črvi

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Opozorila na Hrvaškem: Če se vas dotakne, bo bolelo

24. 06. 2024 06.38

Doslej se je skrival v globinah Jadrana in ga skoraj ni bilo videti. Zdaj pa prihaja na plaže. Tako opozarjajo zdaj še na Hrvaškem, potem ko so že v Italiji opozorili, da imajo težave z ognjenimi črvi. Vse bolj toplo morje je tudi voda na mlin njihovemu razmnoževanju.

Ob italijanski in vzhodni obali Jadranskega morja se širi strupen ognjeni črv

22. 06. 2024 09.49

Ob italijanski obali se zaradi vročinskih valov in višje temperature v morju širi ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom. Ob stiku s to vrsto morskih črvov se sproščajo toksini, zaradi česar lahko ljudje utrpijo srbečico, dražeč občutek in otrplost na prizadetem mestu. Po dosedanjih podatkih ob slovenski obali ognjenega črva še ni. Črv lahko v dolžino meri do 30 centimetrov.

Ameriška družina jedla medvedje meso in se okužila s parazitskimi črvi

27. 05. 2024 08.29

Devet članov ameriške razširjene družine se je zbralo na večerji, na kateri so postregli tudi meso črnega medveda. Slab teden dni po večerji z žara pa je več članom družine postalo slabo. Med hospitalizacijo so jim diagnosticirali trihinelozo, parazitsko zoonozo. Ameriški center za preprečevanje bolezni opozarja, da je bilo meso premalo pečeno.

Sredi leta na potnike začeli padati črvi

15. 02. 2024 18.46

Potniki na letalu ameriške družbe Delta, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Detroit, so doživeli neprijetno izkušnjo. Iz ročne prtljage enega od potnikov so namreč začeli padati črvi, zaradi česar se je letalo vrnilo na odhodno letališče.

Bolnišnica Al Šifa je 'cona smrti', pri vhodu našli množični grob

19. 11. 2023 08.45

Bolnišnica Al Šifa v Gazi je "cona smrti", so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. Delegacija WHO in drugih predstavnikov ZN je obiskala največjo bolnišnico v Gazi, ki so jo napadle izraelske sile. Ob vhodu v poslopje so našli množični grob.

Na osnovni šoli postregli martinovo kosilo s črvi

14. 11. 2023 16.08

Učence Osnovne šole Rače je na krožnikih petkovega šolskega kosila pričakalo neprijetno presenečenje. V mlincih martinovega kosila so nekateri našli "črve", najverjetneje gosenice kuhinjskega molja. Zaradi dogodka je bila podana prijava inšpekcijskim službam.

Noč čarovnic v kinodvorani: grozljivka, koktajl s črvi in vedeževalka

01. 11. 2023 20.00

Noč čarovnic je čas, ko se na plano splazijo iz omar srhljive maske in ideje. V tem času so aktualne tudi grozljivke, Pet noči pri Freddyju si je ogledala naša sodelavka. Pred adrenalinom v kinodvorani pa je okušala burgerje s črnimi bombetami, koktajl s črnim dimom, predala pa se je tudi besedam vedeževalke.

Črvi nad Berlusconijeve umetnine, uničenje škodljivcev dražje od vrednosti slik

21. 10. 2023 10.31

Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je umrl junija letos, je svojim dedičem zapustil obsežno zbirko umetnin, a večina njih nima nobene vrednosti, saj je slike kupoval kar preko televizijskih dražb. Dediči sedaj ugotavljajo tudi, da je vzdrževanje zbirke težko finančno breme, saj letni stroški stanejo več kot 800.000 evrov, del slik pa so že napadli škodljivci.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Po 46.000 letih so odmrznili črva, ki je živel pod površjem sibirskega permafrosta

29. 07. 2023 07.00

Znanstveniki so oživili črva, ki je zamrznil pred 46.000 leti, v času, ko so po Zemlji še vedno hodili volnati mamuti, sabljasti tigri in orjaški losi. Glista doslej neznane vrste je po besedah enega od znanstvenikov preživela 40 metrov pod površjem sibirskega permafrosta v stanju mirovanja.

72 dni ledene agonije: 'Vedeli smo, da bomo preživeli le, če bomo jedli trupla'

09. 07. 2023 09.46

"Košček, podoben traku sušenega mesa, ni imel okusa. Bil je trd in brez vonja. Pogoltnil sem ga z gnusom in čutil, kako moje celotno telo zavrača ta majhen grižljaj," je trenutek, ko je prvič okusil človeško meso, v svoji knjigi, s katero je prekinil tri desetletja trajajoč molk, opisal Eduardo Strauch – eden od 16 ljudi, ki so leta 1972 preživeli letalsko nesrečo v Andih. 50 let pozneje je obiskal Slovenijo in z nami spregovoril o edinstveni izkušnji, ki so jo, kot pravi, preživeli samo zaradi ljubezni. Tega, kar je storil, se ne sramuje, saj je bil to edini način, da je lahko preživel.

Črvi na krožnikih in ogabna mešanica v kozarcih

14. 05. 2023 21.10

Parom, ki se potegujejo za laskavi naziv Super par Slovenije in bogato denarno nagrado, sta karte premešala povratnika, ki sta dobila novo priložnost za boj, saj sta spočita in sveža pri izzivih pripravljena iti na vse ali nič. Borče in Laura sta med nocojšnjim izzivom spoznala, da ne moreta več zaupati nikomur v hiši, na plan pa je privrela tudi tekmovalnost nekaterih parov.

Pred črvi in ščurki niso klonile ...

24. 04. 2023 22.25

Tokratni izziv je izzval gnus na obrazih nekaterih deklet. Nekatere preprosto niso zdržale v bližini živalic, druge so se opogumile. Eden izmed moških je stavil celoten znesek, ki ga je imel na razpolago. Se je obrestovalo?

Dekleta čaka izziv, pred katerim bi marsikdo klonil

24. 04. 2023 16.10

Po tem, ko so moški morali po navodilih deklet premagati poligon z avtomobilom s prevezanimi očmi, zdaj čaka dekleta precej težja naloga, kjer bo veliko vlogo igrala sposobnost premagovanja strahov. S pravilnimi odgovori bo šlo hitreje, a vseeno se škatlam z gomazečimi živalicami ne bodo mogle izogniti ...

Ben Affleck o Mattu Damonu: V umazanem stanovanju je preživel dva tedna

15. 04. 2023 17.15

Ben Affleck in Matt Damon sta zelo dobra prijatelja, ki se poznata iz otroških let. Kot najstnika sta se skupaj trudila uspeti v filmskem svetu, poleg skupnega bančnega računa pa sta bila tudi sostanovalca. A kot je nedavno priznal Ben, sta imela veliko več težav s sobivanjem kot z deljenjem računa. Zvezdnik je namreč svojega nekdanjega sostanovalca označil za zelo neredoljubnega človeka, ki je v umazanem stanovanju brez težav živel kar dva tedna.

Spletne nevarnosti v Sloveniji: naj se ne zgodi tudi vam

07. 02. 2023 11.14

Internet je nedvomno eden največjih in najpomembnejših izumov sodobnega časa, hkrati pa je lahko tudi nevarno okolje.

'Vsega sem že vajena, a ta prizor me je šokiral'

22. 11. 2022 20.11

Tako je začela pripoved Gordana, članica društva Wet noses, ki skupaj z drugimi člani hodi po terenu in se odziva na prijave, kjer je sum zanemarjanja živali. Na enem od terenov nekje v Halozah je naletela na Tarzana. Bil je tako zanemarjen in brez moči, da so ga že napadale muhe, iz njega so lezli črvi. Na kaj takšnega se ne moreš pripraviti, pove Gordana. Poklicali so inšpekcijo, ki je Tarzana lahko samo še uspavala.

Študenti: V pohanem mesu so črvi. Nadzor pokazal, da je šlo za riž

10. 11. 2022 08.56

V Zagrebu so se študenti spraševali, ali bodo še kdaj jedli v restavraciji študentskega doma, saj se je na družbenem omrežju Facebook pojavila fotografija dunajskega zrezka, na katerem naj bi bili črvi. Študentski center je takoj po objavi izvedel nadzor v restavraciji in ugotovil, da ne gre za črve, ampak za riž.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Ikonično ladijsko razbitino 'zavzeli' morski črvi

14. 08. 2022 19.57

HMS Endeavour, znamenita raziskovalna ladja britanske kraljeve mornarice, s katero je kapitan James Cook odkril vzhodno obalo Avstralije, je postala žrtev ladijskih črvov in rakov, ki so se zažrli v les plovila. "To pomeni, da se ena najpomembnejših razbitin v človeški zgodovini uničuje pred našimi nosovi," je opozoril profesor morske biologije.

Desetletnika na plaži opekel ognjeni črv, odpeljali so ga na urgenco

07. 08. 2022 13.19

Desetletnega Šimuna je med igro na plaži v hrvaški Rogoznici v plitvini opekel ognjeni črv. Deček je naenkrat začutil pekočo bolečino, odpeljali so ga na urgenco. Z otrokom je vse dobro, po dveh dneh je bolečina prenehala. Ognjeni črvi sicer ne predstavljajo večje nevarnosti za ljudi, saj gre za počasne živali, ki ne napadajo. A vseeno se ga ne dotikajte, ob stiku pa odstranite iglice, opozarjajo hrvaški zdravniki.

Na globokomorskem dnu odkrili 30 novih vrst živali

28. 07. 2022 06.00

Na dnu Pacifika so znanstveniki britanskega prirodoslovnega muzeja odkrili predvidoma 30 novih vrst živali. Za odkrivanje so uporabili vozilo na daljinsko upravljanje z oddaljenim dostopom. Raziskave so se lotili v luči napovedanega začetka globokomorskega rudarjenja.

Inovativna rešitev za kibernetsko varnost

21. 06. 2022 00.15

Število kibernetskih napadov se iz leta v leto povečujetudi zaradi vedno bolj pospešene digitalizacije in povečanega obsegadela na daljavo. Pojavljajo se v vse bolj sofisticiranih oblikah, usmerjeni so na posameznike, podjetja in organizacije. Zelo pogosti so napadi na e-poštne račune, storitve oddaljenih dostopov in storitve v oblaku, več je tudi napadov na uporabniške mobilne naprave. Zato je tudi pomen kibernetske varnosti vse večji. Tega se zavedajo tudi v Telekomu Slovenije, kjer imajo največji Operativni center kibernetske varnosti v Sloveniji, kije letos že drugič prejel nagrado za najbolj inovativno varnostno rešitev.

Izkoriščanje delavcev na Kozini: Ne le delovni pogoji, težava so tudi higienski standardi

08. 06. 2022 09.30

Delavska svetovalnica je minuli teden na koprsko tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper podjetji Marinblu in Selea zaradi suma kršenja pravic delavcem. Zaposlene v podjetjih v lasti družine nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja silijo tudi v 40 ur neprekinjenega dela, stalno pa jih nadzirajo kamere.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti

17. 11. 2021 06.00

Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Ivermektin ni primeren za zdravljenje covida-19. Zakaj?

22. 08. 2021 12.33

Glede na število smrti, ki jih je terjal covid-19, morda ni presenetljivo, da nekateri iščejo alternativne načine zdravljenja - tudi takšne, ki jih ni odobrila nobena agencija ali uprava za prehrano in zdravila. Ameriška uprava (FDA) je v zadnjih mesecih prejela več poročil o hospitalizacijah po uporabi Ivermektina, zato opozarja, da to zdravilo ni primerno za zdravljenje virusov.

Prašičja kuga na pragu Slovenije

20. 04. 2021 11.54

Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo,  pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav.  Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem.  Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Kakšen vpliv ima vreme na vračanje ptic selivk?

13. 03. 2021 07.00

Vsako leto marca se iz toplih krajev v svoja gnezdišča v Evropi začnejo vračati ptice selivke, med njimi se jih kar 90 odstotkov vrača iz nizko ekvatorialne in južne Afrike. A takšna pot je za ptice polna nevarnosti. Največjo nevarnost predstavljajo spreminjajoče se vreme in plenilci, v zadnjih letih pa vse pogosteje tudi človek. Ste se že kdaj vprašali, kako ptice vedo, kdaj napoči čas za selitev in kako se na svoji poti orientirajo?

Odkrili fosiliziran brlog črva velikana

23. 01. 2021 15.39

V sedimentnih kamninah ob obali Tajvana so znanstveniki odkrili fosiliziran brlog črva velikana, ki je pred 20 milijoni let prežal na mimoidoča morska bitja. Gre za starodavno bitje, podobno današnjemu črvu bobitu. Njegovi predori so potekali meter navpično navzdol, nato pa še približno en meter vodoravno.