Gospodarstvo

Se kuha trgovinska vojna?

Peking, 05. 06. 2013 11.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kitajska vrača udarec Bruslju, ki je uvedel začasne uvozne dajatve za kitajske proizvajalce solarnih plošč, in uvaja preiskavo evropskega vina. Trgovinski spor med pomembnima partnericama se tako dramatično zaostruje.

Potem ko se je Evropska komisija v torek odločila za uvedbo začasnih uvoznih dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč, je Kitajska danes vrnila udarec Bruslju. Peking je sprožil protidampinško preiskavo evropskega vina. Trgovinski spor med pomembnima partnericama se tako dramatično zaostruje.

Kitajska je sprožila protidampinško preiskavo evropskega vina.
Kitajska je sprožila protidampinško preiskavo evropskega vina. FOTO: Reuters

"Kitajska vlada je sprožila protidampinško preiskavo in preiskavo glede subvencij za vino iz EU," je povedal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino Šen Danjang. Več podrobnosti ni izdal, je pa dejal, da Kitajska "močno nasprotuje" odločitvi Bruslja. Carine je označil kot "nepravične davke".

Analitiki ocenjujejo, da bi lahko spor prerasel v trgovinsko vojno. "Kot kaže, obstaja grožnja trgovinske vojne," je dejal partner odvetniške pisarne Dechert LLP China Tao Džingdžou. Meni, da to ne bi bilo v interesu nikogar.

Ekonomistka pri banki Societe Generale v Hongkongu Jao Vei se strinja, da odločitvi EU in Kitajske kažeta na vse večje napetosti med stranema. "Spor se nedvomno zaostruje," je dejala. Kitajska je druga največja trgovinska partnerica EU.

Rösler je pozval k pogajanjem, s pomočjo katerih bi se izognili totalni trgovinski vojni, ki bi lahko prizadela tudi druge sektorje. "Komisija ima še vedno možnost, da se odloči za pogajanja in se izogne trgovinski vojni med EU in Kitajsko," je dejal minister.

Evropska komisija se je za uvedbo šestmesečnih uvoznih dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč odločila kljub nasprotovanju večine članic EU. Ukrep začne veljati v četrtek. Prvi mesec, torej do 6. avgusta, bo dajatev 11,8-odstotna, nato pa 47,6-odstotna.

Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht je dejal, da ne gre za protekcionizem. Komisija se je za takšen ukrep odločila zaradi dampinga, torej zato, ker kitajski proizvajalci svoje izdelke v EU prodajajo prepoceni, pod tržno vrednostjo proizvoda oziroma pod proizvodno ceno, ter s tem kršijo evropska pravila in škodijo evropskemu gospodarstvu.

Spor med EU in Kitajsko se zaostruje.
Spor med EU in Kitajsko se zaostruje. FOTO: Reuters

Francija in Nemčija sta bili pri tej odločitvi razdeljeni. Medtem ko je Pariz uvedbo dajatev podprl, je Berlin tej potezi nasprotoval. Nemški minister za gospodarstvo Philipp Rösler je ocenil, da gre za veliko napako, v Parizu pa so menili, da gre za "uravnoteženo in odgovorno" odločitev.

Da je Kitajska za tarčo izbrala vino, je po mnenju analitikov jasen signal – Francija je bila lani največji posamezni dobavitelj vina na Kitajsko. Po podatkih kitajskih oblasti so ga prodali za 140 milijonov litrov v vrednosti dobrih 600 milijonov evrov.

EU zavrača očitke Kitajske

EU je zavrnila očitke Kitajske, da z nezakonitimi subvencijami pomaga vinarjem pri izvozu. "Ni takšnega dampinga ali subvencij v vinskem sektorju v Evropi, ko pride do izvoza vina na Kitajsko," je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Olivier Bailly. Pojasnil je, da ima Kitajska kot vsaka druga članica Svetovne trgovinske organizacije možnost sprožiti preiskavo, pri čemer je opozoril, da mora ta potekati v skladu s pravili.

Francoski kmetijski minister Stephane Le Foll je prepričan, da je odločitev Kitajske neutemeljena, saj da proizvajalci vina iz EU niso imeli koristi od nobenih subvencij, ki bi jim omogočile konkurenčno prednost pri izvozu.

Francija, ki bi zaradi poteze Kitajske največ izgubila, je evropske partnerice pozvala, naj se hitro poenotijo in zavzamejo enotno stališče do odločitve Kitajske. Oblikovanje enotnega stališča bo verjetno težek zalogaj. "Predsednik Francois Hollande je izrazil željo, da bi komisija organizirala sestanek predstavnikov držav članic, ki bi poskušali doseči enotno stališče, pri čemer bi upoštevali solidarnost," je povedala tiskovna predstavnica francoske vlade Najat Vallaud-Belkacem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (87)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SMRDIsmrdiSMRDI
10. 06. 2013 08.11
....in zaprli bodo vse kitajske restavracije v EU.......teško nama.....bom pa pr Jovotu jedu!
volek
09. 06. 2013 08.33
+1
Vsako leto grem vsaj enkrat v provinvo Guangdong, najbolj industrijsko razvito na Kitajskem. Napredek je ogromen, tudi v standardu prebivalstva. Kar na novo zgradijo je supermoderno, restavracije so zvečer polne ljudi, tudi mladina ima denar za to, kar se pri nas redko vidi. Zanimivo je dejstvo, da se v ogromnih butikih v katerih se prodajjo tekstilni in obutveni izdelki znanih in izredno dragih evropskih proizvajalcev drenja ogromno mladih seveda iz družin srednjega sloja in bogatih. Neverjetno je to dejstvo. Izredno se krepi srednji sloj, nepismeni delavci, ki prihajajo v Guangdong iz tisoče km oddaljenih krajev pa so slabo plačani, živijo v getih, skoraj bi jih lahko imenovali novodobni sužnji.
Miha1972
06. 06. 2013 16.41
+2
bodo vsaj evropska podjetja zopet mela delo. malce maj bo dobička, ljudje bodo imeli delo in posledično plače,Bomo pa imeli vsak kakovostne izdelke. Kot je komentator povedal iz vsake vojne pridejo zmagovalci samo bankirji
BremzPenzl
05. 06. 2013 19.17
+7
Ko se bojo celice podražle se bo pa vino pocenilo. Jeb.. ti sončno energijo, sedaj bo prevladovala špricer energija. Baje je to tudi obnovljiv vir.
Biofanatik
05. 06. 2013 18.50
+10
Že eno leto nazaj sem reku da je treba meje nazaj zapret , carine uvest itd
Migremonadob
06. 06. 2013 08.30
+2
Ne ker moramo biti svobodni pa to... brez mej prost pretok blaga, uvoz sranja ni da ni pa to ....
lightning
05. 06. 2013 18.06
+6
tale blokada EU ne bo dolgo zdržala...je pa pohvalno da je do nje sploh prišlo... če ne bi EU ukinila vse omejitve uvoza iz kitajske, bi velik del EU gospodarstva preživel, ne pa da je bankrotiral...in s tem so seveda evropejcem ukinili delovna mesta, zmanjšali BDP in prihodke prebivalcev EU... morš pri tem gledat širšo sliko...z naupi kitajske robe uničujemo naše gospodarstvo!
Aleander_
06. 06. 2013 14.11
+4
res je, ampak uničujemo se sami. Kdo pa pravi, da moramo kupovati v textilnih diskontih majico po 1,5 EUR, namesto da plačamo v Sloveniji izdelano majico po 15? Spomnim se, ko je moja mama kupila očetu za RD rjav pulover v Rašici - bil sem nekje v 5.razredu OŠ. In v 2.letniku SŠ sem še jaz ta pulover nosil kar nekaj časa, pa nismo bili ravno brez denarja, ampak mi je bil všeč ter niti približno ni izgledal znošen tako, kot kitajska roba po 3 mesecih uporabe...
Helix Nebula
05. 06. 2013 17.04
+10
oni nas bolj rabijo... njihovi ljudje so prerevni da bi kupovali...
minimalisch
05. 06. 2013 17.37
-4
pa daj ne bluzi 300mio, imajo že srednjega sloja..
Misija1
05. 06. 2013 21.41
+4
@minimalisch: Imajo srednjega sloja ja, ki pa ima place krepko pod standardi se najrevnejsih evropskih drzav! Srednji sloj na kitajskem zasluzi mesecno okrog 100 do 150 dolarjev! In za ta denar ne delajo 8 ur, pac pa 16! Brez da se lahko pritozujejo, ker bo delodajalec hitro nasel zamenjavo ki bo delala tudi 17 ur za ta denar! Kitajska je prevec odvisna od izvoza in uvoza. Ker jih je toliko, morajo uvazat vec kot 75 procentov hrane! To normalno ni dobro, ker pomeni, da tricetrt naroda ni preskrbljenega, ce pride do resnih konfliktov, tudi ce samo ekonomskih. Izvoz pa spet predstavlja vec kot 70 procentov kitajskega BDP-ja. Brez nas, brez Evrope in ZDA, ki smo najvecji trg za njih, propadejo. Kitajska je postala velesila zadnjih 10 let, ko so zaceli masovno kopirat vse mozne izdelke in nato delat svoje kopije oz. verzije, ter jih prodajat na nas trg. Pred 20 leti Kitajska ni bila niti pikica od tega kar je sedaj! In ker je tako odvisna od izvoza, bo slej kot prej ta mehurcek pocil. Se nobenemu ni kapnilo, zakaj ravno Kitajci na veliko vlagajo v ZDA ko pride tam do nihanj v ekonomiji?! Ce se sesuje trg ZDA, pade kitajska proizvodnja in izvoz, ter s tem celotna ekonomija!
aaaaaa122121
10. 06. 2013 10.17
+1
kitajci kopirat, hehe koopirajo ja, izdelke katerih proizvodnjo so zahodni managerji preselil na kitajsko:) tut če kopiraš je jasno da iste kvalitete nikoli ne boš dosegel, in tega se zavedajo sami, hehe a boste učil nekoga, ki je nekajkrat letno na kitjaskem:) misija prideš preverit dejstva:) pusti email:)
aaaaaa122121
10. 06. 2013 10.19
kitajska ima v sebi in indiji, zaenkrat še rastoči trg, ki je pa večji kot ves ostali svet skupaj, in če vemo da polovica kitjacev tudi elektrike nima v domovih, je možnosti za razvoj ogrmono, pa še 15 let nazaj je 80% gospodinjsketv ni imelo elektrike, kar se pa gradnji jezu treh sotesk drastično spreminja, in kitjaska bo sama sebi kamlu največji trg, večji kot eu in zda skupaj:)
tantadruj1
05. 06. 2013 16.24
+6
ja res. bolj bi se evropejci morali združiti in proizvajati zase. tudi cena bi padla, če bi večino sami naredili. delovna sila je, znanje tudi, surovine vprašanje... no, kakorkoli, po moje so izsiljevanje eden drugega ne bo dobro končalo. sicer pa, je res da pol preveč predmetov imamo, brez katerih bi lahko mirno živeli. včasih se temu reče napredek, včasih razvada.
le.professionnel
05. 06. 2013 16.12
+4
Itak je vse v k...valjda,da bi človek raje podpiral slo podjetja,po drugi strani pa,ko plačaš račune in hrano,ostane par eur,situacija te prisili kupit kitajsko robo,drugače bi človek podpiral slovenska podjetja...
akt4you
05. 06. 2013 15.49
+3
Kdo pa je rekel, da moramo kupovati kitajsko robo. Saj nekako sploh ne vem, kaj je z ljudmi narobe, da kupujejo (v veliko primerih tudi zdravju škodljive) kitajske ponaredke.
appollyon
05. 06. 2013 15.53
+6
Cena ljudi pripelje do tega, da ne gledajo na kvaliteto ampak kvantiteto, poleg tega pa to kitajsko početje pripelje do tega, da je na policah 90% kitajskih izdelkov, ostalih pa veliko manj in so veliko dražji!
plotter123
05. 06. 2013 15.55
+4
ti pa res nisi pri zdravi pameti najbrže si eden od današnjih zborovalcev pred sodiščem v LJ. Torej dragi moj ugasni računalnik pa internet in tv ker je ČISTO VSE NAREJENO NA KITAJSKEM , pa čeprav ima nalepko Apple oz iPOD iPhon LG, Samsung , Marantz in tako dalje VSE je narejeno v AZIJI. Seveda pa kot zvest SDS-ovec nikoli nisi razumel pojma globalizacije.
kobajagi
05. 06. 2013 16.41
+4
plotter...tezave? kitajska roba in sds mata bolj malo skupnega..
minimalisch
05. 06. 2013 17.43
+4
treba je ločit kitajski fake, pametnega telefona ali samsunga razvitega v koreji in narejenega v tovarni po standardih korejske firme..
damekk
05. 06. 2013 15.44
-4
kitajska eu skoraj ne rabi, medtem ko eu kitajsko zelo rabi. mi smo zelo nepomembni playeri in če gledamo da bdp konstantno pada, njim pa skokovito raste, lahko vemo kako bo stanje čez 10, 20 let...
appollyon
05. 06. 2013 15.56
+7
Glih obratno! Kitajska je zelo odvisna od Amerike, EU in drugih! Kitajci nimajo svojega razvoja, se pravi kradejo ostalim, predvsem tistim ki so postavili firme na kitajskem! poleg tega uvozijo 70% hrane, iz EU, Us, J.amerike. Še poleg tega pa 98% kitajskih izdelkovizvozi, predvsem v EU in US,..
damekk
05. 06. 2013 16.09
-1
Tako je bilo včasih. Danes so plače kitajske šivilje tudi po 350$. Skoraj vse vlagajo nazaj v razvoj, pri tem jim izdatno pomaga država. Trenutno so na področju proizvodnje in prilagodljivosti praktično najboljši na svetu. Medtem ko se eu ukvarja z birokracijo in mešanjem megle, oni delajo biznis. Zakaj misliš, da eu stalno nabija milijardne kazni velikim korporacijam ala Microsoft, Google, Apple? Da sploh lahko financiramo "projekte" in hranimo sistem. Dokler je v eu kupna moč smo še zanimivi in firme vztrajajo kljub nemogočim razmeram, vendar se bodo s takim trendom hitro premešale karte. Kitajski BDP za Q1 letos je padel na 7.7% in so izvedli številne ukrepe, da bi to popravili. Pri nas pa je -3.3% in se delamo francoze.
Misija1
05. 06. 2013 21.50
+3
@damekk: To kar si napisal, ni niti logicno, se manj pa resnicno. EU rabi Kitajsko samo zato, da lahko nasi tajkuncki tam furajo svoje fabrike, kjer delajo kitajcki za bore malo denarja. Tako dobijo poceni delovno silo, da tajkunckom ostane cimvec denarja. Rezultat: 1 Evropski delavec nima sluzbe, 1 Kitajski pa jo ima! Tajkuncek pobere ogromno denarja ker ima poceni delovno silo na Kitajskem, Kitajska pa manj brezposelnih. Seveda na drugi strani tudi 1 Kitajski šef lepo pokasira, oziroma si evropski tajkuncek in kitajski šef neke firme, lepo porazdelita denar. Nasanka pa evropski delavec ki se mu s tem odžre delovno mesto! In pa ne pozabi, Kitajski BDP je odvisen od izoza in to vec kot 70 procentov! Vec kot 80 procentov izoza predstavlja EVROPSKI in AMERISKI trg. Rezultat? Ce hipoteticno propade evropsko gospodarstvo, ali pa da se blokira kitajske izdelke, pade Kitajski BDP za sigurno med 20 - 30 odstotkov! Pristej k temu se ameriski trg. Za konec ti povem se en fakt - Kitajska je drzava ki je popolnoma nesamozadostna. Dejansko so redke drzave na svetu samozadostne, se pravi da so se zmozne samooskrbovat z vsemi nujnimi dobrinami, ampak kitajska je VRH tega. Cca. 75 procentov hrane morajo uvozit in ne bos verjel, vecino tega ravno iz Evrope ;) ce zelis, ti postrezem se kaksno cesnjo na vrh torte, da bos videl, da so fakti drugacni kot si jih zamisljas ti! Evropsko gospodarstvo ni odvisno od Kitajske, niti malo! Evropsko gospodarstvo je zraven amerike, ze par stoletij gonilna sila razvoja. Evropa pac ne rabi kitajskih izdelkov, saj so le-ti vecinoma ravno evropska ali ameriska kopija. Kitajska pa se kako potrebuje Evropo in nas trg!
DeBill
05. 06. 2013 15.25
+17
Pojma nimate o čem govorim. Vsi fotovoltaični moduli se še sedaj delajo na kitajskem, ppri nas jih sestavljajo in je MADE IN EU. Zaslužki so ogromni in jasno je, da jim hodimo po živcih. V branži kjer delam, bodo vsi kitajski delavci kmalu plačani bolje kot pri nas, večina jih je že sedaj. Določene pokrajine imajo plače od 800Eur navzgor, ratujejo dragi in selijo proizvodnjo v Bangladeš recimo. Slovaki, Romuni, Bolgari, Moldavci in podobni delajo mnogo ceneje. Problem je, ker v EU ni več te vrste industrije, zagnati nazaj, če nimaš v naprej dogovorjene količine pa je strašansko drago. Ta strošek je pri njih plačala država. Telekomunikacijski gigant Huawei je državni, ZTE privaten, tam je podjetje z 2000 zaposlenimi malo, z 200 pa mikro. Lastnikov mikro podjetij veliko, so proti nam v Sloveniji kar bogati, privoščijo si Audije, Porshe, Mercedese, ipd, pa ne replik ali baby, luksuzna potovanja ipd. Tudi vinček, jasno. To, da je pri nas propadla Iskra, ki je bila celo za Taiwan in J. Korea pojem firme, da so jo pokradli in uničili je katastrofa. Zagnala se ne bo nikoli več, kajti pomoč države je v EU PREPOVEDANA: Niso krivi kitajci, zasrali so naši politiki, tako pri nas, kot v EU, dovolili so selitev kapitala, ki je globalen, delo pa pač ne.
starakadilka
05. 06. 2013 15.36
+3
Točno tako je. moj sorodnik je bil v Iskri kar na vidnem položaju. neprestano so potovali na Kitajsko. Pa veste v kateri stranki so bili. pri krščanskih demokratih. tako da se ve, kdo nas je prodal.
appollyon
05. 06. 2013 16.00
+1
Ni problem samo v tem, kitajska krši trgovinske sporazume, ko špekulira z žlahtnimi kovinami, in kot sam tudi vem, če postaviš firmo na kitajskem, dobiš surovine 10x ceneje kot pa če jih izvoziš! In to ne štejem transporta! Kar pa je očitno kršenje sporazumov, kar pa kitajcem ni nič tujega! Do danes niso plačali niti ene kazni za kršenje patentov, ki so jih veselo kopirali in prodajali! Najbolj smešno pa je ker to spodbuja vlada, in če si bil kdaj na kitajskem v kakšni industrisjki coni, kjer obratujejo tuje firme, boš poleg videl firmo, ki izdeluje popolnoma enake izdelke, samo z drugim imenom in ukradenim patentom!
plotter123
05. 06. 2013 16.01
+7
BRAVO drži kot pribito , največji lastnik iskre je Dušan Šešok , bil je v petrletovi vladi ne vem kaj že skratka firmo z tedaj 35.000 delavci je spravil na boben , danes jih je notri še tam okoli 500
Migremonadob
06. 06. 2013 08.35
+2
EricFlat
05. 06. 2013 15.11
+17
Saj je prav, da se da carina na uvoz. Nekako bo potrebno zaščititi domačo industrijo, drugače bomo ostali brez dela. Žal pa vsi ne moremo biti zaposleni v javni upravi.
ietsspesiaals
05. 06. 2013 15.10
+10
js bi prepovedov uvažat kakršne kol izdelke iz kitajske :)
Lutzenkirchen
05. 06. 2013 15.59
+0
plotter123
05. 06. 2013 16.00
+2
ugasni računalnik je kitajski če pa ni čisto cel je pa vsaj chipset, processor, memorija, display
kobajagi
05. 06. 2013 16.43
DR. RNR
05. 06. 2013 15.04
+4
Jah,kitajčki imajo dober okus,francoska vinčka...če nimamo tukile več keša za zapravljat,kaj šele za en mal luksuza...,tam se pa zgleda standart popravlja,če bo šlo tko naprej,bomo hmal delal za kitajčke...
DeBill
05. 06. 2013 15.28
+7
Že delamo za Kitajčke, če ni komu to jasno!
kolcamož
05. 06. 2013 14.27
+16
bojim se da zadaj ni kaj drugega..............vojna pa vsekakor bo..............ameri komaj čakajo in celo podpihujejo,tudi monsanto bo prišel na druga vrata v eu
volek
05. 06. 2013 14.24
+3
Kitajcvi spijejo letno manj vina kot Slovenci in to količinsko. Po litru zaužitega vina je povprečen Kitajec tako pijan, da mora na pumpanje želodca in 2 dni ne pride k sebi, če sploh preživi. Imajo pa dobro vino Great wall se imenuje. Ker ga ne uživajo v trgovinah dobiš tudi po 10-15 let staro vino, cena pa je za buteljko kar precej draga, preko 70RMB. Pijejo pa več pivo, ki je za naše pojme navadna voda. Ima malo več alkohola kot naše brezalkoholno.
cemkcku4
05. 06. 2013 14.08
+19
Lani(ali predlani) je Pivovarna Laško uspešno poslala poskusno pošiljko piva na kitajsko tržišče.Ko pa je bila poslana druga serija( torej za pravi denar) pa so jo kitajci držali v carinski zoni, dokler ni potekel rok uporabe in jo nato zavrnila.Evropa bo pač morala prej ali slej Kitajski pokazati, da vkljub Kitajskemu presežku izvoza nad uvozom v EU, ne bo počela kar pač želi.
DeBill
05. 06. 2013 15.30
+4
Kitajci so držali pošiljko v coni tudi, ko so jo pošiljali ven, ni pomagalo nič, ko pa smo jo disputali in začeli vnovčevati zavarovanje, pa so jo takoj sprostili, vendar prepozno. Bila je panika, malo so jokcali, danes gre vse preko v največ dveh dnevih.
Rahan
05. 06. 2013 14.01
+55
EU mora umaknat vse tovarne iz Kitajske nazaj na področje EU in službe za Evropejce!
aaaaaa122121
05. 06. 2013 14.17
+14
hehe da bi se managerji odpovedal veliko večjim dobičkom, za rajo, potem nikoli ne bi šli na kitajsko, to je naerno uničevanje eu, da bomo sprejel ZDE pa to.
EricFlat
05. 06. 2013 15.13
+8
Zato pa je treba obdavčiti uvoz. Potem managereji ne bodo mogli več delati takšnih dobičkov na račun delavcev.
gulmor
05. 06. 2013 13.50
+20
Trgovinska vojna je že dolgo v teku. In Evropa v njej izgublja. Kitajska nas dampira, ZDA preplavljajo svet s sveže natisnjenimi dolarji, Japonci prav tako veselo štampajo jene in se s tem celo hvalijo. Evropa pa še kar caplja zadaj in upa na zaupanje v evro in ga enači z zlatim standardom.
aaaaaa122121
05. 06. 2013 14.17
+2
DeBill
05. 06. 2013 15.32
+2
EU ni dojela, da so evrokrati največji sovražnik EUja, saj so podklupljivi lahkoživci, ki se jim za EU hebe. EU je bila narejena z namenom samozadostnosti, ko