človeški genom

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena

20. 09. 2022 12.36

Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

Izbruh ju je pokosil med jedjo: po skoraj 2000 letih poznamo njun genom

27. 05. 2022 16.36

Raziskovalci, ki preučujejo človeške ostanke iz Pompejev, so izluščili genetski material iz kosti moškega in ženske, ki sta umrla, ko je rimsko mesto ob vulkanskem izbruhu prekril pepel. Ugotovitve so objavili v znanstveni reviji Scientific Reports.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Kdaj bo cepivo Moderne v Sloveniji, še ni znano. Neželenih učinkov malo

07. 01. 2021 18.18

Prve odmerke Moderninega cepiva bodo v Evropski uniji razdelili prihodnji teden, pri tem pa bo vsaka država članica dobila svoj delež. Prof. dr. Borut Štrukelj je o cepivu Moderna povedal, da zaščita pri cepivu Moderne nastopi 12. dan po drugem odmerku ter da je neželenih učinkov po cepljenju relativno malo. Točen datum, kdaj bomo v Slovenijo dobili tudi to cepivo, ni znan.

Leta 2003 je Arnold Schwarzenegger postal guverner Kalifornije

20. 11. 2020 19.57

Ob 25-letnici POP TV se tokrat s časovnim strojem selimo v leto 2003, ko so znanstveniki v celoti razvozljali človeški genom, Arnold Schwarzenegger je postal guverner Kalifornije, oddaja 24UR pa je postala enourna. POP IN je tudi v studiu dobil voditeljici Andrejo Virk Žerdin ter Urško Pirš.

Gantar o napovedi cepljenja: Zelo verjetno je bila to optimistična napoved

17. 11. 2020 12.23

V ponedeljek je ameriška Moderna sporočila, da je njihovo cepivo kar 94,5-odstotno učinkovito. Spodbudne novice so prišle kmalu po oznanitvi rezultatov, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom. Trenutno je po svetu kar 54 cepiv, ki so v fazi raziskav, od tega jih je 12 v zadnji, tretji fazi. Nove tehnologije razvoja cepiv, njihovo učinkovitost in varnost je pojasnjeval Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. Napoved ministra Gantarja, da bi lahko pri nas prve cepili že v decembru, pa je po mnenju Štruklja preveč optimistična, kar je danes priznal tudi minister.

Moderna svari EU, ta pa je medtem že odobrila pogodbo s podjetjem CureVac

17. 11. 2020 18.14

Izvršni direktor ameriškega farmacevtskega podjetja Moderna Stephane Bancel je posvaril Evropsko unijo, da bo zavlačevanje v pogajanjih o nakupu cepiva proti covidu-19, ki ga razvija, botrovalo zamudam v dobavi. Kot je pojasnil, bodo države, ki so z Moderno že sklenile pogodbo o nakupu cepiva, imele prednost pri dobavi. Evropska komisija pa je medtem že odobrila pogodbo z evropskim farmacevtskim podjetjem CureVac o nakupu cepiva proti covidu-19.

Znanstveniki: Ker se nam ni treba več boriti za preživetje, postajamo vse bolj neumni

13. 11. 2012 17.02

Znanstveniki trdijo, da lagodno življenje človeški vrsti ne prinaša napredka v evolucijskem smislu. Pravzaprav naj bi, ker se nam ni treba več boriti za preživetje, postajali vse bolj neumni.

Zgodovinsko odkritje, ki bo pomagalo razumeti človeka

06. 09. 2012 11.19

Mednarodni skupini znanstvenikov je uspel zgodovinski dosežek. Razkrila je delovanje genetskih stikal, ki vplivajo na vse, od izgube las do raka, s čimer se odpirajo vrata za nove oblike zdravljenja najhujših bolezni.

Roji robotkov zavzemajo naš zračni prostor

22. 02. 2010 15.38

Si predstavljate, da bodo nove tehnologije kmalu omogočale, da se bo čez nebo raztezal ogromen televizijski zaslon? S pomočjo mini robotkov se to lahko zgodi v kratkem.

Kaj pravi vaš genski zapis?

23. 04. 2008 22.30

Ameriški znanstveniki lahko na podlagi DNK analize ugotovijo, katerim boleznim ste bolj podvrženi. A analiza seveda ni zastonj, stane nekaj več kot 1.500 evrov.

Zadnji drobec v mozaiku

17. 05. 2006 17.12

Znanstveniki so odkrili še zadnji kromosom in določili genetsko osnovo za nastanek človeškega bitja.

Človeški genom dokončno razvozlan

14. 04. 2003 00.00

Človeški genom je uradno razvozlan v celoti, je sporočil mednarodni javni konzorcij Projekt človeški genom (HGP), in to skoraj 50 let po prvem opisu strukture DNK, osnovne dedne snovi v celicah.

Načrt človeškega genoma do leta 2003

27. 04. 2002 00.00

Znanstveniki pričakujejo, da bodo do pomladi prihodnjega leta dekodirali celoten človeški genom, kar bi lahko privedlo do revolucije v medicini.

Danes v DZ

28. 02. 2001 00.00

Državni zbor je v prvi obravnavi podprl novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija, nato pa to točko prekinil, saj bo o nekaterih dodatnih sklepih odločal, ko se bo do njih opredelila vlada. Zakonska novela je potrebna zaradi zaokrožitve medijske zakonodaje oziroma zaradi sprememb, ki jih predvideva predlog zakona o medijih, pa tudi zaradi harmonizacije z evropsko zakonodajo. Obenem pa novela, ki dopolnjuje zakon o RTVS iz leta 1994 in novelo tega zakona iz leta 1999, zagotavlja tudi minimalen upravni nadzor nad delovanjem javnega zavoda in rešuje vprašanje njegove programske avtonomije, je poslancem uvodoma pojasnila ministrica za kulturo Andreja Rihter.

Človeški genom prepisan na CD

23. 09. 2000 00.00

Na spletni strani European Jurnal Centre je bilo moč zaslediti podatek, da so celoten človeški genom - genetska navodila kako narediti žensko ali moškega - stisnili na običajno zgoščenko, ki jo bodo dodali v ovitek političnega in intelektualnega mesečnika Prospect.

Skoraj popoln genetski zemljevid človeka

26. 06. 2000 15.49

Večletno tekmovanje med mednarodnim konzorcijem univerzitetnih raziskovalnih centrov Projekt človeški genom (Human-Genom-Projekt - HGP) in zasebnim ameriškim podjetjem Celera Genomics, ki proučujeta človeško dedno zasnovo, se bo končalo danes, ko bodo na novinarskih konferencah na Japonskem, v Veliki Britaniji, Franciji in ZDA predstavili delovni osnutek skoraj popolnega genetskega zemljevida človeka.

Zaključili zasedanje sinode

08. 11. 1999 21.29

Zdaj pa k zaključku prvega zasedanje sinode slovenske rimskokatoliške Cerkve. Udeleženci sinode so se na zasedanju ubadali predvsem z aktualnim težavami, danes pa so predstavili izjavo o spoštovanju začetka človekovega življenja. Z njo tudi utemeljujejo geslo sinode - Izberi življenje.