šolniki

Brnabićeva stavkajočim zagrozila z izgubo pravice do brezplačnega študija

21. 01. 2025 20.10

Predsednica srbske skupščine Ana Brnabić je stavkajoče študente opozorila, da bi v primeru nadaljevanja blokad fakultet lahko izgubili pravico do brezplačnega študija in bivanja v študentskih domovih ter da bi fakultete lahko privedli do finančne blokade in bankrota.

Oče pridrvel v učilnico in učitelju grozil, da ga bo pretepel

14. 12. 2024 06.00

Oče učenca je kar med poukom na eni od mariborskih osnovnih šol odprl vrata razreda, pristopil do učitelja in mu grozil, da ga bo pretepel. Razlog ni bila slaba ocena, ampak neprimerno vedenje. Med šolsko uro je namreč učenec jedel mandarino. Učitelj ga je opozoril: prenehaj, a mu dovolil, da jo poje do konca. A učenec se je odločil pojesti še eno mandarino in učitelj mu je dal jasno vedeti, da se želi o neprimernem vedenju pogovoriti s starši. Otrok je starša obvestil o incidentu in že naslednjo uro je oče pridrvel v učilnico. Na učitelja naj bi kričal in ga potisnil ob steno. Šola je o napadu obvestila Policijo, ki je starša kaznovala z denarno kaznijo.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?

26. 09. 2024 19.36

V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?

23. 09. 2024 19.51

Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev

20. 08. 2024 18.57

Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

V NSi vložili paketa zakonov za preprečevanje nasilja v šolah

24. 07. 2024 10.26

Poslanska skupina NSi je pripravila paket sprememb petih zakonov, s katerimi želijo vzpostaviti mehanizme za prepečevanje nasilja v šolah ter čim bolj omejiti zlorabe socialnih pomoči. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je poudaril, da je vrag odnesel šalo, saj da nasilja v Sloveniji nimamo pod nadzorom. Predvsem bi spremembe nasilneže postavile pred dejstvo, da njihovo obnašanje ima posledice, saj da tega sporočila zdaj ne dobivajo.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?

01. 05. 2024 19.32

Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Tri ravni ukrepov: od preventive do uvedbe 'semaforja' za grožnje

16. 04. 2024 06.40

Kako bi morala ob pojavu varnostnega tveganja na slovenskih šolah potekati komunikacija med notranjim in šolskim ministrstvom oz. med Policijo in šolami? Prav o tem sta na sestanku debatirala resorna ministra Boštjan Poklukar in Darjo Felda. In kaj sta se dogovorila? Sodelovanje bodo na ministrstvih krepili predvsem v treh točkah: z dvosmerno komunikacijo pri protokolu obveščanja, s semaforjem grožnje pri protokolu ukrepanja ter tudi s preventivnimi dejavnostmi.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo

14. 04. 2024 17.50

Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Osnovna šola uvedla kodeks oblačenja in strožja pravila obnašanja

12. 04. 2024 13.36

Ena od slovenskih osnovnih šol je v letošnjem letu uvedla kopico novih pravil, med drugim jim ta velijo, kakšno oblačenje je na njihovi šoli dovoljeno, zaposlenim pa pravila omogočajo tudi pregled torb in osebnih predmetov, če obstaja sum, da bi bili ti lahko nevarni. Ravnateljica šole poziva tudi starše, da se s svojimi otroki večkrat pogovorijo, kaj je v šolskem okolju primerno in kaj ne.

Poklukar želi izboljšati komunikacijo med Policijo in šolami

10. 04. 2024 11.25

Na temo groženj o nasilju v šolah se bo notranji minister Boštjan Poklukar naslednji teden sestal z ministrom za izobraževanje Darjem Feldo, je napovedal med razpravo na odboru DZ za notranje zadeve. Želi namreč izboljšati komunikacijo med Policijo in šolami, da se zagotovi varnost na tem področju.

Kako naj se šole soočajo s porastom nasilja med mladimi?

15. 03. 2024 19.03

Pretepanje, brcanje, zmerjanje, zbadanje, ustrahovanje. Vse to se dogaja na šolah in vse to je nasilje. O tem, na žalost, velikokrat poročamo, a kakšne ukrepe imajo šole ob tem, da se mladostniki bolj kot dolžnosti zavedajo pravic, starši pa v šole hodijo z odvetniki, sploh na voljo? O tem so strokovnjaki in šolniki govorili na Dolenjskem, kjer so poudarili, da je velikokrat prav učitelj tisti ključni člen, ki lahko na eni strani prepozna nasilje in na drugi strani ukrepa. A včasih niti to ni dovolj in se morata vključiti tudi center za socialno delo in policija.

Ravnatelji proti obvezni uvedbi pouka drugega tujega jezika

07. 02. 2024 12.36

V Združenju ravnateljev in pomočnikov ravnateljev predlagane rešitve v osnutku nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023–2033 ocenjujejo kot večinoma predhodno prediskutirane in že implementirane v predlog novele zakona o osnovni šoli. Večina članov medtem nasprotuje uvedbi obveznega pouka drugega tujega jezika v zadnji triadi.

Tuji jezik že za prvošolčke, bo z NPZ znanje na prvem mestu?

01. 02. 2024 18.45

Med predlaganimi spremembami zakona o osnovni šoli je tudi uvedba nacionalnega preverjanja znanja za tretješolce ter uvedba obveznega prvega tujega jezika v prvem razredu osnovne šole. Medtem ko se nekateri šolniki sprašujejo o smiselnosti nacionalnega preverjanja znanja že v tretjem razredu, pa uvedbo obveznega tujega jezika za prvošolčke pozdravljajo.

V četrtek prva sodniška stavka v zgodovini države

03. 01. 2024 12.04

Zaradi neuresničitve ustavne odločbe glede sodniških plač bodo sodniki 4. januarja za eno uro prekinili sodne obravnave. Tudi tožilci so zdaj sporočili, da bodo v četrtek za eno uro prekinili delo in s tem izrazili nestrinjanje z nespoštovanjem ustavne odločbe glede sodniških plač. Z vladnim ignoriranjem ustavne odločbe bodo seznanili tudi pristojne evropske organe, pripravljajo pa tudi podlago za vložitev tožbenih zahtevkov zoper državo. Premier Robert Golob medtem pravi, da brez reforme celotnega javnega sektorja ne morejo izpeljati dogovora za sodno vejo oblasti.

Minister za javno upravo obljublja intenzivna pogajanja s sindikati

07. 12. 2023 16.23

Novi minister za javno upravo Franc Props, ki ministrsko funkcijo nastopa na dan, ko del sindikatov javnega sektorja na svoje zahteve opozarja tudi s protestnim shodom, obljublja intenzivna nadaljnja pogajanja z njimi. Ta sicer že tečejo, rezultat oziroma dinamika pogajanj pa ni odvisna zgolj od vladne strani, je vnovič poudaril po imenovanju.

Starši vse bolj pritiskajo na učitelje: neprestani klici in izgube službe

04. 09. 2023 07.59

Učiteljski poklic v Južni Koreji se je zaradi zahtevnih staršev in njihovih neprestanih pritožb iz prijetnega spremenil v nočno moro. Kot opisujejo zaposleni v šolah, jih namreč nekateri izmed staršev kličejo vsako uro, v primeru, da ne ugodijo vsaki izmed njihovih muh, pa jih prijavijo inšpektoratu. Učitelji ob tem (lahko) izgubijo službo. Julija, 23-letna učiteljica, ki je bila pod hudim pritiskom in se je sicer borila tudi z depresijo, je storila samomor.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo

22. 05. 2023 19.10

Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

V okolici slovenskih šol s prihodnjim tednom uvajajo poostreno varnost

06. 05. 2023 20.02

Kako bo videti poostrena varnost v okoliših slovenskih šol, ki bo v praksi zaživela v ponedeljek? Na Policiji pravijo, da to ne pomeni, da bodo policisti stali pred vsako osnovno in srednjo šolo, bodo pa z ravnatelji tesneje sodelovali. Med šolniki je medtem slišati, da je to brezpredmetno za mnoge šole, ki s Policijo dobro sodelujejo že zdaj. Kot pravi predsednica Društva srednješolskih ravnateljev Nives Počkar, bi morala država ta trenutek vse moči usmeriti v prepoznavanje duševnih stisk mladostnikov. Pozivu se pridružuje tudi dijaška organizacija.

'Težave so se kopičile 30 let, ne moremo jih odpraviti z zamahom ene roke'

03. 12. 2022 07.00

Nas po grožnji s stavko iz vrst zdravnikov in vladno ponudbo za zvišanje plač čaka še en stavkovni val? Med šolniki že vrši, vlada jim je obljubila, da jih bo obravnavala prednostno, pa vendar so jih prehiteli zdravniki. A fronte so odprte tudi na področju drugih strok. "Če vlada z nami ne bo pripravljena iskati rešitve v strokovnem sporazumu, naj se stavka nadaljuje," je jasen tajnik Sviza in predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Medtem ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik poudarja, da so v iskanju rešitev in se s sindikati pogajajo, zato se jim zdi zaostrovanje "preuranjeno in neupravičeno".

Visokošolski sindikat: 'Vlada je žaljiva in podcenjujoča do naših potreb'

27. 10. 2022 15.23

Predsedstvo Visokošolskega sindikata Slovenije je sprejelo sklep o začetku priprav na nadaljevanje stavke v visokem šolstvu. Kot razlog navajajo podcenjujoči in tudi žaljivi odnos resornega ministrstva do potreb visokega šolstva, neutemeljeno zavračanje njihovih stavkovnih zahtev, pa tudi diskriminatorno obravnavo sindikatov.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'

24. 10. 2022 11.58

Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Vlada poskuša pretihotapiti slepega potnika v dogovor o višjih plačah'

01. 10. 2022 19.35

Zdravniki in tudi drugi zaposleni v zdravstvu se z vlado pogajajo o plačah in za zdaj so še vsak na svojem bregu. Zdravniki so za 19. oktober tudi napovedali stavko. Ta teden sklenjeni dogovor s sindikati javnega sektorja sicer vsem v javnem sektorju prinaša višje plače že z oktobrom, še višje pa spomladi. A po prespani noči sindikati javnega sektorja vladi sporočajo, da bo dogovor veljaven zgolj brez podtaknjencev.

Brezplačna kosila: 'To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje'

13. 09. 2022 06.00

Leta 2008 je Janševa vlada uvedla brezplačne šolske obroke za vse, ki jih je Pahorjeva vlada nato omejila le na socialno najšibkejše. Zdaj pa so brezplačni obroki v šolah spet na tapeti. A šolniki opozarjajo na izkušnje izpred 14 let, ko je ogromno hrane končalo v smeteh, prav tako pa tudi na premajhne kapacitete šolskih kuhinj in prekratek čas za razdeljevanje in uživanje obroka. To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje, opozarjajo. V Inštitutu 8. marec pa trdijo, da je sedanji sistem subvencioniranja izjemno slab in krivičen.

Predlog za brezplačna kosila med šolniki naletel na različne odzive

24. 08. 2022 19.26

Bi lahko bila tudi kosila v osnovnih šolah že kmalu brezplačna za prav vse otroke? V Inštitutu 8. marec bodo z začetkom novega šolskega leta po Sloveniji zbirali podpise, da bi lahko v proceduro vložili predlog zakonov, s katerimi bi uvedli brezplačna kosila kot pravico za vse šoloobvezne otroke. Ideja je med šolniki naletela na zelo različne odzive, skrbi jih predvsem izvedba.

Arbitražni svet bo ugotavljal, ali so šolniki upravičeni do plačila stavke

05. 04. 2022 16.00

Ali so zaposleni v vzgoji in izobraževanju, ki so 9. marca stavkali, upravičeni do nadomestila plače za dan stavke, bo ugotavljal arbitražni svet. Morebitni odtegljaj od plače, ki bi ga bili na račun stavke deležni zaposleni, preden bo o tem sploh odločal arbitražni svet, bodo v Svizu razumeli kot kaznovanje tistih, ki so stavkali.

Ukrajinske otroke želijo vsaj čustveno vključiti v naš šolski sistem

16. 03. 2022 18.39

Šoloobveznih beguncev iz Ukrajine je v Logatcu trenutno skoraj 90, drugod po Sloveniji pa še 50. Šole so prejšnji teden dobile prve usmeritve, kako vstopiti v proces vključevanja oziroma všolanja teh otrok v slovenske šole. Integracija otrok je sicer hitra in traja morda nekaj tednov, da se dovolj dobro naučijo slovenskega jezika in lahko sledijo pouku, pa potrebujejo tri leta. Matere ali skrbniki ukrajinskih otrok morajo zaprositi za formalni status beguncev, saj je to pogoj, da lahko postanejo del uradnega izobraževalnega sistema. Pomembno je, da otroci pridejo v šole kot prostor izobraževanja, na kakšen način naj se vpeljejo, pa bo povedala strokovna presoja, menijo šolniki.

Sviz: Sestanka z ministrico se bomo udeležili, pričakujemo konkretna pogajanja

10. 03. 2022 14.27

Predstavniki Sviza in visokošolskega sindikata se bodo udeležili sestanka, ki ga je za torek sklicala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. Kot so sporočili iz sindikatov, pričakujejo konkreten pristop k pogajanjem o stavkovnih zahtevah, kar iz vabila ni jasno, saj omenja "odprta vprašanja", ne pa stavkovnih zahtev.