čebelarji

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje

16. 02. 2025 13.28

Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?

25. 01. 2025 09.45

To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'

30. 08. 2024 13.00

Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

Poziv čebelarjev: Naredimo skupaj konec ponarejenemu medu

02. 08. 2024 11.46

"Ali si Evropejci res ne zaslužimo uživati prave hrane? Ali res ne moremo stopiti skupaj tako proizvajalci hrane kot potrošniki in narediti konec ponarejeni hrani na trgu, ki je res poceni, a hkrati pogosto celo zdravju škodljiva," opozarjajo čebelarji. Kot svarijo, je med eno najpogosteje ponarejenih živil.

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške

08. 07. 2024 16.06

Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

Odgovoren odziv na klice ranljivih v družbi

18. 06. 2024 00.15

Merilo družbene odgovornosti naj ne bodo zgolj številke

Svetovni dan čebel: vsaka tretja žlica hrane odvisna od čebel

20. 05. 2024 19.18

Skoraj tri četrtine svetovnih kmetijskih pridelkov je odvisnih od opraševanja. Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel in drugih opraševalcev. In tu ne govorimo le o čebelah, za katere skrbijo čebelarji, po svetu je več kot 20 tisoč vrst divjih čebel, ki so pogoste še bolj učinkovite opraševalke določenih rastlin. In prav vse čebele so izpostavljene resnim grožnjam: pesticidom, boleznim, podnebnim spremembam in izgubi habitatov. Zato je bil izjemen uspeh naše države, da je bil svetovni dan čebel potrjen v Generalni skupščini Združenih narodov. A delo se je s tem šele začelo.

Evropski čebelarji so se zbrali v Sloveniji, najbolj čebelarski državi v EU

16. 03. 2024 15.25

Na celjskem sejmišču poteka 47. sejem čebelarstva ApiSlovenija, ki je po navedbah organizatorjev največji strokovni čebelarski dogodek v Evropi. Pričakujejo 51 razstavljavcev, ki prihajajo iz devetih držav. Obiskovalci se lahko seznanijo z najnovejšo opremo, materiali in tehnologijami s področja čebelarstva.

Pomlad vabi na Celjski sejem

11. 03. 2024 00.15

5 Marčnih sejmov na enem mestu!

Slovenski čebelarji prepričali Bruselj

05. 02. 2024 20.04

Po novih evropskih pravilih bodo morale biti na etiketah mešanic medu navedene vse države, v katerih je bil med pridelan. Ideja je zrasla ravno na slovenskih tleh, pri slovenskih čebelarjih, ki so, kot kaže, uspeli prepričati celo evropski vrh. Trenutna direktiva namreč ne zagotavlja jasnih informacij o poreklu medu. Tudi na slovenskih trgovskih policah lahko najdemo ponaredke medu iz drugih držav, opozarjajo čebelarji, zato bodo z novimi pravili zaščiteni predvsem potrošniki.

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij

13. 10. 2023 13.24

Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Bruselj predlaga podaljšanje uporabe glifosata za 10 let

20. 09. 2023 14.55

Evropska komisija predlaga, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za 10 let. Za to so se v Bruslju odločili, potem ko je Evropska agencija za varnost hrane (Efsa) ocenila, da ni kritičnih točk na področju tveganja za zdravje ljudi in okolje. Članice bodo o predlogu razpravljale v petek, odločale pa sredi oktobra.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Tekmovanje mladih čebelarjev privabilo ljubitelje čebelic iz 32 držav

04. 07. 2023 18.18

Povprečna starost čebelarjev pri nas je več kot 60 let. Če vemo, kako pomembne so čebele za nas, potem je na mestu tudi vprašanje, kje so mladi, ki bodo nadaljevali znanje starejših čebelarjev, ko bodo ti odložili bela oblačila in klobuke? Da vendarle je med mladimi zanimanje za ta hobi, ko skrbiš za več kot 60 tisoč pridnih čebelic, dokazuje tudi tekmovanje mladih čebelarjev, ki ga te dni gosti Slovenija, tekmovalci pa prihajajo iz kar 32 držav.

Tragedija na Hrvaškem: 'Zaradi komarjev so pomrle skoraj vse čebele'

24. 06. 2023 17.07

Hrvaški čebelarji v Slavoniji žalujejo za svojimi čebelami. Na tisoče umrlih delavk je močno prizadelo tudi čebelarja Marina, ki so solzami v očeh razlaga, da kaj takega še ni doživel. Dodal je, da so za smrt krivi komarji, saj so preventivni ukrepi proti nadležnim žuželkam pobili tudi pridne delavke. S slabo sezono se spopadajo tudi na drugi strani Atlantskega ocena, v ZDA.

Posedi na vrhu uprave za varno hrano, odpoved dalo že pet sodelavcev

05. 06. 2023 16.51

V letu 2015 so čebelarji uporabljali neregistrirana zdravila za čebele in v medu so našli ostanke kemikalij, niso ga pa umaknili s polic. Leta 2019 so v čevapčičih našli žveplov dioksid in o tem javnost predolgo ni bila obveščena. Gre za aferi Janeza Posedija, ki je v tem času vodil upravo za varno hrano in varstvo rastlin. Svoj mandat je končal leta 2020, zdaj pa se vrača na čelo uprave. Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je dosedanjega šefa Matjaža Gučka zamenjala prejšnji teden, v podporo Gučku in nasprotovanju ministrici ter njeni novi izbiri pa je upravo zapustilo še pet najožjih sodelavcev Gučka, ki s Posedijem ne želijo delati. Med njimi tudi Branko Podpečan, direktor inšpekcije.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'

10. 05. 2023 10.34

Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

Množičen pomor čebel na Hrvaškem: čebelarji krivijo kmete

02. 05. 2023 18.39

Čebelarji na sosednjem Hrvaškem so vse bolj obupani. V Medžimurju na severovzhodu države je poginilo več kot 16 in pol milijonov čebel in to že tretjo pomlad zapored. Čebelarji za množičen pomor čebel krivijo nevestne kmete. Nekateri uporabljajo prepovedane pesticide, drugi dovoljene, vendar ob nepravem času, pravijo in dodajo: "Kaj takega se v Sloveniji ne dogaja." Še huje je, da bodo kmetje za to prejeli 1300 evrov kazni, medtem ko čebelarji izgube preštevajo v petmestni številki. Da o pomanjkanju domačega medu sploh ne govorimo, pravijo. In da to še ne bi bilo dovolj, zdaj čebelarji, ki so brezbrižne kmete prijavili inšpekcijskim službam, prejemajo grožnje.

Zaradi enega kmeta poginilo več kot 16,5 milijona čebel

30. 04. 2023 16.24

V hrvaškem Medžimurju je pomrlo več kot 16 milijonov čebel. Mrtvih žuželk je toliko, da jih čebelarji pobirajo s smetišnicami in lopatami. A tragični dogodek ni osamljen primer, ampak vsakoletna težava, ki nastane zaradi nepravilne uporabe (prepovedanih) gnojil.

V Međimurju zaradi napačne uporabe škropiva umrlo milijon čebel

26. 04. 2023 13.05

V hrvaškem Međimurju je umrlo več kot milijon čebel. Krivec je kmet iz neposredne bližine čebeljih družin, ki je oljno ogrščico škropil s sicer dovoljenim insekticidom, a ga je uporabljal napačno. Oljno ogrščico bi namreč moral škropiti pred cvetenjem, sam pa je rastlino škropil v času njenega razcveta.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti

17. 12. 2022 00.15

14. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Slovenski čebelarji pozvali k prepovedi glifosata

09. 12. 2022 12.23

V Čebelarski zvezi Slovenije so odločevalce pozvali k nasprotovanju ponovnemu podaljšanju dovoljenja za prodajo in rabo herbicida glifosat na območju EU. Sredi meseca se bo izteklo petletno podaljšano dovoljenje za njegovo prodajo v EU, a je pričakovati, da bo Evropska komisija dovoljenje podaljšala še za eno leto.

Obsojenci so lahko tudi čebelarji

01. 11. 2022 14.44

V mirnem zelenem območju na Igu pri Ljubljani ob vznožju majhne vzpetine, na kateri kraljuje nekdanja graščina, v kateri je danes ženski zapor, je ob prvem ovinku več stavb, ki so nekoč služile kot gospodarska poslopja in bivališče za osebje, ki je delalo za gospodo v zgoraj stoječi graščini. A tudi te stavbe so zamenjale lastnika in namembnost.

DZ za davčno razbremenitev kmetov

25. 10. 2022 14.12

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o trošarinah. Njena glavna novost je vpeljava cenejšega obarvanega goriva za kmete, gozdarje in čebelarje, ki bo nadomestilo dosedanji sistem povračila trošarin. Vlada medtem pripravlja dodatne predloge za razbremenitev kmetov.

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH

25. 10. 2022 06.40

Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

Čebelarjem subvencije, čebelam pa vodne napajalnike

24. 06. 2022 19.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v uradnem listu objavilo dva razpisa za podporo čebelarjem. Na prvem razpisu podpirajo čebelarska društva pri izvajanju pašnih redov, na drugem pa bodo nepovratna sredstva čebelarjem podelili za vzrejanje čebeljih matic. Za čebele so v okviru dneva odgovornosti skrbeli tudi delavci podjetja Pernod Ricard.

Arboretum gosti festival Dober dan za otroke, ki so zboleli za rakom

15. 06. 2022 20.14

V Arboretumu bo ta sobota rezervirana za druženje in dobro zabavo. Glasba, ples in različne animacije za otroke bodo ves dan na voljo obiskovalcem, saj bo tam potekal festival Dober dan. Za dober namen, in sicer za otroke, ki so zboleli za rakom. Vstopnine za festival ni, tako da dobrodošli vsi. Gasilci, ribiči, čebelarji in drugi bodo poskrbeli za animacije za otroke. Cilj je najmlajšim pokazati, kako zanimiv je realni svet za najrazličnejše igre in zabavo.

Vojna v Ukrajini močno vpliva na slovenske čebelarje

27. 05. 2022 18.34

Vojna v Ukrajini je povzročila ogromen dvig cen energentov, posledice pa občutijo praktično vse panoge, tudi čebelarstvo. Po klavrnem lanskem letu je letos medu zares veliko, a to ne pomeni, da se bosta cedila med in mleko. Del steklarske proizvodnje v Ukrajini je omejen, posledično pa se je tudi steklo povsod podražilo. Nekatere steklene izdelke, denimo slovenski kozarec za med s prepoznavno čebelo na dnu, je celo nemogoče dobiti, zato se čebelarji, ki so ponekod prvi med že točili, sprašujejo, v kaj ga bodo letos sploh shranjevali. Trenutno ni na voljo ni niti običajnih svetlih steklenic za sokove, vprašanje pa je, kdaj bodo ti izdelki sploh dobavljivi. Ali obstajajo druge rešitve?

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti

20. 05. 2022 09.00

Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Spar Slovenija z donacijo 5.000 evrov podprl Čebelarsko zvezo Slovenije

09. 03. 2022 00.15