in dm, ki je znova poskrbel za še eno praznično pravljico in nov rekord. Za družine v stiski so radijci zbrali rekordnih 1.204.234,25 evra!

Podaljšan seznam ubitih ruskih generalov, nekateri 'vstali od mrtvih'

18. 12. 2024 14.06

Igor Kirilov je še eno dodatno ime na precej zajetnem seznamu ubitih ruskih generalov v času vojne v Ukrajini. V prvih dneh po invaziji so medije preplavila poročila o ubitih ruskih generalih. Nekatera so se izkazala za resnična, druga ne. Kateri ruskih generali so zares padli in kateri 'vstali od mrtvih'?

15 let programa Svit: odkritih več kot 4100 primerov raka

12. 12. 2024 15.53

Program Svit, namenjen odkrivanju raka debelega črevesa in danke, praznuje 15 let delovanja. V tem času je bilo odkritih več kot 4100 primerov raka, od tega 60 odstotkov v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. Gre za enega najuspešnejših javnozdravstvenih programov pri nas, so poudarili na NIJZ.

Evtanazija v porastu, povprečna starost 77 let

12. 12. 2024 10.09

V Kanadi so objavili novo, peto letno poročilo, odkar so legalizirali evtanazijo v letu 2016, ki je pokazalo, da je evtanazija v porastu, čeprav se stopnja rasti umirja. V zadnjem letu je s pomočjo evtanazije umrlo 15.300 oseb, kar predstavlja 4,7 odstotka vseh smrti. Skoraj vsaka 20. smrt je torej posledica evtanazije.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

V prepričanju, da je sin umrl zaradi vudu uroka, naročil množični poboj

10. 12. 2024 09.19

V eni od najrevnejših sosesk v haitijski prestolnici Port-au-Prince so minuli konec tedna člani lokalne tolpe na brutalen način umorili najmanj 184 ljudi, večinoma starejših prebivalcev. Množični poboj je naročil vodja tolpe, potem ko mu je vudu duhovnik dejal, da so prebivalci naselja, ki se ukvarjajo z izvajanjem vuduja, odgovorni za nenadno smrt njegovega sina.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu

04. 12. 2024 13.50

Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.