Ši Džiping

Putin in Ši v oprijetih majicah, v ozadju pa Rdeči trg

02. 11. 2024 11.12

Približuje se leto 2025, torej je tudi čas za nov koledar, ki bo krasil naše stene ali pisalne mize. In če smo na koledarjih vajeni denimo slik narave ali pa naših družinskih članov, pa ruska zvezna varnostna služba FSB ponuja nekoliko drugačen koledar. Na naslovnici najnovejše izdaje letnega koledarja FSB sta namreč prikazana kitajski predsednik Ši Džinping in ruski Vladimir Putin, oba nosita oprijete črne majice, ki razkazujejo bicepse, medtem ko pozirata na Rdečem trgu v Moskvi.

Srečanje 'dveh starih prijateljev' Lukašenka in Džinpinga

01. 03. 2023 10.58

Kitajski voditelj Ši Džinping se je srečal z beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom, sicer tesnim zaveznikom Vladimirja Putina. Državni obisk poteka ravno v času, ko so med Kitajsko in Zahodom vse bolj zaostreni odnosi. Lukašenko je zatrdil kitajskemu predsedniku, da podpira kitajski mirovni načrt. Medtem pa naj bi se Putin pripravljal, da bi Džinpinga sprejel v Moskvi in mu pokazal nov obroč podzemne železnice.

Tokajev: V Kazahstanu vzpostavljen red, protesti zamajali trg kriptovalut

07. 01. 2022 07.29

Kazahstanski predsednik Kasim Džomart Tokajev je sporočil, da je bil v državi po več dneh nemirov večinoma vzpostavljen ustavni red. Zatrdil je, da se ne bo pogajal s protestniki in dodal, da je dal pooblastilo varnostnim silam, da streljajo brez opozorila. "V tujini pozivajo obe strani k pogajanjem za mirno rešitev. Kakšne neumnosti. Kakšna so lahko pogajanja s kriminalci, z morilci?" Odločno ukrepanje oblasti je podprla tudi Kitajska. Nemiri, ki so izbruhnili po protestih zaradi povišanja cen goriv, so sicer po zadnjih navedbah notranjega ministrstva zahtevali 26 smrtnih žrtev med protestniki. Protesti so sicer zamajali tudi trg kriptovalut, saj Kazahstan velja za "drugi največji rudnik" kriptovalut na svetu.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'

29. 10. 2020 13.26

Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

'Ne vem, kako so me uspeli najti'

15. 07. 2020 10.45

Ljudska republika Kitajska. Država, ki nadzoruje svoje prebivalce doma in tudi v tujini. Nadzoruje tudi druge, če ji to koristi. Če so se hladna vojna in vohunske igre umirile s padcem Berlinskega zidu, Kitajski digitalna avtocesta omogoča vseobsegajoč dostop do ljudi. Ta dostop ni zgolj v domeni obveščevalnih služb, z legitimizacijo digitalnega nadzora to počne tudi navadna policija. "Oče misli, da sem kriminalec in da naj se javim policiji," je pred dnevi objavila aktivistka Zoo.

Trump Putinu z nasmeškom na obrazu: Ne vmešavajte se v volitve

28. 06. 2019 06.46

V japonski Osaki se je s pozdravnim nagovorom japonskega premierja Šinza Abeja tudi uradno začel dvodnevni vrh skupine gospodarsko najpomembnejših držav G20. Ob robu vrha poteka srečanje med ameriškim in ruskim predsednikom Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom. V ospredju je tudi vprašanje, ali bosta ameriški in kitajski predsednik Donald Trump in Ši Džinping dosegla kakšen dogovor glede medsebojne trgovine.

Trump in Ši Džinping sklenila premirje za 90 dni

02. 12. 2018 08.39

Ameriški predsednik Donald Trump in kitajski predsednik Ši Džinping sta se ob robu vrha skupine G20 v Buenos Airesu dogovorila, da državi 90 dni ne bosta vzpostavili novih carin ena proti drugi. Zvišanje carin z 10 na 25 odstotkov za 200 milijard kitajskih proizvodov tako ne bo začelo veljati s 1. januarjem, je sporočila Bela hiša.