črnograditelji

Nelegalno mobilno hiško prekril z lesenimi deskami in se izdajal za čebelarja
26. 01. 2025 16.16Po tem, ko so oblasti v Umagu napovedale boj proti nelegalnim počitniškim objektom, so lastniki le-teh, večinoma gre za Slovence, v tem tednu organizirali proteste pred mestno hišo. Mestne oblasti so protest označile za festival absurda, lastnike črnih gradenj pa za tihe okupatorje Istre. Hrvaški fotografi so medtem posneli eno od nelegalnih gradenj v naselju Spekula. Objekt spominja na čebelnjak, a gre le za krinko, saj se v njem 'skriva' počitniški apartma.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču
16. 05. 2024 06.00'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Začetek rušenja razvpite črne gradnje na Makarski rivieri
02. 06. 2023 13.09V zalivu Vruja v bližini Makarske, ki ga hrvaški mediji opisujejo kot enega od "simbolov uničevanja obale", se je začelo rušenje nedovoljeno zgrajenih objektov, ki so ga aktivisti in domača javnost tako težko pričakovali. Gre namreč za obalni imperij splitskega nepremičninskega mogotca Stipeta Latkovića.

Dobra novica za črnograditelje: ustavno sodišče odločilo, da ne bo rušenj
29. 11. 2017 18.29Gradbeni inšpektorji so ugotovili, da je letos vsaka peta stavba v državi, ki se jo gradi, brez potrebnih dokumentov. Lani je bilo še slabše, vsaka četrta se je gradila na črno. A črnograditelji so lahko brez skrbi. Ustavno sodišče je odločilo, da ne bo nobenih rušenj. Zapisali so, da je rušenje najhujši poseg v pravico do nedotakljivosti stanovanja. Tisti, ki so jim hiše že porušili, napovedujejo tožbe proti državi.

Elektrike črnograditeljem v Tomačevem niso odklopili
11. 06. 2015 12.15Črnograditeljem v ljubljanskem Tomačevem še ne bodo odklopili elektrike. Dopoldne so se sicer ti znova zbrali, ko so na teren prišli predstavniki Javne razsvetljave, Elektra Ljubljana in inšpektorata. Po sestanku z njimi so si krajani vsaj za kratek čas oddahnili. A še vedno ne vedo, ali bodo lahko elektriko uporabljali do legalizacije ali pa je odločitev le začasna.

Župan Janković črnograditeljem: Ne morem vam pomagati, odklopili vam bodo elektriko
10. 06. 2015 16.33Znova je zavrelo med črnograditelji v ljubljanskem Tomačevem. V naselje se je namreč pripeljal kombi Javne razsvetljave, da bi jim odklopil elektriko in naselju za napajanje ponudil agregat. Ljudje so se delavcem uprli, tudi s silo.

Na Hrvaškem predali kar 773.198 prošenj za legalizacijo črnih gradenj
09. 07. 2013 12.42Črnograditelji na Hrvaškem so imeli do začetka tega meseca priložnost legalizirati svoje na črno postavljene objekte. Pred uradi so se vile vrste, podatek, koliko prošenj oziroma zahtev za legalizacijo so vložili, pa zgovorno priča o tem, kako velika težava je črnograditeljstvo.

Na Obali uničujejo najlepše in najbolj skrite kotičke
09. 04. 2013 13.19Črnograditelji so v zadnjih letih dodobra degradirali najlepše in najbolj skrite kotičke na Obali, predvsem v piranski občini. Tako tudi ene od hudourniških grap ob Dragonji ni več, ker jo je nekdo zasul.

Lov na zemljo, ki ga država spodbuja
30. 03. 2013 18.51Črnograditeljstvo je postalo že skoraj slovenski nacionalni šport. Med znanimi črnograditelji je vse več politikov in strankarskih veljakov. Po uvedbi Černačeve uredbe se je na upravne enote vsul pravi plaz prošenj za legalizacijo črnih gradenj, predvsem ob morju in na območju Triglavskega narodnega parka.

Črnograditelj tudi Vitoslav Türk?
26. 03. 2013 20.57Odstopljeni minister Maher ni edini znani črnograditelj. Eden izmed njih naj bi bil tudi Vitoslav Türk, ki je namesto dovoljenega gospodarskega objekta pri Sečovljah postavil mogočno posest z edinstvenim razgledom na soline in Piranski zaliv.

Črnograditelji bi tožili
18. 04. 2007 12.54Slovenski lastniki vikendov v hrvaški Istri s peticijo opozarjajo na nepravilnosti pri rušenju njihovih črnih gradenj.

Milijarda za parcele na obali
19. 12. 2005 12.10Investitor je piranski občini pripravljen plačati najmanj izhodiščno ceno za 21 tisoč kvadratnih metrov zemljišč.

Rušenje pod nadzorom specialcev
03. 08. 2004 00.00Zaradi groženj dolenjskih Romov je gradbena inšpekcija prosila za policijsko zaščito pri rušenju na črno postavljene hiše.

Rušenje črnih gradenj na Hrvaškem
25. 05. 2004 00.00Na Hrvaškem ne rušijo slovenskih niti srbskih niti bosanskih počitniških hišic, temveč nelegalno zgrajene hiše, piše hrvaški časnik Vjesnik.