Šašek

'Delam za naše, nekateri se norčujejo, ampak jaz rad nosim zeleno uniformo'

08. 12. 2024 17.41

Ura je 6.30 in delavci službe za vzdrževanje javnih površin Komunale Novo mesto v gosti megli, ki se spustila nad mesto in prekrila pobledeno sonce, začenjajo s čiščenjem starega jedra. Med njimi z grabljami in motiko v roki mož čokate postave. Đani Stojanović, 32-letni Rom iz naselja Žabjak-Brezje. Pet mesecev že čisti mestne ulice in ureja javne površine. 'Civili' ga pohvalijo in se z njim rokujejo, pravi. "Rad delam. Upam, da me bodo zaposlili ter da bo moj otrok dokončal šolo in nekaj dosegel," so njegovi cilji in upi. Vendar pot do redne zaposlitve v njegovem primeru ni tako lahka, kot se zdi.

Tudi brez avta gre. Iz Kamnika v Ljubljano dnevno s tovornim kolesom

12. 06. 2024 09.40

Anja in Martin sta mlada zakonca iz Kamnika, ki namesto osebnega vozila za svoja vsakodnevna opravila raje uporabljata kolo. In to ne povsem običajno mestno kolo, pač pa ju lahko na ulicah Kamnika in Ljubljane opazite med vožnjo s posebnim tovornim kolesom Urban Arrow. Kolo, ki lahko v tovornem delu sprejme enega odraslega ali pa kar tri otroke, je znano tudi pod vzdevkom 'dutch SUV' ali nizozemski enoprostorec, saj gre za nizozemsko električno kolo.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?

23. 03. 2024 18.41

Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Odkril novega hrošča, ki bi ga skoraj zamenjal za ptičji kakec

24. 03. 2024 10.55

Ko je mladi avstralski raziskovalec leta 2021 kampiral v enem bolj nedotaknjenih delov pokrajine Queensland, v bližini nacionalnega parka Lamington, je med opazovanjem zaznal nekaj zanimivega. Sprva je mislil, da gre za nekoliko neobičajen ptičji iztrebek, a je kmalu dojel, da se ta kakec premika. Njegovo odkritje, ki je sedaj objavljeno tudi v znanstveni publikaciji, o tem pa poročajo številni mediji, ima ime – Excastra albopilosa. In ni ptičji iztrebek, pač pa na novo odkrit avstralski hrošč, ki, vsaj ob bežnem pogledu, res ne deluje kot 'klasičen' hrošč.

Liu Songling, Slovenec, ki je postavljal temelje astronomiji

08. 02. 2024 16.14

Ljubljano krasi nov spomenik, ki je posvečen avtorju enega največjih astronomskih inštrumentov na svetu – ekvatorialne obročaste krogle. Izjemen dosežek je delo slovenskega jezuita, matematika, kartografa in astronoma Ferdinanda A. von Hallersteina, ki je plemiško življenje zamenjal za učenjaško, se izšolal v Gradcu in na Dunaju, nato pa podal na dolgo in naporno potovanje na Daljni vzhod, kjer je zasedel pomembno mesto na kitajskem dvoru.

Neverjetno: na Bolhi odkril neznano sliko Ivane Kobilce

06. 02. 2024 13.19

Če ste ljubitelj umetnosti, še posebej slikarstva, potem se boste zagotovo razveselili naslednje novice. Med prodajo umetniških del na spletnem oglasniku so namreč odkrili še neznano delo ene najuspešnejših slovenskih slikark Ivane Kobilce. Najditelj akta ni niti slutil, kaj ima v rokah, saj je bila slika nepodpisana in umazana. Novi lastnik je sliko očistil, restavriral, cenilec umetniških del pa je potrdil njegovo domnevo, da gre za neverjetno najdbo.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

'Vse več je usodnih poškodb zaradi podcenjevanja nadomestkov za sani'

19. 01. 2024 07.56

Marsikateri otrok je ob današnjem pogledu na (končno) zasneženo okolico z mislimi že na sankah. Sankanje je namreč najbolj priljubljena in tudi najbolj množična zimska rekreacija, ki razveseljuje tako mlade kot tudi starejše. Medtem ko se nekako še zavemo nevarnosti, ki prežijo na nas na smučiščih, pa kaj hitro pozabimo, da se lahko tudi sankanje na bližnjem hribu konča s hudimi poškodbami, če ne poskrbimo za nekaj najosnovnejših pravil.

Državni svetniki na lovu za domnevnimi volkovi

18. 01. 2024 07.31

Pregovor pravi: Mi o volku, volk iz gozda. Kaj pa, če volka, o katerem je bilo govora, ni? Potem se na pomoč očitno pokliče inšpekcijske organe, da opravijo temeljito preiskavo dogodka, ki se najverjetneje niti ni zgodil. Ne, ne gre za živalsko basen, pač pa za sedmo izredno sejo Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega sveta, na kateri so na zahtevo državnega svetnika Branka Tomažiča razpravljali o domnevnem izpustu volkov v naravo na področju Jelovice.

Črna statistika naših gora: lani rekordno število intervencij

15. 01. 2024 11.21

Gorska reševalna zveza Slovenije je sporočila, da so lani obravnavali rekordno število nesreč v gorah. V letu 2023 so posredovali na 687 intervencijah, od tega je bilo 293 intervencij povezanih s tujimi obiskovalci gora. 28 nesreč se je končalo s smrtjo, kar petina vseh ponesrečenih je bila v starostni skupini od 20 do 29 let. V zadnjih 10 letih se je število intervencij s 392 povzpelo na skoraj 700.

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?

23. 12. 2023 16.37

Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'

09. 12. 2023 09.39

Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Z 'jugoti' in polnimi prtljažniki rezervnih delov od Ohrida do Turjaka

18. 11. 2023 16.46

Bi si jugonostalgiki lahko želeli kaj boljšega od 10-dnevnega avanturističnega popotovanja s starodobniki Zastave, nekoč tako zelo razširjenimi 'jugoti', od Ohrida pa do Kranjske Gore? Mogoče le še kak dan več za nepozabno dogodivščino, na katero se je odpravila skupina avanturistov z različnih koncev sveta. Karavano, ki je štela 15 legendarnih avtomobilov Yugo Zastava, smo pričakali na koncu njihovega potovanja.

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja

18. 11. 2023 11.15

Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

Kaj skriva 'zeleni dinozaver', ki je k nam prišel iz daljne Avstralije?

18. 11. 2023 09.43

Julija je Botanični vrt v Ljubljani postal bogatejši za šest primerkov drevesa, za katerega so dolgo mislili, da je izumrlo skupaj z dinozavri. Gre za zelo redko in ogroženo drevesno vrsto, ki so jo leta 1994 po naključju odkrili v skritem kotičku avstralske divjine. Od 3700 botaničnih vrtov po svetu jih je bilo le 34 izbranih, da nudijo zatočišče temu živemu fosilu, Ljubljana pa je tako postala del svetovnega naravovarstvenega projekta.

Iču v slovo: 'Njegova strast in predanost sta bili brezmejni'

14. 11. 2023 12.34

V ponedeljek je odjeknila žalostna vest, da se je med delom v Planici smrtno ponesrečil dolgoletni vodja skakalnice Iztok Pergarec, mnogim bolj poznan pod vzdevkom Ič. Na Smučarski zvezi Slovenije so Iču v spomin zapisali: "Bil je izjemen poznavalec priprave Letalnice bratov Gorišek, njegova strast in predanost sta bili brezmejni."

Zimska oprema: pri zaviranju je pomemben vsak milimeter profila

13. 11. 2023 11.22

Slaba vidljivost, mokro in spolzko cestišče, poledica ter sneg so dejavniki, ki prinašajo več tveganja v prometu, vendar se jim lahko izognemo z ustrezno pripravo vozila. Od srede, 15. novembra, je zimska oprema obvezna, pri čemer so za varno vožnjo ključnega pomena ustrezne pnevmatike.

Nove poplave, kriza v koaliciji in otvoritev Roga, začinjena s protesti

28. 10. 2023 16.35

Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Državo je v petek pretreslo novo neurje, ki je največ težav povzročalo na severu države in ob morju, največjo koalicijsko stranko pa pretresajo razprtije. Ta teden so se zaradi zaostrenih razmer na Bližnjem vzhodu in strahu pred terorizmom na meje vrnile policijske kontrole. Za nami je največja tekaška prireditev v Sloveniji – Volkswagen 27. Ljubljanski maraton, prestolnica pa je po temeljiti prenovi dobila novi večnamenski prostor Center Rog, ki pa je že ob odprtju dvignil veliko prahu.

Bi varovali največje kriminalce za plačo, ki je nižja od minimalne?

27. 10. 2023 11.57

Tolikšna je namreč plača pravosodnega policista začetnika, zato ni presenetljivo, da približno na vsaka dva pravosodna policista, ki zapustita sistem, uspejo zaposliti le enega, kar kaže na hudo podhranjenost. Za izvedbo zakonsko določenih nalog bi jih čimprej potrebovali še najmanj 100. "To pa si glede na trenutne plače lahko kar narišemo," je prepričan predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, ki ga ne preseneča, da je v zaporu na Dobu trenutno večje število zaposlenih na bolniški.

Aktivisti in policisti pred zakolom rešili 1000 mačk

25. 10. 2023 10.50

Po opozorilih aktivistov, da tovornjak v klavnico prevaža okoli 1000 ujetih mačk, je kitajska policija voznika ustavila in pred gotovo smrtjo rešila tisoč mačjih življenj. Hkrati so aktivisti in policisti zadali udarec nezakoniti prodaji mačjega mesa, ki na trgovske police prihaja pod lažno oznako svinjina oziroma jagnjetina.

Na ogled Prešernova diploma, zaporniški tarok, najdragocenejši zemljevid ...

24. 10. 2023 12.44

Zgolj mesec dni časa imate, da si ogledate deset najimenitnejših, kot so avtorji razstave Spomin Slovenije poimenovali deset pisnih in dokumentarnih del slovenske dediščine. Gre za neprecenljiva dela, ki so le redko na ogled, med njimi pa najdemo tudi najdragocenejši kartografski dokument, ki ga hranimo na območju današnje Slovenije – Piranski kodeks znamenitega kartografa Pietra Coppa.

Zaradi izredno goste megle trčilo 158 vozil

24. 10. 2023 09.09

V ameriški zvezni državi Louisiana je zaradi izredno goste megle in s tem povezane slabe vidljivosti trčilo najmanj 158 vozil. Reševalci, ki so prihiteli na mesto množične nesreče, poročajo o grozljivih prizorih, saj je del vozil v požaru, ki je izbruhnil, zagorel.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

'Michael Jordan' pometel s konkurenco in osvojil svetovni rekord

11. 10. 2023 07.42

Vsak kmet si želi, da bi njegov pridelek bogato obrodil, da pa mu na njivi zraste svetovna rekorderka, pa so za mnoge le sanje. A ne za Travisa Giengerja iz Minnesote, ki je na tekmovanju buč povozil vso konkurenco, saj je njegova 1247 kilogramov težka buča, ki jo je poimenoval kar Michael Jordan, postala svetovna rekorderka.

Koroška mesec in pol po poplavah: strah pred zimo se krepi

17. 09. 2023 11.00

Korošci s strahom pričakujejo jesen in zimo, saj hladnejši meseci tem krajem prinašajo več dežja in posledično možnosti za nove poplave in proženje plazov. Pokrajina, ki jo je avgustovsko katastrofalno vreme dobesedno razparalo, je še vedno močno poškodovana. Potekajo interventna dela na cestah in vodotokih. Nekateri se v svoje domove še ne morejo vrniti, spet drugi so v ujmi ostali brez vsega. Župane pa skrbi tudi onesnaženost mulja in zemljine, še posebej, ker država še vedno nima rešitve za prebivalce Mežiške doline.

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?

15. 09. 2023 14.23

Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Začenja se ropanje gozdov, inšpektorji se že ogrevajo

14. 09. 2023 09.40

Sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov je še posebej živahna jeseni, zato bo temu primerno Gozdarska inšpekcija septembra in oktobra izvajala poostren nadzor obiskovalcev gozdov, nadzori pa bodo potekali na najbolj obiskanih področjih po vsej Sloveniji, kjer je bilo v preteklosti zaznanih največ kršitev.

Kaj je z ukrepom, da bodo poplavljeni imeli cenejšo elektriko?

14. 09. 2023 08.05

Vsem, ki so bili poplavljeni, bodo dobavitelji električne energije zagotovili nižjo ceno elektrike od avgusta pa vse do konca letošnjega leta. Ker so mnogi odjemalci dobili izredno visoke položnice za mesec avgust, smo preverili, kako je z veljavnostjo tega ukrepa oziroma kje se je zataknilo.

Robiju v slovo: Enostavno si ga moral imeti rad

11. 09. 2023 16.02

Nenadna smrt našega dolgoletnega sodelavca Robija Erjavca ni nikogar pustila ravnodušnega. Kar 26 let je bil del naše hiše, s svojo pozitivnostjo in srčnostjo pa je bil izjemno priljubljen, tako med gledalci kot med sodelavci, kar kažejo tudi številni odzivi in izrazi sožalja ob njegovi smrti.