Boko Haram je nigerijska teroristična skupina, ki zahteva uvedbo šeriatskega prava. Skupina sovraži vse kar je modernega, še posebej ne mara izobraževanja za ženske, in želi sever države oblikovati v novo islamistično državo.
Skupina je do zob oborožena in brutalna, odgovorna je za več tisoč smrtnih žrtev od leta 2009. Skupina napada tako kristjane kot muslimane v severni Nigeriji, napada cerkve, šole, samomorilske napade so izvedli tudi v prestolnici Abuja, z avtomobilom bombo so leta 2011 napadli tudi tamkajšnji sedež Združenih narodov.
Zadnji napadi, v katerih so tudi ugrabili skoraj 300 deklet v državi Borno, so prav tako zahtevali smrtne žrtve. Kar je zaskrbljujoče je to, da mnogi napadi trajajo več ur, ne da bi uradna policija ali vojska odreagirali. Vojaki naj bi bili sicer vdani v usodo, saj so po poročanju tujih medijev slabše opremljeni kot skrajneži. Amnesty International ocenjuje, da je v prvih treh mesecih letošnjega leta Boko Haram odgovoren za več kot 1500 smrti, je poročal CNN.
Še po treh tednih svojci pogrešajo najmanj 223 deklet, starih od 16 do 18 let, zdaj jih bodo iskali tudi ameriški strokovnjaki. Vodja skupine Abubakar Šekau je napovedal, da bodo dekleta prodali, dejal je, da so deklice, stare 9 in 12 let, primerne za poroko. ''Suženjstvo je dovoljeno v moji religiji, ujel bom ljudi in jih zasužnjil,'' je dejal Šekau.
Tokratna ugrabitev je bila ena najštevilčnejših, sicer pa so skupina in njene frakcije odgovorne za številne ugrabitve zahodnih delavcev in turistov. Poskusi osvoboditve so se končali s smrtjo, naj pa bi skupina v Kamerunu prejela tri milijone dolarjev, da bi osvobodili francosko družino.
Nasilna skupina, katere cilja ta ubijanje in ugrabljanje, privablja številne mlade muslimane na severu Nigerije, ki čutijo revščino in diskriminacijo. Na tem delu države je brezposelnost ogromna, obljuba, da bodo dobili orožje, je za mnoge mamljiva. Zadnje poročilo o revščini je celo govorilo, da je večina Nigerijcev revnejša kot leta 1960, je poročal CNN.
Dokazov, da bi skupina želela razširiti delovanje izven meja Nigerije ni. Je pa nekaj frakcij začelo delovati tudi v Kamerunu, povezave naj bi bile tudi s skrajneži v Maliju in Nigru. Nihče razen vodij skupine sicer ne verjame, da so sposobni vreči vlado. Skupina namreč ne deluje na z nafto bogatem jugu, čeprav večkrat grozijo, da bodo napadli rafinerije. Lahko pa seveda naredijo veliko škode Nigeriji, ki tako postane nezanimiva za tujce, v nekatere predele države pa je celo prenevarno potovati.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.