španski parlament

V španskem parlamentu medsebojne obtožbe in kritike: kdo je kriv za napake?

20. 11. 2024 15.09

Španska ministrica za ekološki prehod Teresa Ribera je v španskem parlamentu zagovarjala delo služb, ki so izdale opozorila ob katastrofalnih poplavah 29. oktobra. Kritike na njihov račun pa je označila za zelo nepoštene in zelo nevarne.

V Venezueli aretirali več ljudi: 'Prišli so v državo z namenom umora predsednika'

15. 09. 2024 09.33

Venezuelske oblasti so aretirale tri državljane ZDA, vključno s pripadnikom ameriške mornarice, dva Španca in enega Čeha, osumljeni pa so zarote za destabilizacijo države. Zasegli so tudi več kosov orožja. Po besedah venezuelskih oblasti naj bi vsi prišli v državo z namenom umora predsednika Nicolasa Madura, zaroto pa naj bi vodila CIA, kar so v ameriški obveščevalni agenciji ostro zanikali.

Puigdemont se je pojavil v Španiji, nato pa zopet izginil

08. 08. 2024 12.14

Vodja katalonskih separatistov Carles Puigdemont se je po sedmih letih življenja v izgnanstvu vrnil v Španijo, kjer mu grozi aretacija. Pred glasovanjem parlamenta o novi regionalni vladi je v Barceloni nagovoril svoje privržence, nato pa na glasovanju ni bil navzoč, za njim pa se je izgubila vsaka sled. Zaradi suma, da je Puigdemontu pomagal pri begu, so aretirali katalonskega policista. Pobegnil naj bi namreč v njegovem vozilu.

Roberta Metsola vnovič izvoljena za predsednico Evropskega parlamenta

16. 07. 2024 06.56

Evropski poslanci so na tajnem glasovanju vnovič izvolili Roberto Metsola (EPP) za predsednico Evropskega parlamenta. Za njeno izvolitev je glasovalo 562 poslancev. Na čelo Evropskega parlamenta je bila izvoljena za prvo polovico petletnega mandata, njena edina protikandidatka Irene Montero (Levica) je prejela 61 glasov. Metsola močno podporo razume kot sporočilo, da predstavlja proevropsko večino. Obljubila je, da se bo zavzemala za močan parlament in močno EU.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev

11. 07. 2024 07.00

Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Španija, Irska in Norveška priznale Palestino

28. 05. 2024 06.14

Članici Evropske unije Španija in Irska ter Norveška so tudi uradno priznale Palestino. S to bolj ali manj simbolno gesto v podporo miru v regiji in rešitvi dveh držav v času vojne na območju Gaze se je trojica držav pridružila okoli 140 članicam Združenih narodov od skupno 193, ki so palestinsko državo že priznale. Da je priznanje Palestine ključen korak za dosego miru na Bližnjem vzhodu, je dejal španski premier Pedro Sanchez. Norveški zunanji minister pa je obsodil pomanjkanje "konstruktivne zavezanosti" Izraela rešitvi dveh držav. Irski premier Simon Harris je ob tem izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pozval, naj ustavi humanitarno katastrofo v Gazi. Danski parlament pa je zavrnil predlog levo usmerjenih strank o priznanju Palestine in tako podprl stališče vlade, da pogoji za priznanje palestinske države še niso izpolnjeni.

Separatisti izgubili večino v katalonskem parlamentu

13. 05. 2024 06.50

Na regionalnih volitvah v Kataloniji so slavili španski socialisti. Separatisti, ki si prizadevajo za neodvisnost regije, so medtem izgubili večino v regionalnem parlamentu. Zmagovalka volitev bo morala sklepati koalicijo z manjšimi strankami, pogajanja pa se lahko zavlečejo.

Če si za partizane, še nisi levičar

03. 03. 2024 15.15

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

40-kilometrske kolone okoli Pariza, traktorje že ogrevajo tudi Španci

30. 01. 2024 17.21

Francoski kmetje ohranjajo blokade na vseh glavnih avtocestnih vpadnicah v prestolnico, s čimer stopnjujejo pritisk na vlado. Nezadovoljni so zaradi delovnih pogojev, med drugim zahtevajo višje cene za pridelke in ugodnejšo obdavčitev. Okoli Pariza so bile danes 40-kilometrske kolone vozil. Kmetje še naprej protestirajo tudi v Nemčiji, Belgiji, Romuniji ter na Nizozemskem in Poljskem, zdaj pa se nameravajo evropskemu protestnemu gibanju pridružiti še španski kmetje.

Je evroposlanka Tatjana Ždanoka vohunila za rusko obveščevalno službo?

30. 01. 2024 10.33

Evroposlanka iz Latvije Tatjana Ždanoka že dve desetletji sodeluje z rusko obveščevalno službo FSB, je v ponedeljek razkril ruski preiskovalni časnik The Insider. Ždanoka očitke odločno zanika, Evropski parlament pa je po poročanju bruseljskega spletnega biltena Politico že uvedel preiskavo navedb v časniku.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Romana Tomc: Stranka SDS Anžetu Logarju stoji ob strani

22. 12. 2023 06.00

V predbožičnem vzdušju je bila gostja našega Popkasta poslanka v evropskem parlamentu Romana Tomc, ki je tudi podpredsednica stranke SDS. Ker je vedno zanimiv pogled od zunaj na dogajanje doma, smo jo vprašali tudi o odnosu SDS do Platforme Anžeta Logarja.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?

20. 12. 2023 20.10

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Stotisoče Špancev protestiralo proti amnestiji za katalonske separatiste

12. 11. 2023 18.13

Na ulicah španskih mest je več kot 100.000 ljudi protestiralo proti dogovoru španskega premierja Pedra Sancheza s katalonskimi separatisti. Demonstranti so izražali nasprotovanje amnestiji sodno preganjanih katalonskih politikov in aktivistov, ki jo je v zameno za podporo v parlamentu separatistom obljubil Sanchez.

Kdo bo nasledil Sanjo Ajanović Hovnik?

07. 10. 2023 20.39

Dan po odstopu ministrice Sanje Ajanović Hovnik se 190 tisoč zaposlenih v javnem sektorju sprašuje, kdo bo prevzel vajeti pogajanj, ki so po do dobrem letu in pol podobo plačne reforme še dodatno zameglila. Šef Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ocenjuje, da je čas za angažma premierja Roberta Goloba. Po nizu kadrovskih pretresov tega tedna, pa se predsenik vlade na četrti ministrski odstop v svoji vladi še ni odzval celovito.

EU za okrepitev odnosov z Armenijo, Azerbajdžan pripravljen na pogovore

05. 10. 2023 14.08

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel, francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Olaf Scholz so na srečanju z armenskim premierjem Nikolom Pašinjanom v Granadi podprli okrepitev odnosov med EU in Armenijo. Azerbajdžan, ki je zavrnil srečanje s Pašinjanom, je sporočil, da je pripravljen na pogovore z Armenijo ob posredovanju EU. Evropski parlament pa je podprl resolucijo, v kateri Azerbajdžan obtožuje izvajanja etničnega čiščenja v Gorskem Karabahu.

Katoliška cerkev v Španiji odkrila 728 spolnih zlorab od leta 1945

02. 06. 2023 17.00

Španska katoliška škofovska konferenca je v svojem prvem javnem poročilu sporočila, da je na podlagi pričevanj 927 žrtev našla dokaze o 728 spolnih zlorabah v cerkvi od leta 1945. Cerkev je sporočila, da je bilo 83 odstotkov žrtev in 99 odstotkov storilcev moških, a je večina storilcev že umrlo.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top

17. 03. 2023 14.29

Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

V Španiji potrdili zakon o bolniški ob boleči menstruaciji in samoodločanju o spolu

16. 02. 2023 16.08

Španski parlament je dokončno potrdil zakon, ki omogoča plačano bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Dokončno je potrdil tudi zakon, ki transspolnim osebam, starejšim od 16 let, omogoča spremembo spola v osebnih dokumentih samo na podlagi izjave.

Škotska in Španija sprejeli novo zakonodajo o pravicah transspolnih oseb

22. 12. 2022 16.53

Transspolne osebe bodo lahko od 16. leta na osebnih dokumentih spremenile spol, za to pa ne bodo potrebovale zdravniškega potrdila, pač pa bo dovolj že izjava. Takšne spremembe zakonodaje so sprejeli v španskem in škotskem parlamentu. A sprejemanje nove zakonodaje je v obeh državah spremljala tudi burna polemika.

Podpora plačanemu bolniškemu dopustu zaradi menstrualnih bolečin

15. 12. 2022 21.10

Španski poslanci so izglasovali predlog zakona o plačanem bolniškem dopustu za ženske, ki trpijo zaradi hudih menstrualnih bolečin. S tem je Španija postala prva evropska država, ki je sprejela tovrstno zakonodajo. Prav tako so poslanci izglasovali spremembo kazenskega zakonika, ki blaži kazni za nasilne nemire.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?

12. 10. 2022 06.00

Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

Španski parlament sprejel zakon, da le da pomeni da

26. 08. 2022 10.27

Španija je zaostrila zakonodajo na področju spolnega nasilja. Parlament v Madridu je v četrtek sprejel zakon, poimenovan Le da pomeni da, ki odpravlja razlikovanje med spolno zlorabo in posilstvom ter določa, da pasivnost žrtve ne velja kot privolitev v spolni odnos. V kazenskem zakonu bo zdaj posilstvo definirano kot spolni odnos brez privolitve.

Španija zaostruje kazensko zakonodajo glede posilstva

27. 05. 2022 14.42

Španski parlament je podprl zakon, ki bo žrtvam posilstva olajšal pregon napadalcev, saj poudarja pomen privolitve v spolni odnos. S tem je Španija naredila pomemben korak k zaostritvi kazenske zakonodaje na tem področju. Zakon mora potrditi še senat, vendar to velja za formalnost.

Zelenski nagovoril Varnostni svet ZN: Svet lahko zdaj vidi, kaj so storili v Buči

05. 04. 2022 06.28

V svetu še vedno močno odmeva poboj več kot 300 civilistov v kijevskem predmestju Buča. Ruski veleposlanik pri Združenih narodov Vasilij Nebenzija trdi, da so poročila o tem le provokacija Ukrajine, dokaze pa da bo predstavil Varnostnemu svetu "takoj, ko bo to mogoče". Priložnost ima sicer že na tokratnem zasedanju Združenih narodov. Zasedanja se je prek videoklica udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je nagovoril navzoče ter opisal "pošastna dejanja" ruskih sil, ki jih je razkril umik vojske iz Buče. "Opravka imamo z državo, ki veto v Varnostnem svetu spreminja v pravico do smrti," je opozoril. ZN je postavil pred izbiro - izključitev Rusije ali razpustitev.

V Kataloniji pomilostili ženske, ki so jih ubili zaradi čarovništva

27. 01. 2022 08.20

Parlament v Kataloniji je uradno pomilostil več kot 700 žensk, ki so bile med 15. in 18. stoletjem mučene in ubite zaradi čarovništva.

Poljska in Madžarska proti pogojevanju evropskega denarja z vladavino prava

11. 10. 2021 19.31

Na Sodišču EU v Luksemburgu je potekala ustna obravnava v primeru tožbe Poljske in Madžarske proti EU zaradi nove uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je začela veljati januarja. Sodbo se pričakuje prihodnjo pomlad.

Puigdemont zapustil zapor: Španija nikoli ne izpusti priložnosti, da se osmeši

24. 09. 2021 07.29

Aretacija nekdanjega katalonskega voditelja Carlesa Puigdemonta, ki so ga italijanske oblasti prijele na zahtevo Španije, je bila po odločitvi sodišča v Sassariju zakonita. O njegovi izročitvi Španiji bo sodišče odločalo oktobra, do takrat pa sme ostati na prostosti. Pred sodiščem na severozahodu Sardinije so se sicer pred zaslišanjem zbrali njegovi privrženci, prav tako so protesti potekali v Barceloni. Puigdemont pa je medtem že zapustil zapor.

Slovenija ob dnevu državnosti prejema čestitke iz tujine

25. 06. 2021 10.20

Predsedniku republike Borutu Pahorju so med drugim čestitko poslali voditelji Italije, Avstrije, Nemčije, Češke, Slovaške, Japonske, Belgije in Švedske, so sporočili iz Pahorjevega urada. Na družbenih omrežjih so Sloveniji čestitale tudi institucije EU, kip Kristusa Odrešenika v brazilskem Riu de Janeiru pa so obarvali v barve slovenske zastave.