šolska zakonodaja

Dijaška organizacija zaskrbljena: s spremenjeno zakonodajo konec ekskurzij?
20. 03. 2024 12.37Dijaška organizacija Slovenije glede predlogov novel Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju ni povsem zadovoljna. Pri dveh členih zakonov bi se vsebina skrčila, s tem pa organizacijo skrbi, da bi se skrčile tudi vsebine, namenjene dijakom. Med drugim so zaskrbljeni, da nekatere šole ne bi več izvajale ekskurzij. Izpostavili so tudi vprašanje nacionalnega preverjanja znanja, ki bi po novem predlogu štel vpis v srednje šole. Na ministrstvu odgovarjajo, da za dijake ne bo nobenih sprememb.

Vlada bi omilila pogoje za tujce, občine so proti: 'Priseljevanje ima temno plat'
07. 03. 2023 10.39Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo novelo Zakona o tujcih, ki rahlja pogoje za bivanje in delo tujcev v Sloveniji, zakon pa bodo DZ v sprejem predlagali po nujnem postopku. Občina Kranj, ki že več let opozarja na velike izzive občin zaradi povečanega priseljevanja tujcev, se je uprla: "Priseljevanje tujcev ima tudi temno plat in ga spremljajo zlorabe našega socialnega sistema oziroma socialnih transferjev!" V Velenju se bojijo, da bi spremembe zakona prinesle dodatne finančne obremenitve proračunu. V Celju pa si želijo področne zakonodaje in podpornega okolja, ki bosta v pomoč tako učiteljem in zaposlenim kot učencem in njihovim družinam.

50 funkcionarjev za neizrabljen dopust prejelo 230.000 evrov nadomestila
15. 07. 2022 06.15Ministri, državni sekretarji in drugi vodilni funkcionarji vlade Janeza Janše so si 1. junija, le dan pred imenovanjem nove vlade Roberta Goloba, izplačali nadomestilo za neporabljen dopust v letih 2021 in 2022. Zakonodaja tovrstno izplačilo dovoljuje le v izjemnih okoliščinah, če delavec (in ne funkcionar) zaradi izjemnih okoliščin ni mogel izkoristiti svojega zakonsko določenega dopusta, razkriva Mladina.

Deklici s posebnimi potrebami pomoč spremljevalca pripadala le v šoli, ne pa tudi doma
05. 01. 2022 18.30Šolanje na daljavo je bil velik zalogaj za celoten šolski sistem, marsikdo je imel z njim nemalo težav, še zlasti otroci s posebnimi potrebami in invalidni otroci. Zagovornik načela enakosti je izpostavil primer deklice s posebnimi potrebami, ki je morala zaradi nevarnosti respiratornih okužb šolske obveznosti opravljati od doma. Ministrstvo za izobraževanje ji ni zagotovilo fizične pomoči spremljevalke pri pouku na daljavo, kar je zagovornik načela enakosti opredelil kot diskriminatorno dejanje. Če je bila deklici spremljevalka dodeljena v šoli, zakaj ji ni bila doma?

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

V mesecu ali dveh bo več otrok lahko malicalo v šoli
16. 11. 2012 13.26Potem ko so v javnost prišli skrb vzbujajoči podatki o vedno več lačnih otrocih, se je zganila tudi politika. Ministrstvo za delo je napovedalo spremembo kriterijev za šolsko prehrano, po kateri bi bil širši krog otrok spet upravičen do malice.

Na vidiku referendum
26. 10. 2007 09.43Poslanci so potrdili novo šolsko zakonodajo, vendar se zakonu obeta veto, vedno bolj verjeten pa je tudi referendum.

SD za referendum o šolstvu
22. 10. 2007 13.17Poslanski skupini Socialnih demokratov je zakon o financiranju in organizaciji vzgoje in izobraževanja zelo pomemben.

Šolska zakonodaja razdelila Slovenijo
26. 09. 2007 19.47Slovenija je spet razdeljena. Tokrat jo deli nova šolska zakonodaja, o kateri naj bi državljani - če bo šolski sindikat uspel - odločali na referendumu. Novi zakon naj bi med drugim uvedel tudi 100-odstotno financiranje zasebnih šol. Kar je med drugim voda na mlin cerkvenim šolskim ustanovam. Obiskali smo Škofijsko gimnazijo Maribor. Ta seveda podpira 100-odstotno financiranje zasebnih šol. Njihovi učenci morajo zdaj mesečno plačevati približno 41 evrov stroškov, ki so namenjeni športnim dnevom, vsakoletnemu duhovnemu srečanju, fotokopiranju in drugim dejavnostim.

Poenoteno financiranje šol
14. 06. 2007 14.47Vlada je za obravnavo v DZ pripavila noveli o šolski zakonodaji. Spremembe med drugim predvidevajo nov način financiranja.

Vrstniki dogodek obsojajo
28. 03. 2006 16.29Za učiteljski sindikat je domžalski primer nasilja v šoli le še en primer neuspešnega izvajanja ukrepov.

Vrtci in šole v EU
26. 04. 2004 00.00Vstop Slovenije v EU na področju vzgoje in izobraževanja za zdaj ne bo prinesel sprememb. Šolska zakonodaja je v domeni vsake posamezne članice. Zato smo pogledali, kako je to področje urejeno v sosednjih državah.

Pristopnica EU: Latvija
26. 04. 2004 00.00V Latviji je politično življenje v mesecih pred vstopom v Evropsko unijo najbolj zaznamovala šolska reforma. Z njo so v latvijskih šolah občutno zmanjšali obseg pouka v ruščini. To je povzročilo ostre proteste tako pripadnikov ruske manjšine kot sosednje Rusije.

Novinarska konferenca ZLSD
20. 03. 2000 20.53ZLSD ne namerava podpreti manjšinske vlade po izstopu SLS-a iz koalicije, kar pomeni vladno krizo, je poudaril Borut Pahor. Od predsednika vlade pričakuje, da čimprej pojasni, kako bo ravnal po 15. aprilu. Po Pahorjevem mnenju je do volitev premalo časa, da bi tako vlado podprli in prevzeli odgovornost za njene odločitve.

''Šolska'' delegacija Furlanije-Julijske krajine v Ljubljani
19. 05. 1999 15.12Delegacija ministrstva za šolstvo in šport pod vodstvom državnega sekretarja Pavla Zgage se je danes v Ljubljani srečala z delegacijo Furlanije-Julijske krajine pod vodstvom odbornika za šolstvo pri deželni vladi Franca Franzuttija.