Pravnik Miro Cerar, ki se ga je v zadnjih dneh omenjalo kot verjetnega mandatarja morebitne nove vlade, kandidature za zdaj ne bo sprejel, je pojasnil po današnjem pogovoru z začasno vodjo največje parlamentarne stranke Alenko Bratušek. Idejo za projektno vlado ocenjuje kot dobro, a meni, da za njeno realizacijo ni dovolj široke podpore.
Cerar je po več kot uro in pol trajajočem pogovoru v poslanski skupini PS v izjavi za medije spomnil, da gre za idejo, da bi poskušali s širšo povezavo parlamentarnih strank doseči podporo, ki bi vsaj do neke mere povezala oba politična spektra. Tako bi v času do verjetnih predčasnih volitev po njegovem mnenju izpeljali nekaj za Slovenijo vitalnih projektov, pravi.
Cerarju se zdi ideja o projektni vladi dobra, "posebej za prehodno obdobje, ki je zelo težavno". Po njegovih besedah gre za usodo Slovenije, ki je v težkem in nezavidljivem položaju.
Toda ocenil je, da za projektno vlado trenutno ni dovolj široke podpore. To ocenjuje posebej po tem, ko je SLS jasno povedala, da pri takšni vladi ne bo sodelovala, in ko se je izkazalo, da "imajo nekateri visoki predstavniki v DL pomisleke glede tehničnega ali kakršnega koli mandatarja". K takšni oceni pa je pripomoglo tudi to, da se SD še ni dokončno izjasnila, pojasnjuje Cerar. "Upam, da bo politika tu našla drugo ustrezno pot, da nas povede naprej," je dejal.
"Treba bo doseči dogovor o najbolj vitalnih skupnih ciljih"
Na vprašanje, kakšna pot bi bila primerna, odgovarja, da morajo politični akterji nujno prisluhniti tudi "civilni družbi, ki je postala zelo aktivna in prinaša pomembna sporočila". Prav tako pa je po njegovem mnenju pomembno, da vodilni politični akterji z vodji političnih strank "končno le ugotovijo, da je ta kriza posledica prehude polarizacije političnega prostora, prehude ideološke razklanosti, prehudega strankarskega spopadanja, in da ljudje in država tega več ne bomo mogli dolgo prenašati".
Kot je prepričan Cerar, bo treba doseči "dogovor o najbolj vitalnih skupnih ciljih". Sicer je normalno, da razlike med posameznimi strankami ostanejo, "ampak če ne bomo definirali teh najbolj vitalnih stvari in jih rešili v skupno dobro vseh oziroma države, potem se bodo problemi samo ponavljali in bodo še hujši," je opozoril.
Je pogovorom škodovalo to, da je bilo Cerarjevo ime zgodaj v javnosti?
Na vprašanje, ali je pogovorom škodovalo to, da se je njegovo ime v javnosti pojavilo tako zgodaj, je odgovoril, da se je njegovo ime v javnosti pojavilo že pred tedni in niti ne ve, kdo je to prvi sprožil. To je sicer po njegovih besedah "zelo obremenilno, še posebej za nekoga, ki ni dobil nobene ponudbe".
Kot pravi, je bila morda težava tudi na strani političnih strank, da se niso že prej odločile in mu predstavile ideje. Dokler namreč ni dobil povabila, se ni mogel odzvati, pravi Cerar. Po njegovih ocenah tako verjetno to, da so se govorice širile tako zgodaj in sprožile razpravo v strankah, ni bilo ravno konstruktivno. A, kot pravi, sam tega ne doživlja kot problem.
Bratuškova pa je po pogovoru s Cerarjem pojasnila, da je po sestankih s predsedniki strank ocenila, da bi lahko Cerar v DZ prejel zelo široko podporo. Kot je poudarila, so imeli vedno v mislih, da Cerar "ne bi bil kandidat PS, temveč kandidat vseh strank nove projektne koalicije".
Na vprašanje, kako naprej, Bratuškova odgovarja, da so v PS naredili vse, kar so lahko, in da bolj kredibilnega kandidata, kot je Cerar, v tem trenutku v Sloveniji ni mogoče najti. "Tisti, ki nasprotujejo takšni rešitvi, bodo pač morali povedati, kako naprej," je dejala.
Bratuškova je sicer že v torek pojasnila, da bi Cerarja, če bi sprejel kandidaturo, podprlo vseh 27 poslancev PS. Poleg tega bi ga podprli še v DeSUS in DL, medtem ko se v SD do njega še niso želeli javno opredeliti. SLS je pustila odprto možnost za podporo konstruktivni nezaupnici in mandatarju, a se je odločila, da v morebitno novo vlado ne bo šla.
Za večino strank Cerarjeva odločitev pričakovana
Po mnenju nekaterih strank je Cerarjeva odločitev, da za zdaj ne bo kandidiral za mandatarja, pričakovana glede na to, da za projektno vlado zdaj ni široke podpore. Nekateri so kritični tudi do tega, da se je Cerarja kot verjetnega mandatarja omenjalo, še preden so o tem vprašali njega in preden so se stranke dogovorile o projektih.
Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je opozoril, da bi moral imeti kandidat za mandatarja, ki ni predsednik stranke, zelo široko podporo. V tej luči Veber razume Cerarjevo odločitev. Zagotavlja pa, da so ga bili v SD pripravljeni sprejeti na pogovor.
Predsednik DL Gregor Virant je po srečanju z nekdanjima ministroma iz vrst DL Janezom Šušteršičem in Senkom Pličaničem ponovil, da so čimprejšnje predčasne volitve "daleč najboljša rešitev za državo". "Odgovornost, da do njih pridemo, je na vseh opozicijskih strankah, teh pa je vse več," pravi Virant in poudarja, da morajo rešitev najti skupaj.
Podpredsedniku DL Šušteršiču pa je žal, če je Cerar tudi njegovo izjavo vzel kot enega od razlogov, da se za mandatarstvo ni odločil. "A če bi jaz kot minister zaradi vsake izjave, ki jo je kdo dal o meni, odšel, bi verjetno vsak dan odstopil. Malo bolj trdo kožo v politiki pa vendarle moraš imeti," je dejal. Je pa po njegovem mnenju "žalost politike, da se operira z imeni, ne da bi ta pristala na to".
Šušteršič je namreč v torek nasprotno od Viranta izrazil pomisleke glede primernosti Cerarja za mandatarja. Kot je pojasnil danes, stranka o Cerarju še ni razpravljala in je zato v torek povedal le svoje osebno mnenje. Tudi Šušteršič meni, da nima smisla iskati mandatarja za novo vlado, dokler se stranke ne dogovorijo o tem, kaj naj bi ta vlada počela.
Tudi po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca je odločitev Cerarja pričakovana glede na odločitev SLS, da v novi vladi ne bo sodelovala, in glede na stališče predsednika SD Igorja Lukšiča, da "se bo začel s PS pogovarjati o novem mandatarju, ko bo Zoran Janković odstopil".
Erjavec je ocenil, da najprej potrebujejo dogovor strank, ki bi podprle konstruktivno nezaupnico, šele zatem pa bi poskušali doseči dogovor glede kandidata za mandatarja.
Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava pa ni primerno imen možnih mandatarjev kar tako z lahkoto podajati v javnost, ne da bi se z njimi kdo prej resno pogovoril. Prav tako pred tem ni bila pridobljena dovolj široka parlamentarna podpora, stranke pa se niso pogovorile o vsebini projektov morebitne tehnične vlade. Tak način je po njegovih navedbah neodgovoren, zato je odločitev Cerarja "popolnoma razumljiva in logična poteza".
SLS se je na družbenem omrežju Twitter danes odzvala tudi na torkove navedbe PS. V največji stranki so namreč navedli, da za SLS "očitno ni sprejemljiv noben drug mandatar kot Janez Janša". V SLS so danes odvrnili, da je za njih "marsikdo dovolj strokoven, primeren in sprejemljiv za mandatarja, vendar morajo za njim stati stranke s konkretnimi programi in nezamrznjenimi predsedniki".
V NSi pa poudarjajo, da so članica vlade in se o Cerarju ne odločajo. Zato tudi o njegovi današnji odločitvi nimajo komentarja, ga pa cenijo kot človeka in pravnika, so pojasnili.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.