črna človeška ribica

Kranj na lestvici najboljših: Guardian bralcem predlaga, naj ga obiščejo
28. 01. 2023 10.35Britanski Guardian je v nedavno objavljenem članku zbral 23 predlogov počitniških destinacij, ki jih morate obiskati v letošnjem letu, na tretje mesto pa uvrstil gorenjsko prestolnico. "Izza cerkvenih zvonikov in terakotnih streh kranjskih renesančnih meščanskih hiš se dvigajo visoki vrhovi Triglava, Grintovca in Stola," je zapisala avtorica in potopiska. "Izpostavljenost v Guardianu je lepa nagrada za dobro opravljeno delo, hkrati pa dolžnost in odgovornost do vseh tistih, ki bodo obiskali Kranj. Skratka, zdaj veste, kam na počitnice," je ponosen župan Matjaž Rakovec.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra
10. 11. 2022 17.0422 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

Bele breze ter pestra naravna in kulturna dediščina ob neokrnjeni reki Kolpi
07. 10. 2022 14.14Bela krajina, dežela na sončni strani Gorjancev, preseneča s pestrostjo naravne in kulturne dediščine. Velik del kraške ravnine na jugu objema reka Kolpa, ki poleti vabi k plavanju, med letom pa lahko po njej čolnarimo ali se ob njej preprosto sprehajamo. Okolico zaznamujejo bele breze, po katerih je Bela krajina prejela svoje ime, in vinogradi, ki jih obdelujejo pridne belokranjske roke in iz zrelega grozdja pridelujejo vrhunska vina.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Črno človeško ribico lahko opazujemo v naravi samo v Beli krajini
22. 06. 2020 16.50V Črnomlju so na novinarski konferenci, ki je potekala v Info centru na domačiji Zupančič, predstavili projekt Črna človeška ribica. Vsebine Info centra so predstavljene na osmih interpretacijskih točkah z naslovi: "Bela krajina, Zapisi v kamninah, Plitvi kras, Voda, Ekološke bombe, V večni temi ter Črni in beli močeril".

Belokranjska črna človeška ribica: eden najbolj ogroženih vretenčarjev na planetu
17. 06. 2020 12.45Na kmetiji Zupančič ob izviru Jelševniščice pri Črnomlju, ki je znan kot eno od treh do zdaj odkritih belokranjskih nahajališč črne človeške ribice, so predstavili novonastali infocenter. Pripravili so tudi strokovno srečanje, na katerem so opozorili, da je črna človeška ribica med najbolj ogroženimi vretenčarji na planetu.

Slovenski znanstveniki razvili inovativno metodo iskanja redkih živalskih vrst
25. 04. 2017 13.53Novo metodo so raziskovalci razvili na primeru človeške ribice, ki jo je težko najti zaradi nedostopnosti kraškega podzemlja. Tako so lahko z novo metodo človeško ribico "forenzično" zaznali v podzemeljski vodi, ne da bi jim jo bilo treba videti.

Črna človeška ribica, ki se ji menda pišejo črni časi
18. 12. 2015 19.06Nikjer drugje na svetu ne obstaja. Le pri nas, v Beli Krajini, in še to le na slabih 30 kvadratnih kilometrih. Črna človeška ribica, ki se ji menda pišejo črni časi. Raziskave vodnih virov, v katerih živijo, so namreč pokazale prekomerno količino težkih kovin in pesticidov, ki bi lahko bile usodne.