

Malce ljubosumja nikoli ne škodi, saj z njim povečujemo partnerjevo samozavest. Številnim ljudem ni namreč prav nič všeč, če jim partner ves čas zagotavlja, da na njih ni prav nič ljubosumen. Ob tem se lahko poraja občutek, da niso ljubljeni in zaželeni. Obstajajo pa tudi številne ženske in moški, ki radi izzivajo svoje partnerje s tem, da se ves čas ozirajo za privlačnimi osebami v bližini ter s tem negativno vplivajo na stabilnost zveze.
Ljubosumje v zvezi vedno predstavlja nezaupanje. Lahko postane tudi glavna tema pogovorov med partnerjema, kar za nikogar ni dobro. Ljudje so načeloma razumni, toda ko gre za ljubezen, se pogosto obnašajo nerazumno. Ljubosumje izvira iz resničnih ali izmišljenih strahov. Morda nas je strah, da bi nas ljubljeni zapustil ali da bomo izgubili njegovo ljubezen. Morda se bojimo ponižanja – v razmerju ali v očeh naše bližnje okolice.
Ljubosumje je treba vedno reševati takrat, ko se pojavi, čeprav to ni povsem enostavno. Precej je takšnih, ki jih ljubosumnost razjeda, pa jo kljub temu dobro prikrivajo. Pri nekaterih ljubosumnost takoj opazimo, vendar se o njej ne želijo odkrito pogovarjati.

Strokovnjaki svetujejo: "Če ste ljubosumni, vam mora biti jasno, da tega ne boste mogli dolgo prikrivati. Spopadite se z realnostjo. Razmislite o stvareh, ki spodbujajo ljubosumje in se vprašajte, kako realna je grožnja za vašo zvezo. Kateri so resnični dokazi, da je vaše partnerstvo v nevarnosti? Razmislite tudi o svojem ravnanju, kadar vas prevzamejo občutki ljubosumja. Čim prej morate razčistiti, ali ste upravičeno ljubosumni. Če ste, potem se je treba partnerju postaviti po robu, v nasprotnem primeru pa raziščite, kje so vzroki za vašo ljubosumnost, nato pa jih kar najhitreje odpravite. Ljubosumnost je namreč izjemno nevarna, saj močno zmanjšuje možnosti za zdravo in srečno zvezo med partnerjema."
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.