štempljanje

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?

09. 12. 2024 19.52

Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce

02. 11. 2024 19.51

Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov

28. 06. 2024 18.47

Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Črtanje evidentiranja delovnega časa: SDS spet ni prepričala poslancev

07. 03. 2024 12.13

Poslanci so s 26 glasovi za in 50 glasovi proti tudi v tretje zavrnili predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati novembra uveljavljene spremembe vložili v SDS. V opoziciji so sicer vztrajali, da je zadnja vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da naj spremembe dorečejo socialni partnerji.

Predlog Godčeve brez podpore vlade: 'Spremembe trenutno niso potrebne'

19. 12. 2023 16.43

Poslanci iz vrst poslanske skupine SDS so novembra vložili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Vlada je zdaj sprejela mnenje, da predloga sprememb zakona ne podpira. Ocenjuje namreč, da v tem trenutku ni potrebe po spremembi zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Ob tem so poudarili, da pri obveznosti beleženja delovnega časa ne gre za novost, da novost ni niti to, da je za delavca evidenco treba voditi dnevno, pa tudi, da je bilo z novelo zakona predvideno daljše obdobje med uveljavitvijo in začetkom uporabe zakona.

Zakaj je učiteljica prihranke vrgla čez balkon?

02. 12. 2023 08.31

V sklopu imenitnega festivala Liffe sem gledala bolgarski film, kjer glavna junakinja, upokojena učiteljica, mimogrede, izjemno antipatičen lik, nasede skupini prevarantov. Vse svoje prihranke, s katerimi hoče kupiti grob za pravkar preminulega soproga, da v plastično vrečko in vrže čez balkon.

Pojasnila ministrstva: resnice in zmote o evidentiranju delovnega časa

17. 11. 2023 07.40

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je obrazložilo podrobnosti novega zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka in po mnenju predstavnikov delodajalcev prinaša številne birokratske ovire. Kot poudarjajo, zakon ne nalaga obveznega "štempljanja". Elektronske evidence bodo obvezne samo za kršitelje.

Bo koalicija popravila nova pravila evidentiranja? Han: Zakon ni izvedljiv

15. 11. 2023 19.57

"To so Butale," so ogorčeni delodajalci, ki si ne predstavljajo, kako bo strogo evidentiranje delovnega časa videti v praksi. Vendar pa nova pravila ne veljajo za tiste, ki so zakon sestavili, prav tako se ne bo treba štempljati tudi sodnikom, županom, visokošolskim učiteljem, državnim sekretarjem in tožilcem. Tudi gospodarski minister Matjaž Han je kritičen. Pravi, da zakon ne gre v smer, da bi imela korist tako delavec kot gospodarstvo, ter da je jasno, da zakon ni izvedljiv. Kdaj bo torej vlada popravila zakon in kako? In kaj to pomeni za ponedeljek?

Minimalna plača se zvišuje za 100 evrov neto

12. 01. 2023 06.25

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za delo Luka Mesec, bo višina minimalne plače odslej 878 evrov neto in je višja za točno 100 evrov neto. Kot je pojasnil, je povišanje minimalnih plač pomembno zato, ker so se prav hrana, pijača in osnovni stroški najbolj podražili, zato je draginja najbolj prizadela prav tiste z minimalnimi dohodki. V ZSSS pa ponovno opozarjajo na dejstvo, da je minimalna plača zgolj en del vprašanja plač.

Mesec: Z elektronskim evidentiranjem ur želimo zaščititi delavce

04. 08. 2022 06.00

Je odločitev, da beleženje prisotnosti zaposlenih na delu naredimo popolnoma elektronsko korak v pravo smer, kot pravijo na ministrstvu za delo, ali korak nazaj, saj čas diktira vse manj toge oblike dela, kot menijo delodajalci? Debata dviga vse več prahu. Predlogu so zdaj ne rekli tudi obrtniki in podjetniki. Na parket je idejo postavil minister Luka Mesec, češ da bi se na ta način izognili izkoriščanju delavcev, kot je nakazal primer podjetja Marinblu, kjer so delavci delali veliko dlje, kot določa zakonski delavnik. Da gre za idejo, ki nas vodi v preteklost in ki ne bo prispevala k večji zaščiti delavcev, pa pravi eden najuspešnejših slovenskih podjetnikov Jure Knez iz Dewesofta.

Mesec predlaga obvezno elektronsko evidentiranje delovnega časa

02. 08. 2022 18.34

Ministrstvo za delo, ki ga vodi Luka Mesec, pripravlja spremembe zakona, ki predvideva bolj podrobno spremljanje službenih ur. In tudi novost – elektronsko aplikacijo za beleženje delovnega časa. "Želimo preprečiti goljufanje delavcev kot v primeru Marinblu," pravijo predlagatelji. Medtem ko se ustanovitelj in lastnik enega večjih delodajalcev v Zasavju Jure Knez čudi. "Merjenje ur je preteklost, ki omejuje moderne oblike dela," pravi. Pa bo elektronsko evidentiranje obvezno tudi za delo na domu?

Zakon proti zlorabam pri odmorih, počitkih, nadurah na vladi spomladi

30. 09. 2019 13.33

Ministrstvo za delo je pripravilo osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Trenutno so namreč zaradi oteženega nadzora pri t.i. štempljanju možne zlorabe. Trpijo odmori, počitki, prihaja do neupravičenih nadur. Spremembe naj bi bile na vladi do marca 2020.

Ministrstvo za delo v spremembe t. i. štempljanja delavcev

14. 08. 2019 13.23

Ministrstvo za delo načrtuje spremembe na področju evidentiranja delovnega časa, pri čemer načrtuje podrobnejšo opredelitev, kako voditi t. i. štempljanje, da bo v korist delavca in delodajalca. Pri tem zavračajo navedbe, da bo poseglo v fleksibilnost organizacije dela in delovnega časa pri posameznem delodajalcu.