šolanje na daljavo

Izredni študij bi z novim Zakonom o visokem šolstvu ukinili
22. 01. 2025 19.01Te dni med študenti izrednega študija kroži peticija za ohranitev pravic izrednih študentov. Lansko poletje je namreč ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o visokem šolstvu. Glavna sprememba, ki je študente najbolj razburila, je ukinitev izrednega študija. Nadomestil bi ga časovno prilagojen študij, ki pa bi študentom, ki so ob šolanju tudi zaposleni, čas študija podvojil. Minister Igor Papič pa je jasen, da bo dolžina študija odvisna od posameznika in da je za pridobitev diplome potreben enak obseg dela, kot ga imajo redni študentje.

Interpelacija Stojmenove Duh na redni septembrski seji DZ
13. 09. 2024 11.13Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh se bo pred poslanci zagovarjala na redni seji, ki se bo začela 23. septembra, je sklenil kolegij predsednice DZ, ki je določil dnevni red seje. Na njej DZ čaka tudi vrsta zakonskih predlogov, za katere bodo poslanci odločali, ali so primerni za nadaljnjo obravnavo.

V tretjem pozivu za razdelitev računalnikov bo krog upravičencev precej razširjen
24. 08. 2024 10.31Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad bo v ponedeljek objavil tretji javni poziv za dodelitev računalniške opreme v izposojo v letu 2024. S tem pozivom se bo bistveno razširil krog upravičencev, saj se bodo nanj lahko prijavili posamezniki do vključno šestega dohodkovnega razreda, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka.

Spoznajte pet razlogov za kariero v EU!
27. 11. 2023 00.15Si kdaj zaželite, da bi svojo poklicno pot – namesto, da ji zgolj sledite – aktivno gradili sami? V tem primeru je brez dvoma čas, da pozabite na naključja in si ustvarite kariero, ki vam bo prinesla tudi osebno zadovoljstvo.

'Kamor koli pogledaš, vidiš strupen smog'
10. 11. 2023 17.45V delih Indije in Pakistana so zaradi gostega smoga in visoke koncentracije trdnih delcev v zraku zaprli šole, parke in tržnice. Več tisoč ljudi je zaradi težav, povezanih z onesnaženim zrakom, pristalo v bolnišnicah.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'
16. 10. 2023 10.55September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

Del ceste med Lučami in Ljubnim odprt le za šolske prevoze
01. 09. 2023 12.03Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na prvi šolski dan nagovorila prvošolce v Lučah in Solčavi. Izrazila je veselje, da se tudi v teh občinah, ki jih je prizadela avgustovska vodna ujma, novo šolsko leto začenja na isti dan kot po vsej državi. Po njenih besedah še pred dvema dnevoma ni bilo jasno, kako bo s prevoznostjo cest.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona
20. 04. 2023 08.44Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki
19. 02. 2023 16.02Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Janša ob koncu leta ostro proti Golobovi vladi: Predaleč je šlo
23. 12. 2022 12.42Nekdanji predsednik vlade Janez Janša in prvak SDS je ob koncu leta dejal, da vlada Roberta Goloba s svojimi potezami vladavino prava spreminja v vladavino barbarstva. "Predaleč je šlo. Nobeno prikrivanje dejstev več ne pomaga. Vendar so zgolj politične konsekvence tega zdrsa proti barbarstvu premalo," je zapisal in pozval k širšemu premisleku, resni oceni posledic skrajnega populizma in streznitvi.

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu
17. 11. 2022 11.46Na drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), katere zaveza je odprava raka materničnega vratu – prva odprava katerega od rakov nasploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Ultra rešitev za vse športne navdušence
30. 09. 2022 00.15Od poletja se je lažje posloviti, če vemo, da nas čaka razburljiva športna jesen. Od svetovnega prvenstva v nogometu, evropskih nogometnih lig, lige NBA, moto športov, borilnih veščin ... na malih zaslonih se najde nekaj za vsakega športnega navdušenca. A če sodite med številna slovenska gospodinjstva, ki se mučijo s počasnim internetom in nimajo možnosti priklopa na širokopasovno omrežje, bo izbira precej manjša. Na srečo je na voljo nov Ultra brezžični dostop do interneta in televizije, ki ga enostavno namestiš, še preden ohladiš pivo in povabiš prijatelje.

Ustavno sodišče zaradi 'spremenjenih okoliščin' ne bo presojalo o zaprtju šol
29. 06. 2022 20.10Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za oceno ustavnosti odlokov o zaprtju šol med epidemijo covida-19. Ocenilo je, da ni več mogoče pričakovati, da bo vlada širjenje virusa še skušala omejevati na ta način. Odločitev je sprejelo s petimi glasovi proti štirim. Sodnica Špelca Mežnar meni, da odločitev nosi nesprejemljivo sporočilo o nepomembnosti ukrepa.

Pisanje mature znova brez covidnih ukrepov: razredi polni, maske preteklost
28. 05. 2022 18.53S pisnim izpitom iz angleščine se je začel osrednji del spomladanskega roka mature. Na poklicno in splošno maturo se je skupaj prijavilo več kot 15 tisoč kandidatov. Izpitno obdobje se bo končalo čez slab mesec z ustnimi izpiti, kako uspešni so bili, pa bodo maturanti izvedeli šele julija. Tokrat je matura po dveh letih spet potekala brez mask in drugih proticovidnih ukrepov. Ravnatelji pa ne pričakujejo, da bi šolanje na daljavo in druge prilagoditve zadnjih let negativno vplivale na uspeh letošnjih maturantov.

Na vlak in z berglami nazaj na avtobus, da bi videli vnuke plesati
20. 05. 2022 18.35Ko so se maturanti v petek točno opoldne ubrano zasukali v formaciji znamenite četvorke, s katero se simbolično poslavljajo od srednješolske brezskrbnosti in korakajo proti svetu odraslih, so našo pozornost pritegnili tudi tisti, ki so stali ob robu Kongresnega trga in ganjeno zrli vanje – od naključnih mimoidočih, ki so se tam spominjali svojih mladih dni, do ponosnih staršev, ki so se zadrževali v ozadju, da ne bi motili dragocenega časa svojih otrok z njihovimi sošolci, pa vse do babic, ki so sedle celo na vlak ali šle z berglami na avtobus, da bi vsaj za trenutek uzrle svoje plešoče vnuke.

V zadnjem času več zabav in več spolnih nasilnežev
03. 05. 2022 16.10Statistika kaže, da se je število kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost povečalo. Tako spolni napad na osebo mlajšo od 15 let kot tudi število posilstev po 170. členu kazenskega zakonika. Morebiti razlog za takšno povečanje tiči tudi v spremembi zakonodaje, ki posilstvo po novem definira tudi, če ni bila uporabljena sila in žrtev spolnosti ni jasno rekla ja. Da se je v zadnjem času povečalo število primerov oziroma žrtev, opaža tudi predsednik nevladne organizacije za pomoč žrtvam nasilja Mitja Svete. Če se je k njim lani po pomoč zateklo približno 300 uporabnic, jih je bilo pred korono pol manj.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'
11. 04. 2022 12.00Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo
08. 04. 2022 14.49V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev
30. 03. 2022 08.29Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

Izvajalec gradnje odlagališča jedrskih odpadkov ni bil izbran, ponudba za 105 milijonov previsoka
24. 03. 2022 14.41Na Agenciji za radioaktivne odpadke (ARAO) javnega naročila za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem niso oddali. Ponudba konzorcija družb Riko, Kolektor CPG in CGP je namreč razpoložljiva sredstva presegala za skoraj 105 milijonov evrov. Medtem pa na vrh agencije kot vršilka dolžnosti kljub pomanjkanju izkušenj prihaja desna roka ministra Vizjaka Petra Grajžl.

Direktorsko mesto za desno roko ministra Vizjaka
23. 03. 2022 21.02Mesec dni pred volitvami se direktorska služba očitno obeta še tretji vodji kabineta ministra Vizjaka. Že prihodnji teden naj bi se na vrh Agencije za radioaktivne odpadke zavihtela Petra Grajžl, desna roka ministra Vizjaka, ki izkušenj na tem področju nima. Vlada je sicer šele nedavno pristojnosti za nadzor nad poslovanjem agencije prenesla na okoljsko ministrstvo, v ozadju pa naj bi bila predvsem želja po obvladovanju megalomanskega, na približno 200 milijonov evrov ocenjenega infrastrukturnega projekta gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov.

Ukrajinske otroke želijo vsaj čustveno vključiti v naš šolski sistem
16. 03. 2022 18.39Šoloobveznih beguncev iz Ukrajine je v Logatcu trenutno skoraj 90, drugod po Sloveniji pa še 50. Šole so prejšnji teden dobile prve usmeritve, kako vstopiti v proces vključevanja oziroma všolanja teh otrok v slovenske šole. Integracija otrok je sicer hitra in traja morda nekaj tednov, da se dovolj dobro naučijo slovenskega jezika in lahko sledijo pouku, pa potrebujejo tri leta. Matere ali skrbniki ukrajinskih otrok morajo zaprositi za formalni status beguncev, saj je to pogoj, da lahko postanejo del uradnega izobraževalnega sistema. Pomembno je, da otroci pridejo v šole kot prostor izobraževanja, na kakšen način naj se vpeljejo, pa bo povedala strokovna presoja, menijo šolniki.

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?
10. 02. 2022 14.07Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

Kaja Vidmar o nosečnosti in življenju v Španiji: Samo še čakamo in se veselimo
01. 02. 2022 09.46Sledilce na Instagramu je presenetila z nosečniško fotografijo. Kaja Vidmar je še pred slabima dvema letoma na svojih družbenih omrežjih delila veliko stvari iz svojega vsakdana, takrat pa je bila tudi ena od tekmovalk šova Zvezde plešejo. A prišla je epidemija, šov je bil odpovedan, Kaja pa je kljub trenutni svetovni situaciji zaživela novo življenje. Preselila se je v Madrid, tam začela kreirati lastno blagovno znamko in svojo ljubezen kronala s prvo nosečnostjo.

Mariborska upravna enota začasno zaprla vse krajevne urade
19. 01. 2022 10.21Mariborska upravna enota je zaradi bolniških odsotnosti in epidemioloških razmer v državi ter s tem povezane nezmožnosti zagotavljanja kadra začasno zaprla vse krajevne urade na svojem območju. Kot so ob tem sporočili, krajevni uradi v Dupleku, Hočah, Miklavžu in Račah predvidoma ne bodo poslovali do 4. februarja.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka
17. 01. 2022 05.50Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

'Morda ne bo počitnic, ampak prisilna zaustavitev velikega dela javnega življenja'
14. 01. 2022 06.00Razmere v šolah in vrtcih so zelo resne, sporočajo ravnatelji. Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu, Borisa Zupančiča, je v karanteni že 53.126 učencev in vrtčevskih otrok. A vseeno počitnic ne bomo premikali ali podaljševali. Kaj to pomeni? Bomo morali šole že kmalu zapirati?

Slovenca, ki bosta v dveh letih objadrala svet
09. 01. 2022 11.27"Potovanje okoli sveta so bile moje sanje od trenutka, ko sem prvič kupil svojo jadrnico dobrih 10 let nazaj," pravi Peter Kočjaž. V tem času je nabiral milje in pridobival izkušnje, veliko je bral in iskal raznorazne informacije o jadranju. Kot pravi, se za takšno potovanje ne odločiš kar čez noč, saj je potrebno kar nekaj priprav. Z Natalijo Ogrinc sta se na pot, ki se je začela septembra, pripravljala več kot leto dni. V manj kot 14 dneh sta prečkala Atlantik in nam zaupala, kaj sta doživela v prvih štirih mesecih dogodivščine.

Deklici s posebnimi potrebami pomoč spremljevalca pripadala le v šoli, ne pa tudi doma
05. 01. 2022 18.30Šolanje na daljavo je bil velik zalogaj za celoten šolski sistem, marsikdo je imel z njim nemalo težav, še zlasti otroci s posebnimi potrebami in invalidni otroci. Zagovornik načela enakosti je izpostavil primer deklice s posebnimi potrebami, ki je morala zaradi nevarnosti respiratornih okužb šolske obveznosti opravljati od doma. Ministrstvo za izobraževanje ji ni zagotovilo fizične pomoči spremljevalke pri pouku na daljavo, kar je zagovornik načela enakosti opredelil kot diskriminatorno dejanje. Če je bila deklici spremljevalka dodeljena v šoli, zakaj ji ni bila doma?