Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije ter predstavniki ministrstva za notranje zadeve in ministrstva za zdravje so na današnjem sestanku po ocenah obeh pogajalskih strani zbližali stališča. A del policistov, ki stavka od 11. januarja, stavke še ne bo prekinil, saj čakajo še na odgovor vlade glede stavkovnih zahtev, pojasnjujejo v sindikatu.
Po ocenah predstavnikov notranjega ministrstva so bila današnja pogajanja, ki so se jih poleg sindikalne strani udeležili predstavniki ministrstva za notranje zadeve, policije in ministrstva za zdravje, izjemno konstruktivna. Pogajalski strani sta namreč uspeli zbližati stališča glede stavkovnih zahtev sindikata, so na notranjem ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič pa je pojasnil, da se je ministrski del pogajalske skupine približal njihovim zahtevam.
Med drugim so s predstavniki ministrstva za zdravje iskali rešitve glede pravilnika o poklicnih boleznih. To je namreč po Uroševičevih besedah še neizpolnjena zahteva iz stavkovnega sporazuma, ki so ga maja lani podpisali PSS, Sindikat policistov Slovenije in vlada. Šestmesečni rok za pripravo pravilnika z upoštevanjem specifike poklicnih bolezni v policiji je že potekel, s pokojninsko reformo pa je to z ministrstva za delo prešlo v pristojnost ministrstva za zdravje.
V sporočilu notranjega ministrstva pojasnjujejo, da so predstavniki ministrstva za zdravje na današnjem srečanju pojasnili faze in postopek priprave novega pravilnika in sindikatu zagotovili, da bodo v novem pravilniku, tako kot do zdaj, upoštevane specifike poklica policista.
Gorenak zagotovil, da odpuščanj ne bo
S predstavniki ministrstva za notranje zadeve pa so se med drugim pogovarjali o zmanjševanju števila zaposlenih v policiji. Po Uroševičevih besedah jim je notranji minister Vinko Gorenak na neki način zagotovil, da odpuščanj ne bo. Prav tako so od ministra dobili zagotovila, da ne bodo prenehali izplačevati delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, kar bi prav tako pomenilo kršitev omenjenega stavkovnega sporazuma, pojasnjuje Uroševič. Kot potrjujejo na notranjem ministrstvu, so sindikatu zagotovili, da se bo delovna uspešnost izplačevala tudi v prihodnje, a dodali, da bo tako razen v primeru dodatnega poslabšanja gospodarskih razmer.
Uroševič pa ob tem poudarja, da zagotovila predstavnikov ministrstev niso dovolj, saj lahko nekatera zagotovila daje samo vlada. Na podlagi vladnega sklepa, o katerih točkah se z njimi pogovarja minister in o katerih vlada, je namreč zagotavljanje sredstev za izpolnjevanje stavkovnega sporazuma v pristojnosti vlade, pojasnjuje Uroševič.
Vse odvisno od odgovora vlade
Tako je po njegovih besedah zdaj vse odvisno izključno od odgovora vlade. "Mi imamo zagotovila ministra, a dokler nimamo vladnih zagotovil, nimamo nič zagotovljenega," je dejal Uroševič. Po njegovih besedah tako čakajo na sestanek z vladno pogajalsko skupino, po njem pa se bodo lahko odločali, ali o morebitnem pristopu k sporazumu ali k zaostrovanju stavke. Stavke tako še ne bodo prekinili. Kot poudarja predsednik PSS, od vlade pričakujejo zagotovilo, da ne bo posegala v lani sklenjeni stavkovni sporazum oziroma da bo storila vse, da bodo sredstva za izpolnjevanje sporazuma zagotovljena.
Tudi o drugih stavkovnih zahtevah
Na današnjih pogajanjih so sicer med drugim govorili tudi o drugih stavkovnih zahtevah PSS, ki so v pristojnosti ministrstva za notranje zadeve. Kot povzemajo na notranjem ministrstvu, PSS namreč med drugim zahteva, da policisti v patruljah ne delajo sami, da se jim izplačajo vse nadure, ki so bile odrejene do 31. decembra lani, zahtevajo pa tudi, da notranje ministrstvo zagotovi izpolnjevanje minimalnih schengenskih standardov oz. reši problematiko kadrovskega primanjkljaja v enotah, ki skrbijo za varovanje zunanje državne meje.
Stališče policije in notranjega ministrstva je, da se morajo pri razporejanju policistov na delo v celoti spoštovati standardi za zagotavljanje varnosti policistov, da se pri odrejanju in izplačilu nadur upošteva delovnopravna zakonodaja in da policisti pri varovanju zunanje državne meje izpolnjujejo zahteve shengenskega pravnega reda, še navajajo na ministrstvu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.