človeški razvoj

Zakaj bi razbijali digitalna vrata, če lahko nekoga prepričate, da vam podari ključ?
01. 03. 2025 19.04Prejšnji teden se je zgodil največji digitalni rop v zgodovini kripto valut: 21. februarja je prišlo do vdora v Bybit, glavno borzo kripto valut. Hekerji so ukradli približno 401.000 žetonov Ethereum (ETH), ki so bili v času napada ocenjeni na skoraj 1,5 milijarde dolarjev. Za njim je stal severnokorejski državni akter Lazarus Group. Kdo so ti in drugi razvpiti "državniki" ter kako delujejo?

Priznanje dijakom za pogum ob požaru in moškemu, ki je rešil kolesarja
24. 02. 2025 16.08Pirc Musarjeva je podelila priznanji – zahvali za enkratni dosežek, in sicer za dejanje nesebične pomoči, zgled poguma in plemenitega ravnanja kot prispevek k boljšemu jutri. Prvega je prejel Mitja Ropoša, ki je oktobra 2023 s hitrim in odločnim postopkom oživljanja preprečil tragedijo in rešil življenje. Drugo zahvalo pa je predsednica podelila dijakinjam in dijakom Dijaškega doma Ivana Cankarja, ki so ob izbruhu požara konec januarja letos s svojim ravnanjem pokazali izjemno solidarnost in nesebično pripravljenost pomagati sovrstnikom.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Bo Google začel uporabljati umetno inteligenco za razvoj orožja in nadzor?
05. 02. 2025 18.47Tehnološki velikan Google je opustil zavezo, da umetne inteligence ne bo uporabljal za razvoj orožja ali nadzor, je razvidno iz njegovih posodobljenih načel glede razvoja in rabe te tehnologije. Na spremembo so se kritično med drugim odzvali pri nevladni organizaciji Human Rights Watch (HRW).

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Zagrebški solisti: Vsak naš nastop je prežet z najpristnejšimi čustvi
11. 01. 2025 14.30V sklopu Zimskega festivala Ljubljana se bo v prestolnici odvil tudi koncert Zagrebških solistov, godalnega komornega ansambla z eno najdaljših tradicij v regiji. Zagrebške soliste vodi mednarodno priznan violinist Sreten Krstić, ki je prepričan, da je ključ do uspeha medsebojna kemija med glasbeniki.

'Ko se ustaviš, vdihneš in izdihneš, si vedno v stiku z modrostjo'
29. 12. 2024 13.50Leto 2024 je bilo zelo plodno tudi za raperja Mirka Groznyja, saj je izdal sedmi album Atila 1.0: 2008, čemur je dodal EP Atila 2.0: Dobrodošli na Vzhodu, izšla pa je tudi biografija Atila, prva slovenska rap zgodba v knjigi. Razložil nam je več o svojem ustvarjanju, koreninah, navdihu in načrtih.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

'Ne crkljaj!': luksuzno letovišče Donalda Trumpa varuje robotski pes
17. 11. 2024 16.16Robotski pes Spot, ki ga je izdelal Boston Dynamics, je očitno najnovejše orodje v arzenalu ameriške tajne službe. Štirinožnega robota, ki po obliki spominja na psa, so nedavno opazili tudi med patruljiranjem na območju letovišča Mar-a-Lago novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa.

Razkrita skrivnost priljubljenosti slike Dekle z bisernim uhanom
04. 10. 2024 10.01Dekle z bisernim uhanom Johannesa Vermeerja velja za eno najbolj priljubljenih slik na svetu. Nevroznanstveniki menijo, da so razvozlali skrivnost njene priljubljenosti. Izmerili so namreč, kako se človeški možgani odzovejo ob ogledovanju mojstrovine iz 17. stoletja, ki jo hranijo v muzeju Mauritshuis v Haagu.

Golob pozval k povrnitvi zaupanja v ZN: 'Svet nujno potrebuje vodstvo'
25. 09. 2024 20.07Premier Robert Golob je na zasedanju Varnostnega sveta ZN pozval k povrnitvi zaupanja v ZN, predvsem Varnostnega sveta, in za nesprejemljivo označil dejstvo, da je bilo lani po svetu pobitih rekordno število civilistov, humanitarnih delavcev in novinarjev.

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota
06. 09. 2024 13.15Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

Andi Gal: Največ lahko prispevam k zvoku glasbe, ki jo začutim in mi je všeč
19. 07. 2024 06.00Ko obiščemo glasbene dogodke, običajno ne posvečamo pozornosti tistemu, ki stoji v sredini dvorane ali nekje v ozadju, pred seboj pa ima ogromno 'mešalno mizo', s katero oblikuje zvok, da lahko obiskovalci uživamo ob zvokih, ki prihajajo z odra. Delo mojstra oblikovanja zvoka je več kot le tehnika in posluh, pravi Andi Gal, ki skrbi za zvok najbolj popularnih skupin v Sloveniji, na prvo mesto pa postavlja predvsem nekonfliktnost, dobre komunikacijske veščine in timsko delo.

Je agencija ZN z elektriko napajala Hamasove predore? UNRWA zanika obtožbe
11. 02. 2024 18.01Izraelska vojska je novinarjem pokazala tunele, ki se delno nahajajo tudi pod stavbo UNRWA, agencije ZN v Gazi, in naj bi jih uporabljali pripadniki Hamasa. Šef agencije Philippe Lazzarini je medtem zanikal Izraelove obtožbe in dejal, da agencija ni bila seznanjena s prostori oz. tuneli pod sedežem agencije. Izrael je medtem prepričan, da šef agencije z izjavami zavaja. Lazzarini je sicer dejal, da je agencija po izraelskih obtožbah odpustila devet sodelavcev, ne da bi sploh preverila utemeljenost dokazov, ki jih je predočil Izrael.

Nizozemsko podjetje želi doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju
19. 11. 2023 19.08Kakšna prihodnost čaka človeštvo? Odgovora na to z gotovostjo ne more podati nihče, a če bi slučajno potrebovali načrt B, nizozemsko podjetje že raziskuje potencialne možnosti za naše preživetje. Podjetje SpaceBorn želi tako doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Beg možganov: kako učinkovita je država?
05. 04. 2023 11.41Vlada, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport so bili pri izvajanju aktivnosti, usmerjenih v zmanjševanje tveganj za pojav bega možganov med letoma 2010 in 2021, delno učinkoviti, ugotavlja računsko sodišče.

'Duh je ušel iz steklenice'
01. 04. 2023 08.15"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki
19. 02. 2023 16.02Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

CryptoUnity želi kriptovalute narediti varne in dostopne za vse!
15. 02. 2023 00.15CryptoUnity je mlad slovenski start-up, ki si v svetu kriptovalut ustvarja ime.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

'Živimo v okolju, ki opravičuje rek 'Len po naravi'
19. 01. 2023 08.00Trenutno več kot polovica svetovne populacije živi v mestih, do leta 2060 naj bi se ta številka povečala na 80 odstotkov. Ob teh statistikah je zastrašujoč podatek, da so mestni prebivalci štirikrat bolj dovzetni za razvoj depresije. Dnevno povprečna oseba pred zaslonom preživi slabih sedem ur, otroci pa se gibajo manj, kot bi bilo treba. Odgovor na vprašanje, kako lahko človek v takšnem izjemno urbaniziranem in digitaliziranem svetu spremeni svoj odnos z naravo, so skušali najti udeleženci panela, ki je potekal na Svetovnem gospodarskem forumu.

Združba dolžnika želela prisiliti, da bi dolg poplačal s prodajo ledvice
17. 01. 2023 11.23Gorenjski kriminalisti so ob pomoči avstrijskih razbili še eno kriminalno združbo. Preiskava je trajala dve leti, za več kot 200 različnih kaznivih dejanj pa so ovadili 49 ljudi. Zasegli so ogromno količino drog, orožje, pa tudi 300.000 evrov gotovine. Hudodelci so med drugim s ponarejenimi hrvaškimi dokumenti najemali hiše in v njih gojili konopljo, uporabljali so celo planinske poti, drogo in denar pa si izmenjevali prek starih mejnih prehodov. Ukvarjali so se tudi z nasilno izterjavo dolgov, pri čemer so enega dolžnika želeli prisiliti, da bi jim dolg poplačal s prodajo ledvice v Turčiji. Celotno združbo naj bi sicer vodil 31-letnik z območja Jesenic.

Nova spletna aplikacija za takojšnjo oceno prehranskega vnosa vitamina D
27. 12. 2022 08.03Inštitut za nutricionistiko je razvil brezplačno spletno aplikacijo, ki uporabnikom omogoča takojšnjo pridobitev rezultatov ocene vnosa vitamina D. Na ta način želijo ljudem pomagati pri odločitvah glede potrebe po dodajanju vitamina D, saj v jesensko-zimskem obdobju kar okrog 80 odstotkom odraslih Slovencev primanjkuje vitamina D.

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'
12. 11. 2022 12.03Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

Branko Masleša: Namen tožbe je ustrahovanje kolegov sodnikov
07. 11. 2022 07.19Nekdanji vrhovni sodnik Branko Masleša se je prejšnji mesec upokojil. Sodnik je bil 42 let, dobrih 22 let je bil na Vrhovnem sodišču, šest let je bil tudi predsednik sodišča. Medtem ko se še privaja na mirno upokojensko življenje, ga že prihodnji teden čaka začetek sojenja zaradi odškodninske tožbe, ki jo je zoper sodnike in nekdanjo tožilko, zaradi zadeve Patria, vložil Janez Janša. Lahko rečem, da je to absurdno. Po mojem mnenju je namen te tožbe zgolj ustrahovanje oziroma discipliniranje kolegov sodnikov. Gre namreč za namišljene očitke, zato politiki s takšnim ustrahovanjem sodnikov ne morejo uspeti, je tožbo v posebnem pogovoru za 24ur.com komentiral Masleša.

Se sprašujete, ali zaužijete premalo ali preveč vitamina D? Novo orodje za vašo dilemo
02. 11. 2022 06.00Drugega novembra obeležujemo svetovni dan vitamina D. V zadnjih letih vse več ljudi posega po tem prehranskem dodatku, mnogi pa se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. Raziskovalci so ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena
20. 09. 2022 12.36Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.