čuječnost

Premagajte pomladno utrujenost: 5 naravnih poti do več energije in mladostnejšega počutja
01. 04. 2025 00.15Pomlad prinaša nove začetke, a prehod iz zime je včasih naporen. Kako lahko na naraven način prebrodite slabo počutje? Odgovor je preprost! Predstavljamo vam 5 metod, ki zagotavljajo boljše počutje, hkrati pa vplivajo tudi na mladostnejši videz, lažje spopadanje z dnevnimi izzivi in večjo odpornost.

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke
13. 01. 2025 11.20V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

BLOG: Ozemljitev
01. 09. 2024 15.21Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

Kako med prazniki lažje obvladovati stres in se zbližati z bližnjimi?
24. 12. 2023 17.51"Včasih tako hitimo skozi dan, da le bežno zares vidimo celo ljudi, ki so nam najbližje," pravi Katarina Cerar Bajde, predsednica Društva za razvijanje čuječnosti. V teh besedah bi se lahko našel skoraj vsak, le redki pa znajo sami "ustaviti čas" in "živeti v trenutku". "Največ, kar lahko ponudimo sočloveku, je naša prisotnost, pa naj se sliši še tako klišejsko," pravi naša sogovornica, ki je predlagala nekaj vaj, s katerimi bomo ozavestili svoje doživljanje in se tudi s svojimi najbližjimi zbližali še bolj. Konec koncev, če nas pretirano skrbi, smo nervozni in napeti, nismo dobra družba.

Mladi zdravnik v novi knjigi z nasveti, kako doseči notranji mir
28. 10. 2023 09.47Trenutno najbolj znan mladi zdravnik, David Zupančič, je napisal že svojo drugo knjigo. Tako kot v prvi je tudi v tej izhajal iz lastne izkušnje, ki pa tokrat ni povezana z delom v bolnišnici. Zaradi težav z nespečnostjo, anksioznostjo in tesnobo je namreč 12 let preučeval načine, ki bi mu lahko pomagali doseči notranji mir. Zdaj je pridobljeno znanje in izkušnje, skupaj z več kot 70 strokovnimi študijami, zapisal v Znanost mirnega življenja.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'
20. 09. 2022 09.50V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

Čuječnost: medicinsko dokazana metoda, ki pomaga pri psihosomatskih težavah
18. 03. 2022 19.41Dolgotrajna stiska zaradi pandemije, zaskrbljenost zaradi vojne v Ukrajini in povsem osebne težave vsakega posameznika s službo, zdravjem in medosebnimi odnosi samo nalagajo občutke ujetosti, strahu, frustracij in povzročajo stres. Velikokrat se sploh ne zavedamo, da zatiramo svoja čustva ali da vsakodnevno živimo v stresu, kar pa se lahko pokaže v psihosomatskih težavah, kot so nespečnost, bolečine, utrujenost, glavoboli, visok krvni tlak, bolečine v želodcu in težave s kožo. In kako si lahko pomagamo? Ena od medicinsko dokazanih metod je čuječnost, ki nas nauči nepresojajočega zavedanja sedanjega trenutka.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju
11. 08. 2020 08.11Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Uživaj zdravo! na 50. sejmu Narava-zdravje
21. 10. 2019 08.18Vas zanima zdrav življenjski slog in vsebine v sklopih Prehrana – Zdravje – Gibanje – Naravna kozmetika in wellness – Zeleno sobivanje? Vabljeni, da zadnji teden oktobra od srede do sobote obiščete Gospodarsko razstavišče. Izkoristite sejemske popuste in pestro, zanimivo, dinamično ter poučno dogajanje na sejmu, spremljajte sejemski znak za kakovost in bodite pozorni na to, kako vam označba na živilu lahko pomaga/koristi pri odločitvi o nakupu?

S sproščanjem usmerjamo pozornost na zavedanje sedanjega trenutka
09. 08. 2019 20.05Raziskovalci harvardske univerze so ugotovili, da nam naše misli tavajo skoraj polovico časa, ko smo budni. Pa tudi to, da smo res srečni takrat, ko smo prisotni v sedanjem trenutku. To in še več uči čuječnost, ki pomaga tudi pri anksioznosti in stresu. In dobra novica je, da se jo je mogoče priučiti.

Kje se začne sreča in kaj nas naredi srečne?
25. 05. 2019 17.22Zakaj nas vedno bolj izpopolnjena tehnologija, družbena omrežja in ostala sodobna zabava ne napolnijo z občutkom, ki smo ga tako željni? Pogovarjali smo se s Hanan Selim, ki je v mednarodnem svetu poznana kot 'farmacevtka prihodnosti', in Richardom Williamsom, Princem Ea. Vsak iz svojega zornega kota vidita in pristopata k sreči. Skupna nit obeh pa je, da se sreča kuje na individualni ravni, v nas samih.

Boj za mesto v polfinalu napet kot še nikoli
18. 04. 2019 14.59Še zadnja dva para čaka boj za vstopnico za neposredno uvrstitev v polfinale kuharskega šova Mali šef Slovenije. Spoznajte še zadnje štiri male kuharske šefe.

Osnovna šola Dragomelj
18. 03. 2019 08.51V Osnovni šoli Dragomelj v osrčje delovanja postavljajo dobrobit vsakega učenca - vsakomur ponudijo varno in spodbudno okolje, najbolj pa potrebujejo oder za nastopanje. Učenci so predlagali tudi nakup knjig za šolsko knjižnico.

'Če je vojna predvsem razdirala, spomin nanjo združuje'
09. 11. 2018 14.38Bolj ko bomo človeško povezani, znotraj narodov in med njimi, večja bo verjetnost za trajni mir, je danes na osrednji slovenski slovesnosti ob 100. obletnici konca prve svetovne vojne poudaril predsednik republike Borut Pahor. Konec prve svetovne vojne pa je označil za "otipljiv začetek formiranja slovenske nacije in države".

Damjana Bakarič: Nekateri bi ubijali, da bi imeli tvoje najslabše dneve, slišiš?
13. 12. 2017 08.03Damjana Bakarič je bila dolga leta novinarka, tudi pri naši oddaji Preverjeno, ki se ni ustrašila nobene teme in nobenega človeka. Potem so se ji zgodili panični napadi, ki so jo sprva zlomili, nato pa se je soočila s svojo tesnobo in se naposled lotila zdravljenja. Napisala je knjigo Na tesnobi, v pogovoru pa nam je zaupala svoje izkušnje ter poglede na medčloveške odnose, knjige, srečo in še kaj.

Dnevno skozi naše možgane potuje kar 70 tisoč misli, večina je negativnih. S čuječnostjo lahko to spremenimo
22. 11. 2016 07.12Tudi vi nenehno premlevate stvari, ki so se že zgodile in tuhtate o dogodkih, ki šele sledijo? To pomeni, da vaše misli avtopilot odpelje nekam po svoje, niste pa prisotni v sedanjosti. In ravno um vam dela težave pri doseganju sreče, a hkrati vam lahko tudi pomaga, pravi psihologinja Vita Poštuvan. Kako?

Vas je sram priznati, da doživljate panične napade? Da imate duševne motnje? Nikar, vsak tretji Evropejec jih ima
10. 10. 2016 06.30Glede na raziskave bo eden od treh Evropejcev predvidoma enkrat v življenju izkusil težave v duševnem zdravju. Večina v teh razmerah, ko je še vedno sramotno priznati, da imaš panične napade ali druge motnje, ne bo deležna hitre in učinkovite prve pomoči v primeru hude stiske. Čakalne vrste so krute.

Bruselj iz več razlogov pričakovana tarča teroristov
22. 03. 2016 13.42Je šlo pri zadnjih napadih v Bruslju za povračilni ukrep za prijetje Salaha Abdeslama? Je morda na delu nova teroristična celica? So pogorele obveščevalne službe? Ali pa so teroristi želeli poslati sporočilo, da jih številne protiteroristične akcije niso ustavile?

FOTO: Tusk in Cerar za učinkovito izvajanje schengena in pomoč Grčiji
01. 03. 2016 07.43Če bo država zagotovila varovanje v azilnem domu, zunanje policijsko varovanje, azilantom omogočila učenje slovenskega jezika ter za vse skupaj tudi plačala, so v Logatcu pripravljeni sprejeti begunske družine z majhnimi otroki. V Ljubljani so prosilci za azil izvedli čistilno akcijo. Tusk pa se je na obisku v Sloveniji zavzel za učinkovito izvajanje schengena.

Tudi otroci in mladostniki so pod stresom: kako ga prepoznati in kako pomagati?
13. 04. 2015 11.24Jasno je, da stres in njegove negativne posledice niso značilne le za odrasle, ampak tudi za otroke in mladostnike. Kaj torej storiti, ko učenca ali mlajšega otroka strese stres oziroma kako preprečiti, da do tega sploh pride?

Eksplozija pred bagdadsko restavracijo
01. 01. 2004 00.00V eksploziji pred neko restavracijo v središču Bagdada je umrlo osem oseb, okoli 20 je ranjenih. Med poškodovanimi je tudi sedem uslužbencev časopisa Los Angeles Times.