Gospodarstvo

Kljub politični krizi potrjeni projekti privatizacije tečejo naprej

Ljubljana, 07. 05. 2014 13.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po odstopu premierke Alenke Bratušek, ki je povzročil politično negotovost v državi, se pojavljajo vprašanja o nadaljevanju napovedane privatizacije. Vsi pristojni z gospodarskim ministom na čelu zagotavljajo, da potrjeni projekti tečejo po začrtanih poteh.

Številni tuji potencialni vlagatelji se v času velike politične negotovosti v Sloveniji sprašujejo, kaj bo z napovedano privatizacijo. Vse pristojne institucije ob opozorilih tujih, da se ti postopki morajo nadaljevali, zagotavljajo, da potrjeni projekti tečejo po začrtanih poteh.

Gospodarski minister Metod Dragonja.
Gospodarski minister Metod Dragonja. FOTO: Miro Majcen

"Vsi prodajni postopki kapitalskih naložb potekajo nemoteno, v skladu s predvidenim terminskim načrtom in v skladu s sklepom DZ o prodaji 15 podjetij," so zatrdili v Slovenski odškodninski družbi (Sod), ki se po novem zakonu o Slovenskem državnem holdingu (SDH) pripravlja na vodilno vlogo v holdingu.

Podobno je danes na forumu obrti in podjetništva v prestolnici zatrdil gospodarski minister Metod Dragonja. "Projekti, o katerih je DZ že odločil, se lahko nadaljujejo," je dejal in tako po njegovem za te privatizacijske postopek realne možnosti ostajajo. "Pravni pogoji za to so. Vedno lahko to kdo ustavi, a vsa pooblastila ima SDH, ki lahko te pelje do konca," je dodal.

Na potrjenem seznamu so deleži v Adrii Airways, Adrii Airways Tehnika, Aerodromu Ljubljana, Aeru, Cinkarni Celje, Elanu, Fotoni, Gospodarskem razstavišču, Heliosu, NKBM, Palomi, Telekomu Slovenije, Terme Olimia Bazenih, Uniorju in Žitu.

Med njimi sta Helios in Fotona že prodana, za Gospodarsko razstavišče in Adrio Airways Tehnika teče postopek javnega zbiranja ponudb, v Elanu potekajo srečanja z investitorji, ki so oddali zavezujoče ponudbe, za Telekom se je nedavno iztekel rok za oddajo izjav o interesu, medtem ko so prodajni postopki z (izvedenimi) izbirami svetovalcev ali prodajnih komisij v pripravah pri Aerodromu, Cinkarni, Palomi in v Žitu.

Podjetja za prodajo
Podjetja za prodajo FOTO: 24ur.com

Politična kriza v državi, v kateri se še vedno ne ve, kdaj bodo predčasne volitve, vzbuja skrb, kaj bo s privatizacijo. V minulih dneh so tako predvsem iz tujine prišli številni pozivi, da mora država, za katero kaže, da je po recesiji z dvojnim dnom končno izplavala iz najhujšega, s temi postopki nadaljevati.

Država mora sicer v skladu z zakonom o SDH, ki je začel veljati 25. aprila, v treh mesecih pripraviti strategijo upravljanja naložb, o kateri bo na predlog vlade odločal DZ. Na ministrstvu za finance so takrat napovedali, da bodo to storili prej, a skorajšnji razpad vlade po odstopu premierke Alenke Bratušek to in s tem povezane postopke postavlja pod vprašaj.

Politične stranke, tudi znotraj koalicije, so imele namreč na dosedanje poteze vlade in na njene načrte glede privatizacije družb v delni ali popolni državni lasti različne poglede. To pa bo, kot je običajno, tudi predmet predvolilnih tem.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kirbi_Bundi
12. 05. 2014 06.45
NEZASLIŠANO Pomoč utajevalcem davkov s strani ministra Carinska uprava in Tržni inšpektorat trdita, da nimata pooblastil, da bi lahko nadzirali dimnikarske izvajalce na terenu, saj nekateri izvajalci še vedno izstavljajo delavne naloge brez serijskih številk. S takšnim načinom poslovanja pa ni možna sledljivost o opravljenih storitvah, zato prihaja do velikih utaj pokasiranega DDV v škodo RS. Minister, ki vodi MKO izhaja iz stranke SD in se mu ne zdi vredno, da bi to uredil. Prav tako je MKO podaljševalo koncesijske pogodbe dimnikarskim podjetjem oziroma lastnikom kateri so hudo kršili pogodbe, ko so širom po Sloveniji nezakonito zaračunavali prevozne stroške po nekod celo 38 € samo za prevoz in plus ostalo storitev. Nikakor ne moremo razumeti sedanjega ministra, da je podaljševal koncesije kljub temu, da je nekje 13% oškodovanih tudi SD-jevih volilcev.
JožeG
07. 05. 2014 18.33
+6
»Številni tuji potencialni vlagatelji se v času velike politične negotovosti v Sloveniji sprašujejo, kaj bo z napovedano privatizacijo. Vse pristojne institucije ob opozorilih tujih, da se ti postopki morajo nadaljevali, zagotavljajo, da potrjeni projekti tečejo po začrtanih poteh.« Pravilno bi moralo pisati: Vse potencialne hijene iz tujine se sprašujejo, kaj bo s poceni plenom, na katerega prežijo v nizkem štartu. Naši bečki konjušari pa tem hienam servilno obljubljajo, da bodo dobile vse, kar so si zaželele in jim lezejo globoko v r.i.t. Potrjeni projekti tečejo po začrtanih poteh. Sluz, ki je za male pare prodala slovenski Lek pa so nastavili, da bi hijenam olajšala delo. Mediji o tem pišete, kot da se dogaja nekaj najbolj normalnega in samoumevnega. Fuj.
Uporabnik565636
10. 05. 2014 12.21
mijavci
07. 05. 2014 17.06
+5
Ma meni ta Dragonja zgleda kot en mečkač, nobene energije v njem, cinca sem in tja na koncu pa nobenega učinka. Rabimo človeka ki bo dajal jasna navodila, odločnost da udari po mizi in da so na koncu tudi vidni rezultati. To sedaj pa ni vseskupaj nič.
zvit kot presta
07. 05. 2014 15.19
+10
Seveda prodaja državnega premoženja sodi v okvir vladnih "tekočih poslov". V žepe jim bo TEKEL denar.
arthur1982
07. 05. 2014 14.54
+5
Kljub politični krizi mešetarji mešetarijo in molijo, da bi trajala čim dlje.