šolska politika

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Priprava šolske reforme: nov način ocenjevanja, tuji jezik v prvem razredu

30. 03. 2023 19.36

Med napovedanimi reformami Golobove vlade je tudi šolska. Na tem področju so potrebne korenite spremembe, pravijo strokovnjaki. Med drugim naj bi spremenili predmetnik, prvi tuji jezik bi uvedli že v prvem razredu osnovne šole, spremenili naj bi tudi način ocenjevanja, nacionalno preverjanje znanja pa bi uvedli že po tretjem razredu.

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja

31. 08. 2022 16.10

Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

Povežimo Slovenijo

28. 03. 2022 14.33

Gibanje Povežimo Slovenijo sestavljajo stranke Konkretno, Zeleni Slovenije, SLS, NLS in Nova socialdemokracija. Glavni program gibanja je, da želijo združiti tri centre. Liberalni center s stranko Konkretno, ljudski center z obema strankama ljudskega dela, in zeleni center s stranko Zeleni Slovenije. Koordinatorka gibanja Povežimo Slovenijo Nada Pavšer poudarja, da je gibanje odprto tako na levo kot na desno sredino.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

'Obstanek ministra Dikaučiča je predvsem in v prvi vrsti poraz za našo državo'

24. 11. 2021 06.00

Je glasovanje o interpelaciji zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča dokončno zacementiralo razmerje moči v parlamentu in odpihnilo sanje opozicije, da bi lahko zrušila vsaj enega ministra Janševe vlade, ki mu kljub občasnemu nihanju podpore v parlamentu v ključnih trenutkih uspe zbrati dovolj glasov, tako da vlada svoje ministre ohranja na položaju ne glede na to, kaj počnejo? Tudi zato so oči vse bolj uprte v prihajajoče volitve, na katerih se bodo pojavili tudi novi igralci. Desnosredinski pol naj bi ojačale stranke, združene v gibanje Povežimo Slovenijo, zmago leve sredine na volitvah pa naj bi omogočil vstop Roberta Goloba v politiko, če se bo za to odločil.

Se bodo šole res izognile zaprtju? Med počitnicami druženja šolarjev, ki bi morali biti v karanteni

01. 11. 2021 18.43

Beležimo takšno rast okužb, kot je nismo še nikoli. V nedeljo je bil pozitiven vsak drug testirani, delež okuženih je znašal kar 47,8 odstotka. Škarje in platno ima sicer politika, vendar je skrajni čas, da sledimo stroki, opozarja prvi med ravnatelji Gregor Pečan.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Zaupanje v Janševo vlado na najnižji točki od začetka mandata

25. 04. 2021 18.11

Janševa vlada beleži novo najmanjše zaupanje volivcev v aktualnem mandatu. Delo predsednika vlade in njegovih ministrov prvič podpira manj kot 30 odstotkov (29,6 odstotka) anketiranih. Nasprotuje pa jim največ vprašanih doslej; prvič več kot 60 odstotkov (60,9). Skoraj vsak deseti je neopredeljen (9,4 odstotka).

Stiske dijakov vse večje: 'Prikrajšani so za pristno in zdravo odraščanje'

10. 04. 2021 09.00

"Po podatkih svetovalne službe je evidentno, da smo izgubili relativno veliko dijakov, ki so mimo obveznosti zašli v svoje svetove in tam obstali," pove profesorica slovenščine na Gimnaziji Poljane Katarina Torkar Papež. Stisko letošnjih maturantk in maturantov povečujejo negotove razmere, pristojno ministrstvo pa na njihova vprašanja še vedno ne odgovarja. "Kako je mogoče, da mesec dni pred začetkom nimamo vsaj okvirnih usmeritev o izvedbi letošnje mature?" se sprašujejo tudi njihovi učitelji.

Pedagoški delavci za oblikovanje skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo šol in vrtcev

29. 03. 2021 11.59

V Zvezi društev pedagoških delavcev Slovenije so kritični, da šolska politika v kriznih razmerah ne opravlja svojih ključnih nalog in pušča vtis, da bolj ali manj pasivno čaka na konec epidemije. Da bi preprečili "še eno epidemijo, ki bo dolgoročno opustošila kakovost vzgoje in izobraževanja", pozivajo vlado in šolsko ministrstvo k ukrepanju ter oblikovanju skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo vrtcev in šol v času epidemije.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj

04. 01. 2021 17.38

Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Kontroverzna odločitev italijanske županje: otroci migrantov primorani jesti doma, stran od vrstnikov

15. 10. 2018 23.03

Italijo pretresa kontroverzna politična odločitev, ki so jo sprejele lokalne oblasti v mestu Lodi na severu države in z njo diskriminirale otroke migrantskih družin. Ker jim starši niso mogli plačati šolskih obrokov, so bili otroci primorani jesti doma, stran od italijanskih vrstnikov.

Šolska ministrica: Nekatere zahteve stavkajočih so zagotovo upravičene, pogajalska izhodišča so pripravljena

14. 02. 2018 16.20

Na stavko učiteljev in vzgojiteljev, ki opozarjajo, da bodo marca šli znova na ulice, če jim vlada ne bo prisluhnila, se je odzvala pristojna ministrica. Dejala je, da so nekatere zahteve stavkajočih zagotovo upravičene in jim bodo prisluhnili. So pa na ministrstvu dodali, da stavka ne bo plačana. Na stavko so se odzvali tudi nekateri drugi politiki.

V mesecu ali dveh bo več otrok lahko malicalo v šoli

16. 11. 2012 13.26

Potem ko so v javnost prišli skrb vzbujajoči podatki o vedno več lačnih otrocih, se je zganila tudi politika. Ministrstvo za delo je napovedalo spremembo kriterijev za šolsko prehrano, po kateri bi bil širši krog otrok spet upravičen do malice.

Nadaljevanje prenove osnovnega šolstva

01. 01. 2001 00.00

Nova ministrica za šolstvo Lucija Čok je predstavila temeljne naloge, ki se jih bo ministrstvo za šolstvo lotilo v novem letu. Med njimi je na prvo mesto postavila nadaljevanje prenove osnovnega šolstva, sistematično spremljanje reforme srednje šole in spodbujanje razvoja višješolskih centrov po Sloveniji. Prav zato, ker je šolstvo tako pomemben sistem, po njenem mnenju "že samo po sebi ne more biti dobro", da so se v minulih štirih letih na šolskem ministrstvu zamenjali kar trije ministri. Sicer pa Čokova obljublja, da bo šolska politika pod njeno taktirko slonela na štirih temeljnih načelih: zagotavljanje kakovostnega šolstva za vse, načelo laičnega javnega šolstva, vzpostavitev evropsko primerljivega šolstva ter avtonomija šol, učiteljev in dela na tem področju.