Novo Greenpeaceovo poročilo razkriva prisotnost nevarnih kemikalij v otroških oblačilih in obutvi svetovno priznanih znamk, kot so Burberry, Disney in Adidas. Vsaka od testiranih znamk ima na trgu proizvode, ki vsebujejo nevarne kemikalije. Opravili so teste na proizvodih, kot so American Apparel, GAP, Primark in Nike. Nekaj testiranih izdelkov je bilo kupljenih v sosednjih državah, ki so del istega trga kot Slovenija, in sicer Avstrija, Madžarska in Poljska.

Analize so v primerjavi s preteklimi poročili pokazale na skoraj neopazne razlike v nivoju nevarnih kemikalij v oblačilih za odrasle in za otroke. Vsi razen enega izdelka so vsebovali eno ali več strupenih kemikalij. Potisk otroške majice Primark je recimo vseboval 11 odstotkov ftalatov - to je skupina kemikalij, ki se pogosto uporablja v tekstilni industriji, na primer za mehčanje plastike v nekaterih tiskih. Poleg tega je raziskava odkrila visok nivo NFE - to je skupina kemikalij, ki se v okolju razgradi na nevarne nonifenole - v izdelkih, ki jih proizvajajo Disney, American Apparel in Burberry, navajajo v Greenpeaceu.
"Iskanje otroških oblačil, ki ne vsebujejo nevarnih kemikalij, je za starše prava nočna mora. Te kemične 'male pošasti', ki onesnažujejo vode po vsem svetu, lahko najdemo povsod, tako v prvovrstnih razkošnih modelih kot pri cenejših znamkah. Pa vendar obstajajo alternative, ki so nam na voljo. Za voljo današnjih in prihodnjih generacij bi se morale znamke vzdržati uporabe teh pošasti," je dejala Tina Peternel iz Greenpeace v Sloveniji.
Kitajska največji uporabnik kemikalij
Kitajska ostaja največji proizvajalec tekstila na svetu in hkrati tudi največji uporabnik kemikalij, zato Greenpeace poziva kitajsko vlado, naj pomaga zaustaviti uporabo nevarnih kemikalij v tekstilni industriji. "Pomembno je, da nemudoma objavi črno listo kemikalij in pozove tovarne k razkritju seznama uporabljenih kemikalij, da bi tako pospešili prenehanje uporabe kemikalij ter transparentnost dobavne verige in ustvarili enake tržne pogoje znotraj industrije," poudarjajo v organizaciji.
Od vodilnih znamk pa organizacija zahteva, da se podjetja zavežejo k prenehanju uporabe vseh nevarnih kemikalij do leta 2020. Zahvaljujoč pritiskom javnosti se je 18 svetovno znanih podjetij - med njimi Nike, Adidas, H&M, Levi's in Zara - že zavezalo k razstrupljanju in odstranitvi kemikalij iz njihove celotne dobavne verige.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.