čakalnice

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'
12. 05. 2024 20.19Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila
08. 01. 2024 18.30Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi
19. 12. 2023 19.04Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč
17. 07. 2023 06.00Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Kiosk K67, ETA 80, Tomos, Elanke, Rex – kultni izdelki slovenskega oblikovanja
18. 06. 2023 10.00Ko zazvoni Iskrin telefon ETA 80, se pred mnogimi očmi nariše podoba socialističnega stanovanja iz 70. in 80. let prejšnjega stoletja. V mnogih gospodinjstvih je bil to prvi telefon, najpogosteje v rdeči barvi s črno slušalko in tipkovnico. Pohištvo v dnevih sobah je bilo pogosto delo Nika Kralja, še danes se po podstrešjih valjajo njegovi stoli Rex. Oskar Kogoj je za Meblo oblikoval znameniti počivalnik. Časopise pa smo nekoč kupovali v kioskih, ki so prodajali tudi sladoled, ulično hrano, vstopnice, služili so tudi kot nadzorne točke. Oče K67 je Saša Janez Mächtig, za enega od slovitih kioskov je grafično podobo oblikoval Ranko Novak.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

V reševalnem vozilu 15 ur čakala na posteljo: Tega še psu ne bi privoščil
14. 01. 2023 18.27S krizo v zdravstvu se soočajo tudi v Veliki Britaniji. Zaradi porasta virusov so čakalnice polne, čakalne vrste pa izredno dolge. A tako je že dalj časa, opozarja sestra 70-letne Marie Shenton, ki so jo novembra z reševalnim vozilom prepeljali v bližnjo bolnišnico, nato pa jo v njem pustili 15 ur. Tri dni po sprejemu v bolnišnici pa je padla s postelje, še isto popoldne pa umrla. Ker sestra od bolnišnice še vedno ni dobila odgovorov, se je odločila, da primer predstavi javnosti.

Kdo vas obvesti, če izgubite zdravnika, in zakaj lahko pride do napak?
06. 01. 2023 16.55Odhodi, upokojitve, dolgotrajne bolniške odsotnosti zdravnikov. Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je dejal, da je v Sloveniji že zadnje desetletje neopredeljenih do 120.000 oseb. ZZZS priznava, da je v zadnjem letu opazen porast števila oseb brez osebnega zdravnika. Obveščanje pacientov o trajnih prekinitvah dela izbranega osebnega zdravnika je leta 2017 samoiniciativno prevzela ZZZS, ki po prejetju obvestila s strani zdravstvenega doma obvesti pacienta. A čeprav so nekateri ostali brez zdravnika, pa aplikacija Moj ZZZS vsem tega ne izpisuje. Zakaj?

Novi vpisi pacientov: že navsezgodaj zjutraj gneča na ulici pred ZD Bežigrad
05. 01. 2023 10.39V kako velikih težavah je slovenskih zdravstveni sistem? To nazorno pokaže tudi današnja dolga vrsta pred bežigrajsko enoto ljubljanskega zdravstvenega doma. A vsi, ki so potrpežljivo stali v njej in čakali na svojo priložnost, težav tokrat še niso uspeli rešili. Dve družinski zdravnici, ki sprejemata nove paciente, sta namreč čakajočim skupaj namenili 140 vpisnih lističev, 70 vpisov torej na vsako.

Gneča na urgencah: 'premajhne' čakalnice in pomanjkanje stolov
28. 12. 2022 20.32Slovenske urgence pokajo po šivih, kar občutijo tako bolniki kot zaposleni. "Vse gravitira na nas, čakalnica je premajhna, prostih stolov ni," problematiko izpostavljajo zdravniški delavci, medtem ko ljudem, ki morajo prenočiti tam, delijo odeje. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da rešitve iščejo že od začetka mandata.

'Boljše ne bo, verjemite, naredimo vse, da ne bo še slabše'
08. 11. 2022 12.44Direktor ZD Velenje apelira na vse paciente, naj bodo spoštljivi do svojih osebnih zdravnikov, saj lahko že en posameznik zruši zdravnika, ki za seboj pusti 1500 pacientov, kar pa postopoma ruši zdravstveni sistem. Kot je pojasnil, se moramo zavedati, da prazne čakalnice pomenijo organizacijo, delo in varnost, vodja splošne medicine pa je opozorila na paciente, ki pridejo oboroženi z informacijami z interneta in nato mora zdravnik utemeljevati, zakaj se je odločil, kot se je. "In to te izčrpava," pravi in pojasnjuje, da se ob preobremenjenosti žal dogajajo tudi napake.

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava
01. 09. 2022 09.02Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?
20. 04. 2022 06.00V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Kdaj bo konec covidnih omejitev v zdravstvu?
29. 03. 2022 20.24V zdravstvenih domovih so še vedno v veljavi številne proticovidne omejitve. Družinski zdravniki nekatere storitve še vedno opravljajo po telefonu in elektronski pošti, čakalnice pa ostajajo prazne. In kdaj bodo zdravniki spet bolj dostopni? V Kamniku bodo ukinili triažo pacientov na vratih zdravstvenega doma, ki bo spet bolj dostopen tudi za nenaročene paciente. Večina covidnih ukrepov pa v zdravstvenih domovih za zdaj ostaja, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje.

Večina obravnav še vedno prek telefona in elektronske pošte, pacienti si želijo več osebnega stika
22. 02. 2022 20.12Odprti so nočni klubi, marsikje, tudi v primarnem zdravstvu, ni več treba izpolnjevati pogoja PCT, dostop do izbranih zdravnikov pa ostaja prepuščen telefonom in elektronski pošti. Kdaj se bomo torej vrnili v čas pred epidemijo tudi v zdravstvu? Varuhinja pacientovih pravic pravi, da bolniki pogrešajo in potrebujejo oseben stik z zdravniki. Minister Poklukar zato računa, da bi se zdravstvo že do sredine marca lahko vrnilo v stare tirnice.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Odbor DZ proti dodatnim izjemam od prepovedi obratovanja trgovin ob nedeljah
09. 09. 2021 15.24Odbor DZ za gospodarstvo je zavrnil predlog novele zakona o trgovini, s katerimi poslanska skupina nepovezanih poslancev (NeP) predlaga dodatne izjeme od prepovedi obratovanja trgovin ob nedeljah in dela prostih dneh. Proti so bili vsi prisotni člani odbora, ki so med drugim menili, da bi bil lahko zakon z novimi izjemami ustavno sporen.

Avtobusne čakalnice postale majhne vaške knjižnice
23. 07. 2021 19.38Avtobusne čakalnice v marsikaterem kraju samevajo ali propadajo. Tako je bilo tudi po kraških vaseh, dokler jih niso začeli spreminjati v čitalnice. Te nekoč zapuščene prostore so prostovoljno uredili in jih napolnili s podarjenimi knjigami. Nastale so majhne vaške knjižnice, ki so odprte ob vseh urah in vse dni v letu, obenem pa so postale zatočišča turistov in kraj druženja.

Nov potniški terminal na Brniku skoraj končan, prve potnike bo sprejel julija
27. 04. 2021 09.37Gradnja novega terminala na brniškem letališču oziroma razširitev obstoječega je v sklepni fazi. Naložba se odvija v skladu s časovnim in finančnim načrtom. Tako bodo prve potnike v novem terminalu sprejeli v prvih dneh julija, svečana otvoritev pa je načrtovana za 16. junij.

Črne številke ne utišajo ameriških nesoglasij o ukrepih proti pandemiji
19. 11. 2020 13.30Združene države so včeraj dosegle nov temačen mejnik, več kot 250.000 mrtvih po okužbi z novim koronavirusom, strokovnjaki pa napovedujejo strmo rast števila novih smrtnih žrtev, saj število okuženih narašča po vsej državi. Po ocenah bi lahko v prihodnjih mesecih umrlo še med sto in dvesto tisoč ljudi, kar bo odvisno od novih preventivnih ukrepov in tega, kako hitro bo cepivo pripravljeno za širšo uporabo.

V BiH spet več kot 200 novih okužb, na Hrvaškem 135
29. 09. 2020 16.27Na Hrvaškem so v preteklih 24 urah potrdili 135 novih primerov, preko 200 okužb so zabeležili v BiH, o 112 novih primerih poročajo iz Severne Makedonije, Srbija pa ob 65 novih okužbah opozarja na širjenje virusa v šolah. Na Hrvaškem bodo s predvajanjem tišje glasbe poskušali omejiti širjenja novega koronavirusa.

Bolnik ni nič kriv!
26. 09. 2020 12.21"Moja mama je bolnica z rakom. 19. avgusta je bila na ultrazvoku na Onkološkem inštitutu, kjer so ji povedali, da je rak napredoval, zrasel. A da vse informacije o nadaljnjem zdravljenju pridejo z izvidom. Do danes (op. 19. septembra) tega izvida še ni. Ko sem jih poklicala, so mi pojasnili, da so izvid poslali 14. septembra. Nisem vedela, da pošta iz Ljubljane na Štajersko potuje dlje kot na drugi konec sveta. Moja mama medtem čaka in sprašuje, kako naprej."

Poklukar: Stalno kroženje virusa bo naša realnost do učinkovitega cepiva
22. 07. 2020 21.36Svet UKC Ljubljana se je seznanil s pandemskim načrtom, ki so ga v največji slovenski bolnišnici pripravili za soočanje z novim valom koronavirusa. Za obvladovanje epidemije v primeru jesenskega povečanja števila obolelih med drugim iščejo dodatne prostore za ureditev ločenih čakalnic na urgenci, je pojasnil direktor UKC Poklukar. Kot je dejal, bo stalno kroženje virusa naša realnost vsaj do uvedbe učinkovitega cepiva.

Pandemija je razkrila težave ameriškega zdravstvenega sistema
06. 07. 2020 07.06Pred dobrim mesecem so na dan spominjanja, neuradni začetek poletja, splet preplavili posnetki zabav na jugu ZDA. Takrat se je New York šele izvijal iz viška pandemije, sedaj z juga poročajo o prenapolnjenih bolnišnicah, preobremenjenih zdravnikih in kopnenju zalog. Sobotni dan neodvisnosti je prinesel posnetke zabav z newyorških plaž, kljub opozorilom, da pandemija še zdaleč ni končana. Zdi se, da se ZDA vrtijo v začaranem krogu.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Dva nova primera okužbe, trenutno v bolnišnicah osem oseb
19. 06. 2020 10.18V Sloveniji smo v četrtek ob 902 testih potrdili dve novi okužbi z novim koronavirusom, in sicer v Ljubljani in Kopru. Skupno je tako v državi 34 oseb z aktivno okužbo. Dve osebi so včeraj sprejeli v bolnišnico, skupno je hospitaliziranih osem, od tega je ena v enoti intenzivne nege. V SB Jesenice so nam potrdili, da je 17. junija v skupnih prostorih bolnišnice moški kratek čas čakal na izvide brisa, ki se je pozneje izkazal za pozitivnega. Neposrednega kontakta z zaposlenimi ni imel, izvedli pa so vse ukrepe za preprečevanje prenosa okužb.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Javni potniški promet znova stekel: 'Hvala potnikom za osem tednov potrpljenja'
11. 05. 2020 06.10V Sloveniji je ponovno stekel javni potniški promet, ki je zaradi obvladovanja epidemije novega koronavirusa obstal 16. marca. Potniki morajo spoštovati več zaščitnih ukrepov, med drugim si morajo ob vstopu v vozilo razkužiti roke, med vožnjo pa nositi zaščitno masko. Minister Vrtovec in Dušan Mes, ki sta se z vlakom pripeljala iz Domžal v Ljubljano, sta bila zadovoljna z upoštevanjem navodil, tako potnikov kot zaposlenih. Potnikov zjutraj ni bilo veliko, zato niso imeli težav z vzdrževanjem razdalje.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.