čustveno-vedenjske motnje

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Psiholog po razkritju nasilja v DSO: Videti je, da ni mej človeške zlobe
08. 09. 2023 06.00Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo nekaj takšnega zgodilo, zatrjuje predsednica zbornice zdravstvene nege ob izživljanju mladoletnice nad starejšimi v domu za starejše v Trebnjem. Kljub prepovedi uporabe telefona v domovih za starejše, je dijakinja svoje početje snemala in ga objavila na družbenem omrežju. Zadevo zdaj preiskuje Policija, vseeno pa ostaja vprašanje, kako to, da nihče ni opazil krutega početja 16-letnice, ki naj bi se nad starejšimi izživljala v času, ko njena mentorica ni bila prisotna.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?
03. 05. 2023 19.48Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer
27. 11. 2021 13.32Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme
18. 09. 2021 09.14Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Kriza naredila svoje: čakalne vrste v svetovalnih centrih za otroke vse daljše
19. 05. 2016 11.21Bralec bi moral še pred septembrom sina odpeljati na posvet h kliničnemu psihologu v svetovalni center, a bo zaradi dolgih čakalnih vrst na vrsto prišel šele prihodnje leto. V svetovalnem centru pravijo, da delajo s polno paro, a vedno več ljudi išče pomoč strokovnjakov. S prstom kažejo tudi na šole, ker naj bi zaradi denarja producirale večje število otrok z učnimi težavami.