človeški možgani

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?
03. 04. 2025 19.25Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?
14. 03. 2025 19.113,14. In potem se najbrž konča, kajne? Redko kdo pozna več decimalk števila pi. Na dan števila pi so se na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani pomerili sami ljubitelji te matematične konstante z neskončnim številom decimalk. Nekateri imajo glede števil in matematike negativne občutke, namen takih dogodkov pa je med drugim prav pokazati, kako lep je lahko svet števil in kako neverjetni so človeški možgani. Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?

'Tu smo igrali leta 1982, ko nas v Bosni še nihče ni poznal'
22. 01. 2025 08.53Pevec Sejo Sexon iz Zabranjenega pušenja je po treh desetletjih spet prijel v roke kitaro, saj je zasedba ob 40-letnici pripravila posebne akustične nastope, in sicer v Sarajevu, Zagrebu in Ljubljani. Povedal nam je več o "izštekanem" konceptu, soočanju s posledicami vojne, zakaj živi v Zagrebu in o filmu Luči Sarajeva, za katerega je napisal scenarij.

Razkrita skrivnost priljubljenosti slike Dekle z bisernim uhanom
04. 10. 2024 10.01Dekle z bisernim uhanom Johannesa Vermeerja velja za eno najbolj priljubljenih slik na svetu. Nevroznanstveniki menijo, da so razvozlali skrivnost njene priljubljenosti. Izmerili so namreč, kako se človeški možgani odzovejo ob ogledovanju mojstrovine iz 17. stoletja, ki jo hranijo v muzeju Mauritshuis v Haagu.

S topom Dunking Devils človek poletel 43 metrov
05. 09. 2024 17.32Po šestih mesecih intenzivnega razvoja je skupina Dunking Devils Squad na Macher festivalu v Nemčiji predstavila svojo najnovejšo inovacijo - človeški top. Ta izjemna naprava omogoča izstrelitev udeležencev več kot 40 metrov v dolžino, pri izstrelitvi pa udeleženci doživijo pospešek do 12 G in na svojem telesu občutijo težo več kot 1000 kilogramov.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?
28. 01. 2024 12.05Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Geoffrey Hinton: Roboti bodo kmalu inteligentnejši od nas, mora nas skrbeti
02. 05. 2023 08.1475-letni Geoffrey Hinton, ki velja za "botra" umetne inteligence, je bil še do nedavnega zaposlen pri Googlu. Zdaj je dal odpoved in opozoril na naraščajoče nevarnosti razvoja umetne inteligence. Pravi sicer, da roboti še niso inteligentnejši od ljudi, a meni, da bodo kmalu postali. "Glede na stopnjo napredka pričakujemo, da se bodo stvari precej hitro izboljšale. Zato nas mora to skrbeti," je posvaril. Zdaj pravi, da mu je žal za svoj vložek pri razvoju tega področja.

Kako preprečiti motnje v delovanju možganov?
17. 03. 2023 19.58Človeški možgani so eden najbolj zapletenih organov v telesu, vsebujejo več kot 100 milijard nevronov, in čeprav tehtajo le slab kilogram in pol, porabijo približno petino kisika in kalorij, ki jih zaužijemo. Da pa bi preprečili motnje v njihovem delovanju, moramo zdravje možganov vse življenje ohranjati in krepiti. Za to obstajajo preprosti, a znanstveno podprti nasveti.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

'Živimo v okolju, ki opravičuje rek 'Len po naravi'
19. 01. 2023 08.00Trenutno več kot polovica svetovne populacije živi v mestih, do leta 2060 naj bi se ta številka povečala na 80 odstotkov. Ob teh statistikah je zastrašujoč podatek, da so mestni prebivalci štirikrat bolj dovzetni za razvoj depresije. Dnevno povprečna oseba pred zaslonom preživi slabih sedem ur, otroci pa se gibajo manj, kot bi bilo treba. Odgovor na vprašanje, kako lahko človek v takšnem izjemno urbaniziranem in digitaliziranem svetu spremeni svoj odnos z naravo, so skušali najti udeleženci panela, ki je potekal na Svetovnem gospodarskem forumu.

Katere spletne šale so najbolj nasmejale v letu 2022?
02. 01. 2023 07.00Leto 2022 so zaznamovali številni odmevni dogodki. In kjer so odmevni dogodki, so tudi viralne šale. Katere so nas v letošnjem letu najbolj nasmejale?

Božični filmi imajo pozitiven učinek na duševno zdravje
25. 12. 2022 07.00Imate občutek, da ste z enim božičnim filmom videli preostalih sto? Najverjetneje imate prav, res imajo vsi podobno pocukrano vsebino, ljudje v njih so preveč veseli, nasploh pa so si v vsem preveč podobni, a kot pravijo strokovnjaki, je prav to razlog, zakaj bi jih morali gledati. Po mnenju strokovnjakov z njimi lažje pozabimo na realnost, kar pa je nujno za to, da ohranjamo zdravo duševno stanje.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

V možgane podgan presadili celice človeških možganov
13. 10. 2022 06.00Ameriški znanstveniki so človeške možganske celice uspešno presadili v možgane mladih podgan. Pri tem se je pokazalo, da človeško možgansko tkivo ne le preživi, pač pa tudi zraste in se poveže s celicami podganjih možganov. Raziskava je pomembna, saj bi lahko v prihodnje omogočila nov način preučevanja možganskih motenj in bolezni ter testiranje novih zdravil. A mešanje človeških in živalskih celic zbuja tudi pomembne etične pomisleke.

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Formalnost in demokracija
13. 08. 2022 11.4920. stoletje je bilo kljub vzponom in padcem izjemno z vidika napredka individualnih pravic in svoboščin. To je predvsem posledica liberalizma, ki se je še posebej razširil v 2. polovici 20. stoletja in ki je z izjemnim prodajnim pitchem prepričal številne, zagrizene nasprotnike, ki so svoje argumente za nasprotovanje, tako kot zagovorniki, črpali iz preteklosti, a iz drugih zornih kotov. Prodaja liberalizma v paketu je prinesla pravico do svobodnega oblačenja, obedovanja in diskurza. Prinesla je pravico do vsakdanje izbire vsega oz. z drugimi besedami – uspešna prodaja liberalizma je povečala moč udobja (konformizem).

Ob svetovnem dnevu možganov pozivi k skrbi za njihovo zdravje
22. 07. 2022 07.08Obeležujemo svetovni dan možganov. Ta je letos posvečen zdravju tega najpomembnejšega človeškega organa, ki je središče človeškega živčevja in tudi živčevja vseh ostalih vretenčarjev in večine nevretenčarjev.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev
03. 07. 2022 07.00Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

O vojni in drugih demonih
09. 04. 2022 07.15Leta 1961 je Hannah Arendt spremljala sojenje nemškemu vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu. Opazila je, da so ljudje, ki so se po končanih vojnah udeležili sojenj zločincem – kakršno je bilo tudi sojenje Eichmannu ali denimo številnim zdravnikom in farmacevtom, odgovornim za množične smrti nedolžnih ljudi – sojenja zapuščali z neprijetnim vtisom, saj so bili zločinci čisto navadni, prisebni ljudje. Izraelski psihiater, ki je obravnaval Eichmannovo psihično stanje, je celo nekoliko šokiran dejal, da je Eichmann popolnoma normalen človek, ki je zgolj želel napredovati v svoji birokratski karieri in je na marsikateri ravni celo bolj normalen kot on sam, ki ga je obravnaval.

10-letna Kimova vladavina: jedrski poskusi, lakota, zatiranje, izolacija od zahodnega sveta
17. 12. 2021 09.06Mineva 10 let, odkar je oblast v Severni Koreji prevzel neizkušen 27-letnik. In kako je bilo živeti pod Kim Džong Unom? O tem je spregovorilo deset prebežnikov. Od usmrtitev, prepovedi prevzema zahodnjaških običajev do pregonov. Onkraj meja zdaj svobodno govorijo o režimu, v katerem so živeli, toda tisti, ki so ostali znotraj "ograje", so še vedno izolirani od preostalega sveta.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.2860 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Imejte svoj kino kar doma!
25. 10. 2021 00.15Brezplačne vsebine, filmi, serije in to s kinematografsko kakovostjo slike iz udobja domačega naslonjača. Kaj več si lahko želite to jesen? Odločite se za najsodobnejši Sonyjev televizor BRAVIA XRTM s kognitivno inteligenco in začutite, kako otipljiva je prihodnost, s pomočjo prve Sonyjeve spletne videoteke BRAVIA CORE. Užijte filmske poslastice v svojem domu!

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik
29. 06. 2021 15.34Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Popolnoma nov način potovanja: ogledate si lahko vse od globin oceana do Himalaje
13. 09. 2020 11.47Turisti bodo lahko obiskali do zdaj zaprte in ogrožene svetove, od globin oceana do Himalaje, in premagali nepremostljive fizične ovire, da bi uživali v cilju. Vse to ponuja virtualni turizem, a nekateri strokovnjaki pojasnjujejo, da nas zanima ne samo ali večinoma užitek, ampak želimo, da ima naše življenje neko objektivno vrednost.

'Vsi smo pristranski, ne glede na politična prepričanja'
12. 09. 2020 07.00Dr. Cory Clark je moralna in politična psihologinja na Univerzi v Pensilvaniji. Pogovarjala sva se o njenih raziskavah s področja političnih pristranskosti, sektaštva in psihologije lažnih novic na družbenih omrežjih.

Znanstveniki: Ker se nam ni treba več boriti za preživetje, postajamo vse bolj neumni
13. 11. 2012 17.02Znanstveniki trdijo, da lagodno življenje človeški vrsti ne prinaša napredka v evolucijskem smislu. Pravzaprav naj bi, ker se nam ni treba več boriti za preživetje, postajali vse bolj neumni.