črne koze

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz
05. 01. 2025 16.49V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'
28. 05. 2022 06.00Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'
25. 05. 2022 07.11Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Kaj so opičje koze in kakšni so simptomi?
24. 05. 2022 10.46Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije opičje koze povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz. Ta je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980. Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje pa se lahko pojavijo izpuščaji in rane, ki so občasno tudi boleče.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji
20. 05. 2022 14.28Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Slovenski znanstveniki in raziskovalci: 'Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se'
18. 11. 2021 15.41Slovenske raziskovalne skupine so se znova odločile pozvati k zaupanju v znanost in cepljenje. Pravijo, da če kdaj, je ravno zdaj nujno, da stopimo skupaj, da gremo poenoteni naprej, saj nas koronakriza še naprej postavlja pred neslutene izzive. "Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se," so pozvali.

Kibernetski napadi in jedrska orožja – mogoča primerjava?
25. 09. 2021 09.06Število in intenziteta kibernetskih napadov v zadnjih petih letih neprestano naraščata, pri čemer se je njuna rast z letom 2020 dodatno povečala (po podatkih Forbesa za skoraj 400 odstotkov). Zaradi epidemije covida-19 so razne organizacije morale lastno delovanje premakniti na splet, kjer slabo zaščiteni sistemi predstavljajo lahko tarčo. Po Forbesu je bila materialna in finančna škoda za leto 2020, ki je posledica kibernetskih napadov, ocenjena na 6 bilijonov ameriških dolarjev. Glede na trenutno stopnjo rasti pogostosti kibernetskih napadov, bo ta številka zelo verjetno v naslednjih letih hitro presežena.

Cepljenje proti HPV tudi za dečke: 'Ne želimo umiranja za raki, ki se jih da preprečiti'
03. 09. 2021 11.59S tem šolskim letom je cepivo proti HPV brezplačno na voljo ne le učenkam, ampak tudi učencem šestih razredov. Strokovnjaki zdaj starše pozivajo, naj ne oklevajo in naj cepijo otroke. S tem lahko namreč v njihovi odrasli dobi preprečimo pojav raka in morda tudi prezgodnjo smrt.

Skrajšana veljavnost HAT in PCR-testov
22. 07. 2021 16.16Vlada je odločila, da bo od 23. avgusta za zaposlene v tistih dejavnostih, v katerih je za necepljene in tiste, ki covida-19 niso preboleli, obvezno testiranje, veljavnost testov krajša kot doslej. Po besedah Bratuše bo veljavnost negativnega hitrega testa 48 ur, veljavnost PCR-testa pa 72 ur od odvzema brisa, tako kot velja na primer za prehajanje meje.

Fauci: Črnih koz ob sedanjih dezinformacijah ne bi izkoreninili
18. 07. 2021 09.53Glavni svetovalec Bele hiše v boju proti novemu koronavirusu Anthony Fauci je bil kritičen do nekaterih ameriških medijev, ki objavljajo neresnične informacije o cepivih. Po njegovi oceni ob takšnih dezinformacijah v preteklosti ne bi nikoli izkoreninili črnih koz in otroške paralize. Evropska unija je medtem pri cepljenju proti covidu-19 prehitela ZDA.

'Lahko bi rekel, da ni bolnikov, ki ne bi smeli dobivati tega cepiva, a previdnost ni odveč'
08. 04. 2021 14.09Odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, so pa možni zelo redki zapleti krvnih strdkov, je bila po mnenju Boruta Štruklja pričakovana in jo pozdravlja. Je pa kritičen do poročila Eme, saj ne opredeljuje, katerim skupinam se to cepivo priporoča, zato je to prepuščeno odločitvi držav članic. "To ustvarja navidezno zmedo," je dejal.

Janša: Zgolj vprašanje časa je, kdaj bomo premagali pandemijo
07. 04. 2021 18.29Premier Janez Janša je bil govornik na virtualni konferenci o etičnih aspektih in posledicah pandemije covida-19. Dokler celoten svet ne bo precepljen, virusa kot človeštvo ne bomo premagali, je ocenil Janša, ki je glede prihodnosti optimističen.

Bi se proti covidu želelo cepiti več ljudi, če bi bil videti kot črne koze?
26. 02. 2021 06.00Da bi nam uspelo popolnoma izkoreniniti covid-19, je po ocenah WHO malo verjetno, a izredno pomembno je, da dosežemo precepljenost, poudarja Andrej Bručan, internist in vodja slovenske odprave, ki je proti črnim kozam cepila ljudi na Kosovu. Vzporednic med epidemijo leta 1972, in to, s katero se soočamo zadnje leto, je kar nekaj, pa tudi razlik: cepiva so danes neprimerljivo varnejša in učinkovitejša, ljudje pa jim manj zaupajo. Bi bilo drugače, če bi bil covid videti kot črne koze?

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom
30. 01. 2021 07.00Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...

Odpikajmo korono
27. 01. 2021 06.00Več kot polovica Slovencev je v anketi Inštituta Mediana zaradi cepljenja proti novemu koronavirusu zaskrbljenih. Dvomi razžirajo, teorije zarot, dezinformacije oziroma lažne novice so glasnejše in zato preglasijo zavedanje, da je cepljenje zaenkrat edina pot, ki nas vodi do normalnega vsakdana. Dejstva o cepljenju, ozadja in zgodbe bodo zato v ospredju nove teme Dejstev, ki smo jo poimenovali 'Odpikajmo korono'. Z uvodnim komentarjem jo je pospremila odgovorna urednica informativnega in športnega programa POP TV Tjaša Slokar Kos.

'Gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva'
27. 12. 2020 08.01V Sloveniji se je začelo cepljenje oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše ter najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev proti covidu-19. Cepljeni so bili že prvi trije Slovenci, in sicer upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger v Lenartu, gospa Angelca Butenko v Ljubljani ter gospod Jože Pelko v Rogaški Slatini. Zdravi mladi odrasli bi lahko na vrsto prišli okoli marca, je povedala državna sekretarka z MZ Marija Magajne. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović pa je dejala, da gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva.

Karantena 1972: 'Nihče ni smel zapuščati domov, vojska je lahko streljala'
24. 10. 2020 08.24Javno življenje v Sloveniji se znova zaustavlja in mnogi smo ob izbruhu epidemije novega koronavirusa prvič soočeni z omejitvijo gibanja in druženja. Toda nekatere generacije niso pozabile leta 1972, ko je prebivalcem Jugoslavije grozila epidemija črnih koz, ene najnevarnejših bolezni, kar jih človeštvo pozna. Ukrepi so bili na ozemlju 22-milijonske države različni. Medtem ko so prebivalci Slovenije morali opraviti 'zgolj' cepljenje in se sprijazniti z omejitvami zborovanj, daljših poslovnih potovanj in drugih večjih migracij za dober mesec, pa so bili ukrepi na Kosovu in v nekaterih mestih 'ožje' Srbije, tudi v prestolnici, povsem zaostreni.

Poklukar: Čaka nas obdobje, polno nemogočih preprek
18. 10. 2020 08.30"Nekega dne bomo lahko ponovno množično spodbujali naše orle v Planici, dočakali novo leto v gneči mestnih ulic ter skupinsko vrtičkali za domom. Smučanje, izleti na morje ali obiski koncerta in gledališča bodo ponovno samoumevni. Maske bodo spet postale le šega pustnih karnevalov. A do tam nas ne bodo pripeljala velika dejanja velikih posameznikov, temveč ravno nasprotno – mala odrekanja vsakega od nas," v pismu, s katerim opozarja na resnost razmer, sporoča generalni direktor UKC Ljubljana.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti
03. 10. 2020 19.51Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'
15. 09. 2020 15.50Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

Od kuge do koronavirusa: posebna razstava zgodovine epidemij na Nizozemskem
18. 07. 2020 17.38Muzej Boerhave v nizozemskem Leidnu na posebni razstavi razkriva zgodovino epidemij od kuge do novega koronavirusa. Posebno razstavo z naslovom Okuženi je v četrtek v muzeju odprl nizozemski kralj Viljem Aleksander.

Andrej Bručan o žarišču črnih koz na Kosovu: okužene so vozili tudi s konjsko vprego na vozovih, polnih sena
11. 04. 2020 07.39“Situacija je bila strašljiva, do ljudi smo včasih na vaseh morali dostopali čez visoke zidove s policijo, da smo jih lahko cepili,” se časov pred 48. leti spominja Andrej Bručan, zdravnik internist, eden izmed pionirjev urgentne medicine pri nas, nekdanji minister za zdravje in vodja 20-članske odprave na Kosovu, ko je tam leta 1972 izbruhnila epidemija črnih koz, zadnja epidemija v nekdanji Jugoslaviji pred covidom-19.

Koronavirus: širši kontekst in zgodovinska perspektiva
29. 02. 2020 07.00Že nekaj tednov, sploh zadnji teden, dnevno poslušamo novice o aktualnem koronavirusu, zato v 24ur Inšpektor širši kontekst – o zgodovini epidemij, virusih, razvoju medicine, raziskavah, preventivi ... o stvareh, ki aktualno dogajanje postavljajo v perspektivo.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'
29. 01. 2020 14.22Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

V ruskem laboratoriju, ki hrani virus ebole in črnih koz, odjeknila eksplozija
17. 09. 2019 15.38V enem od največjih laboratorijev za raziskovanje virusov, ki se nahaja v Sibiriji, je odjeknila eksplozija. Požar so uspešno pogasili, ena oseba pa je bila hudo opečena in je na intenzivni negi. Laboratorij med drugim hrani seve ebole in variole, ki povzroča črne koze. Vodilni v laboratoriju so zatrdili, da izpusta nevarnih bioloških materialov ni bilo.

Bo to, da niste cepili otroka, vplivalo na otroški dodatek? Vlada išče 'mehkejše' rešitve
21. 04. 2017 15.27Ministrstvo za zdravje iz predloga zakona o zdravstvenem varstvu umika določbo, da bi zdravljenje zapletov za bolezni, ki bi jih bilo mogoče preprečiti z obveznim cepljenjem, kril posameznik. Namesto tega bodo pripravili mehkejše ukrepe, s katerimi bodo nagovarjali starše, naj cepijo otroke.

Imate radi svojo spletno zasebnost? Potem ste verjetno terorist
03. 02. 2012 10.20Na to namiguje zloženka, s katero želijo ameriški preiskovalni organi in pravosodje zmanjšati tveganje terorističnih napadov in spletnega terorizma v ZDA.

Virusa črnih koz še ne bodo uničili
17. 05. 2011 11.59Pred tremi desetletji so črne koze popolnoma izkoreninili kot bolezen, virus pa je še vedno ohranjen v ameriških in ruskih skladiščih. Uničili ga še ne bodo, saj se bojijo, da bi ga uporabili kot biološko orožje.

Ženske v perilu barve kože, moški z rdečimi kravatami
24. 01. 2011 13.56Novi pravilnik v švicarski banki UBS zaposlenim ženskam narekuje, kako naj se naličijo, kateri parfum naj uporabljajo, prepoveduje pa jim uporabljati črni lak za nohte.