časovni

Borut Pahor: Leva sredina nima več česa ponuditi

28. 04. 2025 18.03

"Stranke leve sredine so izpraznjene, vsebinsko ne ponujajo nič prepričljivega in nič ambicioznega." Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je bil gost tokratnega podkasta po objavi aprilskega merjenja utripa javnega mnenja, ki ga za našo hišo pripravlja inštitut Mediana. In bil zelo jasen in oster predvsem v kritiki slovenskega levega političnega pola, katerega del je bil dolga leta seveda tudi sam. A po njegovem ga že vseskozi vodijo centri moči zunaj uradne politike, njegovo glavno poslanstvo pa da je predvsem, da zaseda mesto, ki bi ga sicer Janez Janša.

Prva plošča MI2 zdaj tudi kot vinilka: Ni le zbirka pesmi, ampak časovni stroj

23. 04. 2025 21.28

Prvi studijski album skupine MI2 Črtica, ki je izšel leta 1997, je zdaj na voljo tudi kot vinilna plošča. Kot je na promocijskem dogodku v enem od ljubljanskih lokalov dejal frontman skupine Jernej Dirnbek, plošča ni le zbirka pesmi, ampak časovni stroj, ki je 'tlakovala marsikateri prihodnji korak' skupine. "Njena energija in iskrenost še danes odzvanjata med poslušalci vseh generacij," je še povedal.

Milijonski aneksi, rekordni dobički?

18. 04. 2025 08.35

Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Aneks na aneks, milijon na milijon

17. 04. 2025 06.00

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Zakaj so telefoni Samsung Galaxy A serije letos najbolj pametna izbira

14. 04. 2025 00.15

Ko pomislimo na umetno inteligenco, si predstavljamo robote in znanstvenofantastične filme, a dejstvo je, da je UI že globoko vpeta v naš vsakdan.

Vas brez ceste in z le osmimi prebivalci

11. 04. 2025 06.00

Leži v objemu gora, nima trgovine, lekarne ali zdravnika, šteje le osem stalnih prebivalcev, do nje pa ne vodi nobena cesta. Codera je edina vasica v Italiji, kamor ne morete z avtomobilom ali vzpenjačo. V idilični raj na dobrih 800 metrih nadmorske višine se lahko odpravite zgolj peš. Pot lahko vzame 50 minut ali pa tri ure, odvisno od telesne pripravljenosti. Ko obiščeš Codero, se zdi, da si stopil v časovni stroj, v oazo miru in tišine, pripovedujejo turisti. Kako pa svoj vsakdan opisujejo domačini? Zakaj ne potrebujejo ceste in zakaj jim po nakupe živil sploh ni treba v dolino?

Navedbe civilnih nadzornikov po mnenju 2TDK neresnične in zavajajoče

09. 04. 2025 19.32

V družbi 2TDK so zanikali navedbe članov projektnega sveta za civilni nadzor projekta drugega tira železniške proge Divača–Koper, da ta ne poteka optimalno in da so časovni roki preseženi. Navedbe članov, da se posamezne odločitve sprejemajo netransparentno in negospodarno, pa so označili za zavajajoče.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?

04. 04. 2025 09.49

"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?

03. 04. 2025 06.00

Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Premik ure: Na svidenje, zima, pozdravljen poletni čas

30. 03. 2025 07.05

Z današnjim premikom urinih kazalcev z druge na tretjo uro smo prešli na poletni čas in se poslovili od zimskega obdobja. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj.

S premikom urinih kazalcev na poletni čas bomo spali uro manj

29. 03. 2025 19.29

Urine kazalce bomo v nedeljo ob 2. uri premaknili za eno uro naprej. Premik na poletni čas nam bo znova prinesel uro manj spanja. Na zimski čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v oktobru. V EU bomo uro premikali vsaj še naslednjih nekaj let, saj je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026.

Če raketa gorivo odvrže na 80 kilometrih, je pojav viden daleč naokoli

25. 03. 2025 11.18

Ponedeljkovo nočno nebo nad Slovenijo je razsvetlila nenavadna modra spirala, ki je sicer posledica izpustov goriva rakete Falcon 9 ameriškega podjetja Space-X. Raketo so izstrelili nekaj ur, preden se je na nebu pojavila spirala. Igro svetlobe so na nebu opazili tudi drugod po Evropi. "Pojav nima neposrednega učinka na življenje na Zemlji, razen da dodatno onesnažuje naše ozračje," nam je pojasnila astrofizičarka Andreja Gomboc.

Na plenarno zasedanje z vprašanji za ministre

24. 03. 2025 07.19

Državni zbor bo s poslanskimi vprašanji začel redno plenarno zasedanje. Danes bodo odgovarjali ministri in ministrice, medtem ko bo premier Robert Golob pred poslanci v petek. V nadaljevanju tedna DZ čaka še obravnava zakonskih predlogov in glasovanje o kandidatih za sodnike evropskih sodišč.

Podpisana 150-milijonska pogodba za 30 novih električnih lokomotiv

21. 03. 2025 12.12

Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.

Tadej je v službi dal odpoved, da bi sledil svojim sanjam

21. 03. 2025 09.04

Tadej Ladinek je v želji po novih izzivih dal odpoved v službi in se prijavil v MasterChef Slovenija. Pridobljena znanja in izpopolnjene veščine bo s pridom uporabil pri uresničevanju svojih sanj, ob tem pa uživa veliko podporo najdražjih.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Davida Pogorevc Hafner

03. 03. 2025 05.55

Davida Pogorevc Hafner je 24-letna študentka turizma, ki prihaja iz Svete Ane v Slovenskih goricah. Strast do kulinarike združuje z ljubeznijo do potovanj, druženja in dela v družinskem vinogradu, kjer si želi nekoč odpreti glamping s kuhinjo. V kuhinji prisega na eksperimentiranje s kombinacijami okusov in na slane jedi, še posebej na kreativne različice tradicionalnih receptov z azijskim pridihom. Če bi zmagala na MasterChefu, bi nagrado vložila v razvoj vinarstva in uresničitev sanj o lastni restavraciji s čudovitim razgledom na vinograde.

Anamarija Truden

03. 03. 2025 05.55

Anamarija Truden je 27-letna zdravnica iz Ljubljane, ki se podaja v izziv MasterChefa. Njena strast do kuhanja se prepleta z ljubeznijo do narave, preprostih užitkov in eksperimentiranja s sestavinami. Najraje ustvarja sezonske jedi, še posebej tiste iz buče, in prisega na kreativnost ter sveže, lokalne sestavine. Čeprav v kuhinji vlada njen "urejen nered", verjame, da lahko s svojo domiselnostjo in srčnostjo navduši sodnike.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone

25. 02. 2025 19.15

Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?

06. 02. 2025 18.36

Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?

Ministrstvo od bolnišnic pričakuje takojšnje obveščanje ob okvari heliportov

02. 02. 2025 08.49

Z ministrstva za zdravje so bolnišnicam poslali navodila za ustrezno obveščanje v primeru nedelovanja heliportov. V dopisu so poudarili, da so heliporti ključna infrastruktura za izvajanje nujne medicinske pomoči ter zaščite in reševanja, zato je hitro in natančno obveščanje o njihovem stanju izjemnega pomena.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar

30. 01. 2025 08.28

Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'

23. 01. 2025 13.26

V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar

22. 01. 2025 19.15

Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

'Nova omrežninska metodologija ni katastrofa za slovensko gospodarstvo'

14. 01. 2025 15.05

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v empirični analizi preveril navedbe gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in mu bistveno poslabšala konkurenčni položaj. Te trditve je z analizo zavrnil, je pa predlagal nekatere spremembe metodologije za poslovne odjemalce.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov

09. 01. 2025 08.31

Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

Eles opravil analizo: predlaga prehod s petih na tri časovne bloke

08. 01. 2025 16.31

Družba Eles je na podlagi decembrskega sklepa vlade opravila analizo, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema. Analiza ugotavlja, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke ter predlaga odpravo razlik v tarifah med sezonama.

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna

07. 01. 2025 12.25

Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.