črna gradnja

Kupca za Zidarjevo vilo v Fiesi na prvi dražbi ni bilo
19. 03. 2025 12.46Stečajnima upraviteljema Boštjanu Jurkošku in Marini Pilej, ki upravljata stečaj zapuščine Ivana Zidarja in osebni stečaj njegove nekdanje žene Vincencije Lambergar, v prvem poskusu ni uspelo najti kupca za nedokončano vilo v Fiesi. Na javni dražbi v Celju se je sicer pojavil en interesent, ki pa se za nakup ni odločil.

V Umagu začeli rušiti več deset črnih gradenj
18. 03. 2025 17.58Na območju Umaga v hrvaški Istri so začeli rušiti nelegalno zgrajene objekte, ki jih lastniki od prejema odločb o odstranitvi pred letom dni niso porušili sami. Nato bodo po napovedih državnega inšpektorata začeli odstranjevati črne gradnje na območju Šišana in Ližnjana. Akcijo bodo nadaljevali tudi na jugu jadranske obale.

Bratuškova: S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli
28. 01. 2025 15.27Če ne bo večjih zapletov pri pridobivanju gradbenih dovoljenj tam, kjer še manjkajo, bi letos lahko bili v gradnji oz. začeti vsi odseki tretje razvojne osi od Šentruperta do Slovenj Gradca, je dejala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli, je ocenila.

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri se nadaljuje v Vodnjanu
03. 10. 2024 13.30Na hrvaški obali nadaljujejo rušenje nezakonito zgrajenih objektov, ta teden so prišle na vrsto črne gradnje na območju mesta Vodnjan in občine Bale severno od Pulja. Hrvaški državni inšpektorat je za ti dve območji izdal 114 odločb za rušenje, njihovi lastniki pa so večinoma tujci, tudi Slovenci, poročajo hrvaški mediji.

Črna gradnja na Murterju: Slovenec zgradil objekt s teraso in dve greznici
09. 09. 2024 16.02Pri naših južnih sosedih so kazensko ovadili 52-letnega slovenskega državljana, ki je osumljen kaznivega dejanja črne gradnje. Ne le, da je Slovenec gradil brez gradbenega dovoljenja, temveč je gradil tudi na zaščitenem priobalnem območju.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju
21. 08. 2024 14.59Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Popoplavna gradnja: pripravlja se katalog s petimi tipskimi hišami
03. 04. 2024 17.48Vlada bo predvidoma še ta mesec odločala o odstranitvi prvih objektov po lanskih ujmah. Gre za 36 stanovanjskih objektov, ki nikakor niso primerni za nadaljnje življenje, je povedal državni sekretar Boštjan Šefic. Skupaj je kot mogoče ogroženih evidentiranih skoraj 350 objektov, številka pa še ni dokončna.

'Istrske favele: kmetijska in gozdna zemljišča spreminjajo v vikendaške parcele'
17. 03. 2024 09.02Istrska županija že dolgo opozarja na problematiko črnih gradenj v hrvaški Istri, predsednik županije Boris Miletić pa je večkrat predlagal konkretne rešitve, so pojasnili v istrski županiji. S tem so odgovorili na nedavna opozorila mesta Umag o velikem številu nezakonitih gradenj, med lastniki katerih naj bi bilo tudi veliko Slovencev.

Slovenski lastniki zemljišč besni, prihajajo pozivi, naj mobilne hiške umaknejo
05. 03. 2024 20.04"Ne, favele! Gre za urejena zemljišča z mobilnimi hiškami." Tako vračajo udarec slovenski lastniki zemljišč v Umagu, na katere se je prejšnji teden vsul plaz kritik, po tem ko jih je občina z objavo dveh videoposnetkov označila za uničevalce Istre. Da imajo na svojih parcelah lahko takšne objekte, jim je pritrdilo celo višje sodišče na Hrvaškem, a se občina požvižga na odločbe in s pomočjo redarske službe mobilne hišice in prikolice odstranjuje.

Po nakupu sanjske hiše sledili zapleti: paru zažgali avto in zastrupili mačko
19. 02. 2024 11.2161-letna Anita in 71-letni Gottfried, ki prihajata iz avstrijske Štajerske, sta želela upokojitev preživeti na Jadranskem morju. A nakup sanjske hiške na hrvaškem otoku Ugljan se je zaradi težavnega soseda sprevrgel v nočno moro.

Dovoljenje za steklenjak oziroma sušilnico sadja, zrasli pa dve vili
08. 02. 2024 20.45Najbolj znani sušilnici sadja v Sloveniji, vili družine Vitoslava Türka, se ni treba več skrivati pod oznako pomožnega kmetijskega objekta. Po dolgih letih pravnih bitk, ki jih je vodila takrat njihova odvetnica, danes pa predsednica države Nataša Pirc Musar, so objekt uspeli legalizirati. To jim je že predlani omogočil gradbeni zakon, ki predvideva nekakšno amnestijo za vse objekte, zgrajene pred letom 2005, četudi so zgrajeni brez enega samega dovoljenja na kmetijskem zemljišču.

Vila družine Türk v Parecagu ni več črna gradnja
07. 02. 2024 12.41Türkovi so svojo prestižno vilo v Parecagu legalizirali kot objekt daljšega obstoja, kar jim je omogočil nov gradbeni zakon. Za uzurpacijo kmetijskega zemljišča so plačali 12.750 evrov, plačali so še komunalni prispevek in 380 kvadratov velika, na črno zgrajena vila, je zdaj povsem legalna.

V predoru na trasi 2. tira zagorel tovornjak, delavce evakuirali
20. 12. 2023 13.36V predoru na trasi drugega tira je včeraj zagorelo tovorno vozilo. Na uničenem vozilu je nastala materialna škoda v višini 80.000 evrov. Gasilci ob tem opozarjajo na pomanjkljivo opremo.

Skupina Emil Frey zaključuje uspešno leto z novimi dosežki
13. 12. 2023 10.14Ena izmed vodilnih avtomobilskih skupin v Sloveniji, skupina Emil Frey z zanosom naznanja izjemne dosežke, ki so zaznamovali leto 2023.

Obeta se pospešitev postopkov za obnovo prizadetih območij
05. 12. 2023 12.33Ministrstvo za naravne vire in prostor je organiziralo srečanje s predstavniki 22 občin, ki bodo morale zaradi avgustovske ujme izvajati nadomestno in nadomestitveno gradnjo s selitvijo prebivalcev. Napovedali so pospešitev postopkov, na direktoratu za prostor pa so imenovali kontaktno osebo za sodelovanje z občinami.

V Medulinu začeli rušiti prve črne gradnje
28. 11. 2023 16.12Na območju Medulina v hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, so sporočili iz tamkajšnje občine. Lastniki so po prejemu odločbe državnega inšpektorata objekte začeli rušiti sami. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Največ prijav za nezakonito gradnjo v Istrski županiji se nanaša na obalno območje občin Marčana, Ližnjan, Medulin ter mest Pulj, Vodnjan, Rovinj, Umag in Poreč.

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?
23. 11. 2023 11.56Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

Nemški par se je na televiziji hvalil s črno gradnjo na Hrvaškem
31. 10. 2023 17.34V oddaji na nemški televiziji so predstavili zgodbo nemškega para, ki je v hrvaški Istri kupil sanjsko parcelo tik ob morju in se tam ustalil. V kratkem nameravata zakonca tam zgraditi tudi hišo. A kot poročajo hrvaški mediji, na omenjenem zemljišču sploh ni dovoljeno graditi, prav tako tudi ne kampirati.

Država pustila Koroško na cedilu? Nekateri gradbinci že prodajajo terjatve
05. 10. 2023 13.33Župane v ujmi najbolj prizadetih koroških občin razburja dopis uprave za zaščito in reševanje, da dela, opravljena na vodotokih in cestah v septembru, ne spadajo več med intervencijske stroške po avgustovski ujmi. A intervencijska dela ponekod potekajo še danes, pravijo. Nekateri gradbinci medtem terjatve do občin že prodajajo finančnim družbam.

Ali bo obnovo po poplavah ovirala birokracija?
19. 09. 2023 18.31Ali bo obnovo po poplavah, kot že neštete druge postopke v državi, tudi tokrat ovirala birokracija? Številni, ki so v poplavah izgubili vse, namreč še danes ne vedo, ali na svojih parcelah lahko gradijo ali ne. Kako dolgo še bodo morali čakati križem rok, vlada nima odgovora. Spremembe, ki bodo omejile gradnje na poplavno ogroženih območjih, naj bi bile pripravljene do konca leta, napoveduje minister za naravne vire in prostor. Ob tem dodatne enote pošiljajo na teren tudi za čiščenje vodotokov, a tudi tu se lokalne skupnosti sprašujejo: Kdaj? Vodotoki, ki že prej niso bili očiščeni, se tudi zdaj sanirajo prepočasi. Ali ni mehanizacije, ali ni izvajalcev, ali celo obojega, je slišati s terena.

Odprli montažni most pri Otiškem vrhu, vzpostavlja se železniški promet
24. 08. 2023 09.52Skoraj tri tedne po tem, ko je narasla Mislinja uničila most na glavni cesti Dravograd - Slovenj Gradec pri Otiškem Vrhu, so nekaj po 15. uri danes tam za dvosmerni promet odprli montažni most. Zadovoljstvo, da se po ujmi vzpostavlja prevoznost po državi, je izrazil državni sekretar Andrej Rajh in napovedal tudi nadaljnje projekte za Koroško. Medtem se v Mežici pripravljajo, da bodo s pomočjo iz tujine postavili še dva mostova. Prvega po ujmi je tam postavila vojska.

V Črni opozarjajo na nujnost čiščenja vodotokov, vodovod proti Prevaljam se gradi
22. 08. 2023 15.33V Črni na Koroškem dva tedna in pol po ujmi opozarjajo na nujnost čimprejšnjega čiščenja strug vodotokov ter vzpostavitve prevoznosti in varnosti na cestah. Županja Romana Lesjak glede plinovoda upa, da bo vzpostavljen do jeseni, v nasprotnem bodo morali iskati drugo ogrevanje. Medtem se je gradnja vodovoda od Mežice proti Prevaljam že začela.

Slovenec mora podreti nelegalno privatno plažo v Rogoznici
15. 08. 2023 07.01Priti do počitniške hišice na hrvaški obali je vse težje, prav tako pa je težko dobiti tudi že majhen prost kotiček na peščenem pasu ob morju. Plaže so, kot dokazujejo številne fotografije, ki prihajajo z obale naše južne sosede, prenatrpane s turisti, ki se pražijo na žgočem poletnem soncu. Slovencu se je tako porodila ideja, kako se spopasti z obljudenostjo njegove počitniške destinacije. Odločil se je, da bo pri Rogoznici postavil svojo privatno plažo. Odločitev seveda ni naletela na navdušenje mestnih oblasti. Zdaj mora svoj izum podreti.

Kratka noč za gasilce Črne na Koroškem, županja hvaležna, da ni bilo žrtev
22. 07. 2023 07.11Dan po silovitem neurju, ki je največ škode povzročilo na Koroškem, se sanacija posledic nadaljuje. Prebivalcem in gasilcem so na pomoč priskočili tudi pripadniki Slovenske vojske, na terenu pa si je škodo ogledal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. Napovedal je, da bodo po potrebi aktivirali tudi gasilske enote iz drugih delov države. Županja Črne na Koroškem Romana Lesjak pa ob tem državo poziva k ureditvi hudournikov. Ocenjuje namreč, da če bi imeli pregrade, takšnih posledic za stanovanjske hiše morda ne bi bilo.

Infrastrukturna ministrica več let lastnica črne gradnje
07. 07. 2023 15.43Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je odzvala na poročanje medijev o tem, da je bila družinska počitniška hišica v Rupi pri Kranju več let črna gradnja. V svoj zagovor je dejala, da v obdobju, ko se je objekt postavljal, ni potreboval nobenih dokumentov. Prav tako je zavrnila vzporednice s primerom ministra Igorja Maherja iz časa njene vlade.

Dalmatince jezi še ena črna gradnja, vpleteni so Slovenci
14. 06. 2023 09.44Na zemljišču tik ob morju v bližini Rogoznice si je nekdo omislil zasebno plažo z urejenimi potmi, kamnitimi zidovi ter lesenimi senčnicami in vsem ostalim onemogočil dostop do obale. S tem je očitno kršil zakon, ugotavljajo na Hrvaškem, poleg tega pa je mali morski raj zrasel brez dovoljenj. Zemljišče je v lasti zagrebškega podjetja, za katerim naj bi stala družina iz Maribora.