članice eu

Večina članic EU razmišlja o odstopanju od proračunskih pravil glede obrambe
12. 04. 2025 16.12Velika večina članic EU razmišlja o uporabi začasnega odstopanja od proračunskih pravil unije za potrebe zvišanja obrambnih izdatkov, je po zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Pozval jih je, naj za to zaprosijo do konca meseca, da bi lahko potrebne postopke zaključili julija.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU
11. 04. 2025 14.41Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Trump ni upošteval že obstoječih odstotkov: carine za Kitajsko 145-odstotne
10. 04. 2025 06.25Trgovinska vojna med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma ne kaže znakov umirjanja. Ameriške carine za kitajsko blago so zdaj pri 145 odstotkih. Kitajska pa je uvedla 84-odstotni dvig carin na celoten uvoz ameriškega blaga. Ameriški predsednik je sicer v sredo za 60 drugih držav za 90 dni zamrznil dvig carin. Podobno odločitev je dan kasneje sprejela tudi Evropska unija, ki je za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine.

Bruselj se maščuje: 20 milijard evrov težki ukrepi proti ZDA
09. 04. 2025 15.23Bruselj vrača udarec carinam ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Protiukrepi Evropske unije bodo obveljali v treh krogih: nekateri bodo začeli veljati naslednji teden, drugi sredi maja, zadnji krog pa decembra.

Kitajska 84-odstotne carine na ameriški uvoz, ZDA nazaj s 125-odstotnimi
09. 04. 2025 06.20Za okoli 60 držav in EU bodo začele veljati še višje dodatne carine na uvoz blaga v ZDA. Za EU bo stopnja dodatnih carin po novem 20-odstotna. Članice Unije so se odločile za protiukrep, težak 20 milijard evrov. Carine za uvoz iz Kitajske skupaj z že predhodno uveljavljenimi po novem znašajo kar 104 odstotke. Medtem pa se je Kitajska odločila odgovoriti s 84-odstotnimi carinami na ameriški uvoz.

Jeklarji iz Sija namesto protiukrepov za več zaščite ranljivim panogam
09. 04. 2025 17.05V jeklarski skupini Sij ob danes potrjenih protiukrepih EU na marca uvedene 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA ocenjujejo, da bi bilo namesto uvajanja povračilnih carin bolj smotrno čim prej zaščititi najhuje prizadete panoge. Istočasno bi bilo treba preprečiti nelojalno konkurenco na trgu in iskati nove trgovinske partnerje.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom
08. 04. 2025 06.12Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo
08. 04. 2025 08.27Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

Zunanje ministrstvo ne izključuje prepovedi vstopa v Slovenijo za Dodika
04. 04. 2025 19.03Zunanje ministrstvo ne izključuje možnosti, da bi Slovenija tako kot Nemčija in Avstrija predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku prepovedala vstop v državo. Na ministrstvu pravijo, da pozorno spremljajo razmere v Bosni in Hercegovini in da se bodo tudi v prihodnje odzivali na razvoj dogodkov.

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Avstrija in Nemčija bosta Dodiku prepovedali vstop v državo
03. 04. 2025 17.43Avstrija in Nemčija bosta predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku prepovedali vstop v državo, sta med obiskom v Sarajevu v skupni izjavi napovedali avstrijska zunanja ministrica Beate Meinl-Reisinger in nemška državna sekretarka za evropske zadeve Anna Lührmann.

Trump se jezi: Avstralci nočejo naše govedine, EU noče naše perutnine
03. 04. 2025 08.28Ameriški predsednik Donald Trump je ob napovedi uvedbe carin na uvoz z vsega sveta poudaril, da želi z ukrepi po eni strani zaščititi ameriške kmete, s katerimi naj bi kruto ravnale vse države. Nezadovoljen je, ker države članice EU ne želijo kupovati ameriške perutnine in ker Avstralija ne želi ameriške govedine. "Ne bodo vzeli naše govedine, nočejo je," je razlagal zbranim pred Belo hišo.

Bruselj predlaga: preusmeritev kohezijskih sredstev v varnost in obrambo
01. 04. 2025 17.08Evropska komisija je predlagala spremembe zakonodajne podlage evropske kohezijske politike, ki bo državam članicam omogočila preusmeritev kohezijskih sredstev v nova prednostna področja, kot so varnost in obramba, konkurenčnost gospodarstva in stanovanjska politika. Preusmeritev sredstev bo prostovoljna, poudarjajo na komisiji.

Zamude letal: bo 85 odstotkov potnikov prikrajšanih za odškodnino?
01. 04. 2025 10.56Evropska komisija naj bi načrtovala posodobitev predpisov iz leta 2004, ki evropskim potrošnikom omogočajo odškodnino v primeru zamud v letalskem prometu. Evropska organizacija za zaščito potrošnikov opozarja, da v Bruslju načrtujejo spremembo pogojev za pridobitev odškodnine, na podlagi katerih bi bilo do nje upravičenih manj potnikov.

S premikom urinih kazalcev na poletni čas bomo spali uro manj
29. 03. 2025 19.29Urine kazalce bomo v nedeljo ob 2. uri premaknili za eno uro naprej. Premik na poletni čas nam bo znova prinesel uro manj spanja. Na zimski čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v oktobru. V EU bomo uro premikali vsaj še naslednjih nekaj let, saj je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026.

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'
27. 03. 2025 12.55V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

Evropska komisija: Naredite si za vsaj 72 ur zalog
26. 03. 2025 11.10Evropska komisija državljanom priporoča, naj imajo doma dovolj zalog, da bodo v primeru izrednih razmer lahko vsaj 72 ur samozadostni. To je zapisano v osnutku strategije, s katero želijo poskrbeti, da bo Unija bolje pripravljena na morebitne krize. V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb.

Vozniško dovoljenje na pametnem telefonu, fizično le na zahtevo
25. 03. 2025 14.02Predstavniki Evropskega parlamenta in držav članic so se po dolgotrajnih pogajanjih minulo noč dogovorili o novih pravilih za vozniška dovoljenja. Med novostmi sta mobilno oz. digitalno vozniško dovoljenje in najmanj dveletna poskusna doba za nove voznike, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'
25. 03. 2025 07.00Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Iz evropske v državno politiko? 'Okoliščine me prepričujejo, da se za to odločim'
21. 03. 2025 23.20Čez dobro leto bodo v Sloveniji potekale parlamentarne volitve. Že dlje časa se ugiba, ali bo na njih nastopil tudi Vladimir Prebilič, trenutni evropski poslanec in nekdanji župan Kočevja. "Če bi me vprašali pred tremi meseci, bi verjetno z večjo gotovostjo zatrdil, da ne," o vstopu v državno politiko pravi Prebilič. Dopušča sicer dve možnosti, in sicer da kandidira kot član stranke Vesna ali s svojo lastno stranko.

Zelenski: EU mora še povečati podporo Ukrajini
20. 03. 2025 16.43Voditelji držav članic EU so se na zasedanju v Bruslju zavzeli za odločno okrepitev obrambne pripravljenosti Evrope do leta 2030. Pri tem so podprli v sredo predstavljeno belo knjigo o prihodnosti evropske obrambe, ki naj bi prinesla do 800 milijard evrov dodatnih naložb v obrambne zmogljivosti. Zahodne sankcije proti Moskvi morajo ostati v veljavi, dokler se ruske sile ne bodo začele umikati z ukrajinskega ozemlja, pa je voditelje držav članic EU pozval ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Voditelji EU se sicer zaradi nasprotovanja Madžarske znova niso uspeli uskladiti glede sklepov o podpori Ukrajini.

Golob: Bela knjiga o evropski obrambi gre v pravo smer
20. 03. 2025 11.47V sredo predstavljena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe gre po mnenju premierja Roberta Goloba v pravo smer. Slovenija bo predvidoma izkoristila tako evropska posojila kot možnost odstopanja od proračunskih pravil unije za potrebe naložb v obrambo, je dejal pred vrhom EU v Bruslju. Strinjal se je z oceno, da Rusija predstavlja grožnjo.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer
17. 03. 2025 10.44Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

EU podaljšala sankcije proti Rusiji: prepoved potovanj, zamrznitev premoženja
14. 03. 2025 15.02Evropska unija krepi pritisk na Rusijo, je na družbenem omrežju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ko je sporočila podaljšanje sankcij proti skoraj 2400 posameznikom in drugim subjektom zaradi ruske agresije v Ukrajini. Svet EU je sprejel tudi skupno stališče glede dodatnih carin na kmetijsko blago iz Rusije.

Trump sporočil: Ameriški pogajalci so na poti v Rusijo
12. 03. 2025 10.54Ameriški predsednik Donald Trump je novinarjem v Beli hiši povedal, da so ameriški pogajalci na poti v Rusijo na pogovore o premirju z Ukrajino, ki je sprejela ameriški predlog za 30-dnevno prekinitev spopadov. Državni sekretar Marco Rubio je že prej povedal, da bo Washington dal predlog neposredno Moskvi, Kremelj pa je sporočil, da čaka na pojasnila Washingtona.

Boštjančič: Za varnost bi lahko namenili tudi kohezijska sredstva
11. 03. 2025 20.36Za varnost bi lahko namenili tudi del kohezijskih sredstev, je ob robu zasedanja finančnih ministrov EU, ki razpravljajo tudi o financiranju obrambe oziroma varnosti, povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Ta sredstva bi lahko med drugim namenili za infrastrukturne projekte oziroma projekte za dvojno rabo.

'Čas iluzij je minil': kako bo Slovenija poskrbela za svojo obrambo?
11. 03. 2025 18.52Čas iluzij je minil, mir v Evropi ni več samoumeven, je opozorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in evroposlance pozvala, naj podprejo prizadevanja za ponovno oborožitev Evrope. Evropska komisija je pripravila štiriletni načrt oboroževanja v skupni vrednosti 800 milijard evrov, von der Leynova pa je ob tem poudarila tudi pozitivne učinke za gospodarstvo in konkurenčnost EU. Na ministrstvu za obrambo medtem zaradi zaostrenih varnostnih razmer preverjajo, ali imamo v Sloveniji dovolj kapacitet za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.