škodljivi ukrepi

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Udarec za tobačno industrijo? Izenačitev elektronskih cigaret z običajnimi
14. 12. 2023 12.18Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je vlade pozvala, naj elektronske cigarete in uparjalnike z davčnega in zdravstvenega vidika obravnavajo podobno kot običajne tobačne izdelke, so sporočili iz Ženeve. Če bi se to res zgodilo, bi bil to velik udarec za tobačno industrijo v njenih prizadevanjih po razvoju alternative običajnim cigaretam.

Napad na HSE: znova primer malomarnega ravnanja z digitalno varnostjo?
27. 11. 2023 14.05Holding Slovenske elektrarne se še vedno pobira po enem največjih kibernetskih napadov v zgodovini Slovenije. Neuradno smo izvedeli, da gre za zelo podobno zgodbo kot v primeru napada na Upravo RS za zaščito in reševanje, kjer je bila praksa varovanja podatkov zelo slaba. Tudi v HSE naj bi imeli gesla shranjena v 'oblaku', od koder so jih napadalci pobrali in zaklenili dostope. Po naših informacijah za napadom stojijo akterji, povezani s tujo državo, uporabljen pa je bil izsiljevalski virus Rhysida.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori
25. 09. 2023 14.32Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Ljubljana bo teden mobilnosti obeležila z več kot 80 dogodki
12. 09. 2023 14.29Mestna občina Ljubljana bo vnovič sodelovala v Evropskem tednu mobilnosti, ki se bo letos odvijal med 16. in 22. septembrom. V Ljubljani bo potekalo več kot 80 dnevnih dogodkov, predvidenih je tudi deset trajnih ukrepov. Ljubljanski župan Zoran Janković je k slednjim dodal še za prihodnji teden napovedano odprtje nove Črnovaške ceste. V Mariboru pa bodo med drugim potekale predstavitve trajnostnih oblik mobilnosti. Pri Osnovni šoli Toneta Čufarja bodo tako za nekaj časa zaprli cesto in na njej izvedli medgeneracijske dogodke s poudarkom na spodbujanju zdravih in okolju prijaznih načinov prevoza.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov
05. 08. 2023 12.05"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Prepoved kadilnic in arom v elektronskih cigaretah?
28. 02. 2023 15.16Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Ta bi med drugim prepovedala arome v elektronskih cigaretah ter kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Predlog je v javni razpravi do 30. marca.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Novakova: Stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi
14. 10. 2022 06.00"To bo referendum o vladi, za napad na vlado gre, za nerazumevanje in nespoštovanje rezultata državnozborskih volitev 24. aprila," tako težke so bile besede predsednika vlade Roberta Goloba in šefa poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica po tem, ko je Janševa SDS v parlament vložila pobudo za tri referendume, o RTV, zakonu o vladi in dolgotrajni oskrbi. Branko Grims iz SDS koaliciji glede referendumov očita dvojna merila, Tereza Novak iz Gibanja Svoboda pa je dejala, da stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi.

DZ vnovič potrdil zakon proti škodljivim posegom prejšnje oblasti
21. 07. 2022 19.26DZ je po vloženem vetu DS na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec, zakon vnovič potrdil. Za je bilo 49 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev bi bilo dovolj 46 glasov. Inštitut 8. marec želi z zakonom za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države v prejšnje stanje vrniti 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti
14. 07. 2022 14.39DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Vlada podpira zakon proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti
08. 07. 2022 15.09V Inštitutu 8. marec pri parlamentarni obravnavi njihovega predloga zakona proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti računajo na podporo celotne koalicije. Vlada se je na seji opredelila, da zakon podpira in se z njegovimi cilji strinja, saj uresničuje temeljna ustavna načela. Pristojno delovno telo državnega zbora pa ga bo obravnavalo v torek.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike
30. 03. 2022 08.15Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj
11. 09. 2021 07.05Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Pozabljeni od države? 'Dobili smo le kapljo v morje'
25. 11. 2020 12.57Lastniki fitnes in športnih centrov se soočajo z veliki izgubami in so precej razočarani nad PKP6 in pomočjo države. Številni so že izčrpali rezerve, poudarjajo pri novoustanovljeni Sekciji za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri GZS. Da so ukrepi nepravični, pomoč pa prihaja z zamikom in za marsikoga prepozno, pa menijo v športnem centru CrossFit Ljubljana.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?
04. 10. 2020 10.24Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

Stroka: Covid ni samo 'neka gripica', bolezen ima lahko dolgoročne posledice
27. 08. 2020 16.30Kako škodljivi so lahko različni zapisi na družbenih omrežjih, kjer lahko tako rekoč kdorkoli zapiše karkoli, so opozorili predstavniki Slovenske medicinske akademije, ki se na svojih poklicnih področjih srečujejo s pojavom pandemije bolezni covid-19. Njihovo sporočilo je enotno: Ne gre za "neko gripo ali gripico", objavljanje in deljenje zapisov, ki trdijo tako, pa je z vidika stroke izjemno neodgovorno ravnanje.

Na Vogrskem goreli plastični paneli
15. 03. 2020 16.23Na Vogrskem je prišlo do požara poliuretanskih plošč, pri katerem se v zrak lahko sproščajo škodljivi plini, ki jih veter odnaša v okolico. Požar je že skorajda pogašen, potrebni bodo še nekateri varnostni ukrepi.

Drobni trdni delci v zraku krivi za prezgodnjo smrt več kot 400.000 Evropejcev letno
14. 10. 2017 13.14Podatki kažejo, da se zahvaljujoč preteklim in aktualnim ukrepom ter tehnološkemu razvoju kakovost zraka v Evropi počasi izboljšuje. Še vedno pa ima onesnažen zraka velik vpliv na zdravje ljudi, pri čemer so najbolj škodljivi PM delci, dušikov dioksid in ozon v plasti zraka pri tleh oz. prizemni ozon.

V past sledijo vrstnikom in zvezdnikom, v drugo smer je težje: poskusijo celo do osemkrat, preden uspe
31. 01. 2016 07.00Slovenci spet vse več posegajo po cigaretah. Še posebej med mladimi in ženskami je veliko kadilcev. Mnogi po škodljivi cigareti posežejo v mladih letih in tako sledijo vrstnikom ali zvezdnikom. Veliko jih nato poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim uspe.

Ozonska luknja nad Antarktiko blizu rekordne velikosti
31. 10. 2015 10.02Sezonska luknja v plasti ozona nad Antarktiko se je povečala na skoraj rekordno velikost. Nižje temperature zraka v višjih plasteh in ozonu škodljivi plini v ozračju so ozonsko luknjo raztegnili na povprečnih 26,9 milijona kvadratnih kilometrov v 30 dneh.

Marušič: Ukrepi ZZZS neprimerni in škodljivi za bolnike
04. 10. 2011 12.19V Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da bo namera Zavoda za zdravstveno varstvo, da zmanjša akontacijo bolnišnicam, močno prizadela celotno slovensko zdravstvo. Z njimi se strinja tudi minister Marušič.

Ukrepi škodljivi za bolnike?
29. 04. 2009 16.10Koordinacija zdravniških organizacij varčevalne ukrepe označuje za neizvedljive in škodljive za bolnike. Minister za zdravje vztraja, da temu ni tako.

Tudi Slovenci podpirajo zahteve
30. 10. 2008 08.05V Rimu se je na stavki na ulicah zbralo več tisoč ljudi, ki nasprotujejo odpuščanju učiteljev. Tudi v slovenskem sindikatu vzgoje in izobraževanja podpirajo zahteve učiteljev.