čebelarstva

Belokranjskemu čebelarju prepovedali prodajo spornega medu
31. 01. 2025 20.23Inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pri čebelarju iz Bele krajine, ki so mu po nadzoru v avgustu 2024 odvzeli ekološki certifikat, izvedli nov izredni nadzor. Zaradi ugotovljenih neskladnosti so mu odredili prepoved premika čebeljih družin s posestva in prepoved trženja medu, so sporočili.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?
25. 01. 2025 09.45To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu
23. 01. 2025 13.33Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

Medex praznuje 70 let – Znanost in tradicija v službi zdravja
25. 09. 2024 00.15Podjetje Medex, ki že sedem desetletij povezuje znanost in izjemne naravne pridelke čebel, je včeraj na Brdu pri Kranju praznovalo 70. obletnico poslovanja.

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'
30. 08. 2024 13.00Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

Prebivalci Solčave v strahu: po napadu na ponija volk pokončal še psa?
13. 06. 2024 10.50V sredo ob 11. uri zvečer se je v kraju Podolševa zgodil napad na psa. Lastniki so napad prijavili Zavodu za gozdove in lovski družini, sedaj čakajo na uradno potrditev DNK analize. Najverjetneje je psa napadel volk, ki se že mesece potika v bližini pašnikov in hiš, opozarjajo prebivalci. Marca je volk na pašniku napadel tudi šetlandskega ponija.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur
11. 04. 2024 07.00Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Evropski čebelarji so se zbrali v Sloveniji, najbolj čebelarski državi v EU
16. 03. 2024 15.25Na celjskem sejmišču poteka 47. sejem čebelarstva ApiSlovenija, ki je po navedbah organizatorjev največji strokovni čebelarski dogodek v Evropi. Pričakujejo 51 razstavljavcev, ki prihajajo iz devetih držav. Obiskovalci se lahko seznanijo z najnovejšo opremo, materiali in tehnologijami s področja čebelarstva.

Pomlad vabi na Celjski sejem
11. 03. 2024 00.155 Marčnih sejmov na enem mestu!

Ministrica za zdravje z otroki: spodbudila jih je k zajtrkovanju in sajenju zelenjave
17. 11. 2023 06.36Dan slovenske hrane so številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi 13. zapored začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki letos v ospredje postavlja žita. Glavni akterji pobude ob dnevu slovenske hrane sicer vse pozivajo k poseganju po lokalnih živilih.

V prestolnici čokolade in čebelarstva
05. 10. 2023 15.23Nahajamo se na obrobju Julijskih Alp, v prestolnici čokolade in čebelarstva. Domačini bi rekli v Radol'ci. Staro mestno jedro bogatijo številni muzeji, galerije in prireditve. A ne samo slikovito mestno jedro, zanimiva je tudi njegova okolica, ki kar vabi v naravo. Številna aktivna doživetja, poti, ki vodijo do najlepših razglednih točk, in odlična kulinarika na okoliških kmetijah so razlog, da smo tokrat obiskali Radovljico.

Iz Ljubljanice potegnili 'samo' tono odpadkov, kolesa zamenjali skiroji
22. 04. 2023 18.05V okviru čistilne akcije so iz reke, ki teče skozi središče prestolnice, potegnili eno tono odpadkov. To je sicer manj kot v preteklosti, a še vedno preveč, poudarjajo v društvu za podvodne aktivnosti. Sodelovalo je 40 potapljačev. Če so v prejšnjih letih med večjimi kosi prednjačila kolesa, so se lani začeli pojavljati električni skiroji. Našli so tudi prometne znake, nekaj telefonov in mnogo kovancev, steklenic ter pločevink.

Slovenska diplomatska ofenziva v Afriki se nadaljuje, Fajonova v Etiopiji
10. 04. 2023 17.45Po kontroverznem obisku predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki je v imenu slovenskega lobiranja za nestalno članico varnostnega sveta OZN v Ruandi dejala, da bi se morali po državi, ki kriminalizira in preganja istospolne, zgledovati glede pravic žensk, je v Afriko odpotovala tudi Tanja Fajon. Šefinja diplomacije je obiskala Etiopijo. In kakšen je izplen afriške turneje? Ima Slovenija v žepu podporo držav, ki jo zadnje tedne obiskujejo predstavniki oblasti?

Izjemen uspeh! 20.000 obiskovalcev v treh dneh
23. 03. 2023 00.15Celjski sejem ob bok najboljšim sejmom v tujini

Bo označevanje porekla mešanic medu bolj pregledno?
31. 01. 2023 10.23Slovenija se zavzema za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu. Trenutno stanje namreč po besedah ministrice Irene Šinko ne zagotavlja jasne in nedvoumne informacije o poreklu medu. "Za nižjo ceno dobi potrošnik necelovito informacijo," so prepričani na ministrstvu.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti
17. 12. 2022 00.1514. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine
01. 12. 2022 18.51Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Obsojenci so lahko tudi čebelarji
01. 11. 2022 14.44V mirnem zelenem območju na Igu pri Ljubljani ob vznožju majhne vzpetine, na kateri kraljuje nekdanja graščina, v kateri je danes ženski zapor, je ob prvem ovinku več stavb, ki so nekoč služile kot gospodarska poslopja in bivališče za osebje, ki je delalo za gospodo v zgoraj stoječi graščini. A tudi te stavbe so zamenjale lastnika in namembnost.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje
31. 05. 2022 06.41Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Ohranjajo tradicijo slovenskega čebelarstva
20. 05. 2022 00.15Spar podaril 5.000 evrov Čebelarski zvezi Slovenije

Brez čebel ne bo življenja
28. 02. 2022 00.15Sparov album za zbiranje nalepk Rekordomania 3 s priljubljenim Garfieldom v glavni vlogi ponovno razkriva najbolj neverjetne rekorderje živalskega sveta, med drugim tudi eno izmed najboljših živalskih ekologov, čebelo. Letošnjo izdajo albuma je Spar Slovenija pospremil še z družbeno odgovorno akcijo in posvetil prav posebno pozornost slovenskemu čebelarstvu. Sredstva od prodaje albumov v skupni vrednosti 5.000 evrov je namreč namenil Čebelarski zvezi Slovenije, in sicer za nakup uparjalnikov za izvajanje apiterapije v slovenskih vrtcih.

Expo si je v živo ogledalo že več kot 13,5 milijona obiskovalcev
15. 02. 2022 12.20Svetovno razstavo Expo si je v živo samo v zadnjem tednu ogledalo milijon obiskovalcev, skupna številka do danes pa je 13,5 milijona obiskovalcev, so našteli organizatorji. Dodatnih 121 milijonov je ogled opravilo virtualno predvsem zaradi različnih koncertov svetovnih zvezdnikov. Slovenija se je med drugim predstavila svetu s 3D-modelom kranjske čebele, ki je 100-krat večji od te živali v naravi. Za glasbeno predstavitev pa sta poskrbela Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal.

'Montaža dlačic na 3D-čebelo je bila poseben izziv ročnega dela'
12. 02. 2022 11.36Oblikovalka Nina Oman je svojo ustvarjalno žilico začutila že v mladih letih in se nato posvetila 3D-kreativnim izzivom, v katerih, kot pravi, zelo uživa. Njen največji podvig, ki je ponesel ime Slovenije v svet, je maketa 100-krat večje čebele kranjske sivke, kot je ta žival sicer velika v naravi. Kranjska čebela je že mesec dni razstavljena na Expu 2020 v Dubaju, potem se seli še v druge države. A kdo pravzaprav je Nina Oman? Od kod strast do oblikovanja, izdelovanja maket? Z njo smo se pogovarjali o njenem ustvarjanju in seveda 3D-kranjski sivki.

Mojca Funkl o novi humoristični seriji: Kaj bi naredila, če bi čez noč obogatela?
24. 08. 2021 06.00Slovenska igralka, ki smo jo lahko spoznali tudi kot zelo spretno plesalko v šovu Zvezde plešejo, se tokrat predstavlja kot Majda Hribar v novi seriji Sekirca v med. Kdo je Majda, kakšna je in ali sta si z Mojco podobni? Več v kratkem pogovoru z nasmejano igralko.

Originalna slovenska serija Sekirca v med 30. avgusta prihaja na POP TV
16. 08. 2021 13.41Ko se družini Hribar nasmehne sreča in je vplačana srečka dobitna, se prične zabavna, humoristična zgodba nove originalne, slovenske serije Sekirca v med. V osrčje Kamnika bodo gledalke in gledalci POP TV vstopili 30. avgusta ob 20. uri ter tako spoznali prikupne like, ki bodo zapolnili dolge jesenske večere.

Največ slovenskega medu izvozimo na Japonsko in v Kanado
20. 05. 2021 06.00V 2019 je bil svetovni pridelek medu za 173 odstotkov večji kot leta 1961, ob svetovnem dnevu čebel, ki ga obeležujemo danes, ugotavlja Statistični urad Republike Slovenije (Surs). V Sloveniji je leta 2019 čebele gojilo 10.145 čebelarjev in vsi skupaj so skrbeli za 208.000 panjev (od tega za 3245 ekoloških), vsak povprečno za 21 panjev. Slovenski čebelarji so v letu 2019 pridelali 650 ton medu.

Nadomestni Tradicionalni slovenski zajtrk bo 11. junija
10. 05. 2021 13.01Ker je vzgojno-izobraževalni proces lani tretji petek v novembru zaradi epidemije potekal na daljavo in ustanove niso mogle izvesti Tradicionalnega slovenskega zajtrka, so za nadomestni dan določili petek, 11. junija. Otroci v šolah in vrtcih bodo ta dan za zajtrk jedli kruh, maslo, med, mleko ter sveže ali suho sadje.

10 let urbanega čebelarjenja v Cankarjevem domu
01. 04. 2021 20.301. aprila mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Cankarjev dom je tako postal eden od začetnikov urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Čebelji paviljon Medena zgodba odhaja na pot
16. 03. 2021 17.24Medena zgodba je prevozni čebelnjak, s katerim bodo čebelarji na svojevrsten način prikazovali delo čebel in čebelarjev ter rezultate njihovega sodelovanja. Opremljen je s sodobno zvočno in videotehniko. Obiskovalci bodo lahko doživeli svet teh koristnih žuželk tudi s pomočjo voha in tipa, na koncu pa tudi okusa. Čaka jih namreč prav posebna medena postaja.

Gojenje čebel kmalu mogoče kar prek računalnika
02. 03. 2021 20.05Slovenija ima okoli 205 tisoč kraljic in prav zaradi njih je naša država na področju čebelarstva najbolj plemenita na svetu. Statistično naj bi skoraj vsak dvestoti Slovenec gojil čebele, kmalu pa se bo število navdušencev verjetno močno povečalo. Na čebelarski zvezi so predstavili panj, ki obstaja le v navidezni resničnosti, zato bo gojenje mogoče na računalniku. Z njim bodo izobraževali tako bodoče čebelarje kot tiste, ki imajo radi med, pa zanj ne bi tvegali čebeljega pika.