Eno redkih potrjenih dejstev v primeru leta MH370 je, da sta bila na letalu dva potnika z ukradenimi dokumenti. Čeprav kaže, da nista imela slabih namenov, in da se na letalo najbrž nista vkrcala, da bi izpolnila teroristični načrt, je vsekakor neprijetna misel, da se jima je z ukradenimi dokumenti uspelo prebiti skozi letališke kontrole.
Nemški in italijanski potni list sta bila ukradena leta 2012 in 2013 na Tajskem, krajo je zabeležila tudi Interpolova baza.
Bazo so leta 2002 postavili po terorističnih napadih, ki so 11. septembra 2001 pretresli ZDA. In vsekakor ni prazna. V njej so podatki o 40 milijonih ukradenih osebnih dokumentov iz 167 držav. Vsi podatki so brezplačno na voljo uslužbencem mejnih kontrol, preverjanje pa jim ne vzame veliko časa.
Dostop ima tudi Malezija, ki je članica Interpola. Kljub temu potnih listov potnikov leta MH370 tokrat v tej bazi niso preverjali.
"Že leta se sprašujemo, zakaj mejne kontrole držav članic niso dosledne pri uporabi baze. Očitno potrebujemo tragedije, da nas opomnijo na možne nevarnosti," pravi vodja Interpola Ronald Noble.
Interpolovo bazo naj bi dosledno, pred vsakim letom, uporabljala le peščica držav, med njimi ZDA in Velika Britanija.
Samo lani je po navedbah Interpola milijarda potnikov letela, ne da bi prej njihove potne liste preverili v bazah.
Evropska letališča naj bi pri preverjanju potnikov večjo pozornost namenjanja neevropejcem, sicer pa naj bi za preverjanje potnih listov večinoma uporabljali bazo schengenskega informacijskega sistema, kjer prav tako najdejo podatke o iskanih, pogrešanih in nadzorovanih osebah.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.