šmid

Šmid edini slovenski udeleženec na SP
18. 03. 2025 09.07V švicarskem Engadinu bo do 22. marca potekalo svetovno prvenstvo za smučarje prostega sloga, med katere sodi tudi smučarski kros. Na svoje prvo člansko svetovno prvenstvo se pripravlja tudi Slovenec Daniel Šmid, ki nastopa prav v smučarskem krosu.

Navadne 'gatke' so postale 'za babice', v modernih pa so nevarne kemikalije
11. 01. 2025 17.50Kar težko je verjeti, ampak dandanes imajo igrače, recimo barbike, za zdravje varnejša oblačila kot otroci, ki se z njimi igrajo. Evropske potrošniške organizacije so namreč ugotovile, da kar tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole – nevarne kemikalije, ki vplivajo na hormonski sistem. In to tiste med dražjimi. Ker so nevarne kemikalije še vedno premalo regulirane, smo potrošniki prepuščeni sami sebi, da se zaščitimo pred škodljivimi učinki na naše zdravje.

Temna plat božičnih okraskov: vsebujejo nevarne kemikalije
12. 12. 2024 18.53December je čas čarobnosti, lučk in bleščic, ki so praktično za vsakim vogalom. In čeprav res pričarajo občutek pravljičnosti, skrivajo tudi temno plat. Kar dve tretjini teh izdelkov vsebuje snovi, ki so lahko zelo nevarne za zdravje. Tako lahko umetna drevesa in božični okraski vsebujejo ftalate, ki motijo delovanje hormonskega sistema, najdemo jih pa lahko tudi v igračah, ki pa na deklaraciji velikokrat strupenih snovi sploh nimajo označenih. Regulativa na tem področju je pri nas namreč precej slaba, opozarjajo na Zvezi potrošnikov.

Tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje nevarne kemikalije
05. 10. 2024 07.49ZPS je v okviru projekta Tox Free analizirala 166 vzorcev spodnjega perila na prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov. Ugotovila je, da kemikalije vsebuje tretjina, desetina pa je z njimi tako obremenjena, da jih je uvrstila v rdečo skupino. Bolj kot mesto nakupa, cena ali blagovna znamka je pomembnejša sestava, so opozorili.

Gasilci v neurju reševali prestrašene skavte in planince
20. 07. 2024 08.50Neurje in močni nalivi so na Gorenjskem povzročili kar nekaj težav. Z bohinjskih gora so reševali skupino petih skavtov, ki je obtičala zaradi vremena. V vasi Kokra v preddvorski občini pa so na varno pospremili 47 skavtov.

Na 71. filmskem festivalu v Pulju tradicionalno tudi slovenski filmi
09. 07. 2024 07.54V Pulju bo od 11. junija potekal letošnji 71. filmski festival. V različne programske kategorije so se uvrstili tudi slovenski filmi. Na ogled bodo koprodukcijski filmi: Poslednji heroj, Živi in zdravi ter Mož, ki ni mogel molčati, ter kratka filma Domčani in Zadnji dan pomladi, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra.

Voda iz jezera Ledine počasi odteka, oba vojaška objekta še stojita
08. 11. 2023 09.33Na Bohinjskem še vedno odpravljajo posledice zadnje ujme, a se stanje počasi normalizira. Poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid pravi, da voda iz jezera Ledine počasi odteka, a dokler gladina popolnoma ne upade, bo podtalnica še vedno zalivala nekatere objekte. Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, a obe ogroženi poslopji vojašnice še vedno stojita. Slovenska vojska je sicer sporočila, da je skladišče uspela izprazniti. Se je pa v naselju Jereka v torek sprožil nov večji zemeljski plaz, ki je postopoma zapiral potok Jerečica. Tam še vedno čakajo na ogled geologa.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada
07. 11. 2023 08.33Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Na Bohinjski Beli velik plaz, iz ogrožene vojašnice opreme ne bodo reševali
06. 11. 2023 14.29Zaradi večjega plazu, ki se je sprožil pod vojašnico Boštjana Kekca na Bohinjski Beli, sta ogrožena dva objekta vojašnice. Intervencija poteka, civilna zaščita pa za zdaj ocenjuje, da stanje še ni kritično. A če bo material še naprej padal, lahko v brezno zgrmita obe poslopji vojaškega skladišča. Vendar pa Slovenska vojska zaradi nevarnega terena svoje opreme iz objektov ne bo reševala. Ob tem poudarjajo, da v skladišču ni minsko-eksplozivnih sredstev ter da prebivalstvo ni ogroženo.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica
06. 11. 2023 08.57Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.

V Rateče poklicali državno Enoto za prečrpavanje večjih količin vode
05. 11. 2023 07.04V nedeljo med 5. in 6. uro zjutraj se je razbesnelo neurje nad Gorenjsko, kjer je del mesta Kranj ostal brez elektrike. Čeprav so ob cesti Rateče–Planica že prej izkopali odvodni kanal, se stanje na terenu še vedno ne umirja, zato so na pomoč poklicali državno Enoto za prečrpavanje večjih količin vode. Sirene so sprožili tudi v Rečici ob Savinji, saj je reka Savinja močno narasla.

Šefic in Golob: Prioriteti sta preprečiti ekološko škodo in zavarovati prebivalce
03. 11. 2023 18.01V Kranju je narasla Sava dosegla in prekrila kanalizacijsko cev pod mostom pri Planiki. Če bi jo Sava, ki še vedno narašča, poškodovala, bi se lahko zgodila velika ekološka katastrofa, zato so vse pristojne službe v pripravljenosti, so opozorili na Mestni občini Kranj. Ob tem so spomnili, da je v avgustovskih poplavah narasla reka dosegla le spodnji del cevi.

'V službi sem po spletni kameri gledal, kako poplavlja našo hišo'
28. 10. 2023 19.30Režiser Igor Šmid, ki mu je voda poplavila pritličje hiše, je dejal, da je poplavljanje hiše spremljal v službi po spletni kameri. Zdaj, ko se je vreme začasno umirilo, pa je s sosedi čistil blato in mulj. Iz podjetja Lotrič Meroslovje so medtem zaradi petkovih poplav evakuirali delavce, Železnikom pa po nedavnem neurju grozijo številni plazovi. Reka Selška Sora se umirja. Če ne bi v preteklosti izvedli protipoplavnih ukrepov, bi bili Železniki letos že večkrat pod vodo, je prepričan tamkajšnji podžupan.

Bilanca obalnega neurja: 88 poplavljenih objektov, 36 odkritih streh
29. 08. 2023 18.52Neurje, ki se je v ponedeljek razbesnelo na območju slovenske Istre, je v obalni regiji povzročilo večjo materialno škodo. Poplavljenih je bilo 88 objektov, močan veter je odkril streho na 36 objektih, sprožilo se je 34 manjših plazov, podrlo pa se je 33 dreves. Trenutno je stanje na Obali mirno, poroča obalna civilna zaščita. Hidrologi pa napovedujejo, da ponoči nove nevihte in močnejše nalive pričakujejo prav na jugozahodu Slovenije, saj bo ta čas center ciklona nad Kvarnerjem. Ponedeljkovo neurje je zalilo tudi ceste v prestolnici, v Savinjski dolini pa ni povzročilo škode.

Zaliti podvozi ohromili promet v prestolnici
28. 08. 2023 19.09Močno deževje in veter sta zajela tudi osrednji del Slovenije. V prestolnici je voda zalila več kleti in zastala na nekaterih cestah in podvozih. Zaradi zalitih podvozov so zaprli Dunajsko, Celovško in Drenikovo cesto. Na preži so tudi v Medvodah, kjer občane med drugim opozarjajo na večjo možnost vnovične aktivacije plazov.

Ukrep evakuacije prebivalcev Koroške Bele je odpravljen
08. 08. 2023 10.52Na Gorenjskem se po katastrofalni ujmi še vedno prožijo plazovi. Po trenutnih informacijah, ki še niso dokončne, so zabeležili že več kot 200 plazov, je povedal regijski poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid. Nekatere intervencije po Gorenjski še potekajo, se je pa 177 gorenjskih gasilcev odpravilo na pomoč v Mozirje. Pristojni so na sestanku štaba Civilne zaščite Jesenice sklenili, da je ukrep evakuacije prebivalcev Koroške Bele odpravljen.

Na Gorenjskem grozi 170 plazov, Koroško Belo bi lahko izbrisal v 10 minutah
07. 08. 2023 10.15Na Gorenjskem, kjer so se razmere po ujmi v preteklih dneh sicer nekoliko umirile, čeprav sanacija vse škode še zdaleč ni končana, grozijo plazovi. Trenutno je uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo, je povedal poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene
04. 08. 2023 06.10Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Nadaljevanje sojenja Teš 6: 'Sol Intercontinental je bil edini ponudnik'
23. 09. 2022 15.27Na celjskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje v zadevi Teš 6 glede po mnenju tožilstva sporne dobave merilne tehnike. Med drugim so bili kot priče zaslišani vodja komerciale v Tešu Jana Šmid, komercialistka Biljana Tepej in inženir Bojan Mašek. Predstavili so potek priprave internega naročila za dobavo merilne tehnike leta 2007.

Prevažajo sodnike in so nepogrešljivi ob robu igrišča
29. 08. 2022 19.38Da na tekmah svetovnega prvenstva v odbojki vse teče gladko, poleg zaposlenih v Stožicah skrbi tudi več kot 100 prostovoljcev. Večina jih je mladih, je pa v ekipi tudi nekaj upokojencev, ki so želeli biti del tega velikega dogodka. Njihove naloge so zelo raznovrstne, od pobiranja žog ob igrišču do prevažanja sodnikov. In čeprav so delovniki v Stožicah kdaj dolgi in naporni, se vsako prvenstvo radi vračamo, pravijo prostovoljci, ki svojo ekipo opisujejo kot veliko družino.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti
31. 05. 2022 11.14Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Matej Markovič in 24-letna Lana za en dan združila Slovence
05. 10. 2021 12.09Podnevi in ponoči, v dežju, mrazu ali vročini – teče, plava in kolesari. Nekoč le zaradi premagovanja lastnih meja in za pokale svetovnih prvenstev, že dobrih deset let pa tudi za višje cilje. Matej Markovič je ekstremni športnik, triatlonec, osebni trener, nekdanji vojak, oče, predvsem pa humanitarec, ki združuje Slovence. Pred enajstimi leti se je odločil svojo strast osmisliti s pomočjo bližnjim in ustanovil športno-humanitarno društvo Vztrajaj – NEVER GIVE UP. To ima danes skoraj 10 tisoč sledilcev, podpornikov, ki so ta vikend znova stopili skupaj za dober namen. Za 24-letno Lano, navdušeno športnico, ki zaradi prometne nesreče zdaj ne hodi, ne govori in ne vidi.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?
02. 10. 2021 07.00Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Letalska šola SV: 'To je vstopna točka, da lahko začnemo švicati'
19. 09. 2021 10.42Mladi piloti in pilotke, ki želijo opravljati službo v zraku, lahko izberejo tudi Slovensko vojsko. Helikopterji in letala, ki jih uporabljajo vojaki, predstavljajo marsičigave sanje. Nekateri se vidijo kot pilot helikopterjev, ki rešujejo v gorah, drugi v pilatusih, ki patruljirajo nad nebom, a njihovi začetki so vedno skromni – v letalski šoli Slovenske vojske. Kot pove eden od inštruktorjev, iščejo nove sodelavce: "V vojski je tako, da si piloti vse povemo in smo bolj navezani že zaradi skupinskega letenja, saj si moramo zaupati. To poskušamo fante naučiti že od prvega dne."

'Nalogo na Triglavu smo izpeljali v relativni tajnosti'
29. 08. 2021 08.31Triglav in slovenska zastava. Simbola, ki sta ob pomembnih dogodkih povezana tudi s čustveno platjo slovenske identitete. Med obrazi, ki so pred 30 leti, ko je naša država postala samostojna, stkali edinstveno zgodbo in razobesili šestmetrsko zastavo na vrhu našega očaka, je 27 posameznikov, ki so s svojim dejanjem pokazali, da podpirajo neodvisno pot Slovenije. Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Janezom Brojanom, ki je prevzel sprva skrivno misijo na Triglav, in pilotom Letalske policijske enote, ki je skupaj s sodelavcema opremo in reševalce s helikopterjem prepeljal na Triglav.

Trans punca Tina: Vzdušje je izredno pozitivno in navdihujoče
19. 08. 2021 08.57Športnega dogodka EuroGames, ki je namenjen predvsem skupnosti LGBTIQ+, se je udeležila tudi slovenska delegacija. Sedem športnikov, ki so del športnega društva Out in Slovenija, tekmuje v badmintonu, teku in nogometu, je pojasnil predsednik društva Andrej Pišl. Kot pravi Tina Šmid, trans punca, je vzdušje izredno pozitivno in navdihujoče, udeležence pa je nagovorila tudi danska princesa Mary.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?
04. 07. 2021 17.33V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

Okužene iz škofjeloškega centra starejših premeščajo v telovadnico osnovne šole
19. 10. 2020 13.55Iz Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka so stanovalce, okužene z novim koronavirusom, začeli premeščati v telovadnico bližnje osnovne šole, ki so jo čez vikend preuredili v več sob, v katerih bo prostora za 45 ljudi. V centru imajo sicer že 33 okuženih stanovalcev, močno pa jim primanjkuje tudi kadra.

Kreme za sončenje: dražje ni nujno boljše
05. 07. 2020 17.00Znate pravilno uporabljati kreme za sončenje? Če želimo obljubljeno zaščito, mora biti nanos dovolj debel, obnavljati pa ga je treba vsake 2–3 ure oziroma takoj po kopanju, obilnem znojenju ali otiranju z brisačo. Še posebej previdni moramo biti pri otrocih in prav najmlajšim namenjene kreme s pod drobnogled vzele potrošniške organizacije.