častna funkcija

Makarovičeva tudi uradno predlagala vrnitev Prešernove nagrade
03. 02. 2023 17.02Potem ko je Upravni odbor Prešernovega sklada (UO PS) sporočil, da se bo na državni proslavi 7. februarja držal sprejetega scenarija, ki ne vključuje nastopa Svetlane Makarovič, je umetnica, ki je leta 2000 Prešernovo nagrado zavrnila, letos pa izrazila pričakovanje, da ji bo nagrada vrnjena, na UO PS naslovila predlog za izročitev nagrade.

Pahor odšel, v predsedniško palačo prišla Pirc Musarjeva
23. 12. 2022 06.07Borut Pahor je po dveh mandatih zapustil predsedniško palačo, Slovenija ima novo predsednico Natašo Pirc Musar. Slovesna primopredaja je pritegnila tudi pozornost nekaterih državljank in državljanov, ki so si dogajanje ogledali v živo. Za novo predsednico se zdaj začenja delovno obdobje. Številni od nje pričakujejo, da se bo večkrat in glasneje opredelila do pomembnih tem, kot je to storil njen predhodnik.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'
02. 10. 2022 07.00Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Miha Kovač: Ostaja priokus, da je Ruplovo imenovanje politično motivirano
20. 05. 2021 18.45Vlada je v sredo zvečer izvedla dve odmevnejši kadrovski potezi: Finančno upravo spet prevzema Ivan Simič, davčni svetovalec in trenutno vodja vladnega strateškega sveta za debirokratizacijo. Javno agencijo za knjigo pa bo vodil nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.

Bojana Beović odslej predsednica zdravniške zbornice
18. 02. 2021 08.21Novoizvoljeni poslanci skupščine Zdravniške zbornice Slovenije so na ustanovni seji potrdili mandat novoizvoljeni predsednici Bojani Beović, ki bo na čelu zdravniške zbornice nasledila Zdenko Čebašek Travnik. Beovićeva se bo tako najbrž poslovila od vodenja svetovalne skupine. Ko bo imenovan nov minister za zdravje, se bo o tem pogovorila z njim, posledično bosta sprejela ustrezne odločitve.

Dvorec Visoko: 'živi', a na račun več kot pol milijona evrov vložka
14. 04. 2019 07.00Visoški dvorec je eden redkih primerov slovenske grajske arhitekturne dediščine, ki ga je domačinom uspelo iztrgati iz primeža postopnega in neustavljivega propadanja. Občina, ki je 100-odstotna lastnica, je v njegovo obnovo v zadnjih sedmih letih vložila že več kot pol milijona evrov. Razlog pa: dvorec ima izjemen potencial in je tako za lokalno skupnost kot širše neprecenljivega pomena.

VOL17VE: Kdo bi se kot predsednik odpovedal plači, kdo dodatkom in nadomestilom?
13. 10. 2017 06.30Je biti predsednik države "sanjska služba"? Najvišji plačni razred, pravica do 40 dni dopusta, potovanja, nadomestilo za ločeno življenje. Nekateri kandidati so se pripravljeni odpovedati koristim, celo predsedniški plači. Populistični ukrepi? Bi moral predsednik vzeti, kar mu pripada?

FOTO: Radenko Mijatović postal četrti predsednik NZS: Pričakoval sem zmago, a ne tako prepričljive
15. 12. 2016 19.16Nogometna zveza Slovenije je na Brdu pri Kranju dobila novega predsednika. Za naslednika Aleksandra Čeferina, zdaj predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa), je bil pričakovano izvoljen Radenko Mijatović. Ta je tako postal četrti predsednik NZS v zgodovini samostojne Slovenije. S strani delegatov je prejel 23 glasov, njegov protikandidat Matjaž Nemec pa 7.

Ulaga meni, da je upravičen do denarne nagrade, če bo dobro delal ...
12. 09. 2013 06.30Predsednik SZS je sklical skupščino, na katero je uvrstil tudi obravnavo sprememb statuta, v skladu s katerimi bi bil v primeru dobrega dela upravičen do nagrade. Funkcija predsednika zveze je častna oziroma nepoklicna, poklicni funkcionar na zvezi je direktor.

Vsi varčevalni ukrepi za zdaj ostajajo
26. 03. 2012 20.09Ob strogih varčevalnih ukrepih bo na preizkušnji tudi koalicija. A po skupnem sestanku je dogovor jasen: koalicija gre na vse ali nič, zato prav vsi varčevalni ukrepi za zdaj ostajajo. DeSUS pa naj bi razmišljal o drugačnem načinu varčevanja.

Število slovenskih turistov ni znano
01. 12. 2008 07.59Protivladni protestniki na Tajskem še vedno vztrajajo. Vseeno pa je vlada dosegla dogovor, s katerim bo nekaj turistov zapustilo državo. Število slovenskih turistov ni znano.

Pavček na čelu GZS
29. 05. 2007 17.09Skupščina Gospodarske zbornice Slovenije je za predsednika zbornice izvolila Zdenka Pavčka.

Predsednik le še častna funkcija
27. 08. 2005 00.00V veljavo stopajo dopolnitve zakona o državnem svetu, ki uvajajo častno opravljanje funkcije predsednika in podpredsednika DS.

Predsednik DS brez plače
14. 07. 2005 00.00DZ je sprejel dopolnitve zakona o Državnem svetu, s katerimi bo predsednik DS svojo funkcijo moral opravljati nepoklicno.

Svetniški boj za obstanek
17. 06. 2005 00.00Državni svetniki menijo, da vlada ustvarja pogoje za hiranje in postopno ukinitev Državnega sveta.

Članstvo v DS naj bo častno
19. 05. 2005 00.00Tudi ministrski svet meni, da bi morala biti funkcija predsednika in članov Državnega sveta častna in nepoklicna.

SLS proti ukinitvi plače
12. 05. 2005 00.00Virantov zakon, ki ukinja plačo predsednika Državnega sveta, je nekaj prahu dvignil tudi v koaliciji. Zakona namreč ne podpira SLS.

DS: Vlada proti poklicni funkciji
10. 05. 2005 00.00Vlada želi svetnikom prepovedati poklicno opravljanje funkcije, s čimer bi zmanjšali sredstva, potrebna za delovanje DS.

Vlada proti plači
13. 04. 2005 00.00Vlada je državnemu svetu naložila, naj spremeni člen poslovnika, ki predsedniku sveta omogoča prejemanje plače.

Irak: Ukrajinci odhajajo
13. 04. 2005 00.00Ukrajinski predsednik je podpisal dekret o umiku vojakov iz Iraka. zadnji ukrajinski vojak naj bi Irak zapustil konec letošnjega leta.

Mufti zanika govorice
29. 03. 2005 00.00Duhovni voditelj muslimanov v Sloveniji, mufti Osman Đogić, zanika govorice o njegovi zamenjavi. Kot pravi, v muslimanski skupnosti ni večjih nesoglasij zaradi vodenja muslimanov. Đogić pričakuje, da mu bo vrh v Sarajevu podaljšal mandat, ki se mu bo iztekel 21. maja.

Pripravljen na delo brez plače
03. 03. 2005 00.00Zaradi plače predsednika državnega sveta so v vladni koaliciji na vidiku prva trenja. Ministrstvo za javno upravo predlaga, da se plača ukine, kar podpirajo vse parlamentarne stranke, razen Slovenske ljudske stranke, katere član je aktualni predsednik sveta Janez Sušnik.

Svetniki plačani nezakonito?
17. 01. 2005 00.00Dosedanji predsedniki Državnih svetov naj bi za svoje delo, ki je v zakonu določeno kot častna funkcija, nezakonito prejemali plačo, menijo nekateri strokovnjaki. Po zakonu bi jim namreč pripadalo le nadomestilo izgubljenega zaslužka. V 12-ih letih je bilo tako iz državne blagajne nezakonito izplačano vsaj 200 milijonov tolarjev.

Višje kazni za kršitelje
17. 06. 2004 00.00DZ je sprejel nov zakon o varnosti v cestnem prometu, ki za kršitelje cestno-prometnih predpisov predvideva bistveno višje kazni kot doslej.

Sporne plače v državnem svetu
03. 03. 2003 00.00Računsko sodišče je ugotovilo nepravilnosti pri izplačevanju plač in dodatkov v državnem svetu. Še posebej sporni sta plači sekretarja in predsednika sveta, ki bi moral svojo funkcijo, po črki zakona, opravljati častno in ne poklicno.

Taktična poteza Billa Clintona
10. 11. 2001 00.00Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je Vrhovno sodišče zaprosil za odstop od dovoljenja za opravljanje pravniškega poklica pred najvišjim sodnim telesom v ZDA.

Vse nared za izvedbo volitev
13. 10. 2000 00.00Vse je pripravljeno, da bodo nedeljske parlamentarne volitve izvedene v skladu z določbami zakona o volitvah v DZ, tako v tehničnem smislu kot glede vseh ostalih postopkov, ki jih izvajajo volilni organi v postopku ugotavljanja izida glasovanja, sta na novinarski konferenci Republiške volilne komisije (RVK), na kateri sta predstavila potek priprav na volitve, zagotovila predsednik in tajnik RVK Anton Gašper Frantar in Marko Golobič. Za izvedbo tretjih parlamentarnih volitev po osamosvojitvi Slovenije bo skrbelo 24.000 ljudi, nekaj več kot 1.586.000 volivk in volivcev pa bo v nedeljo svoj glas lahko oddalo na 3578 voliščih v Sloveniji ter na 31 voliščih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Uradni izid volitev bo znan 24. oktobra, nov državni zbor pa mora biti sklican najkasneje 4. novembra. Pojasnila sta tudi, kako bo v nedeljo potekalo delo RVK v Cankarjevem domu, kjer bo delovalo tudi osrednje tiskovno središče v organizaciji urada vlade za informiranje, Centra vlade za informatiko in službe DZ za informiranje. Frantar je pojasnil, da se je RVK že pred časom dogovorila s Cankarjevim domom za najem dvorane, v kateri bo imela novinarske konference. Prva, na kateri bodo javnost obvestili o volilni udeležbi do 11. ure, bo ob 13. uri, druga, na kateri bodo posredovali podatke o udeležbi do 16. ure, bo ob 18. uri. Zadnja novinarska konferenca RVK v Cankarjevem domu bo v ponedeljek, 16. oktobra, ob 19. uri, na kateri bodo ponudili prve delne uradne rezultate volilnih organov. Vmes bo RVK skušala posredovati čimveč podatkov, treba pa je upoštevati, da RVK ni tako opremljena kot CVI. Podatki, ki bodo na voljo na internetu (www.gov.si/volitve in www.gov.si/elections), pa bodo podatki CVI, je dejal Frantar. Za izvedbo volitev bo skrbelo približno 24.000 ljudi, od tega 22.500 članov volilnih organov. Za izvedbo volitev skrbi RVK, volilne komisije volilnih enot, okrajne volilne komisije in volilni odbori. Poleg 8 volilnih enot s po 11 volilnimi okraji še dve posebni volilni enoti, v katerih pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti na podlagi posebne volilne pravice izvolijo po enega predstavnika v DZ. Golobič je poudaril, da so volilni organi samostojni, da delajo na podlagi zakona o volitvah v DZ in so neodvisni od kakršnihkoli navodil. Funkcija volilnih organov je častna. Poleg nedeljskega glasovanja na voliščih in DKP je predvideno tudi glasovanje po pošti iz Slovenije in tujine. Izid glasovanja po pošti iz Slovenije se bo ugotavljal v ponedeljek, 16. oktobra, po 12. uri, izid glasovanja po pošti iz tujine pa 20. oktobra. Volitve bodo potekale po proporcionalnem volilnem sistemu z nekoliko zapleteno tehniko delitve mandatov, ker ta poteka na dveh ravneh, in sicer s personalizacijo mandatov na podlagi uspeha kandidatov v posameznih okrajih potem, ko bodo mandati razdeljeni med liste kandidatov, ob štiriodstotnem volilnem pragu, je pojasnil Golobič. Za izvedbo volitev ima RVK na razpolago 450 milijonov tolarjev, kar bo premalo za pokritje vseh stroškov, ki so precejšnji, a ne bistveno višji kot prejšnja leta. Frantar je sicer, kot je dejal, seznanjen s sklepom vlade, da bo CVI dobil 100 milijonov tolarjev, RVK pa dodatnih sredstev ni dobila.