šekel

2000 let star izraelski šekel končno nazaj v svoji domovini
14. 09. 2022 14.23ZDA so Izraelu vrnile kovanec iz časa judovskega upora proti rimski vladavini pred skoraj 2000 leti. Po navedbah urada okrožnega tožilca Manhattna, ki je tudi gostil slovesnost za repatriacijo, je kovanec izjemno redek, novec za četrt izraelskega šekla, uradne izraelske valute, pa je ocenjen na več kot milijon evrov. 20 let po tem, ko so izraelske oblasti prek obveščevalcev prvič izvedele, da so srebrnik odkrili roparji starin v dolini Ella, južno od Jeruzalema, so ga zdaj dokončno locirali ter vrnili v domovino.

Katero je najdražje mesto za življenje na svetu? Ne, ni Pariz ali New York
04. 09. 2022 10.38Če bi vas vprašali, katero je najdražje mesto na svetu, bi verjetno najprej pomislili na Pariz, New York, Hongkong ali Singapur. Toda, trenutno najdražje mesto za življenje na svetu, kjer štruca kruha stane kar devet dolarjev, leži na Bližnjem vzhodu, v Izraelu.

Devalvacija šekela povečuje povpraševanje po dolarjih
10. 10. 1998 09.26Veliko povpraševanje po dolarjih v Izraelu, ki se je začelo v minulem tednu, je v četrtek popoldne preraslo v paniko. Banke, tuji vlagatelji in prebivalstvo mrzlično kupujejo dolarje po tem, ko je v četrtek nacionalna valuta šekel padla v razmerju z ameriškim dolarjem za 5,25 odstotka. Od začetka oktobra je šekel devalviral za 2,2 odstotka, medtem ko je v prvih devetih mesecih izgubil 22 odstotkov svoje vrednosti. Padec izraelske nacionalne valute je posledica ukrepa izraelske vlade, ki je sprostila trg deviz zaradi nezadovoljstva izvoznikov z fiksnim deviznim tečajem. Dosedanji fiksni tečaj šekela do tujih valut (dosedanje fiksno razmerje dolar - šekel je bilo 1:3) je zdaj zamenjalo trgovanje na podlagi ponudbe in povpraševanja. Izraelski bankirji ocenjujejo, da imajo izraelski državljani na računih v bankah okoli 800 milijard šekelov in izražajo bojazen, da bi začetek menjave tudi majhnega dela prihrankov iz šekelov v dolarje lahko pokopalo izraelsko gospodarstvo.