Položaj v Ukrajini je vse bolj napet. Ukrajina razume, da je Rusija napovedala vojno, zato so ukazali mobilizacijo enot.
Po poročanju ruske agencije Interfax naj bi ruska črnomorska flota ukrajinski vojski na Krimskem polotoku dala ultimat, da se jutri do 4. ure po našem času (do 5. ure po ukrajinskem času) preda, ali pa se sooči z vojaškim napadom, je sporočilo ukrajinsko obrambno ministrstvo. Ultimat naj bi po poročanju ruske agencije podal poveljnik črnomorske flote Aleksander Vitko, ukrajinsko ministrstvo pa tega za zdaj ni komentiralo. "Če se do 4. ure ne bodo predali, bomo začeli resnično ofenzivo proti tem enotam in divizijam na Krimskem polotoku," je dejal vir na ukrajinskem ministrstvu, ki ga je navajala agencija.
Sicer naj bi po poročanju britanske medijske hiše BBC ruski vojaki na Krimskem polotoku obkolili že najmanj dve večji vojašnici.
A rusko obrambno ministrstvo zanika poročanja o ultimatu. Gre za "popolni nesmisel", so zatrdili v ruskem ministrstvu. Tudi črnomorska flota je sporočila, da ne načrtuje napada na vojašnice ukrajinske vojske na Krimu. Vir iz ruskega zunanjega ministrstva pa je za televizijo Russia Today dejal, da želijo z Ukrajino ohraniti prijateljske odnose in ohraniti stabilnost Ukrajine. Tudi vir je zanikal, da bi ukrajinski vojski izrekli kakršen koli ultimat.
Na domneve o ultimatu se je odzvalo tudi ameriško zunanje ministrstvo. "Če se ta poročila izkažejo za resnična, bi to pomenilo zelo nevarno zaostritev položaja," so sporočili iz ameriškega State Depratmenta.
V Ukrajini vztrajno narašča število ruskih vojakov
Na današnje dogodke na Krimskem polotoku se je odzval tudi začasni ukrajinski predsednik Aleksander Turčinov, ki pravi, da je ruska črnomorska flota v Sevastopolu blokirala ukrajinske ladje. Dodal je, da število pripadnikov ruske vojske na Krimskem polotoku še vedno raste. Hkrati je pozval Rusijo, naj ustavi "agresijo" in "piratstvo". Poudaril je še, da je najbolj napeto v regijah na jugu in vzhodu države. Zatrdil je tudi, da so v teh regijah oblasti uspele vzpostaviti nadzor.
Obama opozaraja Rusijo
Ameriški predsednik Barack Obama je danes dejal, da je Rusija v Ukrajini prekršila mednarodno pravo, hkrati pa tudi oskrunila suverenost Ukrajine. Dodal je, da Rusija ne more nekaznovano namestiti svojih vojakov v Ukrajini in prekršiti pravil, ki jih priznava ves svet. "Rusija je v Ukrajini na napačni strani zgodovine," je dodal. Sam si želi, da bi si ukrajinsko ljudstvo samo krojilo prihodnost. ZDA po besedah Obame pregleduje možnosti za diplomatsko in gospodarsko osamitev Rusije.
Ruski predsednik Vladimir Putin bi moral dovoliti namestitev mednarodnih opazovalcev v Ukrajini, ki bi pomagali najti rešitev, sprejemljivo za vse Ukrajince, je še dejal Obama. Opozoril je, da bodo vsa dejanja v Ukrajini Moskvo zelo drago stale. Hkrati pa je pozval kongres, naj hitro sprejme paket pomoči za Ukrajino.
ZDA za napotitev mednarodnih opazovalcev v Ukrajino
O krizi v Ukrajini sta govorila tudi ruski premier Dimitrij Medvedjev in ameriški podpredsednik Joe Biden. Slednji je sogovornika pozval, naj Rusija nemudoma umakne svoje enote iz Ukrajine. Pozval ga je tudi, da Rusija podpre napotitev neodvisnih mednarodnih opazovalcev v Ukrajino in začne politični dialog z ukrajinsko vlado. V nasprotnem primeru je Biden opozoril Lavrova, da se bo Rusija znašla v politični in gospodarski izolaciji.
Janukovič prosil Putina, da uporabi vojsko
Danes pa je Čurkin povedal, da je odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič ruskemu predsedniku pisal pismo, v katerem ga je prosil, da v Ukrajino napoti rusko vojsko. "Pod vplivom Zahodnih držav se v Ukrajini odvijajo dejanja terorizma in nasilja. Ljudem sodijo zaradi jezika in političnih razlogov. Zato predsednika Rusije, gospoda Putina, prosim, da uporabi rusko vojsko in vzpostavi legitimnost, red, mir in stabilnost ter zaščiti ukrajinske ljudi," je Čurkin citiral Janukovičevo pismo.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je danes v Ženevi posvaril pred zaostritvijo ukrajinskega konflikta. "Zelo pomembno je, da se razmere umirijo in da pride do konstruktivnega dialoga, ki bo vključeval ZN in regionalne organizacije," je dejal Ban. Pozdravil je tudi predlog ZDA o napotitvi opazovalcev Ovse v Ukrajino. O tem naj bi še danes govoril z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. "Pomembno je zagotoviti popolno spoštovanje in ohranitev ukrajinske neodvisnosti, enotnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti," je dejal Ban.
Blokada mobilnega signala in premiki mornarice
Ameriški mediji pa navajajo neimenovanega visokega predstavnika ZDA, ki pravi, da ima Rusija sedaj že popolno operacijsko kontrolo nad ukrajinskim polotokom Krim. Za zdaj pa premikov ruske vojske drugje po Ukrajini še niso zaznali. V nedeljo je več sto pripadnikov ruske vojske obkolilo kasarno ukrajinske vojske na Krimu.
Ukrajinski mejni varnostni organi so sporočili, da Rusija blokira signal za mobilno telekomunikacijo na nekaterih delih Krima in da so opazili premike mornarice v črnem morju ob Sevastopolu. Prav tako so opazili, da se zbirajo vojaška vozila na ruski obali nasproti ukrajinskega mesta Kerč.
Ukrajinski obrambni minister pa je dejal, da so ponoči ruska vojaška letala kršila zračni prostore Ukrajine. V ukrajinski avtonomni republiki Krim je v zadnjih 24 urah pristalo deset ruskih bojnih helikopterjev in osem vojaških tovornih letal, s čimer je Moskva kršila dogovor med državama glede prisotnosti ruskih vojaških sil v Ukrajini, so danes sporočile pristojne ukrajinske oblasti.
Kijev o premikih ruske vojske ni bil obveščen, kljub dogovoru med Rusijo in Ukrajino o namestitvi ruske črnomorske flote v pristaniškem mestu Sevastopol na Krimu iz leta 1997, ki predvideva, da mora Moskva Ukrajino o tovrstnih premikih obvestiti vsaj 72 ur vnaprej.
Ukrajinski mejni stražarji pa so danes zvečer sporočili, da so oboroženi moški prevzeli nadzorno točko na ladijskem terminalu med Rusijo in Krimskim polotokom. Na terminal so se pripeljali trije tovornjaki polni oboroženih moških, ki so nato prevzeli nadzor nad terminalom. Pred tem so bili ruski vojaki na terminalu prisotni več dni, vendar pa niso imeli nadzora nad njim.
Proruski protestniki so sicer zavzeli stavbe vlad v mestih Doneck in v Odesi.
Rusija pravi, da je zaščitila človekove pravice
Na drugi strani pa so tudi Rusi našli sogovornike, in sicer ruski zunanji minister Lavrov je o dogajanju v Ukrajini govoril s kitajskim zunanjim ministrom. Lavrov je Svetu Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi dejal, da so vojaške sile vpoklicali za zaščito človekovih pravic. Zanikal je obsodbe Zahoda, da gre za dejanje agresije in ga pozval, naj preneha uporabljati človekove pravice kot izgovor za sledenje geopolitičnim ciljem.
Nove ukrajinske oblasti je še obtožil kršenja pravic manjšin. Hkrati je zatrdil, da so številni deli Ukrajine pod nadzorom nasilnih ultranacionalistov. "Tisti, ki poskušajo razmere razlagati kot vrsto agresije in grozijo s sankcijami in bojkoti, so isti, ki so Ukrajince nenehno spodbujali k zavrniti dialoga in so tako polarizirali ukrajinsko družbo," je še zatrdil Lavrov.
Ruski premier Medvedjev naj bi sicer ukazal gradnjo mostu pri Kerču, s čimer bi naredili neposredno povezavo med Rusijo in Krimom.
Rusi so ustvarili napeto in nevarno situacijo
''Rusija je prevzela nadzor nad ukrajinskim Krimom,'' meni britanski zunanji minister William Hague, ki je zelo zaskrbljen zaradi možnih nadaljnjih potez Rusije na vzhodu Ukrajine. Dodal je, da so Rusi ustvarili zelo napeto in nevarno situacijo. Da sicer imajo pravico, da so njihove vojaške enote v bazah blizu Krima, ne pa tudi da so izplule.
Kriza v Ukrajini je največja kriza v Evropi v 21. stoletju, je še poudaril Hague.
Francoski zunanji minister Laurent Fabius pa je dejal, da bo Evropska unija razmislila o usmerjenih ukrepih proti Rusiji, če se razmere na Krimskem polotoku ne bodo hitro umirile. Ukrepi bi lahko prizadeli ljudi, uradnike in njihovo premoženje, je še dodal.
Zunanji ministri Evropske unije so se po besedah poljskega zunanjega ministra Radoslawa Sikorskega danes v Bruslju dogovorili, da bo Rusija v primeru, da na Krimskem polotoku ne bo umiritive razmer, soočena s sankcijami. "EU ni Rusijo le prosila za umiritev položaja na Krimskem polotoku, ampak jo posvarila, da vkolikor tega ne bo storila, bo EU razmislila o ukrepih," je dejal.
S sankcijami pa grozijo tudi ZDA. Senator Chris Murphy je dejal, da razmišljajo o ukrepih zoper ruske banke, o zamrznitvi ruskih sredstev in hkrati o uvedbi prepovedi na potovanja. Murphy dodaja, da bodo ti ukrepi učinkoviti, če jih bodo prej uskladili z Evropo.
Rusija ogoročena nad ameriškim zunanjim ministrom
Rusko zunanje ministrstvo zadnje besede ameriškega zunanjega ministra Johna Kerryja razume kot grožnjo Moskvi, zato so zanjo nesprejemljive. Kerry je namreč včeraj obsodil "rusko neverjetno dejanje agresije" v Ukrajini, s čimer je imel v mislih prevzem nadzora nad Krimom, ki je ruskemu predsedniku Putinu dal soglasje k napotitvi vojske v ta del Ukrajine.
Rusija je tudi ostro obsodila skupino G7, ki je zaradi ruskih aktivnosti v Ukrajini odpovedala vse priprave na srečanje skupine G8 junija v Sočiju. Rusko zunanje ministrstvo pravi, da za odpoved priprav ni nobenega razloga in dodaja, da se s tem ne povzroča škode le članicam omenjene skupine, temveč celotni mednarodni skupnosti.
Rusko zunanje ministrstvo se je odzvalo tudi na kritike s strani Nata. "Menimo, da takšno stališče ne bo pomagalo pri stabilizaciji položaja v Ukrajini, temveč bo le opogoumilo tiste sile, ki želijo izkoristiti trenutne dogodke za dosego njihovih neodgovornih političnih ciljev," je sporočilo rusko ministrstvo.
Premier opozarja pred vojaškim konfliktom
Novi ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je danes opozoril, da bi lahko vojaški konflikt v Ukrajini destabiliziral celotno regijo. Sam pravi, da se zavzema za diplomatsko rešitev spora. Opozoril je tudi, da etnični Rusi, ki so se samooklicali za voditelje Krima, aneksirajo južno regijo, ki je trenutno v rokah ruskih sil.
Dodal je, da želi Ukrajina poglobiti trgovinske odnose z Evropsko unijo, to pa po njegovih besedah ne bi smelo vplivati na odnose z Rusijo. Zanikal je, da bo nova vlada privatizirala državna podjetaja, poslovnežem pa je zagotovil, da bodo njihova podjetja zaščitena.
Hkrati je tudi zatrdil, da bo Ukrajina sprejela kakršne koli pogoje, ki jih bo Mednarodni denarni sklad postavil ob dodelitvi pomoči državi. Jutri se bodo namreč v Kijevu začela pogajanja med IMF in ukrajinskimi predstavniki, predstavniki mednarodne organizacije pa bodo tam ostali do 14. marca.
Rusija še vedno priznava Janukoviča
Ruski premier je danes ocenil, da odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič ostaja legitimni predsednik države. Ob tem je Medvedjev dodal, da Rusija ne priznava novega ukrajinskega vodstva, ki je po njegovi oceni z odstavitvijo Janukoviča kršilo ukrajinsko ustavo.
Medvedjev je ob tem na svojem Facebook strani še zapisal, da je Rusija pripravljena z" bratsko Ukrajino razviti večstranske, spoštljive odnose", a ne z oblastmi, ki so nasledile Janukoviča.
"Ukrajina za nas ni skupina ljudi, ki je prelivala kri... in ob kršitvi ustave ter drugih zakonov prevzela oblast. Gre za celotno državo. Različne skupine ljudi. Ukrajince, Ruse, Tatare, jude. Različne skupnosti, ki živijo v harmoniji," je še objavil ruski predsednik. Dodal je še, da "Rusija potrebuje močno in stabilno Ukrajino. Predvidljivega in gospodarsko sposobnega partnerja".
Ruska podjetja v enem dnevu izgubila milijarde
Čeprav ruski vojaki v Ukrajini niso izstrelili še nobenega naboja, pa je rusko posredovanje že terjalo žrtve. Vendar pa to niso bile smrtne žrtve, ampak na svetovnih borzah. Cene delnic ruskih podjetij so na svetovnih borzah namreč danes padle za več kot 11 odstotkov. Samo cena delnice Gazproma, ki dobavlja nafto in zemeljski plin, je padla za 12,5 odstotka, s tem pa je skupno vrednost podjetja padla za kar 13 milijard dolarjev.
Ukrepati mora tudi ruska centralna banka, ki je danes napovedala, da bo povečala svojo prisotnost na trgih v tujih valutah. Ruski rubelj je namreč samo danes v primerjavi z dolarjem izgubil 2,2 odstotka vrednosti. V primeru, da se bo padanje nadaljevalo, bo to velik udarec za inflacijo v Rusiji.
Putin z nasmehom gledal svoje tanke
Danes si je sicer Putin na severozahodu države ogledal zadnji dan vojaških priprav, ki jih je sam ukazal 26. februarja, ko so se začele v Ukrajini stvari vse bolj zapletati. Spremljal ga je ruski obrambni minister Sergej Šojgu. Med tem, ko je poslušal zaradi megle komaj vidne tanke in artiljerijski ogenj, je imel na ustih nasmeh. Zadeve pa ni komentiral.
KOMENTARJI (3436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.