škodljivost

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Ljubi me, dolžan si: ljubezen v času emocij in ekonomij dolga
01. 02. 2025 07.00Če smo preživeli nedavni test moderne, ki nam je – kot vsakega decembra – razkrila blišč in bedo odnosov, za katere se med letom ne (po)trudimo, za praznike pa pričakujemo takšne in drugačne renesanse, je zdaj pred nami nova preizkušnja. Vse je že v rdeči barvi, okrašeno s srčki in ozaljšano z rožicami. Čas je za obredno vzneseno slavljenje ljubezni!

14 zveznih držav toži TikTok zaradi povzročanja zasvojenosti pri mladih
09. 10. 2024 10.02Pravosodni ministri 14 ameriških zveznih držav so vložili tožbe proti družbenemu omrežju TikTok zaradi domnevnega povzročanja zasvojenosti pri mladih uporabnikih in povzročanja škode duševnemu zdravju, poročajo ameriški mediji. Tožbe so bile vložene sočasno na sodiščih v vsaki od 14 držav.

Raziskovanje brez tobačnih užitkov: Premiki k zdravim alternativam
18. 04. 2024 12.22Raziskovanje brez tobačnih užitkov postaja v znanosti vedno bolj prepoznavna tema, saj globalna skupnost priznava pomen iskanja alternativ klasičnim razvadam, ki so pogosto povezane s škodljivimi učinki na zdravje.

SDH vložil predlog za stečaj T-2
05. 04. 2024 16.44Slovenski državni holding (SDH) je vložil predlog za stečaj telekomunikacijskega operaterja T-2, so sporočili iz družbe T-2. SDH medtem "aktivnosti, ki jih izvaja z namenom poplačila terjatev", ne komentira. V T-2 pravijo, da je predlog neutemeljen in nezakonit, omenjajo možnost odškodninske tožbe.

Med razpravo o zakonu pred DZ protestno uparili še 'zadnjo' e-cigareto
27. 03. 2024 15.17Poslanci so obravnavali vladni predlog novele Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Vse poslanske skupine so napovedale, da ga bodo podprle. Predlog prepoveduje arome v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, razen tobaka. Ukinja tudi kadilnice. Poslanci bodo o predlogu glasovali v četrtek.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'
07. 02. 2024 09.17Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Kulturni in družbeni izzivi konoplje
31. 12. 2023 10.00Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Energijske pijače škodljive, hkrati dostopne v zdravstvenih ustanovah
28. 10. 2023 07.11Pitje energijskih pijač je med mladimi vse bolj priljubljeno – pije jih skoraj vsak drug mladoletnik. Koktajl sestavin – kofein, veliko sladkorja, tavrin, včasih tudi gvarana, barvila – pa vpliva na srce, povzroča neravnovesje inzulina, poruši vzorce spanja. Litva je kot prva država na svetu leta 2014 omejila prodajo energijskih pijač mladoletnim. Pri nas pa so široko dostopne, celo v zdravstvenih ustanovah.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori
25. 09. 2023 14.32Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?
15. 09. 2023 14.23Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Stavka visokošolskega sindikata: odpadla predavanja, vaje in izpiti
30. 05. 2023 06.11Visokošolski sindikat Slovenije bo stavkal na vseh treh javnih univerzah. Odpadel bo pedagoški proces, vključno z napovedanimi izpiti. Njihova osrednja stavkovna zahteva je odprava plačnih nesorazmerij v visokem šolstvu, s stavko pa želijo opozoriti tudi na škodljivost novele zakona o visokem šolstvu.

Slovenec med aktivisti, ki so ohromili ženevsko letališče
24. 05. 2023 14.08Potem ko so zaradi akcije podnebnih aktivistov za kratek čas ustavili promet na ženevskem letališču, so se oglasili pri slovenskem Greenpeaceu. Več kot 20 ur po dogodku je več kot sto protestnikov še vedno v pridržanju, pravijo in vztrajajo, da nikoli niso vdrli na pisto. Opozorili so na škodljivost zasebnih letal, ki so vse bolj pogosta izbira bogatašev tudi v Sloveniji. Nekdo se je z njim peljal celo iz Maribora v Gradec.

Kitajska ukinja nacionalno aplikacijo za sledenje virusu in gibanju ljudi
12. 12. 2022 17.18Kitajske oblasti so v luči rahljanja ukrepov proti strogim covidnim omejitvam odločile, da bodo ukinile nacionalno mobilno aplikacijo za sledenje virusu in gibanju ljudi. Z aplikacijo so oblasti želele omejiti širjenje virusa.

Vodstvo La Lige: Projekt Superlige je škodljiv in pomeni smrt za večino evropskih klubov
04. 11. 2022 11.38Pred dnevi so trije klubi, Real Madrid, Barcelona in torinski Juventus, pod vodstvom Nemca Bernda Reicharta, nekdanjega prvega moža televizije RTL, začeli nov poskus evropske Superlige. Med drugim so se ustanovitelji tokrat vzdržali prvotnega načrta pretežno zaprte lige s stalnim članstvom. Vodstvo španske La Lige, od koder prihajata Real in Barcelona, vnovič opozarja, kako škodljiva je že sama ideja omenjenega projekta. V priloženem videu so nazorno predstavili vso škodljivost, ki bi ga v evropski klubski nogomet prinesla morebitna realizacija.

Kmalu v šolah tudi predmet Prva pomoč in zdravje?
17. 10. 2022 08.51Štiri organizacije so ministrstvu za zdravje poslale pobudo za uvedbo predmeta Prva pomoč in zdravje v šolski program. Kot navajajo, se otroci od 12. leta dalje že učijo temeljnih postopkov oživljanja, zdaj pa se je porodilo vprašanje, zakaj teh znanj ne bi nadgradili še z drugimi pomembnimi vsebinami na področju medicine za laično prebivalstvo.

Analiza vzorcev krvi: preseženo vrednost svinca ugotovili pri treh otrocih
30. 08. 2022 12.32Rezultati analiz spomladi odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz Zgornje Mežiške doline so pokazali, da je bil leta 2007 zastavljeni cilj sanacijskega programa dosežen in da zelo visoke vsebnosti svinca v krvi opažajo le še pri posameznih otrocih. So pa na NIJZ ponovno razočarani zaradi slabega odziva vabljenih.

'Hrvaška bi z novim zakonom lahko uvedla plačevanje vstopa na plaže'
16. 08. 2022 18.13Novi predlog zakona o pomorskem dobru in pristaniščih med drugim prinaša omejevanje splošne rabe pomorskega dobra, ograjevanje in celo morebitno zaračunavanje dostopa do plaž po vsej obali in otokih, opozarjajo v društvu Pokret otoka, ki združuje prebivalce otokov. Na hrvaško vlado so zato naslovili odprto pismo, v katerem jo pozivajo k premisleku in sodelovanju.

Barbutovski odhaja s čela Ukoma, Golob bi tja postavil Bezjak Cirmanovo
10. 08. 2022 13.47Dragan Barbutovski odhaja z mesta vršilca dolžnosti direktorja vladnega urada za komuniciranje (Ukom), so potrdili v kabinetu predsednika vlade. O zamenjavi bodo odločali v prihodnjih dneh, predsednik vlade Robert Golob pa si želi na tem mestu videti Petro Bezjak Cirman, nekdanjo novinarko Radiotelevizije Slovenija. Barbutovski sicer ostaja v Golobovem kabinetu, kjer bo deloval na področju komuniciranja z mednarodno javnostjo.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Igralec Alexander Skarsgård s kolesom skoraj povozil Greto Thunberg
05. 04. 2022 10.15Švedski igralec Alexander Skarsgård in okoljevarstvenica Greta Thunberg sta nedavno imela bližnje srečanje. 45-letnik se je s kolesom peljal po glavnem mestu Švedske, ko je bil organiziran protest, zapeljati pa je moral tudi med protestnike in tako skoraj zbil 19-letno Greto Thunberg, ki se je udeležila protesta. Na srečo obeh se je vse dobro končalo.

Tako vlada kot del opozicije napovedala dopolnilo za zakonsko prepoved frackinga
22. 02. 2022 11.44Poslanci so začeli obravnavo vladne novele zakona o rudarstvu, ki za zdaj prepoveduje obsežno hidravlično lomljenje. Ob tem se po besedah državnega sekretarja Blaža Košoroka pripravlja dopolnilo, ki bo t. i. fracking popolnoma prepovedalo, čemur pa ne verjamejo v levem delu opozicije. Dopolnilo bodo zato, kot so napovedali, vložili sami.

Konec ere nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo
22. 12. 2021 06.25Z današnjim dnem se je v Sloveniji uveljavila prepoved dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg. Tako ne bodo več na voljo vatirane palčke, jedilni pribor, krožniki, slamice, mešalne palčke za pijače, palčke za pritrditev na balone in podporo balonov, posode za živila iz ekspandiranega polistirena in lončki.

Digitalno 'zdolgočaseno opico' po nesreči prodal za le stotino njene vrednosti
13. 12. 2021 17.17Pomanjkanje koncentracije pri prodaji je botrovalo temu, da je lastnik digitalnega nezamenljivega žetona v t. i. jahtnem klubu zdolgočasene opice (Bored Ape Yacht Club) svojo "zdolgočaseno opico" prodal za le stotino njene vrednosti. Pri prodaji ji je namreč po nesreči namesto 265.923 evrov namenil ceno v vrednosti 2659 evrov. Ker gre za virtualni svet kriptovalut, svoje napake lastnik opice ni mogel popraviti.

Prepoved plastičnih izdelkov za enkratno uporabo tudi uzakonjena
25. 11. 2021 16.48V skladu z zakonom, ki so ga poslanci potrdili soglasno, bo v Sloveniji prepovedano dajati na trg proizvode iz oksorazgradljive plastike in plastične proizvode za enkratno uporabo. Gre za vatirane palčke, jedilni pribor, krožnike, slamice, mešalne palčke za pijače ter palčke za pritrditev na balone in podporo balonov, pa tudi za posode za živila, lončke in vsebnike za pijačo iz ekspandiranega polistirena. Z nekaj zamude se tako del evropske direktive s tega področja prenaša tudi v slovenski pravni red.

Policija na petkovem neprijavljenem shodu zaznala 12 kršitev
30. 10. 2021 08.20Na Trgu republike v Ljubljani so se v petek znova zbrali protestniki, ki so tokrat naslovili problematiko infrastrukture, zelene mobilnosti, javnega potniškega prometa in stanovanj. Po ocenah Policije se jih je zbralo okoli 250. Policisti so zaznali skupno 12 kršitev, eno osebo so odpeljali na policijsko postajo z namenom ugotavljanja identitete, nato pa jo izpustili.

Protestniki ustavili promet pred pošto, posredovala je Policija
29. 10. 2021 19.34V petek so se na Trgu republike zbrali protestniki. Tokrat so vladi množično pošiljali pisma, v katerih so bile zahteve po takojšnjih volitvah. Pred poslovalnico pošte v središču Ljubljane so ustavili promet, posredovala je Policija. Sestavili so tudi seznam predlogov, kako izboljšati stanje na področju infrastrukture, zelene mobilnosti in stanovanjske problematike.

Več tisoč protestnikov v Ljubljani vladi sporočalo: Zahtevamo svobodno Slovenijo
22. 09. 2021 12.59V središču Ljubljane se je zbralo več tisoč protestnikov, ki nasprotujejo vladnim protikoronskim ukrepom, še posebej pogoju PCT in cepljenju. Nosili so slovenske zastave in transparente s pozivi k svobodi. Uradni del protesta se je zaključil ob mraku, ko se je večina protestnikov razšla. Za tem so na Trgu republike vztrajale le še manjše skupine, ki so pred parlamentom vzklikale: "Lopovi!". Posamezniki so poskusili tudi s provokacijami, a zadeve k sreči niso eskalirale. Da se ne bi ponovili izgredi, kakršnim smo bili priča prejšnjo sredo, je bilo sicer tokrat policijsko varovanje močno poostreno.

Med nosečnostjo uživa alkohol 27 odstotkov Slovenk
09. 09. 2021 07.52Na današnji dan, 9. 9., zdravstvena stroka ob 9.09, kar simbolizira devet mesecev nosečnosti, še posebej opozarja na nevarnost uživanja alkohola v nosečnosti, saj zaznamujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma, FAS, ki letno prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Pitje večjih količin alkohola lahko vodi v resne zaplete v nosečnosti, spontani splav, zastoj v rasti in celo v mrtvorojenost.