španski zunanji minister

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti
05. 02. 2025 11.33Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

Trumpove ideje razburjajo, Kanada objavila zemljevid za 'vse, ki so zmedeni'
08. 01. 2025 15.42Grožnje novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade so pričakovano povzročile nemalo razburjenja. Panama je sporočila, da se o suverenosti nad prekopom ne bodo pogajali, Danska pa je sporočila, da zaradi groženj ni zaskrbljena. Evropska komisija je medtem poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

Odbor ZN: Izrael resno krši pravice otrok
19. 09. 2024 17.43Generalna skupščina ZN je v sredo sprejela novo resolucijo, s katero zahteva konec izraelske okupacije palestinskih ozemelj. Medtem izraelsko obleganje Gaze traja že 349 dni, v novih zračnih napadih je bilo v zadnjih 24 urah ubitih več kot 30 Palestincev, med njimi tudi približno devet otrok. Odbor Združenih narodov je Izrael obtožil hudih kršitev Konvencije o otrokovih pravicah na okupiranih palestinskih ozemljih. V Madridu pa je španski premier Sanchez prvič po priznanju Palestine gostil palestinskega predsednika Abasa, voditelja sta govorila o dogajanju na Bližnjem vzhodu in pozvala k umiritvi razmer. Španija pa je dobila tudi prvega veleposlanika Palestine v tej evropski državi.

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih
18. 09. 2024 17.36Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

Na volitvah v Venezueli zmagal Maduro. Opozicija nasprotuje: Zmagal je Urrutia
29. 07. 2024 07.07Na nedeljskih predsedniških volitvah v Venezueli je zmagal sedanji predsednik Nicolas Maduro. Glede na delne izide, ki jih je po 80 odstotkih preštetih glasovnic objavil volilni svet, je Maduro prejel 51,2 odstotka glasov, opozicijski kandidat Edmund Gonzalez Urrutia pa 44,2 odstotka. Venezuelska opozicija trdi, da je s 70 odstotki glasov zmagal Urrutia. Pravi namreč, da je pri štetju glasov prišlo do obsežnih nepravilnosti, in je že napovedala, da bo izpodbijala izid. Več latinskoameriških držav je medtem kritičnih do nedeljskih predsedniških volitev v Venezueli.

Španija, Irska in Norveška priznale Palestino
28. 05. 2024 06.14Članici Evropske unije Španija in Irska ter Norveška so tudi uradno priznale Palestino. S to bolj ali manj simbolno gesto v podporo miru v regiji in rešitvi dveh držav v času vojne na območju Gaze se je trojica držav pridružila okoli 140 članicam Združenih narodov od skupno 193, ki so palestinsko državo že priznale. Da je priznanje Palestine ključen korak za dosego miru na Bližnjem vzhodu, je dejal španski premier Pedro Sanchez. Norveški zunanji minister pa je obsodil pomanjkanje "konstruktivne zavezanosti" Izraela rešitvi dveh držav. Irski premier Simon Harris je ob tem izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pozval, naj ustavi humanitarno katastrofo v Gazi. Danski parlament pa je zavrnil predlog levo usmerjenih strank o priznanju Palestine in tako podprl stališče vlade, da pogoji za priznanje palestinske države še niso izpolnjeni.

'Mnogi v šotorih so živi zgoreli'
27. 05. 2024 15.29Več držav in svetovnih organizacij je obsodilo izraelski napad na območje, kjer so nastanjeni razseljenci v najjužnejšem mestu Rafa v Gazi. Ubitih je bilo vsaj 45 Palestincev, med njimi tudi veliko otrok. "Ta grozljiv pokol, ki so ga zagrešile izraelske okupacijske sile, je izziv za vse resolucije o mednarodni legitimnosti," je zapisalo palestinsko predsedstvo.

Po nekaj mesecih Hamas znova nad Izrael, izstrelili rakete na Tel Aviv
26. 05. 2024 15.29Brigada Al-Qassam je sporočila, da so po skoraj štirih mesecih napadli Tel Aviv, v Izraelu pa so se oglasile sirene, ki opozarjajo na morebitne raketne napade. Borci naj bi napad sprožili v odgovor na "cionistične poboje nad civilisti v Gazi".

Norveška, Španija in Irska bodo Palestino priznale 28. maja, Izrael kritičen
22. 05. 2024 08.43Norveška bo uradno priznala Palestino kot državo 28. maja, je sporočil norveški premier Jonas Gahr Støre. "Na Bližnjem vzhodu ne more biti miru, če ni priznanja," je dodal. Tudi Španija je za datum priznanja naznanila 28. maj, irski premier pa je sporočil, da njihova država verjame, da je "trajni mir mogoče zagotoviti le na podlagi svobodne volje svobodnih ljudi". Izrael medtem vse bolj opozarja, da bo priznanje "podžgalo ekstremizem in nestabilnost". Tudi ameriški predsednik Joe Biden nasprotuje enostranskim priznanjem palestinske države.

Milei užalil Sanchezovo ženo, Madrid odpoklical veleposlanico
21. 05. 2024 17.16Španija in Argentina sta se zapletli v hud diplomatski spor, zaradi katerega je prva odpoklicala svojo veleposlanico v Buenos Airesu. Argentinski predsednik Javier Milei je med shodom skrajne desnice v Madridu ženo španskega premierja označil za "pokvarjeno". Kot je pojasnil španski zunanji minister, so od Mileija zahtevali opravičilo, a ga niso prejeli, zato so se odločili za odpoklic veleposlanice. Ob tem ni izključil možnosti popolne prekinitve diplomatskih odnosov z Argentino.

Slovenija podpira pobudo za preučitev sporazuma med EU in Izraelom
19. 02. 2024 16.13Slovenija podpira poziv Španije in Irske Evropski komisiji, naj znova preuči sporazum o sodelovanju med EU in Izraelom, je med zasedanjem zunanjih ministrov EU povedala ministrica Tanja Fajon. Dublin in Madrid sta poziv podala spričo napovedane izraelske ofenzive na Rafo, pred katero je posvarila tudi Fajonova.

Protestniki v domačem Tel Avivu: Netanjahu naj odstopi
18. 02. 2024 11.39Izraelski premier Benjamin Netanjahu je kljub opozorilom mednarodne skupnosti v soboto potrdil, da izraelska vojska namerava izvesti ofenzivo v Rafi na jugu Gaze, kamor se je zateklo 1,5 milijona Palestincev. Palestinski premier Mohamed Štajeh pa je izraelske oblasti pozval, naj razseljenim Palestincem, dovolijo vrnitev v severni del palestinske enklave. Pogajanja o morebitnem premirju med Izraelom in gibanjem Hamas so medtem zastala. Izgredi zaradi napadov na Gazo pa se ne odvijajo le v svetovnih metropolah, temveč tudi v domačem Tel Avivu, kjer so protestniki premierja pozvali k odstopu.

Tanja Fajon: Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo
26. 01. 2024 17.17EU pričakuje takojšnjo uresničitev odločitve Meddržavnega sodišča (ICJ), so sporočili iz Bruslja in poudarili, da so odredbe sodišča za pogodbenice zavezujoče. Več držav, med njimi Turčija, Španija, Iran in tudi Slovenija, je odločitev ICJ pozdravilo.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

ZDA si 'iz ure v uro' prizadevajo, da bi 7. dan premirja postal 'deveti, deseti'
30. 11. 2023 06.23Izrael in skrajno palestinsko gibanja Hamas sta se le nekaj minut pred iztekom začasnega prekinitve ognja dogovorila o podaljšanju za en dan. Za to so se odločili v luči napora pogajalcev, da se nadaljuje proces osvobajanja talcev, je sporočila izraelska vojska. Hamas je v ločeni izjavi potrdil podaljšanje premirja za sedmi dan. Vzporedno s tem poteka tudi sedma izmenjava ujetnikov med Izraelom in Hamasom. Za podaljšanje premirja si poleg Katarja in Egipta prizadevajo tudi ZDA. Izrael pa je znova razburil španski premier Pedro Sanchez, ki je ponovil, da "to, kar vidimo v Gazi, ni sprejemljivo".

V Gazo 20 tovornjakov s humanitarno pomočjo, ZN: 'Kaplja v morje'
21. 10. 2023 07.51Po dnevih čakanja so odprli mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo, s čimer bo enklavo lahko dosegla nujno potrebna humanitarna pomoč. Na egiptovski državni televiziji so predvajali posnetke, kako je več tovornjakov prečkalo mejo v Gazo. Humanitarni konvoj vključuje zdravila, vodo in hrano, pa tudi tovornjak s krstami. Skupno je mejo prečkalo 20 tovornjakov, nato so jo znova zaprli. Združeni narodi so to označili za zgolj "kapljo v morje".

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila
04. 10. 2023 14.00Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij
28. 09. 2023 06.27Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Ukrajina z novimi pridobitvami na jugu, ubita dva tuja humanitarna delavca
10. 09. 2023 14.49Ukrajinska vojska je po lastnih navedbah ponovno osvojila nadaljnjih 1,5 kvadratna kilometra ozemlja v okolici nedavno osvojenega kraja Robotine na jugu države. Na vzhodu Ukrajine naj bi ruska vojska medtem nadaljevala napade. Tam naj bi bila v streljanju v bližini Bahmuta ubita humanitarna delavca iz tujine.

'Načeloma smo pripravljeni na spomladansko ofenzivo'
28. 04. 2023 06.29Ukrajinske sile naj bi bile v zadnji fazi priprav na dolgo pričakovano spomladansko ofenzivo, so sporočili z ukrajinskega obrambnega ministrstva. Državo je čez noč zajel val ruskih raket. V napadih na civilno infrastrukturo je bilo ubitih najmanj 25 ljudi, več je ranjenih. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obsodil nov val ruskih raketnih napadov v več mestih po državi. Na Poljsko je medtem prispelo prvih šest od desetih španskih bojnih tankov leopard.

Ruske sile silovito nad Vugledar in Bahmut: 'To ni nič nenavadnega'
23. 02. 2023 12.15Navsezgodaj zjutraj so se po Ukrajini slišale sirene, ki so opozarjale prebivalce, da je treba pričakovati napade. V zadnjih 48 urah naj bi močno obstreljevali Vugledar in Bahmut. Angleško obrambno ministrstvo je posvarilo pred morebitno rusko ofenzivo v Vugledarju. Medtem je na nenaseljeno območje v ruski regiji Belgorod, ki meji na Ukrajino, strmoglavilo rusko bojno letalo.

Fajonova in Albares: Enotnost Evrope je najboljši način za soočenje z Rusijo
26. 01. 2023 18.35Slovenija in Španija imata odlične odnose in se strinjata, da je v trenutni krizi ključna enotnost Evrope, sta danes na Brdu pri Kranju poudarila slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon in njen španski kolega Jose Manuel Albares, ki je bil gost posveta slovenskih diplomatov. Albares je izrazil podporo Sloveniji za članstvo v Varnostnem svetu ZN.

Putinov 'oltar vojne': Ve, da se je zakalkuliral. Je pa tudi obupan
17. 01. 2023 09.57Kmalu bomo obeležili eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Kje smo leto kasneje, predvsem ko gre za evropsko varnost? Kje so njene šibke točke? Se kaže luč na koncu tunela? In seveda – kaj potem, ko bo vojne konec? O tem so na WEF v Davosu govorili poljski predsednik Andrzej Duda, predsednik Litve Gitanas Nauseda, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska in španski zunanji minister José Manuel Albares Bueno.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila
26. 09. 2022 13.02Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Prihodnost EU: boljši politiki, poslušanje državljanov in širitev na Zahodni Balkan
30. 08. 2022 11.35Drugi dan Blejskega strateškega foruma je potekal v luči razprav o prihodnosti(h), ki čakajo tako Evropsko unijo kot Evropo in svet. Politiki in akademiki so se osredotočili predvsem na tehtanje praks, ki bi jih bilo dobro vključiti v evropske politike. Med njimi so izstopale širitev in poglobitev Unije, opolnomočenje vrednot in večje vključevanje državljanov v politične odločitve. A kako bi do teh rešitev prišli?

Rusijo in Ukrajino od sporazuma za izvoz žita 'ločita dva koraka'
13. 07. 2022 15.30Ruska in ukrajinska delegacija sta se v Istanbulu sestali s predstavniki ZN in Turčije, da bi prekinili več mesecev trajajočo blokado izvoza ukrajinskega žita. Obe strani trdita, da sta v pogovorih dosegli napredek, vendar tudi vztrajata pri svojih zahtevah. Po oceni ukrajinskega zunanjega ministra Dmitra Kulebe je sporazum na vidiku. Kot so sporočili s turškega obrambnega ministrstva, sta Ukrajina in Rusija v Istanbulu dosegli zadosten napredek pri reševanju spora glede izvoza žita, da bosta prihodnji teden nadaljevali s pogajanji.

Španski zunanji minister svari NATO pred vdori z juga
08. 06. 2022 21.11Španija, ki bo gostila naslednji vrh zveze NATO, se zavzema, da bi hibridne grožnje, kamor spadajo nezakoniti prehodi meje, pomanjkanje hrane in terorizem, postale bolj pomembne teme znotraj zveze, je dejal zunanji minister Jose Emanuel Albares. NATO opozarja, da se grožnje zveze pojavljajo tudi ob njenem t. i. južnem krilu in ne le na vzhodu.

Delegaciji Finske in Švedske na pogovore v Turčijo
24. 05. 2022 14.40Delegaciji Švedske in Finske se bosta v sredo udeležili pogovorov glede prošnje obeh držav za članstvo v Natu, je potrdil finski zunanji minister Pekka Haavisto. Španski premier Pedro Sanchez pa je dejal, da se bodo predstavniki obeh kandidatk za članstvo v zavezništvu udeležili junijskega vrha v Madridu.

Madžarska 'postavila ceno' za podporo sankcijam proti Rusiji
13. 05. 2022 07.20Madžarska zahteva "rešitev glede stroškov", ki bi jih utrpela v primeru uvedbe sankcij proti Rusiji, je dejal madžarski zunanji minister. Za popolno prepoved uvoza ruske nafte bi skupno potrebovali približno 700 milijonov evrov, je dejal.