čista pitna voda

Skriti obrazi sodobne revščine

13. 10. 2024 19.00

Med ozaveščanjem družbe o težavah, s katerimi se srečujejo številne družine, in opisovanjem njihovih stisk na Verigi dobrih ljudi vedno poudarjamo, da so obrazi sodobne revščine drugačni od tistih, ki jih poznamo iz tragičnih literarnih zgodb. Pogosto je na prvi pogled težko prepoznati mamo, ki nima dovolj denarja za nakup šolskih copatkov, ali očeta, ki lovi roke za položnice, da bi napolnil hladilnik. V teh časih, ko smo obkroženi, če ne celo zasuti z najrazličnejšimi stvarmi, si je težko predstavljati, da nekdo drug nedaleč stran morda nima niti osnov za dostojno življenje.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?

30. 05. 2024 00.15

Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Brez pitne vode: en izvir s prisotnostjo olja, drugi zaprt zaradi plazu

23. 11. 2023 19.49

V Logu pod Mangartom so domačini že od 3. novembra brez ustrezne pitne vode. Nedolgo nazaj so ob vhodu v predor Štoln zaznali vonj po naftnih derivatih, nekaj sto metrov stran pa je zajetje pitne vode za celotno naselje. Analize so v vzorcu vode iz zajetja pokazale prisotnost olja. Voda še vedno ni čista, zato iščejo alternativne rešitve.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Mežiška dolina znova prometno povezana, brez pitne vode še vedno 13 tisoč ljudi

18. 08. 2023 19.45

Mežiška dolina je po katastrofalnih poplavah znova prometno povezana. Glavna cesta, ki so jo lahko uporabljala le intervencijska vozila, je odprta tudi za civilno prebivalstvo. Pristojni pa opozarjajo na previdnost, saj je cesta na več delih poškodovana, pretočnost pa močno omejena s prometno signalizacijo. Pozorni so tudi na večji zemeljski plaz med Poljano in Mežico. V nekaterih občinah se izboljšuje tudi preskrba s pitno vodo, brez nje pa je še vedno kar 13 tisoč prebivalcev občin Prevalje in Ravne.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Kako uspešne so bile stranke na lokalnih volitvah?

20. 11. 2022 21.28

Lokalne volitve običajno pokažejo nekoliko drugačno politično sliko od parlamentarnih, a so za politične stranke kljub temu zelo pomembne. Po številu izvoljenih županov bo znova slavila SLS: od predlaganih 34 kandidatov jih je bilo po doslej preštetih glasovih namreč izvoljenih kar 13. Sledijo SDS, NSi in SD. Po številu mandatov v mestnih in občinskih svetih pa med strankami kraljuje SDS, ki se ji nasmiha skoraj 500 mandatov po Sloveniji. Na drugem mestu je stranka Gibanje Svoboda, ki bo po doslej preštetih glasovih imela v mestnih svetih okoli 400 mandatov.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo

18. 11. 2021 16.19

"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

'Do čiste pitne vode v Anhovem še trije glasovi'

12. 11. 2021 13.53

Do čiste pitne vode v Anhovem manjkajo še trije glasovi podpore v državnem zboru, potem ko je Gibanje za pitno vodo zagnalo kampanjo za zagotovitev pitne vode v Anhovem, pa se je pozitivno odzvalo tudi okoljsko ministrstvo. Projekt mora zdaj podpreti še lokalna oblast, je povedala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega

08. 11. 2021 11.22

Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

'Referendum o zakonu o vodah je praznik demokracije'

15. 06. 2021 14.32

Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča.

Na referendum o vodah bomo odšli 11. julija

25. 05. 2021 08.54

Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, je s tesno večino, 43 glasov za in 42 proti, sklenil državni zbor. Glasovanje bo tako potekalo teden dni kasneje kot prvotno načrtovano, kar so danes predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, v opoziciji pa so temu nasprotovali. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, z obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi

19. 05. 2021 09.58

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Sporna novela Zakona o vodah: zbrali dovolj začetnih podpisov za referendum, a potrebujejo jih še več

05. 04. 2021 18.34

Po številnih pobudah, opozorilih in shodih okoljevarstvenikov, s katerimi so neuspešno pozivali poslance k zavrnitvi novele Zakona o vodah, zdaj posegajo po referendumu. Vložiti morajo najmanj 2500 podpisov za pobudo referenduma, iniciative pa zagotavljajo, da imajo podpisov več kot dovolj. Ročno zavoro na novelo zakona pa bi lahko zategnil tudi Državni svet, ki bo glasoval o odložilnem vetu.

Načrtujete potovanje? Preverite, na kaj morate biti pozorni

19. 05. 2019 06.00

Slovenci radi in pogosto potujemo v tujino, več kot dve tretjini se na zasebno potovanje odpravita vsaj enkrat letno, kar skupno pomeni okoli pet milijonov potovanj. Na potovanjih pa smo lahko izpostavljeni nalezljivim boleznim, prebavnim in drugim zdravstvenim težavam, pa tudi poškodbam, zato se je treba pred odhodom dobro pripraviti na vse možne scenarije.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati

07. 05. 2019 08.42

Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Pitje vode iz pipe je bolj zdravo in okolju prijaznejše

22. 03. 2019 21.41

Letošnji svetovni dan voda je poudaril nujnost zagotovitve dostopa do čiste pitne vode in sanitarij za vse. V Sloveniji so na dogodkih pozivali k boljši zaščiti vodnih virov in preverjanju kakovosti pitne vode.

'Moja izobrazba in delovne izkušnje mi pri vzgoji otroka ne pomagajo čisto nič'

01. 02. 2019 07.00

23. februarja bo dosedanja varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer posle predala Petru Svetini. 54-letni specialni pedagog je svoje življenje – tudi zaradi močnih osebnih izkušenj – doslej posvečal ljudem z motnjami v razvoju in invalidom. S svojo trmo, znanjem in prepričljivostjo pa je v preteklosti že dosegel, da so kršitve človekovih pravic odpravili.

Dobra duša Mo: Nikoli ne bo pozabil na domačo vas!

07. 05. 2018 17.19

Napadalec angleškega finalista Lige prvakov Liverpoola Mohamed Salah je ponosen na egipčanske korenine in pogosto razmišlja o dogajanju v vasi Basjoun, od koder izvira. Za boljše življenje meščanov je vložil 377 tisoč evrov v izgradnjo čistilne naprave.

'Prebolel sem cel seznam otroških bolezni. Z menoj je vse v redu. Z mnogimi pa ni. Res želite igrati rusko ruleto?'

06. 01. 2018 07.00

"Mislim, da mnenja ljudi, ki so že del anticepilnega lobija, enostavno ni mogoče spremeniti. Moramo pa ogromno narediti za to, da ljudje, ki iščejo informacije o cepivih, pridejo do strokovnih in resničnih podatkov, ne pa, da na njihovo mnenje vplivajo lažne informacije," pravi epidemiolog Thomas Breuer.

Zaradi vode se bodo (lahko) sprožale vojne 

15. 12. 2017 19.28

Slovenci imamo srečo, saj imamo dovolj vode, ta je čista in pitna. Številni deli sveta tega privilegija nima. Skrb, ali bo vode dovolj, bo če v nekaj letih ena najpogostejših. Voda bo lahko razlog za vojne. Kaj lahko človeštvo stori, v rubriki Svet prihodnosti. 

Na milijarde ljudi po svetu uživa vodo, ki je onesnažena s plastičnimi mikrodelci

06. 09. 2017 09.27

Testiranje vzorcev vode z vsega sveta je pokazalo, da na milijarde ljudi pije vodo, ki je onesnažena s plastiko. Kar 83 odstotkov vzorcev vode iz pipe, ki so jih analizirali, je namreč vsebovalo plastične mikrodelce. Znanstveniki zato opozarjajo, da je nujno preučiti, kako to vpliva na zdravje ljudi.

Čista voda postaja vse večji posel

22. 04. 2016 20.47

Na Zemlji zmanjkuje čiste vode, zato ta postaja vse večji posel, opozarja priznana kanadska aktivistka, ki se zavzema, da pitna voda postane zapisana pravica za vse ljudi. Velike multinacionalke trdijo, da je voda dobrina in da jo lahko prodajajo, tako kot na primer nakopano rudo.

Najbolje se godi materam na Norveškem. Kako pa je biti mati v Sloveniji?

05. 05. 2015 11.24

Gospodarsko stanje države ni edini dejavnik za srečno materinstvo, temveč so pomembne tudi ustrezne politike. Številnih žensk in otrok v mestih družbeno-ekonomski napredek namreč ni dosegel. Prepogosto nimajo dostopa niti do osnovnih dobrin, kot je čista pitna voda. Sicer pa so najboljši pogoji za matere na Norveškem, najslabši v Somaliji. Kje je Slovenija?

Za liter ustekleničene vode se porabi tri litre pitne vode: Pijte vodo iz pipe, ne iz plastenk!

24. 03. 2015 16.36

Slovenska komunalna podjetja pozivajo k pitju vode iz pipe. Slovenci smo leta 2013 spili 24 milijonov plastenk vode, čeprav iz naših pip priteče kakovostna pitna voda. Ustekleničena voda ni bolj zdrava, hkrati pa veliko bolj onesnažuje okolje.

Kmetje na ožjih vodovarstvenih območjih zahtevajo rešitve

20. 02. 2015 13.37

Na protestnem shodu pri Hajdini se je zbralo okoli 300 kmetov, ki kmetujejo na ožjih vodovarstvenih območjih, in zahtevalo ureditev problemov. Med drugim zahtevajo menjavo kmetijskih zemljišč, višje odškodnine ali državni odkup teh zemljišč.

Ljubljanski učenec zbolel za nalezljivim hepatitisom A

15. 11. 2013 12.30

Potem ko je učenec zbolel za hepatitisom A, so na Osnovni šoli Valentina Vodnika v Ljubljani razkužili skupne prostore. Otroci si večkrat dnevno umivajo in razkužujejo roke, o pojavu nalezljive bolezni so obvestili starše. Učenec se počuti dobro, oblika bolezni je relativno blaga.

Ko se bodo začele vojne za kruh in vodo, bo prepozno

22. 03. 2013 09.02

Kako daleč je čas, ko bomo morali kupovati vodo za zagotavljanje najnujnejših življenjskih potreb? V Nemčiji je parlament izglasoval, da pravica do vode ni več človekova temeljna pravica. Bo to tista zdrava prihodnost naših otrok, za katero si prizadevamo?

Se je dojenček okužil že ob izbruhu epidemije?

24. 08. 2011 14.51

10-mesečni dojenček, ki naj bi umrl zaradi pitja okužene vode v Loški dolini, naj bi bil pred smrtjo več tednov v bolnišnici. V komunali so ovadili neznanega storilca, domnevno odgovornega za okužbo s fekalijami.