V poslanski skupini SD so pojasnili, da so v petek poslanskim skupinam PS, DL, SLS, DeSUS ter nepovezanim poslancem poslali vabilo k sopodpisu interpelacije o delu in odgovornosti ministra za izobraževanje Žige Turka. Odgovore pričakujejo do torka, ko naj bi vložili interpelacijo, v primeru dopolnil pa jo bodo vložili v prihodnjih dneh. V SD pričakujejo, da se bodo zadeve v politiki ta teden popolnoma "razgalile in ne bo več možno sedeti na dveh stolčkih," je danes pojasnil predsednik SD Igor Lukšič.
PS se bo o podpori interpelaciji odločala na torkovi seji poslanske skupine. Prav tako DL, je pojasnil vodja poslancev te stranke Rihard Braniselj. Iz SLS so sporočili, da interpelacije zoper Turka ne bodo ne podpisali in ne podprli. Poslanci DeSUS pa se pod interpelacijo ne bodo podpisali. O tem, ali jo bodo podprli, se bodo dokončno odločili v sredo na seji poslanske skupine. Kot je pojasnil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša, se bolj nagibajo k temu, da bodo interpelacijo podprli.
Kot je še pojasnil Lukšič, bodo verjetno v vsakem primeru vložili interpelacijo zoper ministra Turka, četudi za njen uspeh ne bo dovolj glasov. Če pa bo SD z drugimi strankami pri interpelaciji zoper Turka dobil soglasje in dovolj podpisov, bo to po Lukšičevem mnenju dobra pot v spremembo položaja v politiki. "Veste, da imamo še vedno preveč akterjev, ki nastopajo v dvojčkih ali trojčkih, se potem razdružujejo, pregrupirajo, imajo svoje kandidate in jih umikajo. To pa samo zato, da se zganja hrup, zgodi se pa ne nič," meni predsednik SD.
Interpelacija zoper Turka bo po Lukšičevem mnenju katalizator večine v DZ, ki se ne strinja z vladno politiko. "Lahko bo premier ugotovil, da mora pospešiti priprave na odhod, lahko bodo stranke ugotovile, da je še kakšen minister, ki je bil neuspešen. Lahko da bomo mi ugotovili, da je treba še proti kateremu vložiti interpelacijo," je dejal Lukšič.
V SD so namreč prepričani, da je vlada z varčevanjem preveč zarezala na šolsko področje in vanj vnesla preveč nemira. Poleg tega je po njihovi oceni preveč favorizirala zasebno šolstvo, ni imela posluha za kulturo, lotevala pa se je tudi sistematičnega razgrajevanja športnih organizacij. "Na vseh teh področjih je vlada v prvo vrsto postavljala kadrovanje svojih strankarskih kolegov," meni predsednik SD.
"PS edina poklican, da predlaga mandatarja"
Lukšič je vnovič poudaril, da je PS kot stranka, ki je prejela največ glasov, edina poklicana, da predlaga mandatarja. "Ne morejo trojčki, dvojčki in še kaj takega na nekih stikanjih glav določati, kdo bo kaj v tej državi," je bil oster Lukšič. Za to imamo po njegovem mnenju volitve.
Dotaknil se je tudi sodelovanja z DL v morebitni novi koaliciji. DL ima namreč zelo različna stališča od SD, med drugim glede slabe banke. Po njegovem mnenju bi se lahko pogovarjali glede na usmeritev te stranke na volitvah. "Če pa tam obstajajo tako nezamenljivi posamezniki, bomo težko prišli skupaj," je dejal.
Lukšič meni, da je slaba banka "konstrukt" nekdanjega ministra in podpredsednika DL Janeza Šušteršiča, prav tako tudi zakon o državnem holdingu in "brezprizivna" varčevalna politika, ki "domuje le še v DL in v tej vladi". V vladi SD, v kateri bi bil "finančni minister s tako politiko", kot jo ima Šušteršič, po Lukšičevih besedah ne more imeti nobene vloge.
Šušteršič je tako po Lukšičevih izjavah dobil še dodatno potrditev, da v koaliciji s SD ne bi mogli nadaljevati projektov te vlade. "Zato DL ne bi smela v koalicijo s SD, če bo ta vztrajala pri svojih stališčih," meni Šušteršič, ki je spomnil, da se je DL s SLS v marsičem strinjala, drugih strank, ki bi zagovarjale podoben program kot DL, pa da med potencialnimi partnericami nove vlade ni.
Kdo je po Miru Cerarju v igri za mandatarja?
V tem tednu naj bi opozicijske stranke in DeSUS nadaljevali pogovore o kandidatu za mandatarja, vendar po odločitvi Mira Cerarja, da kandidature ne sprejme, novega resnega kandidata še ne omenjajo. Cerarju se zdi ideja o projektni vladi dobra, "posebej za prehodno obdobje, ki je zelo težavno". Toda ocenil je, da za projektno vlado trenutno ni dovolj široke podpore. Cerarju so podporo namreč napovedali v PS, DL in DeSUS, v SD se še niso dokončno izrekli, v SLS pa so se odločili, da bodo delovali v opoziciji.
DeSUS odhaja iz koalicije
Stranka DeSUS se je na seji sveta 5. februarja dokončno odločila oditi iz koalicije. V petek pa bodo v skladu s sklepom sveta stranke odstopne izjave dali predsednik DeSUS in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, minister za zdravje Tomaž Gantar, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janez Ujčič in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl.
KOMENTARJI (1319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.