šolski sklad

Vlaga in plesen: 'Ne morem se preseliti, ker se nimam kam!'
18. 12. 2024 11.0940-letna Ljubljančanka in njen 10-letni sin živita v 30 kvadratnih metrov velikem stanovanju, ki je tako poln vlage, da se v njem pojavlja plesen. "Živiva pod pragom revščine, minus na računu pa je velik stres," pravi obupana mama, ki kljub redni zaposlitvi ne more pokriti vseh mesečnih stroškov. Čeprav si želi, da bi lahko sinu zagotovila "normalen" dom, so razmere na najemniškem trgu takšne, da stanovanja, ki bi si ga lahko privoščila, enostavno ni.

Dijaki in študenti lahko odslej sočasno prejemajo Zoisovo in državno štipendijo
01. 07. 2024 07.52Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 28. junija 2024 objavil Javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2024/2025 ter tudi vlogo za nadaljnje prejemanje le-te. Novo šolsko/študijsko leto prinaša dijakom in študentom možnost sočasnega prejemanja Zoisove in državne štipendije.

Osemkrat 80-kilogramski Benjamin Šeško
08. 06. 2024 20.36Le še teden dni nas loči do začetka Eura 2024, v Nemčijo pa slovenski nogometni reprezentanti odhajajo s posebnim poklonom, ki je v tujini sicer nekaj povsem običajnega, na sončni strani Alp pa se ta tradicija (za zdaj) še ni razbohotila. V ljubljanskih Stožicah so umetniško posvetilo dobili David Brekalo, Petar Stojanović, Andraž Šporar in Timi Max Elšnik, v Radečah pa je skrbno nastajal tudi mural, posvečen lokalnemu heroju, napadalcu Benjaminu Šešku.

Mali šef Slovenije: Znani so rezultati glasovanja
15. 05. 2024 08.54Ko padeš, ne smeš obupati, ampak moraš vstati in iti po začrtani poti naprej. Tako sta Julija in Jakob po prvem 'padcu' v Malem šefu Slovenije nadaljevala v velikem slogu, na koncu pa osvojila pokal in svoji šoli prikuhala najvišjo Mercatorjevo donacijo. In katere šole so prejele preostale donacije?

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ
26. 04. 2024 17.19DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur
11. 04. 2024 07.00Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Obvezna šolska ekskurzija ni diskriminatorna, če šola finančno pomaga
14. 11. 2023 11.04Zagovornik načela enakosti je obravnaval domnevno diskriminacijo dijakov, ker je srednja šola organizirala obvezno tedensko ekskurzijo v tujini. Prijavitelj diskriminacije je namreč zatrjeval, da so zaradi tega diskriminirani dijaki, ki si ne morejo privoščiti plačila udeležbe na takšni ekskurziji. Zagovornik je ugotovil, da je šola skupaj s starši zbrala namenske prispevke za plačilo udeležbe na ekskurziji za dijake, ki nanjo zaradi premoženjskega stanja sicer ne bi šli, zato v tem primeru diskriminacije ni ugotovil.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo
23. 08. 2023 16.25Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

DOS za uvedbo obveznih učbeniških skladov v vseh srednjih šolah
21. 08. 2023 08.18Dijaška organizacija Slovenije (DOS) je ministrstvu za vzgojo in izobraževanje ter Odboru DZ za izobraževanje, znanost in mladino posredovala poziv k zagotovitvi obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah. Ministrstvu in odboru predlagajo, da preučita možnosti in izvedljivost uvedbe obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah po celotni Sloveniji.

Skrajni čas za spremembe: šolsko okolje vse bolj reproducira neenakosti
12. 03. 2023 15.33Borut je priden in pameten deček, ki obiskuje četrti razred osnovne šole. Njegova mamica je za šest evrov presegla cenzus za subvencionirano prehrano in doplačilo šolskih dejavnosti, ki mu jih s svojim nizkim dohodkom sama ne more poplačati. Urška in Sanja sta sestrici, ki v vsem času šolanja nista bili deležni niti enega izleta s sošolci. Tudi če bi jima šolski sklad lahko kril del stroškov, jima starša nista mogla zagotoviti primernih oblačil, obutve in drugega potrebnega za izlet. Markov očka je zaposlen, vendar obremenjen s krediti za stanovanje. Mamica ju je zapustila, preden je Mark začel osnovno šolo. Deček nima sošolcev, s katerimi bi se lahko družil, ne obiskuje nobene dejavnosti, s katero bi lahko razvijal svoje potenciale. Mark se vsak dan spopada z občutki nevrednosti.

Je osnovna šola zares brezplačna?
08. 03. 2023 12.19Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

Razveljavljen razpis glede digitalnega izobraževanja starejših
13. 09. 2022 14.03S petkom je razveljavljen razpis glede izobraževanj starejših na področju digitalnih kompetenc. V pripravi so nova izobraževanja. Izvajalcem bodo povrnili upravičene stroške za dokazane aktivnosti do začasne zaustavitve vseh aktivnosti. Udeležencem, ki so usposabljanja do 25. avgusta 2022 v najmanj 80 odstotkih ali devetih urah že opravili, bodo dodelili digitalni bon, je napovedala ministrica. Razveljavitev razpisa nima vpliva na upravičenost koriščenja digitalnih bonov mlajših skupin, to je učencev zadnje triade, dijakov in študentov. Digitalni boni se lahko koristijo do 30. novembra 2022.

Upokojenci razburjeni zaradi delitve digitalnih bonov
24. 08. 2022 10.19Delitev digitalnih bonov za starejše dviga veliko prahu. Ukrep, ki je dediščina prejšnjega ministra Marka Andrijaniča, spremljajo številni zapleti in slaba volja starejših, ki se počutijo diskriminirane. V Srebrni niti so že opozorili, da so 150-evrski boni, ki jih bo prejelo le 5000 od dobrih 700.000 starejših od 55 let, šolski primer diskriminacije. V Zvezi društev upokojencev Slovenije poudarjajo, da so upokojenci razburjeni in da gre pri tem za veliko kršitev pravic starejših, ki so izkazali množičen interes za izobraževanje na področju digitalne pismenosti.

'Klical sem vsake tri minute osem ur, pa se ni nihče oglasil'
21. 08. 2022 19.38Po gnečah, večurnem čakanju na soncu in celo prerivanju se pojavljajo novi zapleti pri prijavah na brezplačne tečaje za pridobitev digitalnih bonov. Počutim se ogoljufanega, pravi upokojenec iz Ljubljane, ki je izvajalca izobraževanja zaman klical dolgih osem ur, ignorirali so tudi njegovo prijavo prek spleta. Trenutno so zapolnjena vsa mesta pri 12 od 19 izvajalcev. V Srebrni niti opozarjajo, da so 150-evrski boni, ki jih bo prejelo le 5.000 od dobrih 700.000 starejših od 55 let, šolski primer diskriminacije. V zvezi društev upokojencev pa vlado, ki jeseni obljublja spremembe zakona, pozivajo, naj projekt ustavi.

Objavljen javni razpis za dodelitev Zoisove štipendije
27. 06. 2022 14.14Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS je danes na spletni strani objavil javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2022/2023. Prav tako so objavili tudi vlogo za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije za obstoječe štipendiste. Vrednost razpisa je tri milijone evrov in pol.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Priče opisujejo: 'Cofki, čeveljci in vroča čokolada so ležali povsod'
23. 11. 2021 09.2839-letni Darrell Edward Brooks, ki je v nedeljo z rdečim športnim terenskim vozilom zapeljal med udeležence tradicionalne božične parade v Wisconsinu, pri tem pa ubil pet ljudi, je to storil namenoma, je sporočila policija. Tožilstvo zoper njega sestavlja obtožnico zaradi petih primerov namernega uboja. Priče z grozo opisujejo dogajanje – ljudje so leteli v zrak kot lutke, glasba godbe na pihala in petje pa se je nenadoma spremenila v krike bolečine in strahu.

Jasnejša pravila za šolske sklade: pomoč ne bo več obdavčena
13. 11. 2021 08.48Začela je veljati novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jasneje določa namembnost izplačil iz šolskih skladov. Ta so namenjena tudi financiranju dejavnosti otrokom iz revnejših družin, pomoč iz skladov pa ne bo več obdavčena. Veljati je začel tudi odlok o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Grm.

Dobrodelni 14-letni Vid zbral 12.350 evrov za 'brezplačno' šolo
24. 06. 2021 19.02Zaključila se je Vidova dobrodelna licitacija. Najstniku je z dražbo športnih rekvizitov uspelo zbrati 12.350 evrov. Tako je pomagal napolniti šolski sklad, iz katerega se že 13. leto financirajo vse šolske dejavnosti za vse šolarje.

Devetošolec Vid Čeplak z novo dražbo znova priskočil na pomoč
12. 06. 2021 19.48Po dveh uspešno izpeljanih dobrodelnih akcijah se je devetošolec Vid Čeplak odločil za novo. Organiziral je dražbo, na kateri bo skušal prodati več kot 70 športnih rekvizitov znanih športnikov. Zbrani denar bo namenil svoji Osnovni šoli Nazarje v želji, da bi vse šolske dejavnosti ostale brezplačne tudi za prihodnje generacije.

Učenci kranjske osnovne šole po požaru znova v učilnicah
03. 05. 2021 15.22Potem ko je aprila na Osnovni šoli Franceta Prešerna v Kranju izbruhnil požar, so se učenci zdaj znova vrnili v šolo. Dve poškodovani učilnici so med prvomajskimi počitnicami že uspeli sanirati, učilnico za kemijo in kabineta za biologijo ter kemijo, v katerem je požar izbruhnil, pa bodo obnovili do novega šolskega leta.

Izgubili vse: 'Požar nas je opomnil, zakaj imamo tako radi Slovenijo'
27. 02. 2021 07.00Šestčlanski družini iz Oregona, ki že deveto leto živi v Sloveniji, so ognjeni zublji uničili praktično vse imetje. Iz hiše v ljubljanskem Tacnu so v torek sredi noči bosi in v pižamah pobegnili pred ognjem in gostim dimom. Družina se nekaj dni po požaru, ki bi se lahko sprevrgel v tragedijo, nasmejano zahvaljuje vsem dobrim ljudem, ki so jim takoj nesebično ponudili svojo pomoč. Družini je v le eni uri vso potrebno pomoč priskrbela Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje. Anita Ogulin poudarja, da družina resnično potrebuje pomoč in da se jim trudijo nuditi celostno podporo, kot jo dobijo družine v Verigi dobrih ljudi.

'S svojo žensko energijo bom Slovenijo vodila med deset najbolj razvitih držav'
10. 10. 2020 10.04Tanja Fajon je na 13. kongresu SD postala predsednica stranke. Z 276 glasovi je premagala Janija Prednika, ki jih je prejel 107. S tem je postala prva ženska na čelu SD. Za podpredsednico stranke so delegati na kongresu, ki je zaradi novega koronavirusa prvič potekal na daljavo, izbrali Dominiko Švarc Pipan. "Naš cilj je uresničiti veliko vizijo majhnega naroda," je ob zmagi na kongresu dejala Fajonova.

Šolski projekti: od obnove učilnic in šolskih igrišč do dobrodelnosti
06. 05. 2020 09.41Le še nekaj dni nas loči do težko pričakovanega finala šova Mali šef Slovenije, ko bo znano, kateri par otrok si bo prislužil laskavi naziv in svoji šoli zagotovil najvišjo denarno podporo. Kot zadnji sta se minulo soboto v finale uvrstili Sara in Naja, ki bosta zagotovo huda konkurenca Niku in Niki ter Staši in Stelli. Od končne uvrstitve posameznih parov bo – kot že veste – odvisna tudi višina denarne podpore šolam, ki jo bodo namenile za projekte po lastni izbiri. Katere projekte imajo šole v načrtu, izveste v nadaljevanju, ob tem pa se spomnimo tudi, kako so finančno podporo izkoristile šole, ki so sodelovale v prvi sezoni.

FOTO: Ekošola po duši: 'Učence učimo spoznavanja lokalnega okolja in kako paziti nanj'
30. 05. 2017 07.00V Sloveniji se z nazivom Ekošola ponaša 700 izobraževalnih ustanov. Osnovno načelo delovanja programa je najmlajše naučiti zdravega odnosa do okolja ter sočloveka. Logaška OŠ 8 talcev je ekošola po duši - hrano naročajo od lokalnih kmetov, ločujejo odpadke, vestno skrbijo za šolski vrtiček, na katerem jim uspeva precej zelenjave in zelišč. Lep primer dobre prakse.

Bodo učbeniki za prvošolčke prihodnje šolsko leto brezplačni?
20. 05. 2017 20.26Ministrica pravi, da bodo, ravnatelji pa ne vedo, kdo jih bo plačal. Za prenovo učbeniških skladov, ki vključuje tako zamenjavo zastarelih učbenikov kot nakup novih za prvošolce, so na voljo trije milijoni evrov. Ministrstvo je za nakup gradiva za posameznega prvošolca namenilo 30 evrov, kar pa ni dovolj, opozarjajo tako šole kot starši.

Velenjski ravnatelj: Če bomo računali na prostovoljne prispevke, bodo šolski skladi prazni
05. 01. 2016 13.42Medtem ko Furs šole miri, da bodo še vedno lahko prirejale dobrodelne bazarje in pri tem ne bodo potrebovale izdajati računov, če bodo za izdelke priporočile prostovoljne prispevke, pa se odzivajo ravnatelji, ki opozarjajo, da prostovoljni prispevki niso in ne morejo biti prava rešitev. Preverite, zakaj.

Furs: rešitev prodaje izdelkov na šolskih bazarjih so prostovoljni prispevki
04. 01. 2016 12.14Za vsak prodani izdelek na šolskih bazarjih bi morali izdati račun, to pa šolam povzroča velike težave. Predsednik Združenja ravnateljev je prepričan, da je zadeva sramotna in da država preganja drobiž, medtem ko se veliki lopovi prosto sprehajajo. FURS pa svetuje, naj težavo rešijo tako, da za izdelke priporočijo prostovoljni prispevek.

Inšpektorji nad šolske bazarje
02. 01. 2016 10.07Finančna uprava se je obregnila tudi ob tradicijo na šolah. Te so namreč ob koncu leta pripravljale t.i. šolski bazar z izdelki, ki so jih naredili otroci in njihovi starši. Ker pa so te izdelke prodajali, so inšpektorji šole opozorili, da gre za pridobitniško dejavnost in bi morali zato ravnati po pravilih, ki veljajo v tem primeru.