čakalna doba

Na Gorenjskem in v Ljubljani tri mesece čakalne dobe za vozniški izpit
01. 04. 2025 17.59Župani občin zgornje Gorenjske so na koordinaciji na Bledu poleg problematike pomanjkanja kadrov v jeseniški bolnišnici obravnavali tudi dolge čakalne dobe za opravljanje vozniškega izpita na območju Gorenjske in Ljubljane. Čakalna doba znaša tri mesece, zato bodo župani dali pobudo ministrstvu za povečanje števila ocenjevalcev.

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško
22. 03. 2025 13.14Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Pred potovanjem v tujino pravočasno preverite veljavnost dokumentov
13. 12. 2024 10.47Pozor! Če se med božično-novoletnimi prazniki odpravljate v tujino, pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven dokument za potovanje v tujino. "Če je veljavnost dokumenta že potekla ali bo kmalu, pravočasno vložite vlogo za izdajo novega," opominjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

V celjski bolnišnici konec tedna prva operacija na odprtem srcu
04. 11. 2024 09.32V Splošni bolnišnici Celje bodo konec tedna operirali prvega pacienta v okviru delovanja oddelka za kardiokirurgijo. Kot so v celjski bolnišnici zapisali v sporočilu za javnost, operativna ekipa, ki jo vodi Tomislav Klokočovnik, za letos načrtuje izvedbo 50 operacij na odprtem srcu.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih
18. 10. 2024 12.5718. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Izgubila 65 kilogramov, odstraniti dala odvečno kožo: 'Občutek lahkotnosti'
04. 10. 2024 19.17Srečanje z abrahamom je bilo za Danijelo Fink Sotlar dvojna prelomnica. Takrat se je namreč odločila tudi za korenito spremembo življenjskega sloga, z zdravo prehrano in vadbo je izgubila neverjetnih 65 kilogramov. Ji je pa nato veliko težav povzročala odvečna koža, zato se je odločila za odstranitev. Kdaj je pacient sploh primeren za takšen poseg, kako poteka in kakšno je okrevanje? V novomeški bolnišnici smo se kirurškemu timu pridružili pri operaciji odvečne kože.

Čakalna doba za tiste z napotnicami zelo hitro se podaljšuje na 30 dni
01. 08. 2024 19.07Za paciente z napotnico zelo hitro se dopustna čakalna doba z dveh tednov podaljšuje na 30 dni. Tako namreč določa nov pravilnik, ki je stopil v veljavo, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da so se za podaljšanje odločili, ker izvajalci zdravstvenih storitev v dveh tednih pacientom pogosto niso uspeli zagotoviti obravnave. Zastopnik pacientovih pravic pa opozarja, da bolnike z resnim zdravstvenim stanjem daljše čakanje postavlja v slabši položaj.

Predor Karavanke znova odprt, zastoji so na primorski avtocesti
26. 07. 2024 13.32Vrhunec poletne sezone pomeni tudi poplavo pločevine na cestah; predvsem tiste, ki se vije v smeri morja. Zastoji so na primorski avtocesti na več odsekih med Uncem in Brezovico proti Ljubljani, pa tudi na štajerski avtocesti pred prehodom Šentilj proti Avstriji. Podobno je tudi pri naših južnih sosedih, kjer je gneča tudi na več mejnih prehodih. Na dveh mejnih prehodih tako tovorna vozila za izstop čakajo celo štiri ure.

Dolga pot do vozniškega izpita: na glavno vožnjo čakajo več kot dva meseca
05. 06. 2024 08.00Po dopolnjenemu 18. letu pomemben korak k samostojnosti za številne najstnike predstavlja vozniški izpit, ki je sicer postal tudi velik finančni zalogaj. Pot do opravljenega izpita pa se zaradi kadrovske stiske ocenjevalcev ponekod močno zavleče, na območju Nove Gorice kandidati za opravljanje teoretičnega dela čakajo več kot mesec dni, za glavno vožnjo več kot dva meseca. Kandidati čakajo tudi drugje po državi, v Mariboru 72 dni.

Med novimi obveznostmi med zdravniško stavko tudi spričevala za orožni list
03. 05. 2024 19.29Rekordni, večmesečni zdravniški stavki, kot vse kaže, še ni videti konca. Kvečjemu se v povezavi s stavko odpirajo nove fronte. Vlada je zdravnikom z novelo zakona o zdravniški službi naložila še več obveznosti, ki jih morajo opravljati med stavko. Med drugim morajo na primer, kot opozarja mladi zdravnik, urejati zdravniška spričevala za orožni list. Ali je stavka ob vseh omejitvah, ki jih zahteva vlada, sploh še stavka, se sprašujejo v sindikatu Fides in napovedujejo, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti. Ob vsem tem s svojo pobudo tudi Mladi zdravniki – da se nadure in nočno delo končno začnejo šteti v delovno dobo.

Zakaj bi ministrstvo podaljšalo dopustno čakalno dobo pri stopnji zelo hitro?
18. 04. 2024 13.03Ministrstvo za zdravje v predlogu pravilnika o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah med drugim določa podaljšanje dopustne čakalne dobe pri stopnji nujnosti zelo hitro s 14 na 30 dni ter določa dopustne čakalne dobe za nekatere posege. Kot pravijo, je razlogov več. V preteklem obdobju se je delež izdanih napotnic s stopnjo nujnosti zelo hitro najbolj povečal na račun zmanjšanja deleža izdanih napotnic s stopnjo redno. Drugi razlog pa je ugotovitev, da pri izvajalcih, ki ne beležijo nedopustno čakajočih pri stopnjah nujnosti hitro in redno, beležijo nedopustno čakajoče pri stopnji nujnosti zelo hitro.

Popoldansko delo direktorja celjske bolnišnice skladno z zakonodajo
18. 03. 2024 12.37Svet zavoda celjske bolnišnice se je na četrtkovi izredni seji med drugim seznanil s popoldanskim delom svojih zdravnikov, med njimi tudi direktorja Dragana Kovačića. Po mnenju strokovnih služb dodatno delo Kovačića izven bolnišnice ni bilo neskladno z veljavno zakonodajo.

Na Hrvaškem kloniranje mačk, psov in celo konjev
09. 03. 2024 15.32Si želite klonirati svojega hišnega ljubljenčka? Željo vam lahko, če ste pripravljeni odšteti malo bogastvo, uresničijo pri naših sosedih. Na Hrvaškem je namreč francoski znanstvenik François-Xavier Pellay odprl prvo evropsko kliniko za kloniranje živali. Klonirajo pa vse od mačk, psov, do konjev ...

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Na internistični prvi pomoči UKC Ljubljana porast bolnikov, čakajo tudi na hodniku
25. 10. 2023 17.27Na internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana te dni beležijo povečane obremenitve. Zaradi velikega števila bolnih, ki se nanje obračajo po pomoč, so se že minuli konec tedna zapolnile vse posteljne kapacitete na interni kliniki. Večino časa po vsaj 10 bolnikov zato čaka na hodnikih.

Tilen Lebar: Če se odločim za bolj varen način življenja, bom poučeval
19. 10. 2023 07.00Tilen Lebar se je začel s komponiranjem ukvarjati že v osnovni šoli, sočasno z učenjem saksofona, nadaljevalo pa se je v srednji šoli, kjer je imel veliko podporo svojega takratnega mentorja Petra Kruderja. Njegova pot se je nato nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ker si je želel še več znanja, pa se je tako kot mnogi tudi sam podal v tujino. Preselil se je na Nizozemsko, kjer sedaj živi in dela, načrtov, da bi se kmalu vrnil v domovino, pa nima. Prvotni razlog je seveda delo, a si poti ne zapira, pravi.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?
16. 10. 2023 00.15S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'
13. 10. 2023 13.45Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Zdravstveno storitev, ki jo plačamo, je pomembno dobiti v roku, kot se obljublja
09. 10. 2023 00.15Čakalne dobe ostajajo glavna težava našega javnozdravstvenega sistema. Ne samo, da so dolge, vse prepogosto so tudi daljše od zakonsko dovoljenih. Z novim letom se bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje prestrukturiralo v obvezno, ni pa še jasno, kaj bo to pomenilo za paciente.

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz
04. 10. 2023 06.00Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Nekdanji mož ne plačuje preživnine, kaj lahko storim?
04. 09. 2023 00.15Z dvema otrokoma se je znašla v nezavidljivi situaciji. Nekdanji mož je nehal plačevati preživnino, sama pa čedalje težje shaja iz meseca v mesec. Kaj lahko stori?

Belorusinja, ki je pobegnila z olimpijskih iger, zdaj lahko nastopa za Poljsko
07. 08. 2023 17.32Nekdanja beloruska sprinterka Kristina Timanovska, ki je spektakularno pobegnila z olimpijskih iger leta 2021 v Tokiu in zaprosila za azil, zdaj lahko nastopa za Poljsko. Šestindvajsetletnica je novico danes sporočila prek Instagrama in objavila ustrezno pismo Svetovne atletike.

Se s klimo izplača hladiti celo stanovanje? Kako bo s cenami energentov letos?
12. 07. 2023 06.00Klimatske naprave te dni delujejo vse dneve, brez njih je težko. In hlajenje prostorov pri dragih energentih drago stane. Pričakujete torej lahko višje položnice za elektriko. Cene elektrike so se sicer umirile, nekatere države beležijo celo negativne cene megavatne ure, tudi v Sloveniji je za trenutek bilo tako. A to še ni zagotovilo, da bomo plačevali bistveno manj, niti da bodo prihodnjo ogrevalno sezono cene energentov nižje. Je pa na morebitno krizo letos precej bolje pripravljen politični aparat v Bruslju. Evropska komisija države članice poziva, naj prihodnjo zimo ne znižujejo DDV. Zakaj?