človeška vrsta

Popularni okraski za vezalke za dober namen

07. 04. 2025 00.15

Eurospin že osmo leto zapored sodeluje z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) pri zbiranju sredstev za nakup šolskih potrebščin otrokom iz socialno ogroženih družin.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Največja kača na svetu poginila kmalu po odkritju: 'Tega si ni zaslužila'

28. 03. 2024 08.24

Skoraj sedemmetrsko anakondo so v amazonskem deževnem pragozdu odkrili prejšnji mesec, le nekaj tednov pozneje pa je največja kača na svetu poginila. "Žalosten in jezen sem," je sporočil nizozemski raziskovalec, ki je pomagal odkriti velikanko. Ob tem je poudaril, da so se sicer pojavila številna poročila o tem, da naj bi bila kača ustreljena, vendar pa uradnega vzroka njene smrti oblasti za zdaj še niso potrdile. "To je bila mogočna kača, edinstvena. Tega si ni zaslužila," je dodal.

Resno družboslovje, ne moralistični zdravi razum, odstira podnebni problem

24. 02. 2024 16.46

Prejšnji teden smo ugotovili, da smo v zadnjih 12 mesecih prvič presegli simbolično omejitev segrevanja ozračja za 1,5 C v primerjavi s predindustrijskim povprečjem. Prečkanje te omejitve, ki je bila leta 2015 vzpostavljena v kontekstu Pariškega sporazuma, je slabo – zelo slabo. Antropogene podnebne spremembe ostajajo ena najresnejših nevarnosti, ki čakajo človeštvo v 21. stoletju in katerih dejanske posledice čutimo že nekaj časa. Naivno in, kot bom pokazal, neproduktivno vprašanje se zato pogosto glasi: Zakaj se ničesar še nismo naučili? Kako je možno, da se še vedno ne obnašamo v skladu s to nevarnostjo? Kako je možno, da se povprečen človek sploh ne zaveda prepada, proti kateremu drvimo?

'Vlada ne daje vtisa skromnosti, zato ji podpora pada'

29. 01. 2024 18.13

V tokratnem podkastu po objavi prvih letošnjih izsledkov javnomnenjske ankete, ki jo za našo hišo pripravlja Inštitut Mediana, gost, antropolog Dan Podjed, ugotavlja, da vnovičen padec podpore vladi ni povezan s pesimizmom, ki januarja sledi veselemu decembru. Po njegovem mnenju je problem globlji: "Vlada ne upošteva tiste znane Agropopove formule, stare že več kot 30 let, iz njihove pesmi Samo milijon nas je: skromni, majhni, a pošteni, to smo mi!" To je po Podjedovem mnenju formula, ki deluje v Sloveniji, v slovenski politiki. In tisti, ki se te formule ne drži, mu javnomnenjska podpora preprosto pada.

Na Islandiji lava prebila nasipe nad Grindavikom in stekla po ulicah

14. 01. 2024 09.48

V nedeljo zjutraj je na Islandiji, blizu ribiškega mesta Grindavik, izbruhnil nov vulkan. Sredi noči so za tamkajšnje prebivalce odredili evakuacijo, ker so se po več potresnih sunkih pojavile nove ognjeniške razpoke. Popoldne je začelo bruhati še iz druge razpoke, le nekaj deset metrov od hiš. Lava je kmalu prilezla do prve hiše, uničeni so tudi senzorji, ki so beležili potresne aktivnosti. Razglašene so izredne razmere. Zaščitni nasipi so sicer večino lave uspeli preusmeriti proč od Grindavika.

Laibachov Alamut: Na svidenje v peklu

15. 10. 2023 14.46

"Ne poznam okrutnosti niti milosti, samo svoj načrt izvajam," se glasi citat Hasana ibna Sabe, heretika in samooklicanega preroka, ki je istočasno velik cinik in filozof ter ničejanski v svoji volji do moči. Laibach je po lanski dvojni jesenski premieri na Festivalu Ljubljana monumentalno delo Alamut predstavil še v razprodanem hramu slovenske kulture, Cankarjevem domu.

Velikost je pomembna! Predvsem, če gre za morskega psa

02. 08. 2023 00.15

V KINA PRIHAJA NAJVEČJI, KAR STE JIH KDAJ VIDELI! MEGALODON 2, PREDATOR IZ GLOBIN.

'Zelo hitro bomo morali spremeniti način življenja. To ni grožnja, ampak izziv'

26. 04. 2023 06.07

Vsako leto v tem času, okoli dneva Zemlje, se človeštvo sprašuje, v kakšnem stanju je naš planet, koliko škode smo mu naredili s svojo dejavnostjo in posledično, kakšna prihodnost nas čaka. Tudi letos novice niso dobre, Slovenija je denimo že dosegla t. i. dan ekološkega dolga, dan, do katerega smo porabili vse naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

David po slovesu od simpatije Mije z novo brazgotino na srcu

02. 05. 2022 08.00

David Sepe se je malce zaljubil v Mijo Rovtar, zato ga je stisnilo pri srcu, ko je izvedel za njeno naklonjenost Lovru. Po slovesu od nje še ni našel ljubezni, z Milanom Stojničem pa pripravlja presenečenje za gledalce.

Naša ekipa v Lvovu: 'Več stometrska vrsta beguncev se skuša prebiti na vlak odrešitve'

08. 03. 2022 19.13

Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona beguncev. Ukrajinsko mesto Lvov je eno najpomembnejših stičišč za reke beguncev, ki odhajajo na varno proti zahodu. Tam sta zdaj oba naša posebna poročevalca: Marko Gregorc, ki spremlja razmere v tem ukrajinskem mestu, in Jure Tepina, ki je tja prispel iz Kijeva.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik

29. 06. 2021 15.34

Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto

25. 06. 2021 15.56

V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

Bi se proti covidu želelo cepiti več ljudi, če bi bil videti kot črne koze?

26. 02. 2021 06.00

Da bi nam uspelo popolnoma izkoreniniti covid-19, je po ocenah WHO malo verjetno, a izredno pomembno je, da dosežemo precepljenost, poudarja Andrej Bručan, internist in vodja slovenske odprave, ki je proti črnim kozam cepila ljudi na Kosovu. Vzporednic med epidemijo leta 1972, in to, s katero se soočamo zadnje leto, je kar nekaj, pa tudi razlik: cepiva so danes neprimerljivo varnejša in učinkovitejša, ljudje pa jim manj zaupajo. Bi bilo drugače, če bi bil covid videti kot črne koze?

Nevsakdanje odkritje: lobanja 'sorodnika' človeške vrste, stara dva milijona let

10. 11. 2020 14.32

Avstralski raziskovalci pravijo, da ponuja odkritje dva milijona let stare lobanje v Južni Afriki nove informacije o razvoju človeške vrste. To je lobanja moškega predstavnika vrste Paranthropus robustus, ki je sorodna homo erectusu, vrsti, za katero se domneva, da je neposredni prednik sodobnih ljudi.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga

14. 08. 2020 14.29

Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

24. 07. 2020 07.00

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

Znanstveniki odkrili skrivnostno populacijo prednikov človeka

15. 02. 2020 07.00

Znanstveniki so odkrili dokaze o obstoju skrivnostne populacije prednika človeka, ki je živela v Afriki pred približno pol milijona let – geni te populacije pa so se v sodobnem človeku ohranili vse do danes.

V jami na Filipinih odkrili novo človeško vrsto

11. 04. 2019 09.58

Družinsko drevo človeka je bogatejše za novo človeško vrsto – homo luzonensis. Gre za bližnjega sorodnika sodobnega človeka, ki pa si nekatere značilnosti deli tudi s starodavnim avstralopitkom. Podoba človeške evolucije je s tem postala "bolj neurejena, a veliko bolj zanimiva", menijo raziskovalci.

Človeštvo je samo od leta 1970 uničilo 60 odstotkov živali

30. 10. 2018 10.54

Ogromna in naraščajoča poraba hrane s strani svetovnega prebivalstva uničuje mrežo življenja, ki se je ustvarjala milijarde let, in od katere je odvisna človeška družba. Od zgodnje civilizacije je človeštvo namreč uničilo 83 odstotkov vseh sesalcev ter polovico rastlin in tudi če bi se uničenje končalo zdaj, bi moral naravni svet okrevati pet do sedem milijonov let.

'Ne potrebujemo sladkih besed, temveč konkretne spremembe'

08. 10. 2018 12.18

Posebno poročilo o globalnem segrevanju pomembno prispeva k streznitvi sveta, so prepričani v Greenpeaceu. Šarčevo vlado pozivajo, da prekine s "škodljivimi politikami preteklih let". Tudi v društvu Focus menijo, da so nujne radikalne spremembe. Svet segret za več kot 3 stopinje Celzija pomeni pogoje, ki jih človeška vrsta še ni izkusila.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta

14. 07. 2018 07.00

Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Strokovnjaki opozarjajo: zaradi glivične bolezni človeški ribici morda grozi nenadno izumrtje

24. 08. 2017 12.02

Človeški ribici, simbolu kraškega podzemlja, grozi glivična bolezen, ki lahko uniči njeno celotno populacijo, opozarjajo strokovnjaki. Domnevajo, da bolezen izhaja iz Azije, od koder se s človeško pomočjo hitro širi po vsem svetu. Okužba praviloma privede do izčrpanosti, podhranjenosti in smrti. Slovenija nanjo ni pripravljena.

Slovenski znanstveniki razvili inovativno metodo iskanja redkih živalskih vrst

25. 04. 2017 13.53

Novo metodo so raziskovalci razvili na primeru človeške ribice, ki jo je težko najti zaradi nedostopnosti kraškega podzemlja. Tako so lahko z novo metodo človeško ribico "forenzično" zaznali v podzemeljski vodi, ne da bi jim jo bilo treba videti.

Človeška ribica hrvaška, varaždinsko zelje slovensko?

31. 01. 2017 15.17

Zapleteni sosedski odnosi: čigava avtohtona vrsta je človeška ribica, slovenska ali hrvaška? Podobno se zatika tudi pri nekaterih drugih blagovnih znamkah. Zunanji minister Karl Erjavec je hrvaškega kolega povabil na kosilo, na katerem so postregli – s teranom in kranjsko klobaso. In čigavo je v resnici varaždinsko zelje?