

V ameriški zvezni državi Teksas so danes kljub protestom usmrtili 46-letnega mehiškega državljana Edgarja Tamaya. Mehiška vlada je usmrtitvi nasprotovala, ker da obsojenec ni bil deležen ustreznega dostopa do konzularnih storitev. Gre za prvo usmrtitev v Teksasu letos, ki so jo izvedli potem, ko je vrhovno sodišče zavrnilo začasno odložitev.
Usmrtitev je bila sprva predvidena ob polnoči po lokalnem času, a so jo zakasnili, saj so zaporniške oblasti čakale na odločitev vrhovnega sodišča. To je na koncu sporočilo, da je zavrnilo začasno odložitev.
Vrhovno sodišče je v primeru Tamaya odločalo tako o konzularni pritožbi, kot tudi pritožbi njegovih odvetnikov, da ga ne smejo usmrtiti, ker ni prišteven. Vrhovno sodišče ZDA je namreč prepovedalo usmrtitve duševnih bolnikov in mladoletnih oseb. Zvezno prizivno sodišče je pritožbo o duševnih motnjah obsojenca zavrnilo, ker naj bi bila vložena prepozno.
Tamayo pred usmrtitvijo s sredstvom pentobarbital v zaporu Huntsville ni želel dati izjave. Prisotni so bili njegova mati in štirje sorodniki njegove žrtve.
Lani v Teksasu usmrtili 16 obsojencev
Teksas je lani usmrtil 16 obsojencev, Tamayo pa je bil letos prvi. Na smrt so ga obsodili, ker je pred 20 leti ubil policista, ki ga je vklenjenega peljal v zapor potem, ko so ga aretirali zaradi ropa. Tamaya niso preiskali dovolj dobro in je obdržal skrito pištolo, s katero je ustrelil policista in za kratek čas pobegnil, dokler ga niso spet prijeli.
Teksas pa pri tem o aretaciji ni obvestil mehiškega konzulata, kar od ZDA zahteva članstvo pri Dunajski konvenciji o konzularnih odnosih. Tujcu je treba po aretaciji povedati, da lahko stopi v stik s konzularnimi predstavniki svoje države za pravno pomoč. Teksaške oblasti so Mehičane obvestile šele na začetku sodnega procesa proti Tamayu.
Vsaj odlog usmrtitve je od Teksasa zahteval državni sekretar ZDA John Kerry z opozorilom, da bo primer lahko negativno vplival na postopke z ameriškimi državljani v tujini. Teksas ga je zavrnil, kot je zavrnil tudi Mehiko. Iz urada guvernerja Teksasa Ricka Perryja so sporočili, da ni pomembno, od kje prihajaš, če zagrešiš zločin v Teksasu, si podvržen teksaškim zakonom.
Vrhovno sodišče ZDA sicer doslej zveznih držav še ni prisililo, da spoštujejo mednarodne pogodbe in sporazume. Po letu 2004, ko je Meddržavno sodišče v Haagu odločilo, da ZDA kršijo Dunajsko konvencijo z usmrtitvami brez pravočasne pravne pomoči tujcem s strani njihovih konzulatov, je vrhovno sodišče sporočilo, da mora najprej zvezni kongres sprejeti ustrezen zakon.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.