Gre za prvo izstrelitev vesoljske rakete in vesoljske ladje v novem tisočletju. Kitajska je pozdravila začetek 21. stoletja z izstrelitvijo druge vesoljske ladje brez posadke in tako zaznamovala nov napredek v kitajskem vesoljskem programu. Polet naj bi trajal sedem dni. Po besedah kitajskih predstavnikov se na krovu nahajajo živali in različen biološki material, ki ga je prispevala kitajska akademija znanosti. Živali najbrž niso velike, saj se po nekaterih podatkih nahajajo v treh kletkah, ki so postavljene v pristajalnem odseku plovila. Na krovu vesoljske ladje naj bi se med poletom izvajali tudi fizikalni in astronomski poskusi.
Ladja je pravzorec plovila s posadko in je podobna ruskim vesoljskim ladjam iz serije Sojuz. Ima tri glavne odseke: orbitalni odsek, odsek s posadko in pogonsko-instrumentalni odsek. Kitajci so izstrelitev uresničili brez napovedi datuma poleta, nedavno so sporočili le, da bo do dogodka prišlo januarja letos.
Opazovalci v Pekingu ne izključujejo, da bo prvi kitajski kozmonavt poletel že prihodnje leto. Morda bo vmes le še en poskusni polet brez posadke. Kitajska namerava do leta 2005 v vesoljski ladji vrste shenzhou v vesolje izstreliti prve kitajske vesoljce imenovane "taikonavte" (taiko pomeni vesolje po kitajsko). Oblika plovila shenzhou je podobna ruskemu vesoljskemu plovilu sojuz znano pa je tudi, da je Kitajska že pred leti od Rusije kupila pristajalni odsek plovila sojuz, ki ga je najbrž uporabila pri razvoju lastne vesoljske ladje. V notranjosti plovila Shenzhou naj bi bilo prostora za tri vesoljce.
Prvi, zdaj že zgodovinski polet kitajskega vesoljskega plovila brez posadke so brez kakršnekoli napovedi uresničili novembra 1999. Takrat je plovilo med 21-urnim poletom 14-krat obkrožilo Zemljo.
Več o kitajskih poletih lahko preberete strani http://www2.arnes.si/~ssdszaj1/vesolje/navtika/kit/921-1/